Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#46

Post autor: zbyszek1982 »

A bass reflexy zatkałeś w tych kolumnach? Ta pilśnia w regale tam pewnie łopoce od basu.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#47

Post autor: Tarkus »

zbyszek1982 pisze:
03 lis 2021, 21:40
A bass reflexy zatkałeś w tych kolumnach?
Próbowałem i tego, ale wtedy z kolei brakowało dołu. Z pilśnią coś zrobię w następnej kolejności, mam pewne pomysły. Na razie zasłania ją sterta czasopism, ale to też nie jest rozwiązanie, bo tym samym zmniejszyła się przestrzeń za kolumnami.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#48

Post autor: MMarek »

Żeby mieć pewność, że nadal dyskusja toczy się w temacie wątku pozwolę sobie, jako jego autor, skopiować zdanie, które zawarłem w pierwszym poście:

...głośniki podstawkowe jeśli nie są zaprojektowane inaczej - powinny się znajdować zawsze na specjalnych, stabilnych standach. Regał, półka, komoda itd. to nie jest miejsce dla takich głośników.

Skopiowałem to zdanie oczywiście z premedytacją bo ze zdziwieniem obserwuję pomysły "modyfikacji" i pozostawienie głośników na obecnym miejscu. Sorry, z tej mąki chleba nie będzie... Te głośniki nie zagrają tam tak jak powinny choćby im nawet super-duper-hiper-ekstra audio gadżety podokładać.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#49

Post autor: Tarkus »

MMarek pisze:
03 lis 2021, 22:11
Żeby mieć pewność, że nadal dyskusja toczy się w temacie wątku pozwolę sobie, jako jego autor, skopiować zdanie, które zawarłem w pierwszym poście:

...głośniki podstawkowe jeśli nie są zaprojektowane inaczej - powinny się znajdować zawsze na specjalnych, stabilnych standach. Regał, półka, komoda itd. to nie jest miejsce dla takich głośników.

Skopiowałem to zdanie oczywiście z premedytacją bo ze zdziwieniem obserwuję pomysły "modyfikacji" i pozostawienie głośników na obecnym miejscu. Sorry, z tej mąki chleba nie będzie... Te głośniki nie zagrają tam tak jak powinny choćby im nawet super-duper-hiper-ekstra audio gadżety podokładać.
"Głośniki podstawkowe" to - o ile się nie mylę - po angielsku "bookshelf speakers". ;)
Oczywiście, że nie mają one pozostać na zawsze w obecnych warunkach, gdyż, mam nadzieję, obecne warunki nie pozostaną na zawsze. Ale na specjalne standy w tym pomieszczeniu po prostu nie ma miejsca.
Osobna sprawa to: czym są standy? Otóż w moim pojęciu standy głośnikowe są podstawami utrzymującymi kolumny na żądanej wysokości, w żądanej odległości od ściany i jak najmniej rezonującymi. Komoda pełna książek, a więc w znacznej mierze wytłumiona i całkiem nieźle dociążona, wraz z granitową platformą stojącą na amortyzatorach, powinny wg mnie wywiązać się z tego zadania całkiem nieźle. Oczywiście nie idealnie, jednakże w "tramwaju" 2x4 i tak idealnych warunków nie ma i nie będzie. Jak już pisałem wyżej, w technice wszystko jest większym lub mniejszym kompromisem (chyba, że się ma szczęście dysponować praktycznie nieograniczonym budżetem na dane przedsięwzięcie; dlatego np. Rosjanie dotarli w kosmos przed bogatszymi od nich Amerykanami, że ci drudzy musieli się ograniczać).
Natomiast obecnie wdrażane przeze mnie rozwiązania są dokładnie tym, czym są, i niczym więcej. A są rozwiązaniami prowizorycznymi, półśrodkami. Mają służyć do tego, żeby na razie jakoś to brzmiało, a gramofon w miarę możności nie sprzęgał się z kolumnami. Tylko tyle i aż tyle.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2021, 23:30 przez Tarkus, łącznie zmieniany 1 raz.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3284
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#50

Post autor: bms01pl »

Tarkus, sorry, ale skoro wiesz lepiej to po co pytasz? jak nie odsuniesz bass-reflexu od ściany i nie zlikwidujesz dodatkowego pudła rezonansowego w formie płyty pilśniowej na plecach to i na ołowianej platformie możesz głośniki postawić a i tak drgania będą przenoszone. w każdym razie podziwiam za wytrwałość i kibicuję.
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#51

Post autor: Merrick »

bms01pl pisze:
03 lis 2021, 23:30
Tarkus, sorry, ale skoro wiesz lepiej to po co pytasz? jak nie odsuniesz bass-reflexu od ściany i nie zlikwidujesz dodatkowego pudła rezonansowego w formie płyty pilśniowej na plecach to i na ołowianej platformie możesz głośniki postawić a i tak drgania będą przenoszone. w każdym razie podziwiam za wytrwałość i kibicuję.
Dokładnie. Niech kombinuje byle dobrze :lol:
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#52

Post autor: Tarkus »

bms01pl pisze:
03 lis 2021, 23:30
jak nie odsuniesz bass-reflexu od ściany i nie zlikwidujesz dodatkowego pudła rezonansowego w formie płyty pilśniowej na plecach to i na ołowianej platformie możesz głośniki postawić a i tak drgania będą przenoszone.
Ależ ja to pudło zlikwiduję - o czym piszę już chyba po raz trzeci - tylko jeszcze nie teraz. A dlatego jeszcze nie teraz, że zawartość tego pudła (książki, płyty etc.) nie pofrunie za okno, tylko będzie trzeba znaleźć dla niej miejsce. Będą nowe meble, to nie będą potrzebne stare. Na razie robię tyle, ile na razie mogę z tym, co na razie mam. Co mogę zrobić innego? Chyba, że nic.
Rozważam wycięcie dziur w pilśni lub naklejenie na nią twardszych płytek za kolumnami. To pierwsze rozwiązanie będzie rzecz jasna tańsze, szybsze i łatwiejsze (a nie wykluczam, że do tego efektywniejsze), tylko nie wiem, czy po takiej operacji ktoś ten segment jeszcze zechce, choćby za darmo. A nie lubię niszczyć użytecznych rzeczy.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#53

Post autor: zbyszek1982 »

A co się stało z planem sprzed pięciu lat na przeniesienie sprzętu do większego pomieszczenia?

viewtopic.php?t=2805&start=15#p122850

:morda:
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#54

Post autor: Tarkus »

Na razie niewykonalny (z powodu koszmarnego zagracenia większej części mieszkania - powoli to ogarniam, porównaj zdjęcia pokoju sprzed kilku lat z nowymi), ale jest rozważany. Niemniej te kolumienki i ten wzmacniacz raczej i tak zostaną w klitce, bo co do większego pokoju mam całkiem inne plany kolumnowo-wzmacniaczowe. :)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#55

Post autor: grzehu82 »

Tarkus pisze:
04 lis 2021, 09:10
z powodu koszmarnego zagracenia większej części mieszkania
Hej a ty masz tam jakiegoś niesprzątającego lokatora? ;)
Zobacz tu, może coś zainspiruje do zmian:
https://pl.pinterest.com/gljazzhead/vin ... all-rooms/
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#56

Post autor: zbyszek1982 »

grzehu82 pisze:
05 lis 2021, 16:37
Zobacz tu, może coś zainspiruje do zmian:
https://pl.pinterest.com/gljazzhead/vin ... all-rooms/
Te małe pokoje to takie po 40m2 w większości :lol:

Tarkus, mam wrażenie, że w planowaniu jesteś dobry, ale wdrożeniowiec z Ciebie żaden. :roll:

Podstawowy problem u Ciebie to zagracenie. Masz po prostu za dużo rzeczy. Smutna konieczność jest taka, że jak chcesz w miarę komfortowo żyć na takim metrażu, to musisz się większości ich pozbyć.

W takim pokoiku jak ten Twój, to powinieneś mieć kallaxa 4x2 pod ścianą, na nim sprzęt, po bokach kolumny na podstawkach, albo w ostateczności na kallaksie. Nad kallaksem jakaś półka, ale nie wiszący regal z pięciuset książkami, tyko półka. W kącie może dwa-trzy płytkie regaliki słupki na płyty CD. Obok kanapy biurko jak potrzebujesz i już się robi ciasnawo.

Z drugiego pokoiku wywalić tak samo te wszelkie meblościanki i zagracające regały. Rzeczy się nie mieszczą? To do widzenia z nimi. Ja też kiedyś myślałem, że wszystko "przyda się", że "szkoda wyrzucić", bo to "pamiątka" itd.

Jak masz opory przed wyrzucaniem, to OLX stoi otworem.

Zacznij od wszystkiego co zalega w szafkach. Jak nie używałeś czegoś od pół roku, a nie jest to zimowa kurtka, to wypad. Uruchom swoją wewnętrzną Marie Kondo. :D

PS. To co teraz napiszę pewnie będzie kontrowersyjne, ale jak nie masz samych turbo wartościowych wydań, to wielu płyt, zwłaszcza dubli, też warto się pozbyć. Tak samo z niepotrzebnymi klockami audio. Jakbyś miał pokój odsłuchowy 30-40m2 to sobie trzymaj ile ich tam chcesz, ale w małym mieszkanku zwyczajnie nie masz warunków i trzeba się z tym pogodzić.

Jak mieszkałem z żoną i dzieckiem na 36m2, pokój z kuchnią, to miałem "okazję" doświadczyć takiego zagracenia. Zanim zaczęliśmy myśleć o budowie domu, to wywaliliśmy z mieszkania 2/3 rzeczy, żeby móc normalnie oddychać.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2021, 17:50 przez zbyszek1982, łącznie zmieniany 3 razy.
syko
Posty: 2361
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#57

Post autor: syko »

grzehu82 pisze:
05 lis 2021, 16:37
Tarkus pisze:
04 lis 2021, 09:10
z powodu koszmarnego zagracenia większej części mieszkania
Hej a ty masz tam jakiegoś niesprzątającego lokatora? ;)
Zobacz tu, może coś zainspiruje do zmian:
https://pl.pinterest.com/gljazzhead/vin ... all-rooms/
Skąd ja to znam? Też mam za dużo rzeczy i za mało szaf i półek że nie ma gdzie upychać. Odwieczny problem, a bo się przyda itd.

Co do inspiracji to coś słabo z telewizornią. ;)
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#58

Post autor: Wojtek »

@zbyszek1982
Obrazek
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#59

Post autor: grzehu82 »

zbyszek1982 pisze:
05 lis 2021, 17:44
Podstawowy problem u Ciebie to zagracenie. Masz po prostu za dużo rzeczy. Smutna konieczność jest taka, że jak chcesz w miarę komfortowo żyć na takim metrażu, to musisz się większości ich pozbyć.
Nic dodać nic ująć, trzeba sukcesywnie pozbywać co niepotrzebne.
Najlepiej się przełamać samemu. Wiem że najlepiej się radzi, a samemu na szafie klocki i szpeje zapasowe trzyma :?
Jak chcesz zrobić to w sposób niekontrolowany to wpuścić kobietę przed okresem :mrgreen:
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#60

Post autor: Tarkus »

Z wyzbywaniem się niepotrzebnego sprzętu zaczekam, aż sprawdzę własnousznie, co mianowicie dobrze zabrzmi w pokoju po wymianie mebli. Z doświadczenia wiem, że wówczas to, co teraz brzmi w miarę znośnie, może nagle zagrać koszmarnie i vice versa. :think: Natomiast co do reszty, to przyznaję rację! Dobrze byłoby to i owo posprzedawać, co przy okazji częściowo mogłoby ułatwić sfinansowanie przedsięwzięcia.
U mnie jest ten problem, że kiedy wynajmowałem moje drugie mieszkanie, musiałem je opróżnić i wtedy zwiozłem stamtąd pełno dziwnych rzeczy. Ale nic, trzeba się za to wszystko zabrać.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
ODPOWIEDZ