Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#31

Post autor: ebola1972 »

Ze 2 lata temu pojechałem kupić gramofon denon model dp-37f. Facet miał pokój też na oko 2x4 metry. Też miał regał zawalony płytami i sprzętem. Po drugiej stronie łóżko. Miejsca niby mało ale przed regałem w rogach stały podłogowe kolumny Heco, modelu nie pamiętam. I jeszcze obok kolumn para monitorów na standach. W sumie całkiem niezłe klamoty miał. Miejsca niby mało, ale jak to ładnie zagrało. Denona kupiłem, przywiozłem, podłączyłem i zagrał 2 klasy gorzej. Inny sprzęt, inna akustyka. Od tego czasu średnio co 3 mce klamoty zmieniam i szukam swojego szczęścia :D
Inny przykład. Na działce mam zestawik Brauna. Pomieszczenie kwadrat ok. 10m2. Kolumny stoją na podłodze na płytkach gresowych. I nic nie musiałem kombinować. Jest wyraźna średnica, wysokie i bas, pełne pasmo. Nawet radia słucha się z przyjemnością. A po sezonie przywiozłem sprzęt do domu, odpaliłem i kupa. Kolumny na standach, graja jasno, pół basu wycięło. Na podłodze na odwrót. Cienizna.
Przerobiłem kolumny atl hd 308s. Bas był wszędzie, tylko nie w pokoju odsłuchowym, piękna średnica, wysokie zbyt dla mnie szczegółowe, czasami wręcz krzykliwe, chociaż gdyby był bas to może bym je strawił. Atl hd312 przy cichym słuchaniu ideał, im głośniej coraz gorzej, bas powyżej godziny 9ej chciał rozwalić chałupę. Dual cl730 prawie idealnie, ciut za duży bas co się dało utemperować potencjometrem ale średnica lekko wycofana. Obecne kolumny w sumie najbardziej mi pasują, przydało by się tylko ciut górę rozjaśnić. Akustyki już nie poprawię, żona mi nie pozwoli.
Tak, że Tarkus powodzenia, nie tylko Ty masz problemy. Kombinuj, działaj, nie poddawaj się.
Rekiniasty
Posty: 383
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#32

Post autor: Rekiniasty »

O kurcze, nooo ten, nie jest łatwo hehe :doh:
po pierwsze to musisz odizolować gramofon od tego regału bo nie powinno być tak że masz garniak i kolumny na jednej konstrukcji !
przecież jak kolumny grają to drgania przenoszą po całym regale do gramofonu !
po drugie, na początek podłóż coś pod kolumny co choć trochę odizoluje je od podłoża, podkładki pod meble czy jakieś gumy i połóż na kolumnach na próbę po 1-2 kg cukru soli czy czegoś tam ciężkiego żeby choć trochę stały stabilnie bo przy tym rozmiarze to podskakują. I kolumny niech nie dotykają żadnej ścianki regału.
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#33

Post autor: Tarkus »

ebola1972 pisze:
02 lis 2021, 22:56
Miejsca niby mało
Kiedyś będę musiał utworzyć wątek o sprzęcie (kolumnach i wzmacniaczach) do małych pomieszczeń. Jest możliwe, że moje spostrzeżenia na ten temat mogą kogoś zaciekawić.
ebola1972 pisze:
02 lis 2021, 22:56
Dual cl730 prawie idealnie, ciut za duży bas co się dało utemperować potencjometrem
Nastawne zwrotnice - genialna rzecz, IMHO lepsza od filtrów we wzmacniaczu. Te ostatnie zwykle więcej psują, niż poprawiają; są dobre tylko do korekty ewentualnych niedoskonałości samego nagrania, nie zaś synergii sprzętu.
Rekiniasty pisze:
02 lis 2021, 23:02
musisz odizolować gramofon od tego regału bo nie powinno być tak że masz garniak i kolumny na jednej konstrukcji
Jutro, jeśli nic się nie zmieni, prosto z pracy jadę do Castoramy po granitowe płytki. 40cm pod gramofon, 30cm (jeszcze nie zdecydowałem, kwadratowe czy okrągłe - kwadraty są tańsze i mogłyby w przyszłości pomieścić trochę większe kolumienki, ale kółka zajęłyby mniej miejsca) pod kolumny. Amortyzatory pod te płytki (MONACOR HF-50) już zamówiłem, powinny być najpóźniej w przyszłym tygodniu.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4704
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#34

Post autor: Mawis »

Tarkus pisze:
02 lis 2021, 21:29
Szkopuł
Powiem tak, z mojego doswiadczenia wynika ze taniej Ci wyjdzie jak zamowusz u stolarza czy firmie od razu całość. Przyjda wymierza zrobia tak jak chcesz i zmontuja. Uwolnisz od razu sobie potencjal do uporzadkowania gratow. Ja wiem ze pieniądze z nieba nie lecą jak manna ale takie segmentowanie/patchworkowanie to jakby powielanie tego samego co juz ktos tu próbował. Kazdy kawałek od czapy. To juz chyba lepiej pozyczyc kase od rodziny albo jakis limit wziac na szybko albo malą pozyczke albo po prostu odłożyć kase i poczekac chwilę. Bo tak to znowu będzie zbieranina.i z kazda czescia ktos bedzie musial przyjsc wymierzyc i wykonac. I bedziesz placic za to za kazdym razem a nie tylko raz. Poza tym wiesz jak jest teraz: na wieksza robote latwiej znajdziesz kogos kto to zrobi i dostaniesz lepszą cene, rabat. Jak bedziesz co pol roku szukal kogos zeby ci metr regalu zrobil to ja Ci życze powodzenia... No chyba ze planujesz sam sobie wszystko robic? Ale nie kojarzę zebys o tym wspominał. Tak czy inaczej, powodzenia!
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#35

Post autor: Tarkus »

Aha, gdyby ktoś potrzebował, tutaj komplet 12 nóżek Monacor można kupić - przy wybraniu najtańszej dostawy - w dość konkurencyjnej cenie:
https://allegro.pl/oferta/monacor-hf-50 ... 7072062615
Tylko ciągle zastanawiam się, czy użyć wszystkich dwunastu, czy lepiej podstawki pod kolumny postawić każdą na trzech amortyzatorach.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#36

Post autor: ebola1972 »

Jak na ksiazki i winyle to znalazlem bardzo tanio regaly besta z ikei. Stan bardzo dobry i bardzo dobra cena ( upewnic sie jeszcze czy cena za szerokosc 60 czy 120cm. Gdybym potrzebowal to juz bym bral przyczepke i jechal po nie.

https://allegro.pl/oferta/regal-ikea-be ... 1037080041
Sony PS-X50
lampa EL34 by Misse, Yaqin MS-30L, Ugoda
Preamp PeeCeeBee
pre MaCaBRiaa
Philips CD 350 (mod by Martynka) Beogram CD 7000
DAC Topping D50S l1541gold dac (mod by Martynka)
Kolumny DIY
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#37

Post autor: Tarkus »

Nie w tę stronę. Chodzi o komody - "na szerokość", nie "na wysokość". Ale dziękuję za pamięć! :)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#38

Post autor: Tarkus »

Mawis pisze:
03 lis 2021, 08:08
Powiem tak, z mojego doswiadczenia wynika ze taniej Ci wyjdzie jak zamowusz u stolarza czy firmie od razu całość. Przyjda wymierza zrobia tak jak chcesz i zmontuja. Uwolnisz od razu sobie potencjal do uporzadkowania gratow. Ja wiem ze pieniądze z nieba nie lecą jak manna ale takie segmentowanie/patchworkowanie to jakby powielanie tego samego co juz ktos tu próbował. Kazdy kawałek od czapy. To juz chyba lepiej pozyczyc kase od rodziny albo jakis limit wziac na szybko albo malą pozyczke albo po prostu odłożyć kase i poczekac chwilę. Bo tak to znowu będzie zbieranina.i z kazda czescia ktos bedzie musial przyjsc wymierzyc i wykonac. I bedziesz placic za to za kazdym razem a nie tylko raz. Poza tym wiesz jak jest teraz: na wieksza robote latwiej znajdziesz kogos kto to zrobi i dostaniesz lepszą cene, rabat.
Aż tak źle z forsą nie jest, żebym musiał pożyczać. Do czego zresztą mam z pewnych względów nieprzezwyciężony wstręt. Trzeba by po prostu sięgnąć do rezerw. Ale z tym powinno się zawsze zdążyć. Na razie zobaczę, jak będę stał po lutym przyszłego roku.
Pomysły mam różne. Np. co myślicie o blatach z MDF? Powinny mniej przenosić drgania od zwykłej płyty meblowej, czy się mylę?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41504
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#39

Post autor: Wojtek »

Tarkus pisze:
03 lis 2021, 12:57
Np. co myślicie o blatach z MDF? Powinny mniej przenosić drgania od zwykłej płyty meblowej, czy się mylę?
Wyciosaj sobie segment z marmuru jak chcesz ograniczać drgania materiałowe :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#40

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze:
03 lis 2021, 13:09
Wyciosaj sobie segment z marmuru jak chcesz ograniczać drgania materiałowe
Obaj wiemy, że to nierealne. Jednak wiemy i to, że fizyka nie działa "zerojedynkowo". Jedne materiały rezonują bardziej, inne mniej, a nasze decyzje konstrukcyjne zawsze są jakimś kompromisem.
Komody na książki, mające być zarazem standami pod kolumny, w założeniu mają nie stykać się z komodą na winyle, na której stanąłby sprzęt. Chodziłoby więc tylko o ograniczenie drgania samych blatów od stojących na nich kolumn (resztę powinny wytłumić książki i winyle poustawiane na półkach komód, dlatego tak to obmyśliłem).
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#41

Post autor: MMarek »

@Tarkus napisz proszę co to za głośniki są...
Przypominają mi B&W serię DM3XX...
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#42

Post autor: Tarkus »

MMarek pisze:
03 lis 2021, 13:36
napisz proszę co to za głośniki są
Tannoy Mercury M1.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#43

Post autor: MMarek »

Tarkus pisze:
03 lis 2021, 14:52
Tannoy Mercury M1
Bardzo sympatyczne głośniki z bassreflexem...
Zaśpiewają pełną piersią jak je postawisz na standach... One muszą mieć powietrze z tyłu....
Sorry, ale moim zdaniem, jakiekolwiek zabiegi i zostawienie ich na półce niewiele dają...

Co by nie być gołosłownym proponuję test (zupełnie darmowy)...
Jeśli masz dwa taborety to ustaw głośniki na nich na chwilę przed tym segmentem (jakieś 30cm) i posłuchaj...
Różnicę w dźwięku powinieneś wychwycić natychmiast...
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#44

Post autor: Tarkus »

Właśnie wróciłem z Castoramy. Wiedziałem, że płyty granitowe są ciężkie, nie przypuszczałem, że aż tak... Jeszcze sobie stopę nadwerężyłem na schodach w przejściu podziemnym, bo były nieoświetlone i nie widziałem, gdzie się zaczynają stopnie.
Czekam teraz na nóżki. Sprzedający napisał dziś przed 14, że je wysłał. Może dotrą jeszcze w tym tygodniu?
Troszkę niefajnie, że płytki są oszlifowane tylko po jednej stronie. Nóżki przykleją się raczej tylko tam, więc trzeba będzie postawić płytki nieoszlifowaną stroną do góry. No ale nic, przynajmniej będzie mniejsze odbicie dźwięku.
MMarek pisze:
03 lis 2021, 15:19
One muszą mieć powietrze z tyłu....
To niestety musi zaczekać, aż staną na tych przyszłych komódkach z książkami. Jest szansa, że będą już na wiosnę. Zamierzam postawić kolumny blisko przedniej krawędzi, a za nimi można by położyć jakieś bieżniki, żeby wytłumić odbicie dźwięku od blatów. A granitowe podstawki i wtedy się przydadzą. :)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4704
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#45

Post autor: Mawis »

Tarkus pisze:
03 lis 2021, 20:40
płytki
Spokojnie mozesz nieoszlifowana strona w dół. Przeciez nozki beda trzymac się nie tylko klejem :lol: ale i wagą tego granitu... :lol:
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
ODPOWIEDZ