Impedancja głośników?

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
slejter
Posty: 61
Rejestracja: 26 lut 2017, 19:14
Gramofon: Pioneer PL-514
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Impedancja głośników?

#106

Post autor: slejter »

Takie dane techniczne amplitunera, rozumiem że głośniki 8ohm tak? mniej nie ?

Tuning range: FM, MW, LW
Power output: 50 watts per channel into 8Ω (stereo)
Frequency response: 20Hz to 20kHz
Total harmonic distortion: 0.08%
Damping factor: 45
Signal to noise ratio: 66dB (MM), 80dB (line)
Speaker load impedance: 8Ω (minimum)
Dimensions: 440 x 117 x 310mm
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Impedancja głośników?

#107

Post autor: cooledit »

MMarek pisze: Załączam też specyfikację, gdzie producent napisał: Impedance: 8 Ohm (minimum 3.0 Ohm). Być może to coś oznacza... ;)
To oznacza, że przy pewnej częstotliwości impedancja kolumny schodzi do 3 ohm.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
wagabund
Posty: 28
Rejestracja: 20 lut 2013, 18:48

Re: Impedancja głośników?

#108

Post autor: wagabund »

Witam. Chcę podłączyć tymczasowo głośniki do mojego Marantz-a 2216B.
Tutaj nie ma informacji o minimalnej rezystencji: https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 2216.shtml natomiast w wersji bez literki "b" jest napisane: Speaker load impedance: 8Ω (minimum), czy mogę uznać że dla 2216B też jest min. 8Ω ?
Mam możliwość podpięcia głośników ze starej wieży Sony MHC BX-5. Na jej temat są różne zdania w internecie.
Tutaj, że głośniki mają 8Ω - https://www.cnet.com/products/sony-mhc- ... tem/specs/
tutaj, że 6Ω - https://www.sony.co.uk/electronics/supp ... 64831M.pdf
Mam też również możliwość podłączenia głośników z kina domowego, które mają 6Ω - https://www.manualslib.com/manual/59546 ... =49#manual.
Teraz pytanie. Czy nie stanie się nic strasznego jeśli podepnę któreś z tych głośników do w/w amplitunera? Czy ktoś z Was wie jakie są rzeczywiście parametry tego ampli?
• Technics SL-5200 + Ortofon FF15 XE MkII / Audio Technica AT13 EaV • Marantz 2216B •
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Impedancja głośników?

#109

Post autor: Wojtek »

wagabund pisze:
16 sty 2018, 13:58
natomiast w wersji bez literki "b" jest napisane: Speaker load impedance: 8Ω (minimum), czy mogę uznać że dla 2216B też jest min. 8Ω ?
Tak.

Nie wybuchnie, ale że jest generalnie dość słaby to nie można się spodziewać cudów.
Przy kolumnach 4 ohm już bym się bardziej obawiał.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Impedancja głośników?

#110

Post autor: Arkadyo »

Jak wzmacniacz jest przeciążony to powinien się wyłączyć a nie spalić.
Co do impedancji minimalnej to masz wyjście na dwie sekcje i najprawdopodobniej minimalna 8 om zalecana jest przy obciążaniu obu sekcji tj podpinania 4 sztuk kolumn. Jeżeli będziesz obciązał tylko jedną sekcje to zapewne spokojnie mozesz podłaczyc głosniki 4 omowe bo najczesciej dwusekcjowe wzmacniacze były projektowane w ten sposób, że 4 kanały (dwie sekcje) wygospodarowywano z dwóch końcówek mocy i trzeba je rozpatrywac jak wpiecie równolegle dwóch par kolumn.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
baksiu
Posty: 223
Rejestracja: 26 lis 2017, 17:50
Gramofon: SL-1200mk2
Lokalizacja: Żywiec

Re: Impedancja głośników?

#111

Post autor: baksiu »

jesteś optymistą jeśli chodzi o tego marantza, ale faktycznie się raczej nie spali, różne głupoty się podpinało w młodości do wyrobów wzmacniaczopodobnych unitry i pioneerów o mocy 35W na kanał i nawet potańcówki się udawały na tym sprzęcie zasilającym starożytne estradowe smoki Vermona i inne badziewne altusy 100 milionów trzysta tysięcy W. Tymczasowo śmiało podpinaj, jednak wiedz, że ten wzmacniacz to rzęch i rozejrzyj się za czymś poważniejszym, a te głośniczki od miniwieży napędzi nawet Jowita 2 spięta na krótko :lol:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Impedancja głośników?

#112

Post autor: chudy_b »

Arkadyo pisze:
18 sty 2018, 13:52
Jak wzmacniacz jest przeciążony to powinien się wyłączyć a nie spalić.
Pobożne życzenie. Zależy od konstrukcji. W prostszych wyłączy się bo się spali :D Im starsza konstrukcja, tym trudniej sie poddaje. Dymi, śmierdzi, ale działa :D Patrz-mój wątek o Pioneer SA-8100. Układy typu overload, to już raczej nowsze sprzęty. W starszych czasem widziałem jakies takie bimetalowe wynalazki. Chronią przed pożarem, ale nie przed uszkodzeniem.
Arkadyo pisze:
18 sty 2018, 13:52
najprawdopodobniej minimalna 8 om zalecana jest przy obciążaniu obu sekcji
No raczej wątpię. Swoją drogą to ciekawe dlaczego chyba wszystkie wzmacniacze mają wyjścia na dwie pary kolumn. Od prawie zawsze. Bezużyteczne, ale dawali, bo to łatwe do zrobienia, za darmo, a wszyscy mają? Jak mózg u kobiety? :oops:
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Impedancja głośników?

#113

Post autor: olsza84 »

Ale ten Marantz z końcówką "B" obsłuży 4Ohm.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10453
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Impedancja głośników?

#114

Post autor: Myszor »

chudy_b pisze:
19 sty 2018, 04:50
Swoją drogą to ciekawe dlaczego chyba wszystkie wzmacniacze mają wyjścia na dwie pary kolumn. Od prawie zawsze. Bezużyteczne,
Wcale nie bezużyteczne. Podaję zastosowania:
- można testować łatwo kolumny
- można testować łatwo kable
- w starym hitachi przełącznik w pozycji A szumi, mogę go wyczyścić (i kiedyś to zrobię) ale w pozycji B nie szumi więc z niej korzystam
Na pewno jest dużo więcej pomysłów.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Impedancja głośników?

#115

Post autor: Wojtek »

baksiu coś mamrocze, nie przejmuj się wagabund.

Również jestem zdziwiony tekstem chudego. Wyjścia na 2 pary kolumn są bardzo praktyczne.
Nie każdy ma klitę 10m2 z zestawem audio :morda:
Można też wypchnąć zestaw "B" np. na dwór lub do drugiego pomieszczenia, zamiast bawić się w oddzielne zestawy napędzane własną elektrownią.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ