pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
sillend
Posty: 23
Rejestracja: 12 gru 2017, 09:12

pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#1

Post autor: sillend »

Witam Serdecznie,
Od jakiegoś czasu zamierzam się do dołożenia kolumn do mojego zestawu audio. Obecnie posiadam wzmacniacz pioneer sa 506 + kolumny vienna acoustic mozart+ gramofon sony ps t30. W konfiguracji A+B dołozone są jakies stare tanie kolumienki które dawały pewien brud. Słucham dużo muzyki klasycznej, filmowej, ambientów ( stąd mozarty ) ale także cieżej muzyki, od punk rocka, hard rocka, po heavy metal i black metal. Słucham głównie vinyli ale zdaża sie też puścic cos z telefonu. Nie jestem audiofilem, i nie bardzo sie znam na tym wszystkim. Niestety przy mocniejszej muzyce efekt nie jest zadowalający.Brakuje basu i pewnej ostrości. Zastanawiam się czy dobrym pomysłem jest zakup innych dodatkowych kolumn (A+B), najlepiej podwieszanych ( jest to salon, wiec kwestia estetyki niestety odgrywa pewną role z uwagi na żonę). Interesują mnie wasza opinia czy jest to dobry pomysł by łączyć tak zestawy kolumn oraz oczywiscie co byście polecali?
Budżet niestety skromny w dwóch wariantach
I 500 zł +/- 100
II 1000zł +\-100
. Pomieszczenie w którym słucham to salon w bloku połączony z kuchnią o wymiarach ok 25 m2, Podłoga to parkiet.
Bardzo mi zależy na jakichs wskazówkach, wiec z przyjemnościa odpowiem na dodatkowe pytania. Z góry dziekuje i pozdrawiam
IMG_20191204_092504.jpg
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 981
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#2

Post autor: cobra »

Moje rozumienie jest takie, że zestawienie A+B ma sens, gdy chcemy nagłośnić jednocześnie dwa niezależne obszary.
Jaki ma sens napędzanie dwóch zastawów głośników jednocześnie, tak jak na Twoim zdjęciu?
To powoduje tylko problemy: rozproszone źródło dźwięku, przesunięcia fazowe między źródłami itp.
Napiszcie, czy mam rację?
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3981
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#3

Post autor: SimonTemplar »

Może zestaw A słucha osobno np do Jazzu a zestaw B do Rocka :think: Osobno to by miało sens ale razem to kicha raczej.
sillend
Posty: 23
Rejestracja: 12 gru 2017, 09:12

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#4

Post autor: sillend »

Słucham A do klasyki i a+b do mocniejszego, Czemu razem to kicha? w takim razie co proponujecie?
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3981
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#5

Post autor: SimonTemplar »

Tak jak Cobra wyżej pisał.
A i B z osobna ma sens ale razem może zaburzać odsłuch.
Powinien być efekt stereo a wychodzi rodeo ;)
Nie lepiej A-podstawkowe do klasyki itp a B-podłogowe do czegoś z pazurem?
Mówię tylko o sposobie wykorzystania tych dwóch zestawów. Jak Ci brakuje basu lub ostrości to już tylko wymiana głośników ew wzmacniacza. Ten Pionek nie jest demonem mocy zbytnio. Dodatkowo w połączeniu z tymi podłogówkami może faktycznie nie wyrabiać i brakować basu ... :think: Koledzy mnie poprawią jak nie mam racji ale i z pewnością zaproponują odpowiednie głośniki ;)
sillend
Posty: 23
Rejestracja: 12 gru 2017, 09:12

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#6

Post autor: sillend »

Czyli jednak inne kolumny do mocniejszej muzyki. Polecacie coś ?
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3981
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#7

Post autor: SimonTemplar »

Dodatkowo napisz jakiej wkładki gramofonowej używasz. To ma spooory wpływ na efekt końcowy ;)
sillend
Posty: 23
Rejestracja: 12 gru 2017, 09:12

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#8

Post autor: sillend »

Niestety na tym moja wiedza się kończy, wkładka prawdopodobnie do wymiany idzie ( choć bladego pojęcia nie wiem na jaką powinienem wymienić)
Załączniki
IMG_20191204_111935.jpg
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3981
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#9

Post autor: SimonTemplar »

Spoko. Nie koniecznie wkładka. Można samą igłę. Znasz jej przebieg? Rozumiem że ramię i wkładka są skalibrowane poprawnie a igiełka czyszczona od czasu do czasu ? ;)
Wrzuć fotę w odpowiednim dziale: Jaka to wkładka. I poproś o identyfikację, ew zamienniki igły. Nie znam jej i nie wiem jaki ma charakter grania.
sillend
Posty: 23
Rejestracja: 12 gru 2017, 09:12

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#10

Post autor: sillend »

Jestem amatorem kompletnym więc nie mogę zagwarantować że jest poprawnie wykalibrowana ale chyba tak.
Wracając do tematu ponawiam swoją prośbę o radę w sprawie kolumn 😃
sillend
Posty: 23
Rejestracja: 12 gru 2017, 09:12

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#11

Post autor: sillend »

To jak z tymi kolumnami pomożecie ?
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 981
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#12

Post autor: cobra »

Napisz w dziale zakupowym w odpowiednim budżecie.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w doborze kolumn w systemie A+B

#13

Post autor: MaciejT »

Moim zdaniem warto rozważyć takie Dali:

https://allegro.pl/oferta/dali-450-red- ... 8743973467
ODPOWIEDZ