KOLUMNY BRAUN LC3

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: KOLUMNY BRAUN LC3

#16

Post autor: Arkadyo »

Mirek nic Ci nie powie czy coś wymieniać czy nie - na to nie ma jakiś gotowych przepisów. Czasem nie trzeba nic robić a czasem samymi przewodami można wyczuwalnie poprawić. Zdarzyło mi się, że stare niezbyt grube przewody grały gorzej od podobnych nowszych ale nie przy tych długościach co w zwrotnicach. Być może utlenianie się poszczególnych żył ma wpływa na opór całości ale przy długości kabelków jaka jest za zwrotnicą...
Podobnie jest z kondensatorami - gdyby były elektrolityczne to w ciemno można wymieniać bo nawet nowe mają spory rozrzut parametrów a stare wysychają i dopiero tracą parametry. Wiele razy sprawdzałem Kondy w starych tonsilowskich zwrotnicach i stare poczciwe foliowce naprawdę fajnie trzymały parametry i wymiana ich na nowe nic by nie wniosła. Napiszę w ten sposób - pare zwrotnic stworzyłem i zdarzało mi się znacznie zmieniać wartości kondensatorów w filtrach i nieraz nawet to ciężko było usłyszeć - dopiero pomiar pokazywał zmianę na charakterystyce.
Jeżeli ktoś uważa, że słyszy różnicę czy kondensator w filtrze II rzędu czy nawet I rzędu ma 1% czy 3% tolerancji to ja się tylko uśmiecham pod nosem.
Chciałbym aby taki ktoś zobaczył jak wygląda przebieg impedancji przetworników niskotonowych czy tym bardziej midbasów w zależności od wychylenia membrany :D
Popracuj nad wytłumieniem - tu można sporo zmienić bo materiały tłumiące w zależności od gęstości tłumią inne częstotliwości.
Ten temat jest traktowany po macoszemu a wnosi więcej niż bezmyślne nakręcone marketingiem zakupy super hiper audio podzespołów do zwrotnic.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ