Ciekawostki techniczne

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3708
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Ciekawostki techniczne

#91

Post autor: Obywatel »

pan_winyl pisze: np.
http://olx.pl/oferta/radiola-zr-100-CID ... 1893b5aa08
gotowa do remontu, podmiany elementów etc. etc. Można z tego zrobić niezłe home audio- jak dla mnie za daleko niestety by jechać :(
O Ślązak :D Jak byłem dzieciakiem, to one były po prostu wszędzie :) Żadna dyżurka albo biuro nie mogło się obyć bez Ślązaka ;)
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Ciekawostki techniczne

#92

Post autor: pan_winyl »

Ano na razie nic. Ciągle mnie kusi, ale obawiam się że ani tego wstawić gdzie nie będzie, ani ten dźwięk z gaci mnie nie wyrwie. Gdybym mógł pojechałbym do tego lubaczowa, więcej frajdy byłoby z odnawianiem tej radioli. Ta za 400 zł no w sumie tylko do odlakierowania i gotowa do salonu.

Jeśli trafi mi się coś ciekawego w Krakowie to pomyślę. Odnowione radiole kosztują krocie, a ja akurat mam trochę wolnego czasu :)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10418
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Ciekawostki techniczne

#93

Post autor: Myszor »

Awatar użytkownika
Dziadek
Posty: 5056
Rejestracja: 15 gru 2013, 15:35
Lokalizacja: Hamm
Kontakt:

Ciekawostki techniczne

#94

Post autor: Dziadek »

Moze nie ciekawostka techniczna ale taka mala podroz w czasie
Obrazek
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Ciekawostki techniczne

#95

Post autor: pan_winyl »

Ładnie zrobione.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Dziadek
Posty: 5056
Rejestracja: 15 gru 2013, 15:35
Lokalizacja: Hamm
Kontakt:

Ciekawostki techniczne

#96

Post autor: Dziadek »

Pakowacz/ka
Załączniki
Winyle.gif
Awatar użytkownika
Dziadek
Posty: 5056
Rejestracja: 15 gru 2013, 15:35
Lokalizacja: Hamm
Kontakt:

Ciekawostki techniczne

#97

Post autor: Dziadek »

ZTS "Pronit" Pionki / PKF 1987 22
https://youtu.be/Vfx8cvcOiNk?t=1m33s
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3708
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Ciekawostki techniczne

#98

Post autor: Obywatel »

Dziadek pisze:ZTS "Pronit" Pionki / PKF 1987 22
https://youtu.be/Vfx8cvcOiNk?t=1m33s
Fajnie, że przynajmniej mamy co powspominać :roll:

Jednak nie potrafię sobie w tym momencie nie zadać pytania: "czy naprawdę trzeba było to wszystko rozpieprzać"? Dlaczego żaden rząd po '89 roku nie stanął na straży polskiego majątku narodowego? Tylko wszyscy patrzyli biernie jak to się wszystko rozpada, sprzedawali za złotówkę polskie zakłady, a społeczeństwu wmawiali, że tak ma być bo w Polsce nic produkować się nie opłaca.

Powiem szczerze, że nigdy nie będę w stanie tego odżałować...
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Ciekawostki techniczne

#99

Post autor: pan_winyl »

Małe sprostowanie- to nie tak że wszyscy patrzyli, biernie, nic nie robili.
Przypominam, że po 89 roku, do władzy doszli robotnicy- ludzie, a nie jakiś nadrzędny twór, kosmicie nie wiadomo skąd. I to Ci ludzie, związki zawodowe, przedstawiciele zakładów etc. etc. stworzyli partie które protestowały, wyprzedawały i utrzymywały się ze sprzedaży- bo innego pomysłu na utrzymanie pewnych przywilejów nie było.

Nie można więc winić nie wiadomo kogo o to co się stało.

Ergo polskie tłocznie nie były jakieś super wspaniałe. Pomijając poll jazz- muza i pronit na spółkę z wifonem tłoczyły srogi paździerz- wystarczy porównać nasze tłoczenia z zachodnimi. Po za tym upadek tłoczni pokrywa się z upadkiem tego nośnika w ogóle, to chyba oczywiste?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Dziadek
Posty: 5056
Rejestracja: 15 gru 2013, 15:35
Lokalizacja: Hamm
Kontakt:

Ciekawostki techniczne

#100

Post autor: Dziadek »

pan_winyl pisze:Pomijając poll jazz- muza i pronit na spółkę z wifonem tłoczyły srogi paździerz
Ten pazdzierz jakos mi sie do dzis nie rozlazl i lubie wracac do niego. Nie wszystko z zachodu pieknie brzmi
pan_winyl pisze:Po za tym upadek tłoczni pokrywa się z upadkiem tego nośnika w ogóle, to chyba oczywiste?
No wiekszosc wytworni umiala sie przestawic. W przypadku pronitu historia jest troszke inna. Tu cytat z historii zakladu:
"Zakłady wywodzą się z powstałej w 1923 r. Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących, ulokowanej w Puszczy Kozienickiej. Położenie zakładu nie było przypadkowe. Wśród lasów i mokradeł z dala od większych miast sprzyjały warunki do tajnej produkcji, gdyż do rozpoczęcia wojny zakłady produkowały głównie materiały wybuchowe na potrzeby wojska. W czasach powojennych rozszerzono asortyment produkcji. Rozpoczęto produkcję tworzyw sztucznych, klejów itp. Zakład posiadał wtedy już kilka wydziałów, w tym wydział „Zakład PA” czyli produkujący nitrocelulozę oraz tworzywa melaminowe. Z czasem postanowiono rozpocząć produkcję polichlorku winylu, oraz utworzono tłocznię płyt gramofonowych, która pracowała do początku lat 90., w których rozpoczął się upadek ogromnych zakładów. Rozpoczęły się grupowe zwolnienia, redukcje produkcji, firmę podzielono na kilka spółek, aż w końcu nastąpiła upadłość pierwotnego zakładu oraz większości spółek."
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2563
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ciekawostki techniczne

#101

Post autor: Bacek »

W szkole średnie dwa razy byłem na praktykach w Pronicie. To był skansen a nie fabryka, długo żył na kroplówkach aż w końcu nie było komu ich dawać. Co do produkcji specjalnej to wiadomo że ona rządzi się swoimi zasadami.
Ale w innych dziedzinach np linia do produkcji sztucznych skór została zakupiona za czasów Gierka. Był to zakup z zachodu wysłużonej fabryki która tam już swoje przeszła i dodatkowo nie spełniała już norm ochrony środowiska. Były takie rejony naokoło zakładu gdzie w pewnych godzinach podwieczornych strach było przechodzić bo były spowite żółtym duszącym dymem. Ostatnio widziałem że na tych terenach teraz powstają domki.
W zakładzie nauczono mnie kilku maksym np żeby zbyt szybko nie robić tego co się ma do zrobienia bo może dla mnie pracy zabraknąć. Ogólnie królował klimat czy się stoi czy się leży ... . Także wcale się nie dziwię że to się zawaliło bo to był relikt minionej epoki który mógł żyć tylko na rynku na którym wszystkiego brakowało i każdy jego produkt był łykany na pniu.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Ciekawostki techniczne

#102

Post autor: jdas »

O ile pamiętam, to przysłowiowym "gwoździem do trumny" dla Polskich Nagrań był inwestycja w nowoczesną tłocznię winyli bodajże w roku 1987 czy 1988, kiedy już było wiadomo, że CD wyprze winyle (przynajmniej masowo). O ile pamiętam uzasadnienie, to jakiś partyjny prezes stwierdził, że do CD nie jest przekonany i jego zdaniem to się nie przyjmie.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Ciekawostki techniczne

#103

Post autor: pan_winyl »

https://www.youtube.com/watch?v=IvUU8joBb1Q

może nie w temacie gramofonów, ale na bank analogowo.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3200
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Ciekawostki techniczne

#104

Post autor: Pawelec »

:clap: odsłuchałem od początku do końca z podpartą szczeną. Super. Powalająca surowość i prostota, a zarazem piękno i harmonia. Można? :)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Ciekawostki techniczne

#105

Post autor: KUTI »

Nieprawdopodobne :o robi wrażenie !!!
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
ODPOWIEDZ