"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

Wszystko razem
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#16

Post autor: vinylpiotrek »

Robertson pisze:Ja z kolei posiadam zamknięte skrzynki , które kochają wolną przestrzeń.
Przypomnij jakie to kolumny.
Obrazek
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: "Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#17

Post autor: JacK »

eenneell pisze:
JacK pisze:Wielkość pomieszczenia nie ma nic do rzeczy.
Robertson pisze:Szczególnie te z otworem z tyłu....daleko od ściany
Jednak- pomieszczenie 4x4 i kolomny 1,5m od ściany :) Jaja :)
Małe kolumny typu monitor z bass refleksem z tyłu mogą dobrze zagrać bliżej ściany i można je zgrabnie ustawić w małym pomieszczeniu. Rodzaju obudowy kolumny nie dedykuje się do konkretnego pomieszczenia.

Pod tym linkiem artykuł o akustyce w architekturze wnętrza:
http://www.artdesign.pl/?t=artykuly/art2

Pod tym linkiem do pobrania pliki i narzędzia do testowania akustyki pomieszczenia:
http://www.akupro.pl/artykuly-o-akustyce.php
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3201
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#18

Post autor: Pawelec »

Super, ale to nie dla mnie. Jedynym godnym uwagi elementem jest to, że czas pogłosu musi być jak najmniejszy. Prostym sposobem sprawdzania czasu pogłosy jest zwyczajne jedno klaśnięcie w dłonie (w domowym zaciszu) i wsłuchanie się jak długo jeszcze dźwięk się rozchodzi - musimy dążyć do tego by zniknął prawie natychmiast. Akademickie wzory Niezgody, Sabine'a, ...... i innych mądrych akustyków służą do obliczeń wyjściowych pustych pomieszczeń korygowanych odpowiednio dobranymi współczynnikami, a później gospodarowanie przestrzenią stosując rozwiązania i materiały akustyczne warte krocie :P . Jednak pamiętajmy, że każdy sposób ograniczenia odbicia fal dźwiękowych (inaczej czasu pogłosu) jest dobry. Nie musimy stosować rozwiązań na bazie wyrafinowanych ustrojów akustycznych np. płyty perforowane i systemy Gustafsa:
http://www.gustafscontest.com/katalog_gustafs.pdf
Fajne co? Szczególnie wykresiki pokazujące klasy absorbcji - ceny płyt ok. 300 PLN/m2 (netto) i dużoooo więcej ;)
Wystarczą super pomysły takie jak regały wypełnione płytami, fajna gruba tkanina naciągnięta na ramę najlepiej z nadrukiem koncertu ulubionej kapeli, bądź inne własnoręcznie wykonane elementy .....
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Robertson
Posty: 878
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:33

Re: "Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#19

Post autor: Robertson »

vinylpiotrek pisze:
Robertson pisze:Ja z kolei posiadam zamknięte skrzynki , które kochają wolną przestrzeń.
Przypomnij jakie to kolumny.
Tannoy 611 Obrazek

Dopiero po "wyjechaniu" na znaczną odległość od tylnej (1,5m) i bocznych(ok 1m) ścian rozwijają skrzydła. Na szczęście mogę sobie na to pozwolić ;)

Ale tak jak napisałem to są na prawdę indywidualne przypadki i upodobania.Jeden ceni zwarty kontrolowany bas a inny bez tąpnięcia z woofera nie podchodzi do słuchania muzyki. Najważniejsze aby dzięki naszym doświadczeniom i wskazówkom każdy w domowym zaciszu mógł poeksperymentować i wyciągnąć ile się da z tego co już posiada i gdzie słucha muzyki. Nie ze wszystkim musimy się zgadzać...warto jednak szukając rozwiązania nie błądzić po omacku i kierować się właściwymi zasadami :)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#20

Post autor: pan_winyl »

Ja właśnie mam z tym ustawieniem kolumn sporą zagwozdkę. W tym momencie mam je w rogach :cry: trójkąt równoboczny jest itd, ale jednak czuje że brakuje im mocy - raz za daleko od siebie są, dwa warunki akustyczne im nie pomagają. Prawdopodobnie wrócę do ustawienia w którym stały zaraz obok sprzętu- tj kolumna na postumencie szafka ze sprzętem (około 1,20) i kolumna na postumencie. Jako że szafkę mam na ścianie 7 metrowej i stoi ona na środku, to może uda się coś wykombinować. Bolesne jest to że ściana ta ma okna i dodatkowo dłuuuugie biurko, a jest to jedyna ściana na której kolumny mogą stać.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: "Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#21

Post autor: JacK »

Zbyt duża wzajemna odległość kolumn zawsze skutkuje zaburzeniem sceny dźwiękowej, zamiast jednolitego pola dźwięku ma się wrażenie że każda kolumna gra oddzielnie. Ideałem jest wrażenie że kolumny znikły, a dźwięk dobiega z przodu dobrze poukładany niezależnie od głośności jaką sobie akurat zapodamy. Np. przy kameralnych akustycznych składach można wskazać jak rozmieszczeni na scenie są muzycy. Można wyłapać poszczególne instrumenty, śledzić ich granie w czasie utworu. Takich smaczków jest dużo więcej. Kapitalnym narzędziem do ustawienia kolumn "na ucho" są płyty Chesky Rec. Jeżeli po ustawieniu na takiej dobrze zrealizowanej płycie wszystko wydaje się prawidłowe, to każda inna płyta też zagra na miarę swoich możliwości. W tych kilku zdaniach opisałem ideał, problem jednak w tym że duża część kolumn po prostu nie chce "znikać", a reszta toru audio oraz akustyka pomieszczenia w tym im też nie pomaga. Można się śmiać z audiofili kupujących sprzęt za krocie, jednak takie osoby nigdy nie pozwolą sobie na byle jakie rozmieszczenie kolumn, dlatego tym bardziej w tańszym sprzęcie jest to bardzo ważne bo "czar" winyla będzie słyszalny tylko w wyobraźni słuchacza.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Klimek
Posty: 78
Rejestracja: 31 sie 2011, 14:01
Lokalizacja: Norway

Re: "Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#22

Post autor: Klimek »

Mogę jeszcze dodać, że są kolumny które wybitnie ''znikają'' w pomieszczeniu. Jedną z firm która produkuje a raczej produkowała takie głośniki jest Audio Physic.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#23

Post autor: Carpenter »

pan_winyl pisze:W tym momencie mam je w rogach :cry: trójkąt równoboczny jest
Ja bym się mniej przejmował trójkątem równobocznym, a bardziej zapewnieniem przestrzeni wokół kolumn. Nie wiem jakie masz możliwości ustawienia kolumn, ale np. ja nie mam żadnych ;) tzn. kolumny stoją wciśnięte do dwóch różnych zakamarków - kiedy nie grają! Natomiast jak chcę posłuchać muzyki wysuwam je na ich optymalne IMO miejsce. Do tego dochodzi konieczność podłączania sztywnych kabli głośnikowych (AntiCables), co w sumie trwa koło 10 minut. Po skończonym słuchaniu (czytaj: po powrocie żony z pracy albo z zakupów w jakiejś Galerii) odpinam druty i wsuwam kolumny pod ścianę. Cóż znaczy 20 minut wysiłku fizycznego wobec pięknego brzmienia kolumn oddychających pełną piersią! Pomyśl o wysuwaniu kolumn do słuchania i wsuwaniu ich do kąta na odpoczynek.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#24

Post autor: pan_winyl »

z przestawianiem kolumn odpada;/ a dużo zachodu + nieregularne godziny pracy współmieszkanki:P z kątów wyciągnę je jeszcze dzisiaj, bo naprawdę sprawa mocno mnie drażni. Skończy się albo na ustawieniu ich w odległości 1,2 m od siebie ale w dobrej odległości od ściany i duuuużej od rogów, albo dodatkowo spadną z podstawek - mam wrażenie że są zbyt wysokie.

Co do zanikania kolumn i wskazywania muzyków, to nie mam z tym problemów, zwłaszcza w przypadku CD czy MC - kwestia masteringu oraz odpowiednio oddające dźwięki głośniki robią swoje. Tutaj nie przyczepię się do nich, bo mogę spokojnie wskazać wokal po środku plus poszczególne instrumenty rozłożone wokół mnie w pionie i w poziomie.

Pomimo że kiedyś zganiono mnie za grzebanie w moich mildtonach, to po porównaniu ich z oryginałami, mogę śmiało stwierdzić że grają znacznie bardziej wyraźnie plus udało się pozbyć min. przywary buczenia i świszczenia :)

BTW zastanawiam się nad zmianą kolumn na nieco mniejsze a mianowicie Technics SB1 ponoć są to jedne z najlepszych monitorów studyjnych dostępnych swego czasu + mają zaist oryginalny design- może ktoś się z nimi spotkał?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Robertson
Posty: 878
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:33

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#25

Post autor: Robertson »

Użyłem przykładu trójkąta równobocznego aby uzmysłowić właściwą odległość jaką powinniśmy zajmować od kolumn.Nie powinna ona zbyt dużo odbiegać od odległości w jakiej one są od siebie oddalone. Najlepiej jak będzie ona taka sama! Każdy metr dalej przekłada się na kilka decybeli .O panoramie stereofonicznej , głębi i przjrzystości wysokich tonów nie wspomnę ;)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#26

Post autor: pan_winyl »

Eh, tyle to i ja wiem- akustyką zajmuje się hobbystycznie, problemem dla mnie nie jest to że nie znam reguł ustawienia, wysokości, stosunku kolumna- kolumna słuchacz. Problemem jest dla mnie aranżacja pokoju i cechy architektoniczne mieszkania :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: "Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#27

Post autor: Carpenter »

Pozostaje Ci tylko eksperymentowanie z ustawieniami kolumn. Ja tylko chciałem Ci zasugerować odejście od stałego ustawienia kolumn, ale skoro u Ciebie to nie zdałoby egzaminu, pozostaje Ci to rozstawienie kolumn na 1,20 m. W takim razie postaraj się usiąść również 1.20 od kolumny lewej/prawej. Będziesz miał wtedy ów wzorcowy trójkąt równoboczny.
No i zdaj się na własne uszy! Jeśli jedna kolumna gra Ci głośniej, odsuń się od niej lub przysuń się do tej drugiej :)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#28

Post autor: eenneell »

Ja to czasem przestawiam. kombinuję i wydaje się wszystko ok - jednym słowem "idealnie", a potem okazuje się, że efekt jest "lekko" nie i"teges", czyli ideał mnie męczy w odsłuchu... i kolumny wracają na stare miejsce, czyli do kąta :(
Nie potrafię usiedzieć/ uleżeć w tym optymalnym miejscu, tylko coś-tam robię/dłubię / krzątam się...
I chyba ważniejszym od ustawienia jest dobranie "koloru dźwięku"/ barwy głośników- najprzyjemniej grają Beovoxy S-45...i czy je ustawię tak czy siak to jest miodzio dla ucha (mojego) ;)

PS
Wzorcem dobrego "stereo" może być "FRIDAY NIGHT IN SAN FRANCISCO"
Albo słychać 2 gitary, albo 3 ;)
Robertson
Posty: 878
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:33

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#29

Post autor: Robertson »

Też tak miałem :) Pojeżdziłem , pokombinowałem ...włączam następnego dnia i coś nie teges :x .Znowu przestawiam , kombinuję i ...okazuje się , żę jest tak samo jak wczoraj :lol: W tej chwili stoją tak jak ustawiłem i nic nie kombinuję ...no może troszeczkę raz na jakiś czas ;) Oczywiście mam też kilka wzorcowych płyt .
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

"Optymalne warunki akustyczne w domowym zaciszu"

#30

Post autor: pan_winyl »

Wyszło że będą na ten 1,20 na jakiś czas. Z podstawkami się rozstanę na rzecz kolumn których nie używam- będą robiły za podstawki :D Jak wyjdzie dam znać. BTW odsłuch będzie w miejscu oddalonym o taką właśnie odległość- aby zwiększyć komfort siedzenia kupiłem swego czasu SAKO by zatopić się nie tylko w dźwięku ale i siedzeniu- polecam wamto rozwiązanie z calego serca- nie raz już co prawda zasnąłem ale... siedzi się na tym miodnie.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
ODPOWIEDZ