Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
cobra90
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:26

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#46

Post autor: cobra90 »

Nie nastawiam się na nowy sprzęt.
Ale chciałbym coś zakupić, tak wczoraj myślałem, że jestem w stanie poświęcić do 2k PLN.
Awatar użytkownika
Pawel =
Posty: 9
Rejestracja: 05 wrz 2014, 07:55

Re: Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#47

Post autor: Pawel = »

Na początek chciałbym sie przywitać, dziś zarejestrowałem się na tym forum.
Nie wiem czy wybrałem odpowiedni temat, jest ich tyle a niektóre bardzo podobne do siebie i w wielu tematach pojawiają się prośby o pomoc.
Jeśli się pomylę to proszę mi napisać, przenieść mojego posta gdzie mógłbym kontynuować dyskusje.

Od dłuższego czasu planuje kupić gramofon, na początku nie wiedziałem na który się zdecydować, ponieważ o jakim gramofonie bym nie czytał, zawsze pojawiały się negatywne opinie.
A to że beznadziejny, kup ten zamiast tego, ten brzmi plastikowo, ten dobrze ale brakuje mu tam czegoś itd...
Pomyślałem sobie że kupno dobrego gramofonu na którym można słuchać swoich płyt graniczy z cudem, chyba że ma się na to kilka tysięcy złotych.
Do tego oczywiście amplituner, głośniki, lub przedwzmacniacz gramofonowy.

Jestem nowicjuszem, nie znam się na gramofonach, wkładkach igłach, amplitunerach, przedwzmacniaczach...
Czytałem wiele artykułów, wypowiedzi na forum, niby coś tam się dowiedziałem, ale powiedzmy sobie szczerze, żeby się czegoś dowiedzieć to trzeba wejść w dyskusje i przekonać się w praktyce jak to wszystko wygląda.

Zastanawiałem się nad gramofonami:
Denon Dp 300F
Thorens Td 158
Pro Ject Elemental
Oraz gramofon na który napaliłem się najbardziej Pto Ject Debut Carbon DC 2M Red

Jest to najdroższy gramofon z pośród wymienionych modeli.
Nie widziałem na forum żeby ktoś pisał o nim konkretniej.
Ale wszystkie recenzje które czytałem były dobre, że dobra wkładka, wykonany z włókien węglowych itd.

wiem że nie jest to gramofon automatyczny, i musiałbym sam ustawiać ramię, nacisk igły...
Nie wiem czy dam sobie z tym radę, nigdy nie ustawiałem nie wiem jak to sie robi żeby nie spieprzyć sprzętu.

Problem drugi.

Nie posiadam amplitunera z wejściem gramofonowym.
Mam kino domowe LG HB805PH specyfikacje - http://www.mediamarkt.pl/kino-domowe-lg ... etail-more

I teraz pytanie czy jest sens w ogóle odsłuchiwać muzyki z gramofonu na tym kinie domowym?
Czy opłaca się kupować Pro Ject Debut Carbon DC 2M Red + do tego przedwzmacniacz gramofonowy?
Pisałem do sprzedawcy na allegro to podesłał mi taki link z przedwzmacniaczem
http://allegro.pl/przedwzmacniacz-gramo ... 28474.html

Razem z tym przedwzmacniaczem to już cena 2000zł.
Chyba że jeszcze muszę coś dokupić, nie wiem czy igła jest dodana do tej wkładki 2M Red.

Zastanawiałem się też nad tym tańszym Pro Ject Elemental, ale wkładka o wiele gorsza i nie wiem czy moznaby z czasem włożyć do niego właśnie tą 2M Red.
Ale to chyba bezsensu, lepiej dołożyć i kupić lepszy gramofon, przynajmniej tak mi się wydaje.

Tylko gdybym miał kupić tego Carbona DC, to już oczywiście nie stać mnie na amplituner za ponad 1000zł + głosniki.

Dlatego chciałem prosić o pomoc, o rady.
Czy kupienie tego gramofonu z przedwzmacniaczem i podłączenie go póki co do mojego kina domowego jest dobrym pomysłem?

Może dodam tez jakiej muzyki słucham, auważyłem że często kiedy ktoś pyta o kupno gramofonu, dostaje zapytanie a jakiej muzyki będziesz na nim słuchał.
Co jest dla mnie dziwne, bo jeśli gramofon dobierałoby się na podstawie danej muzyki, to musiałbym chyba kupic kilka gramofonów.
Z CD nie ma tego problemu, ale może to jacyś chorzy audiofile wypisują takie rzeczy, tak samo jak krytykuja każdy gramofon i doczepiają się do czegoś.
No ale ja się nie znam i nie wiem.
Winyle które mam już w kolekcji:
The Beatles Help
The Beatles Sgt Pepper...
The Beatles Love
U2 The Joshua Tree
Arcade Fire Reflektor
Madonna Confessions On A Dance Floor
Coldplay Ghost Stories
Broken Bells After The Disco

Więc słucham różnej muzyki, głownie Rock, Pop, Alternatywa.

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#48

Post autor: chudy_b »

Na początek przeczytaj te dwa wątki:

http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=49&t=5664

http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=47&t=5669

Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości, napisz jakie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#49

Post autor: Wojtek »

Pawel = pisze:Nie wiem czy wybrałem odpowiedni temat, jest ich tyle a niektóre bardzo podobne do siebie i w wielu tematach pojawiają się prośby o pomoc.
Jeśli się pomylę to proszę mi napisać, przenieść mojego posta gdzie mógłbym kontynuować dyskusje.
Pytania ogólne zadałeś w dobrym miejscu, ale na forum generalnie staramy się by nie powstawały wątki "o wszystkim", stąd jak ktoś szuka gramofonu to oddelegowujemy do "Gramofony -> Zakupy", itd.
Pawel = pisze:Pomyślałem sobie że kupno dobrego gramofonu na którym można słuchać swoich płyt graniczy z cudem, chyba że ma się na to kilka tysięcy złotych.
Jeśli mowa o nowym sprzęcie to rzeczywiście tak to może wyglądać.
Pawel = pisze:Do tego oczywiście amplituner, głośniki, lub przedwzmacniacz gramofonowy.
To już zależy tylko od tego czy już mamy jakiś sprzęt grający czy też jesteśmy audio-golasami :)
Pawel = pisze:Nie widziałem na forum żeby ktoś pisał o nim konkretniej.
Chyba słabo szukałeś. Wpisz "debut" w wyszukiwarkę forumową :)
Pawel = pisze:Ale wszystkie recenzje które czytałem były dobre, że dobra wkładka, wykonany z włókien węglowych itd.
Większość recenzji będzie dobra, bo nie jest to zupełny szmelc. Pytanie kto takie recenzje wystawia.
Prasa nie powie, że to jest gówno, bo dystrybutor/reklamodawca się obrazi :)
Druga strona to użytkownicy. Tutaj, przynajmniej z perspektywy polskiej, są to głównie ludzie którzy poza jakąś starą Unitrą nie mieli wcześniej innego gramofonu, więc przesiadka z jednego na drugi może być swoistą rewelacją, tyle że na poziomie przesiadki z Malucha do Poloneza. Problem powstaje wtedy, kiedy część tych osób pisząc o ww. sprzęcie nieświadomie nakłada znaczek Mercedesa, BMW czy Lexusa na logo FSO ;)
Wtedy można mówić o krzywym zwierciadle.
Pawel = pisze:wiem że nie jest to gramofon automatyczny, i musiałbym sam ustawiać ramię, nacisk igły...
Nie wiem czy dam sobie z tym radę, nigdy nie ustawiałem nie wiem jak to sie robi żeby nie spieprzyć sprzętu.
Poradzisz sobie, o ile jesteś pełnosprawny manualnie w dłoniach i nie masz potężnych problemów ze wzrokiem.
Pawel = pisze:I teraz pytanie czy jest sens w ogóle odsłuchiwać muzyki z gramofonu na tym kinie domowym?
Pewnie że jest. Szczególnie jeśli nie śpisz w tej chwili na worku pieniędzy, a chciałbyś słuchać płyt :)
Pawel = pisze:Chyba że jeszcze muszę coś dokupić, nie wiem czy igła jest dodana do tej wkładki 2M Red.
Jak kupuje się nową wkładkę to igła już jest w komplecie. Nowy gramofon ma zwyczajowo zamontowaną nową wkładkę, więc igła jest :)
Pawel = pisze:Zastanawiałem się też nad tym tańszym Pro Ject Elemental, ale wkładka o wiele gorsza i nie wiem czy moznaby z czasem włożyć do niego właśnie tą 2M Red.
Raczej możnaby. Nie wiem tylko kiedy wytworzył się ten dziki obraz, że Ortofon 2M Red to jedyna sensowna wkładka na świecie :)
Pawel = pisze:Ale to chyba bezsensu, lepiej dołożyć i kupić lepszy gramofon, przynajmniej tak mi się wydaje.
Albo, kuriozalnie, zaoszczędzić i kupić lepszy gramofon.
Pawel = pisze:Tylko gdybym miał kupić tego Carbona DC, to już oczywiście nie stać mnie na amplituner za ponad 1000zł + głosniki.
Nie wiem co w tym oczywistego, gdyż nie napisałeś ile jesteś w stanie wydać na ten cel :)
Portfel portfelowi nierówny.
Pawel = pisze:Może dodam tez jakiej muzyki słucham, auważyłem że często kiedy ktoś pyta o kupno gramofonu, dostaje zapytanie a jakiej muzyki będziesz na nim słuchał.
Co jest dla mnie dziwne, bo jeśli gramofon dobierałoby się na podstawie danej muzyki, to musiałbym chyba kupic kilka gramofonów.
Masz rację. Takie pytania zasadne są głównie przy wyborze wkładki, bo to ona w głównej mierze determinuje jak będzie brzmiał dźwięk spod igły :)

Lekturka: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=46&t=21
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#50

Post autor: tollo »

Pawel = pisze:wiem że nie jest to gramofon automatyczny, i musiałbym sam ustawiać ramię, nacisk igły...
Nie wiem czy dam sobie z tym radę, nigdy nie ustawiałem nie wiem jak to sie robi żeby nie spieprzyć sprzętu.
Tutaj chciałbym dodać do tego co Wojtek napisał a zarazem nie wspomniał. Gramofon automatyczny nie oznacza, że nie musisz mu samemu skalibrować ramienia, wkładki itd. W każdym rodzaju gramofonu: manualny, pół-automat i automat taką czynność musisz przeprowadzić samemu. Wyjątkiem są gramofony z ramieniem T4P, jednak nie ma to nic wspólnego z automatyką, chociaż te gramofony to zazwyczaj automaty. Gramofon automatyczny to taki, który sam zaczyna i kończy odtwarzanie płyty. Po więcej informacji zapraszam tutaj: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=35
Awatar użytkownika
pawel_p694
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2014, 00:50
Gramofon: Dual CS 415

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#51

Post autor: pawel_p694 »

Witam, jestem na forum nowy, a i w dziedzinie gramofonów jestem kompletnym świeżakiem. Powolutku i małymi kroczkami zbliżam się do zakupu mojego pierwszego sprzętu, jestem na etapie planowania wydatków i jakichś pierwszych prób śledzenia rynku ze sprzętem i tutaj rodzi się moje pytanie, mianowicie nie mam żadnej części składowej mojego przyszłego zestawu, więc od czego należałoby zacząć zakupy, od kupna gramofonu, zestawu głośnikowego a może wzmacniacza, czy to bez różnicy?
Pozdrawiam i liczę na Wasze opinie :)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#52

Post autor: chudy_b »

Jeśli zakupy musisz rozłożyć w czasie, to wydaje mi się, że powinieneś zacząć od kolumn. Zastanowić się na tym, czy to mają być obudowy podstawkowe, czy może masz możliwość ustawienia podłogówek. Jakoś dobrać je designersko do wnętrza. Potem możesz poszukac wzmacniacza, może amplitunera, który swobodnie te kolumny napędzi. W tym momencie masz zestaw który już gra. Możesz podpiąć CD czy DVD. Na końcu kupisz gramofon i wyposażysz go w odpowiednią wkładkę. Odwrotna kolejność spowoduje, że nabędziesz gramofon, który odstawisz na jakiś czas na półkę, nawet nie będziesz w stanie go sprawdzić.
Awatar użytkownika
pawel_p694
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2014, 00:50
Gramofon: Dual CS 415

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#53

Post autor: pawel_p694 »

Dziękuję za pomoc, a od czego uzależnić rodzaj wybieranych kolumn? Od wielkości pomieszczenia, w którym będę słuchał muzyki?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#54

Post autor: chudy_b »

Wydaje mi się, że nie istnieją kolumny za duże ;) Kolumna większa, mocniejsza przewaznie zagra lepiej od małego monitorka. W praktyce to pomieszczenie, inne meble, żona ograniczają wielkość kolumn. Musisz znaleźć kompromis. Oczywiście konkretne modele będą różnic się brzmieniem. Sam musisz zdecydować jakie Ci najbardziej odpowiada.
Awatar użytkownika
MeqhabTion
Posty: 178
Rejestracja: 14 paź 2014, 20:01
Lokalizacja: Płock

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#55

Post autor: MeqhabTion »

Prawda jest taka, że:
chudy_b pisze:W praktyce to żona ogranicza wielkość kolumn.
:whistle: ;)
darek 61
Posty: 23
Rejestracja: 05 mar 2015, 08:52

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#56

Post autor: darek 61 »

Zamierzam kupić gramofon,nie chcę się natknąć na minę dlatego szukam dużo informacji.Nie znam się na gramofonach stawiam na opinie kupujących.Na aledrogo są osoby które cieszą się dobrymi komentarzami (na pewno jedna osoba z tego forum)i tylko ci sprzedawcy mnie interesują.Po za tym będę kupować oczami i ceną.Musi mnie być na niego stać i musi mi się podobać.Wrażenia słuchowe zapewne są ważne,ale czy 54-latek pracujący od 20 lat w hałasie może mieć jeszcze taki słuch by być wstanie odróżnić te wszystkie subtelności dźwiękowe.Rok temu kupiłem sobie Radmora od Natrixa (opinie czytałem naprawdę różne o Radmorze i Natrixsie różne)ale mnie ten amplituner cieszy i nie widzę potrzeby tego zmieniać.Gramofon na pewno nie będzie używany na co dzień,raczej od święta,podoba mi się że zmusza użytkownika by do niego podchodzić i obsługiwać go.Podpowiedzcie jakie dodatki do gramofonu są potrzebne,nie chodzi mi o sprzęt,raczej o dodatki do dbania o płyty i sam gramofon.Coś w rodzaju niezbędnika,który każdy szanujący się fan gramofonów posiadać powinien.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#57

Post autor: chudy_b »

darek 61 pisze:Podpowiedzcie jakie dodatki do gramofonu są potrzebne,nie chodzi mi o sprzęt,raczej o dodatki do dbania o płyty
Ja na co dzień używam szczoteczki do igły, którą usuwam kurz przed każdą płytą i szerokiej szczotki do płyt którą zbieram gruby kurz tez za każdym razem, gdy płyta ląduje na talerzu.

Bardzo użytecznym urządzeniem jest myjka Knosti + płyn forumowy. Efekty użycia bywają spektakularne, a dodatek Mirasolu znacząco ogranicza przyciąganie kurzu, czyli wroga nr1 komfortowego odtwarzania winyli.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#58

Post autor: Wojtek »

Szczotka do płyt, szczotka do igły, myjka, folie, koperty, adapter do singli jeśli zamierzasz ich słuchać.
Starczy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wanderlust
Posty: 22
Rejestracja: 06 paź 2014, 21:05

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#59

Post autor: Wanderlust »

Na co należy zwracać uwagę przy doborze wzmacniacza do kolumn (i odwrotnie) jeśli nie ma możliwości po prostu spięcia ich razem i posłuchania?
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#60

Post autor: MISSE »

temat rzeka

z jednej strony na dopasowanie impedancji, skuteczność (kolumny)
z drugiej strony na moc, jakość (wzmacniacz)

a z trzeciej przede wszystkim na walory odsłuchowe
Próby dźwiękowe są najistotniejsze i to co dla mnie będzie super dla innego będzie dnem i odwrotnie

inna sprawą jest percepcja i sposób postrzegania dźwięku
ODPOWIEDZ