Zagadki techniczno-sprzętowe

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariodoll
Posty: 18
Rejestracja: 01 lis 2014, 14:14

Zagadki techniczno-sprzętowe

#91

Post autor: mariodoll »

Witam. Podczas odsłuchu niektórych płyt "zaobserwowałem" takie coś podczas odtwarzania raz głośniej gra jeden kanał potem leci centralnie a na koniec drugi kanał od czego to zależy ???
Ci którzy nie słyszeli muzyki wzięli tańczących za obłąkanych
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zagadki techniczno-sprzętowe

#92

Post autor: Wojtek »

Może pozycja wkładki do poprawy? Jeśli jednak dotyczy to tylko niektórych, a nie wszystkich płyt to można też zwalić winę na tłoczenie, ale nie sądzę by takie kwiatki można było uznać za coś normalnego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Zagadki techniczno-sprzętowe

#93

Post autor: Waluch »

wygląda na problem z anti-skatingiem
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Zagadki techniczno-sprzętowe

#94

Post autor: chudy_b »

A może tak właśnie ma być? Takie zamierzenie twórcy? Np. przelatujący helikopter z jednego kanału do drugiego ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zagadki techniczno-sprzętowe

#95

Post autor: Wojtek »

Waluch pisze:wygląda na problem z anti-skatingiem
Gdyby tak było to jeden kanał byłby na całej długości strony głośniejszy, nie mówiąc już o innych niepożądanych zjawiskach.

To w sumie nie nadaje się na zagadkę sprzętową, a na wątek typowo problemowy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
foxiu
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2016, 21:28

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#96

Post autor: foxiu »

Dziś udało mi się rozwiązać jedną zagadkę u mnie - smażenie i mega elektryzowanie się płyt. Serio, można się było wystraszyć przy zdejmowaniu krążka z talerza, tak potrafiło pizgnąć ;) Czarę goryczy przelała płyta Adele (nówka z MM), która smażyła tak, że miałem ochotę jajko na to rzucić...

Zacząłem od zaglądnięcia pod talerz i przeczyszczenia rolek, pełno tam było syfu z paska. Pewnie czas pomyśleć o jego wymianie skoro zostawia ślad za sobą ;)

Potem przyjrzałem się igle - no wyglądała jakby przed chwilą hektar pola obrobiła :) Szczotka niewiele pomogła, więc stwierdziłem że raz kozie śmierć (mam zapasową, ale zamiennik) - zdemontowałem, chwyciłem delikatnie ale pewnie ten cały syf palcami i zdjąłem. Igła przeżyła. Potem jeszcze przedmuchałem z obu stron aby pozbyć się resztek kurzu. Zamontowałem i... o rety :) Ktoś zdjął koc, nic nie skwierczy a zdejmowanie płyty nie kończy się strzałem w palce :)

Nie wiem co pomogło, ale grunt że pomogło.
Fiio E10 -> Beyerdynamic Custom One Pro | Technics SL-Q2 + Ortofon OM 10 -> Cambridge CP1 | Philips CD471 NOS -> Primare A10 -> Canton Karat 300
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4911
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#97

Post autor: eu4yaon »

Witam, mam taką zagwozdke w swoim torze. Ostatnio zauważyłem ze czasem zanika dźwięk w jednej z kolumn i zaczyna się ciche harczenie połączone z również cicha muzyka. Myslalem ze to kolumna dokonała żywota ale z czasem pojawiło sie to również w drugiej. Wiec kolumny wykluczone. Został do sprawdzenia jeszcze amplituner którego nie wiem jak przetestowac, nuda mini oraz wkladka. No i właśnie, jak pojawia sie harczenie, podniose iglę i zaraz opuszcze ja na płytę, dźwięk sie resetuje i gra dobrze az do nastepnego zaniku. Czy może to igła sie skonczyla?
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#98

Post autor: Wojtek »

Amplituner albo Nuda.
Alternatywnie - okablowanie gramofonu, przewody w headshellu, itd.
Jak wykluczyć okablowanie? Zmierzyć sygnał na wyjściu w momencie kiedy zacharczy/przyciszy się kanał.
Jeśli jest normalne/równe to znaczy że nie kable (ani tym bardziej wkładka).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4911
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#99

Post autor: eu4yaon »

Wojtek pisze:
29 maja 2019, 19:42
Amplituner albo Nuda.
Jeszcze pomyślałem sobie, bo ostatnio zwiekszylem wzmocnienie i pojemność w Nudzie i moze to mój słaby Amplituner niewyrabia z mocą?

Jutro posprawdzam co trzeba, obniże również nastawy w Nudzie i zobacze czy coś sie zmieni.
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#100

Post autor: tuczi77 »

Przekaźnik kolumn w ampli?
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4911
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#101

Post autor: eu4yaon »

Kurcze od dwóch dni słucham żeby cos posprawdzać a jak na złość nic sie nie dzieje. Może to i dobrze.
tuczi77 pisze:
30 maja 2019, 08:41
Przekaźnik kolumn w ampli?
Powiedz cos wiecej? Można to jakoś sprawdzic? Moze mój NAD czuje już pismo nosem i kończy swój żywot bo od jakiegoś czasu poluje na pewien model Sansuja :D
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
syko
Posty: 2362
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#102

Post autor: syko »

eu4yaon pisze:
29 maja 2019, 19:21
Witam, mam taką zagwozdke w swoim torze. Ostatnio zauważyłem ze czasem zanika dźwięk w jednej z kolumn i zaczyna się ciche harczenie połączone z również cicha muzyka. Myslalem ze to kolumna dokonała żywota ale z czasem pojawiło sie to również w drugiej. Wiec kolumny wykluczone. Został do sprawdzenia jeszcze amplituner którego nie wiem jak przetestowac, nuda mini oraz wkladka. No i właśnie, jak pojawia sie harczenie, podniose iglę i zaraz opuszcze ja na płytę, dźwięk sie resetuje i gra dobrze az do nastepnego zaniku. Czy może to igła sie skonczyla?
Cześć, miałem bardzo podobny problem jak nie ten sam, mianowicie dźwięk jakby zanikał i charczał w jednym lub obu kanałach. Po podniesieniu i opuszczeniu igły wszystko wracało do normy, ale tylko na chwilę, po czym znów zaczynał zanikać. W pierwszej chwili obstawiałem na połączenie igły z wkładką. Co się nie nakombinowałem, a problem pozostał. Wymiana wzmacniacza pomogła i gramofon zaczął grać normalnie.
Spróbuj podmienić wzmacniaczi zobacz czy to nie to właśnie.

Doczytałem ;) , tak jak mówią poprzednicy to prawdopodobnie wina przedwzmacniacza.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#103

Post autor: blispx »

tuczi77 pisze:
30 maja 2019, 08:41
Przekaźnik kolumn w ampli?
to raczej nie to bo miałby to tylko podczas załączania kolumn podczas uruchamiania ampli
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#104

Post autor: metallsnow »

Ja bym jeszcze sprawdził czy na innych źródłach też jest ten sam problem. Jeśli tak, to któryś przełącznik jest zabrudzony, i domaga się czyszczenia. Selektor wejść albo głośników może dawać takie objawy.
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4911
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Zagadki techniczno-sprzętowe

#105

Post autor: eu4yaon »

Po ostatnich obserwacjach podejrzewam amplituner. Gdy zaczyna sie tracić dźwięk i pojawia sie harczenie pomaga lekkie pokrecenie gałką np. Od głośności. Nie ukrywam ze potencjometry trzeszcza od dawna i czy to ma jakies znaczenie?

A czy po przelaczeniu na radio się tak dzieje tego niewiem bo ja nie slucham, jedynie żona ale u niej ciężko z orientacją i jej ucho rzadko cokolwiek wychwytuje, ważne ze gra nieważne jak.
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
ODPOWIEDZ