Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#16

Post autor: Wojtek »

wojtekostojski pisze:Brzmi lepiej, bo wiemy, że to nasza robota :) To tak, jak z głośnikami DIY.
W sensie że zakładasz przyczynek psychologiczny? Czyli że wydaje nam się lepsze, bo własna robota? :) To też jest jakieś wytłumaczenie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekostojski
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2010, 16:54
Lokalizacja: Kostrzyn Wlkp.

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#17

Post autor: wojtekostojski »

Oczywiście, że tak!
Znam to z autopsji. Skromnie przyznam, że tworzę muzykę i gdy przypomnę sobie początki działalności... Jeju, mistrzostwo. Teraz, gdy tego słucham zastanawiam się, czy śmiać się, czy płakać. Kiedyś dla mnie to było mistrzostwo świata. Znajomi muzycy mówili, żebym popracował, a ja - głupi - zastanawiałem się, nad czym... Teraz wiem.

Tak samo z winylem via CD - zrobisz coś sam: WOW!! Zrobi to za Ciebie ktoś: "łeee, a czemu nie zrobił tego tak, a tak, a tak, a śmak...".

Na psychologii się nie znam... ;)
Awatar użytkownika
adamerso
Posty: 29
Rejestracja: 05 cze 2010, 20:54
Lokalizacja: warszawa

Re: Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#18

Post autor: adamerso »

wojtekostojski pisze:Tylko po co zgrywać z jakością 24bit 96kHz skoro format płyty CD to 16bit 44,1kHz?
Tylko po co zgrywać z jakością 16bit 44,1kHz, skoro nie wiemy jakie formaty będą w przyszłości? ;-)
wojtekostojski
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2010, 16:54
Lokalizacja: Kostrzyn Wlkp.

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#19

Post autor: wojtekostojski »

Dlatego zgrywa się do wave - bo jest nieskompresowany. A przecież różnicy chyba nikt nie usłyszy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#20

Post autor: Wojtek »

No super, ale jak sam pewnie wiesz, WAV dużo waży :) Dlatego przydają się formaty umożliwiające bezstratną kompresję. No i tu m.in. wkracza do akcji FLAC :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekostojski
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2010, 16:54
Lokalizacja: Kostrzyn Wlkp.

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#21

Post autor: wojtekostojski »

taaa...
a później FLACa przerabia się na mp3, znowu do wave... i tak w kółko.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#22

Post autor: Wojtek »

wojtekostojski pisze:a później FLACa przerabia się na mp3, znowu do wave... i tak w kółko.
Po co? Brzmi mocno bezsensownie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekostojski
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2010, 16:54
Lokalizacja: Kostrzyn Wlkp.

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#23

Post autor: wojtekostojski »

Nie tyle, że bezsensownie.
Dzieląc się z kimś jakimś nagraniem w necie, on pobierze to jako MP3 [ewentualnie FLAC] i przerobi, żeby grało na jego mp3jce.
Pomyśli, po jakimś czasie, że przecież możnaby to wrzucić na CD - srrru, do wave.
Pożyczy komuś CD, zgra do mp3... i tak dalej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#24

Post autor: Wojtek »

wojtekostojski pisze:Nie tyle, że bezsensownie.
Bezsensownie, bo co to w ogóle za argument? Przemawiający niby za czym? Żeby olać to wszystko? :)
wojtekostojski pisze:Dzieląc się z kimś jakimś nagraniem w necie, on pobierze to jako MP3 [ewentualnie FLAC] i przerobi, żeby grało na jego mp3jce.
A to już jego sprawa :) Jak ktoś ma większy użytek z mp3 to będzie trzymał mp3, a nie FLACi, WAV, OGGi, MonkeyAudio czy inne MPC.
Ja tak nie robię, więc co mnie inni obchodzą?
Mam płakać, że inni na własne życzenie sobie jakość pogarszają? :)
wojtekostojski pisze:Pomyśli, po jakimś czasie, że przecież możnaby to wrzucić na CD - srrru, do wave.
Pożyczy komuś CD, zgra do mp3... i tak dalej.
Powtarzam, to już problem tych ludków, a nie osoby, która zgrywa sobie dane z oryginalnego nośnika ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekostojski
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2010, 16:54
Lokalizacja: Kostrzyn Wlkp.

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#25

Post autor: wojtekostojski »

No ok, masz rację ;)

Od dziś zgrywam wszystko do FLAC'a - skoro jest bezstratny...
w takim układzie, zastanawiam się tylko: na cholerę używamy nadal WAV, skoro mamy lepszy format?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#26

Post autor: Wojtek »

wojtekostojski pisze:w takim układzie, zastanawiam się tylko: na cholerę używamy nadal WAV, skoro mamy lepszy format?
Używamy? W sensie że kto? :) Wyjaśnij, bo nie wiem o co konkretnie pytasz.

FLAC jest lepszy pod względem kompresji, ale to przychodzi razem z pewnymi kosztami. Płynna dekompresja w czasie rzeczywistym (czyli przy słuchaniu muzyki) wymaga większej mocy obliczeniowej niż np. przy mp3.

Na szczęście technologia poszła do przodu i dzisiaj w sumie coraz więcej przenośnych odtwarzaczy muzyki obsługuje FLAC ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekostojski
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2010, 16:54
Lokalizacja: Kostrzyn Wlkp.

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#27

Post autor: wojtekostojski »

Myślę, że 9/10 ludzi słyszało tylko o wav. Ludzie nie zdają sobie sprawy z alternatywnych formatów kopiowania muzyki.
Może dlatego, że większość melomanów jest starsza, pamięta komputery z Windowsem 98 itp. W starych systemach [chyba do XP] narzędzia systemowe nie pozwalały na uruchomienie innego pliku, niż wave czy mp3. Może stąd wzięły się takie klapki na oczy: "kopiuję z CD do mp3, chociaż to stratny format, a przecież wave zajmuje za dużo miejsca" [rozjaśnię sytuację: w latach 95-2002 mieć dysk 20GB uznawane było za kozactwo. A Internet? uuuu! :) ]... Trzeba było iść na taki chory kompromis. No i ludzie zaczęli się przyzwyczajać do wszechobecnych empetrójek. Pojawił się OGG - niby lepszy, ale nie wszystkie programy mogły do niego kodować. FLAC - znany wśród ceniących sobie brzmienie oryginału.

Co do starszych ludzi: mają w nosie, czy to mp3 czy wav. Wszyscy wiemy dobrze, że wraz z wiekiem pogarsza się słuch [coraz mniej wysokiego pasma]. Po przeanalizowaniu pliku [zgranego z CD, oczywiście - odkładamy teraz "czarnuchy" na bok] skompresowanego i nie - wyszło bardzo klarownie, jak następuje kompresja mp3jki: obcinane są najwyższe pasma - dla 192kbps jest to 17kHz, dla 128 16kHz... - i tak dalej. Wniosek? Zapędy audiofilskie na starość [szczególnie przy kompresji] są totalnie chore i idiotyczne :)

Przepraszam za może ten "idiotyzm" w ostatnim zdaniu, ale się powstrzymać nie mogę.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#28

Post autor: Wojtek »

9/10 ludzi to może słyszało tylko o mp3 :D

Ja pamiętam komputery z Windowsem 3.11 jeszcze. Pierwszy PC w domu trafił do nas kiedy Win95 dopiero miał premierę. No ale nieważne.

No to jest problem ów "starszych ludzi" ;) Pogarszanie się słuchu to indywidualna sprawa, nie ma reguły.

Przy stratnej kompresji nie ma co w ogóle wspominać o audiofilii :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekostojski
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2010, 16:54
Lokalizacja: Kostrzyn Wlkp.

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#29

Post autor: wojtekostojski »

Ale o WAV chodziło mi jako bezstratny format... :)
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#30

Post autor: Krzyś »

Wyciąganie takich wniosków, skąd bierze się powszechna niewiedza o formatach bezstratnych, jest bezsensowne.

Powszechna niewiedza o formatach bezstratnych bierze się stąd, że dla 99% ludzi wystarczy jakość oferowana przez pliki MP3, więc po co sobie zawracać głowę czymkolwiek innym?

a każdy, kto choć trochę interesuje się formatami kompresji stratnej i bezstratnej, wie zapewne, że istnieją takie formaty jak flac, shorten, monkeys audio (ape), la, lossless wma itp.

nie wspominam o tym, że wav to tylko kontener i w pliku wav możemy mieć materiał zakodowany np. kodekiem mp3, albo być może nawet i flac (o ile istnieją odpowiednie filtry directshow i da je się do siebie popodłączać).
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
ODPOWIEDZ