Winyl vs CD

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
tr000tyl
Posty: 89
Rejestracja: 01 sie 2020, 21:40
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Winyl vs CD

#31

Post autor: tr000tyl »

W moim wypadku najgorsze jest to, że zupełnie się nie znam na sprawach technicznych. Nie wiem czy taki Denon Pma 1600ne będzie lepszy niż mój Pionner VSX-D513-S i? Droższy na pewno! I jak to przeloży się na poprawę dźwięku.
Technics SL-1500C, Nagaoka MP-200, Ortofon 2M Bronze, Pro-Ject Tube Box Ds2, Pioneer A-70DA, Pioneer PD-50
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winyl vs CD

#32

Post autor: Myszor »

Ponieważ co powyższe i ciągle nawiązujesz do funduszy to proponuję spotify z reklamami. Moja córka bardzo to lubi.
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3817
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Winyl vs CD

#33

Post autor: mrcnoos »

Ja bym kwestie techniczne zostawił na Twoim miejscu na później.
Zadaj sobie kilka pytań:
Czy lubisz oglądać oryginalne okładki?
Czy jesteś pracusiem I wstaniesz do odtwarzacza/gramofonu żeby zmienić płytę?
Czy są tytuły które lubisz, a których nie ma w cyfrze a są na LP?
Jeśli twierdząco odpowiedziałeś na wszystkie to wchodź w temat śmiało. Jeśli nie, to popróbuj jeszcze chwilę i dodaj do bilansu inne za i przeciw i podlicz je poprostu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Winyl vs CD

#34

Post autor: Wojtek »

tr000tyl pisze:
12 lis 2020, 22:32
W moim wypadku najgorsze jest to, że zupełnie się nie znam na sprawach technicznych.
W "Twoim" wypadku mówisz?

Myślisz że pozostali urodzili się z tą wiedzą już czy jak? :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Winyl vs CD

#35

Post autor: Tarkus »

tr000tyl pisze:
24 paź 2020, 12:35
Nie posiadam przedwzmacniacza, używam tego z gramofonu.
Jak dla mnie jakość dźwięku jest zadowalająca.
Byłem ciekaw jak wypadnie porównanie z CD na tym samym sprzęcie.
Nie ma żadnej różnicy! Brzmi tak samo.
Przedwzmacniacze wbudowane w gramofon z reguły nie są najlepsze. Zmiana przedwzmacniacza na lepszy da słyszalną różnicę (swój Cambridge kupiłem "z drugiej ręki" względnie tanio, ale na takie okazje trzeba polować), choć nie każdy zgra się z konkretną wkładką - np. Cambridge'a nie polecam do wkładek Shure, tylko raczej do tych "jaśniej" grających. Zmiana igły na lepszą da słyszalną różnicę. Zmiana wkładki na lepszą da słyszalną różnicę. Chyba że w konkretnym przypadku konfiguracja kolumny + wzmacniacz jest np. tak przebasowana itp., że wszystko brzmi przez nią podobnie. Rozumiem, że to nie ten casus...
Nie wiemy też, jaki masz odtwarzacz CD.
Od pewnego czasu korzystam z obu źródeł sygnału. Jeśli więcej używam odtwarzacza CD, to dlatego, że więcej muzyki mam na CD. Ale każdy z tych nośników ma swoje zalety i wady, każdy odsłania jakby inną stronę muzyki. Obecnie odbieram to tak, że muzyka poważna doskonale brzmi na CD (choć z winyla też ma w sobie "coś"), podczas gdy wszystko inne pod wieloma względami lepiej gra z winyli. Choć są wyjątki.
Poza tym stoi jeszcze kwestia takiej lub innej jakości konkretnego wydania płyty. Np. niektóre polskie winyle z lat 80. są tak źle wydane (mastering, tłoczenie, wreszcie samo tworzywo!), że po włączeniu kompaktowych wznowień czuje się ulgę (choć i tu bywa różnie). A jeszcze poza tym prawda jest taka, że wiele współczesnych wydań winylowych bywa "ciętych" z tego samego cyfrowego źródła, z którego nagrywano kompakt (kliniczny przykład: część wznowień Black Sabbath). Wtedy istotnie obie wersje mogą brzmieć podobnie.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winyl vs CD

#36

Post autor: tristan86 »

tr000tyl pisze:
24 paź 2020, 12:35
Byłem ciekaw jak wypadnie porównanie z CD na tym samym sprzęcie.
Nie ma żadnej różnicy! Brzmi tak samo.
Nie licząc ograniczeń sprzętowych (tu zawsze wygra CD) bardzo dużo zależy od masteringu, EQ i poziomu kompresji. Dlatego dziś tyle osób wybiera winyl, bo nagrania na CD od połowy lat 90, jak i wszelkie streamingi i pliki cyfrowe mają bardzo ograniczoną dynamikę. Powoduje to, że "nieźle" brzmią na byle jakim sprzęcie (podbicie basów i wysokich, pogłośnienie detali) natomiast na przęcie HiFi po prostu męczą. Winyl brzmi lekko, przestrzennie i bez zbędnej kompresji. To de facto zasługa ograniczeń technicznych winyli:) Poczytaj sobie o Loudness War - to sedno problemów z nośnikami cyfrowymi
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
Felix1988
Posty: 3487
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Winyl vs CD

#37

Post autor: Felix1988 »

tr000tyl pisze:
12 lis 2020, 16:10
trzaski na nowych płytach. Innych nie mam.
To problem ludzi, którzy przeszli na winyl z cyfry i nie są przyzwyczajeni do szumów, trzasków, etc. Ale taki jest urok czy bardziej przyziemnie, specyfika czarnej płyty; niezależnie od tego czy stara/nowa lub droga/tania - zawsze może coś się pojawić. Za dawnych czasów człowiek cieszył się, jak dorwał coś na giełdzie i nie trzeszczało za bardzo, nowa - zachodnia - płyta była świętem, bo z jakością naszych było różnie :)
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Winyl vs CD

#38

Post autor: koscidogitary »

mrcnoos pisze:
12 lis 2020, 23:01
Zadaj sobie pytanie
Ooo to to to! Dobre pytania.

Winyl to klimat i także wiedza, która czeka na Ciebie byś ją odkrył, tr000tyl.
Na początek nie kupuj też nowych płyt a wszystkie inne co najmniej w stanie EX. Kupuj już umyte lub zainwestuj w myjkę. Kup używany sprzęt ze średniej półki, gramofon, preamp, podłącz to do niezbyt wymagającego zestawu wzmacniacz+kolumny - do winyla wystarczy przeciętny wzmacniacz z lat 80tych i może nieco nowsze, mniej zmęczone kolumny z lat 90tych. To są tanie rzeczy, kombinuj, niewiele ryzykujesz.

Będziesz zadowolony.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Winyl vs CD

#39

Post autor: koscidogitary »

tr000tyl pisze:
24 paź 2020, 12:35
Posiadam gramofon Technics SL1500C, amplituner Pioneer VSX-D513-S i głośniki Jamo E350
Z doświadczenia Ci powiem, na tym winyl nie zagra dobrze chyba, że się mocno nagimnastykujesz...

Moim zdaniem potrzebujesz miękkiej, ciepłej wkładki (nie Ortofon Blue) i nieostrego preampu. Ale i tak, jak chcesz zostawić ten gramofon 1500C i osiągnąć dobry efekt na winylu to dokupiłbym drugi wzmacniacz i kolumny. To co masz to jest typowa "cyfrówka".

Ja ostatnio musiałem się pozbyć części swojego toru i teraz nie mogę słuchać płyt tak mnie ten dźwięk wnerwia a mam teraz właśnie podobną "cyferkę" do Twojej.

Dodam, że mimo posiadania naprawdę wysokiej klasy toru cyfrowego, zdarzyło się parę razy, że winyl go pozamiatał. Tak więc mimo, że generalnie cyfra dla mnie gra lepiej, winyl potrafi rzucić na kolana. Dlatego wszystko przed Tobą :)
tr000tyl
Posty: 89
Rejestracja: 01 sie 2020, 21:40
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Winyl vs CD

#40

Post autor: tr000tyl »

A co sądzicie o tym Denon Pma 1600ne? Czy to dobry sprzęt? Ma on chyba już wbudowany przedwzmacniacz. I nada się również chyba do CD.
Jaki preamp polecacie? I jaką wkładkę. Ja osobiście myślałem o Ortofon 2m Bronze.
koscidogitary pisze:
13 lis 2020, 09:56
Moim zdaniem potrzebujesz miękkiej, ciepłej wkładki (nie Ortofon Blue) i nieostrego preampu
Czyli jakie są twoje sugestie?
Technics SL-1500C, Nagaoka MP-200, Ortofon 2M Bronze, Pro-Ject Tube Box Ds2, Pioneer A-70DA, Pioneer PD-50
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Winyl vs CD

#41

Post autor: ebola1972 »

Myszor pisze:
12 lis 2020, 23:00
Ponieważ co powyższe i ciągle nawiązujesz do funduszy to proponuję spotify z reklamami. Moja córka bardzo to lubi.
to ja zaproponuje Tidal HiFi za 3 zeta na 3 m-ce

https://offer.tidal.com/campaigns/5f8f2 ... 8c&lang=pl
Sony PS-X50
lampa EL34 by Misse, Yaqin MS-30L, Ugoda
Preamp PeeCeeBee
pre MaCaBRiaa
Philips CD 350 (mod by Martynka) Beogram CD 7000
DAC Topping D50S l1541gold dac (mod by Martynka)
Kolumny DIY
tr000tyl
Posty: 89
Rejestracja: 01 sie 2020, 21:40
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Winyl vs CD

#42

Post autor: tr000tyl »

ebola1972 pisze:
13 lis 2020, 11:34
to ja zaproponuje Tidal HiFi za 3 zeta na 3 m-ce
Daruj sobie!
Technics SL-1500C, Nagaoka MP-200, Ortofon 2M Bronze, Pro-Ject Tube Box Ds2, Pioneer A-70DA, Pioneer PD-50
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Winyl vs CD

#43

Post autor: gravediggie »

To akurat jest dobra oferta. Czemu się pienisz? Tobie potrzebna jest pomoc czy komu?
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
tr000tyl
Posty: 89
Rejestracja: 01 sie 2020, 21:40
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Winyl vs CD

#44

Post autor: tr000tyl »

Czy taki zestaw zagra już dobrze?
Technics SL 1500C - Ortofon 2m Bronze - Denon Pma 1600ne - Klipsch RP-8000F
Technics SL-1500C, Nagaoka MP-200, Ortofon 2M Bronze, Pro-Ject Tube Box Ds2, Pioneer A-70DA, Pioneer PD-50
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Winyl vs CD

#45

Post autor: koscidogitary »

tr000tyl pisze:
13 lis 2020, 11:26
sugestie
Mam małe doświadczenie w tej materii, są tu naprawdę oblatani w sprzęcie użytkownicy, fajnie jakby doradzili.

Od siebie: żaden Ortofon do tego toru. Czemu uparłeś się na tego Ortofona?

Z ciepło grających mam Technics EPC270C z igłą Jico, dla mnie bomba, lepszy i z lepszym basem będzie ELAC serii ES-79x też z dobrym eliptykiem, np. JICO.

Pisząc o wzmacniaczach miałem na myśli wintydżowe klocki a PMA1600NE to świeżak.
Oczywiście, możesz i nowe lub świeże wzmacniacze kupować pod winyl, ale na początek raczej bym odradzał, chodziło mi o to, żebyś najpierw pobawił się w stare, tanie klocki z ewentualną ich odsprzedażą, chyba że jakiś konkretny model znasz i Ci się podoba, to ok.

Przeczytaj ostatnie 100-200 wpisów z wątku "kolekcje sprzętowe użytkowników". Na klocki za 15000zł na razie nie patrz. Uwierz mi, dowiesz się niemal wszystkiego.
ODPOWIEDZ