Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
sillend138
Posty: 2
Rejestracja: 04 gru 2019, 09:10

Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#1

Post autor: sillend138 »

Witam serdecznie,
Mam problem z akustyka pomieszczenia, dudniący bas, słabo słyszalny środek, zgrzytliwa góra. Planuje zamontować ustroje akustyczne tylko niestety sie na tym nie znam stąd moje pytanie. Gdzie i jakiego typu umieścić ustroje oraz jakiej wielkości dywan i w którym miejscu go umieścić.
Poniżej zamieszczam plan oraz kilka zdjęć poglądowych.
Załączniki
IMG_20200102_125429.jpg
sillend138
Posty: 2
Rejestracja: 04 gru 2019, 09:10

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#2

Post autor: sillend138 »

niestety plik ze zdjeciami jakies pomysły?
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#3

Post autor: Piterski »

Moja sugestia jest taka by wypróbować trzy warianty.
Odjechać kolumnami od tylnej ściany zwiększ odległość tak by od przedniej ścianki mieć około 80-100cm.
Odsuń kolumnę od bocznej ściany z oknem do około 80 cm.
Wiem zmniejszy Ci się baza, ale dzięki temu odsuniesz się od tej wyspy poeksperymentuj z ustawieniem odległości słuchacza do kolum w zakresie 1,2 - 1,0 x (szerokości bazy).
Pomiędzy siebie i kolumny daj nawet nieduży grubszy dywanik.
Eksperymentuj z dogięciem osi kolumn tak by osie przecinały się na głowie, w pewnej odległości za nią lub przed nią.
Jak jest możliwość próbuj zmieniać wysokośc na jakiej masz kolumny.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#4

Post autor: Myszor »

Ja nie jestem ekspertem od akustyki ale .... Na początku upewnij się że to nie wina sprzętu tylko akustyki. dywan jak największy, najgrubszy i puchaty, w oknach zaslony lub przynajmniej firanki. Na ścianie za wyspą regał z książkami bylby spoko, jeśli kolumny mają bass reflex z tyłu to tak jak pisze piterski trza je odsunąć i dać im powietrze wokół.
Jeli to nie pomoze to pułapkę basową można zastosować. Generalnie im więcej miękkich rzeczy i szpargałów rozpraszających dźwięk tym lepiej.
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 222
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#5

Post autor: Martinez83 »

Ja bym spróbował zrobić trójkąt równoboczny, czyli wysunąć kolumny do przodu lub przesunąć nieco punkt odsłuchowy.

Dudniący bas moim zdaniem może się robić w lewym narożniku. Coś przydałoby się dam wstawić.

Cholera muszę przyznać, że nie masz łatwego tego pomieszczenia. A myślałem, że ja mam kiepsko :?
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#6

Post autor: Zeroqll »

A jaką masz elektronikę (wzmacniacz i kolumny)?
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#7

Post autor: Piterski »

Panowie przecież to ustawienie to się prosi o złe granie. Słuchacz siedzi z głową koło wyspy, a kolumny wciśnięte na ścianę w dodatku za daleko od słuchacza. Jestem przekonany, że jak zmieni ustawienia i da trochę drobiazgów o których napisał Myszor to od razu odczuje poprawę.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#8

Post autor: Zeroqll »

Dla mnie to on siedzi dość blisko tych kolumn, stąd pytanie co to za konstrukcja. Jak się okaże, że po duże podłogówki napędzane amplitunerem kina domowego to będzie mógł sobie jeździć tam i z powrotem, a basu i tak będzie za dużo.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#9

Post autor: Piterski »

Jeśli je przestawi to i tak uzyska poprawę, niezależnie jak duże są to kolumny i czy gra na amplitunerze kina domowego.
Pomagałem koledze złożyć sensowny zestaw w oparciu o kino domowe. Właśnie największe zmiany uzyskiwał po przez pewne zmiany w ustawieniu.
Układ globalnie bardzo podobny tylko za głową nie miał tej wyspy.
Jak po tych zabiegach opiszę jak mu to zagrało i na czym to można szukać dalej.
Dudni bo kolumny siedzą praktycznie na ścianie. Zarówno tylnej jak i jedna jest wsadzona w narożnik.
Za głowa też ma blisko pierwsze odbicia, można zgadywać z opisu iż akustyka pomieszczenia jest bardzo żywa.
Tak więc najpierw lepiej zawalczyć z akustyka i ustawieniem a potem dopiero ze sprzętem.
W zanadrzu jest jeszcze odsłuch w tak zwanym bliskim polu co tez potrafi pewne mankamenty wyeliminować.
Tak wiec do poważniejszych odsłuchów zawsze sobie można fotel przesunąć.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#10

Post autor: Zeroqll »

Piterski, wszystko się zgadza, że najpierw warto powalczyć z ustawieniem. Ja mu nie proponuję wymiany sprzętu, po prostu się zapytałem na czym gra. Z tym kinem domowym to zbyt dosłownie zrozumiałeś.
grzehu82
Posty: 1997
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#11

Post autor: grzehu82 »

A może bardziej radykalnie czyli narożnik w punkt odsłuchowy ? Wtedy kolumny lekko zwiększą rozstaw (stereofonia) a odsunięcie równo od narożników zmniejszy dudnienia z odbić (narożnik też będzie dużym el. rozpraszającym). I oczywiście to co koledzy piszą wcześniej, czyli rozpraszacze (grube dywan, zasłony, meble np. regały z książkami, obrazy, kwiaty itp.) szczególnie w rogach.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#12

Post autor: Dualek »

Spokojnie z tymi dywanami,książkami itp. najpierw ustawienie. Jest duża asymetria między lewą a prawą kolumną (czyt. różne odległości od ścian) Odsłuch w narożniku = podbicie basu (czyt. dudnienie) Nie wiem czy miejsce odsłuchu masz mobilne np. lekki fotel bo fajnym ustawieniem mogłoby być: prawa kolumna bliżej stolika rtv lewa pod kaloryfer, oczywiście kolumny od ścian min.50-60cm a odsłuch w trójkącie gdzieś obok stolika. Masz tu taki kalkulator gdzie możesz wirtualnie się pobawić ustawieniami.https://www.hunecke.de/en/calculators/loudspeakers.html Dywan to absorber (czyt.pochłaniacz) a więc pogłos którego wartości u Ciebie nie znamy... a on zależy od budowy(użytego budulca) na podłogi, sufit, ściany itd.Temat rzeka ale jak coś to pytaj. Książki w jakimś stopniu to rozpraszacze jak i kwiaty tyle że nie tyle rozpraszają co likwidują echa trzepoczące, w każdym razie na pewno nie zaszkodzą ale i nirvany nie uczynią. O a na suficik jeszcze coś takiego i będzie git! ;)
Załączniki
WP_20190428_13_23_06_Pro.jpg
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#13

Post autor: Piterski »

Dualek pisze:
05 sty 2020, 13:21
Nie wiem czy miejsce odsłuchu masz mobilne np. lekki fotel bo fajnym ustawieniem mogłoby być: prawa kolumna bliżej stolika rtv lewa pod kaloryfer, oczywiście kolumny od ścian min.50-60cm a odsłuch w trójkącie gdzieś obok stolika.
Proponujesz mu ustawienie diagonalne? W moim przypadku doskonałe akustycznie ale wymaga wyrozumiałej żony :D
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7596
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#14

Post autor: amrowek »

i jakie porady zstosowałeś
a ponadto jaki sprzet gra???
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 978
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Prośba o pomoc w poprawie akustyki pomieszczenia

#15

Post autor: cobra »

Proponujesz mu ustawienie diagonalne? W moim przypadku doskonałe akustycznie ale wymaga wyrozumiałej żony

U mnie sprawdza się. W sumie trochę podobna, pokręcona konfiguracja pomieszczenia.
Przestawiam kolumny do takiej pozycji jak jestem sam w domu :mrgreen:

Ale co ciekawe, jak ostatnio słucham na kolumnach DIY CT193, to są one o wiele bardziej tolerencyjne co do ustawienia. Stereo i scena są do uzyskania bez problemu na trójkącie równobocznym ok. 2m.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
ODPOWIEDZ