Pytania świeżaka

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Olszi
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2019, 14:32

Pytania świeżaka

#1

Post autor: Olszi »

Witam.
Ostatnio w jednym ze sklepów nabyłem gramofon firmy AKAI za 15 euro. Gramofon mimo, że używany okazuje się sprawny. Jako, że to jest mój pierwszy gramofon i w temacie jestem laikiem mam do Was pytania. Szczególnie chodzi mi o nagłośnienie. Wyczytałem, że potrzebny jest przedwzmacniacz do niego. Zaznaczam też, że płyt chcę sobie słuchać na raz na jakiś czas na zasadzie wieczorem przy winie. Nie chce też na początek wydawać za dużo kasy bo nie wiem czy złapie bakcyla :D

Czy taki najtańszy przedwzmacniacz wystarczy?
https://pl.aliexpress.com/item/33016012 ... b201603_52

Jeśli tak to podpinamy do niego gramofon i głośniki i to wszystko? Czy do przedwzmacniacza podpinamy wzmacniacz?

Zdjęcia gramofonu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Pytania świeżaka

#2

Post autor: RadTang »

Wystarczyć powinien. Miałem podobny jakiś i działa. Zmieniłem na https://allegro.pl/oferta/art-dj-pre-ii ... 8129035575 ale mnie udało się go kupić znacznie taniej. Tutaj jest osobny dział o przedwzmacniaczach więc tam spytaj. :)

Widzę, że wziąłeś gramofon z mocowaniem T4P (patrz: naklejka na pierwszym zdjęciu). Trudniej o wkładkę z tym mocowaniem. Wymień igłę, na wszelki wypadek. Nie znasz przebiegu tej, co jest (jeśli jest). Z drugiej strony, takie wkładki są łatwiejsze w instalacji. :)

I małe pocieszenie: Sporo fajnych płyt dostaniesz do 60 zł (ok. 15 €). ;) Nie muszą to być szroty nienadające się do odtwarzania.
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Pytania świeżaka

#3

Post autor: Arkadyo »

Ale że jak powinien wystarczyć? Chyba pod słuchawki. Potrzebujesz wzmacniacz i zestaw glosnikowy. Wzmacniacz może mieć wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy a jak nie ma to kupujesz takie cos jak zalinkowałeś i wtedy wpinasz pod dowolne inne wejscie w wzmacniaczu np. tape tuner or aux
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytania świeżaka

#4

Post autor: dot87 »

Gramofon dość niecodzienny i powiem szczerze że nie wiem czego się możesz po nim spodziewać ale jeśli gra to na początek będzie musiał wystarczyć (jak złapiesz bakcyla to pewnie zmienisz na lepszy :)
Gramofon podpinasz pod przedwzmacniacz, przedwzmacniacz pod wzmacniacz kolumny pod wzmacniacz (chyba że kolumny aktywne to wtedy kolumny pod przedwzmacniacz wystarczy)
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Pytania świeżaka

#5

Post autor: samuraj »

Jeżeli masz przedwzmacniacz we wzmacniaczu to podpinasz pod wejście phono i czarny kabelek - uziemienie pod GND.
syko
Posty: 2361
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Pytania świeżaka

#6

Post autor: syko »

Cześć. Zanim kupisz przedwzmacniacz to powinieneś częściej chodzić do tego sklepu gdzie kupiłeś gramofon. Tam na pewno od czasu do czasu wystawią na sprzedaż wzmacniacz z wejściem phono i kolumny też trafiają się fajne.
Przy okazji zapytuję się czy ten sklep mieści się w s'Gravezande?
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Olszi
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2019, 14:32

Re: Pytania świeżaka

#7

Post autor: Olszi »

syko pisze:
15 paź 2019, 19:21
Cześć. Zanim kupisz przedwzmacniacz to powinieneś częściej chodzić do tego sklepu gdzie kupiłeś gramofon. Tam na pewno od czasu do czasu wystawią na sprzedaż wzmacniacz z wejściem phono i kolumny też trafiają się fajne.
Przy okazji zapytuję się czy ten sklep mieści się w s'Gravezande?
Dokladnie tak, w s'Gravezande :D
syko
Posty: 2361
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Pytania świeżaka

#8

Post autor: syko »

Olszi pisze:
15 paź 2019, 21:05


Dokladnie tak, w s'Gravezande :D
Poznałem po etykietce. Tak jak mówiłem, cierpliwość popłaca. Musisz częściej tam bywać i czekać aż wystawią jakiś fajny wzmacniacz czy amplituner. Sam tam kupiłem kupę sprzętu i niektóre bardzo fajne za jeszcze fajniejszą cenę.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1740
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Pytania świeżaka

#9

Post autor: jaca1970 »

Olszi pisze:
15 paź 2019, 17:13
przedwzmacniacz
Zobacz jakieś amplitunery z epoki - tam masz wejście phono - taki AKAI AA -1050 wygląda cudnie
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Pytania świeżaka

#10

Post autor: Arkadyo »

Moze i wyglada cudnie ale mi seria aa od akai wybitnie nie przypadła do gustu a los był na tyle złośliwy, że cały czas mi je podsuwał. Wszystkie grały tak samo od 1020 do 1050 tylko się mocą różniły.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
xyz
Posty: 568
Rejestracja: 23 lut 2018, 15:09
Gramofon: Sony PS X-50
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pytania świeżaka

#11

Post autor: xyz »

@Olszi zagadaj do kolegi @Peliksa. Ma na stanie wspomnianego Art DJ i o ile wiem może go sprzedać.
syko
Posty: 2361
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Pytania świeżaka

#12

Post autor: syko »

Arkadyo pisze:
16 paź 2019, 10:52
Moze i wyglada cudnie ale mi seria aa od akai wybitnie nie przypadła do gustu a los był na tyle złośliwy, że cały czas mi je podsuwał. Wszystkie grały tak samo od 1020 do 1050 tylko się mocą różniły.
Dziwne.
Sam gram na Akai 1020 i bardzo sobie chwalę. Porównywałem z kilkoma innymi wzmacniaczami z epoki jak i dużo młodszych i ten Akai gra winyle najfajniej (pomijam inne nośniki dźwięku).
Jak na niskobudżetowy przedwzmacniacz z amplitunerem to sobie bardzo chwalę.
CD słucham prawie wcale i może dlatego nie lubię młodszych konstrukcji.
A może po prostu jestem niereformowalnym zgredem? :D
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Pytania świeżaka

#13

Post autor: Arkadyo »

Zapewne na moja ocenę wpływ ma to, ze gram w domu na metalowych kopułkach a te sa bezlitosne dla takiego grania jakie prezentyje ta seria akai. Być może na pre phono było lepiej ale zwyczajnie juz nie pamietam - został ogólny niesmak i tyle. Myslałem, ze to wina starzenia i odnawiałem model chyba 1030 i po odnowieniu było jeszcze gorzej - zyskał powietrza ale wszystkie mankamenty wylazły jeszcze bardziej na wierzch. Uważam, ze brzmieniowo jest to konkurencja dla tanich serii na scalakach a lepsze serie chocby na stk potrafią zniszczyć akai okrutnie. Tani Telefunken na stk - cos tam 850 przypadł mi zdecydowanie bardziej do gustu. Zreszta w ogóle lubie brzmienie telefunkenów :). Miałem wtedy też jakiegos duala na stk i było naprawde fajnie. Nawet niekie serie grundiga - chyba rr 2000 czy jakos tak równiez zagrał lepiej. Jedyne co grało gorzej to wynalazki typu technics new class A. Jest tez kilka tanich modeli kenia i pionka, które pomimo swoich znacznych niedostatków na precyzyjnych kolumnach wypadną muzykalniej. Nie rozumiem tego, że model aa1050 jest w cenie onkyo integry 8x50 które na nim nie zostawią suchej nitki pomimo, iż ich granie również mi nie leży.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
syko
Posty: 2361
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Pytania świeżaka

#14

Post autor: syko »

Grasz na winylu czy CD? Jak słucham CD na Akai to faktycznie jest bardzo słabo i tłumaczę to sobie tak, że wtedy wzmacniacz był projektowany na dźwięk pochodzenia analogowego i inne późniejsze źródła dźwięku mogą wypadać fatalnie.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Pytania świeżaka

#15

Post autor: Arkadyo »

To fakt, że sporo vintage ma fajnie rozbudowane pre phono i byc może na nim grał lepiej ale jak pisałem nie pamietam. Z tamtych lat zostało mi tylko to, że winyle można było kupić po kilka czy kilkanaście złotych a potem przyszedł renesans magii czarnego krążka i ceny poszybowały w górę - zreszta jak całe vintage. Na dzisiaj są wręcz absurdalne, co mnie mocno odstręcza. Wolę grać z pliku czy CD bo dobry DAC tez ma swoje zalety i mozna go zbudować za ułamek kwoty jaką trzeba dzisiaj wywalić na gramofon z osprzętem.
A głównie gram na tunerze :) bo głównie słucham jak coś robię, a jak cos robię, to nie lubię łazić i przełączać.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ