Zestaw audio do odsłuchu winyli.

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#91

Post autor: Wojtek »

matek11523 pisze:Chciałbym też żeby była możliwość podłączenia wzmacniacza i głośników do komputera gdy nie słucham muzyki z gramofonu, jest to możliwe?
Tak. Wystarczy by wzmacniacz posiadał wejście liniowe.
matek11523 pisze:Jaki polecacie wzmacniacz do 400-450zł żeby miał możliwość podłączenia go do komputera?
I nareszcie jaki polecacie gramofon do 400-500zł (oczywiście używany)?
Pisz w odpowiednich wątkach zakupowych.
matek11523 pisze:PS2. Skrzętu zacznę szukać dopiero pod koniec roku więc w temacie wyboru bez pośpiechu.
W takim razie wróć tutaj jak już będziesz gotów wydać kasę. Nie ma sensu pytać o oferty na pół roku przed wydatkiem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3708
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#92

Post autor: Obywatel »

matek11523 pisze:Jaki polecacie wzmacniacz do 400-450zł żeby miał możliwość podłączenia go do komputera?
W tym przedziale cenowym jest ogromny wybór, ale jeśli chcesz tyle wydać na wzmacniacz, to słabo widzę, aby to się wszystko zmieściło na biurku.
http://allegro.pl/wzmacniacze-i-pokrewn ... e_from=350
matek11523 pisze: Na gramofon mógłbym dać do 500zł nawet.
Tu wybór też będzie przeogromny.
http://allegro.pl/gramofony-gramofony-2 ... ice_to=500
matek11523 pisze:Chciałbym też żeby była możliwość podłączenia wzmacniacza i głośników do komputera gdy nie słucham muzyki z gramofonu, jest to możliwe?
Z tym nie będzie najmniejszego problemu. Raczej trzeba dopilnować, żeby miał wejście gramofonowe bo w przeciwnym wypadku staniesz jeszcze przed koniecznością zakupu przedwzmacniacza.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
looki
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2015, 20:46

Zestaw

#93

Post autor: looki »

Witajcie!

Noszę się z zamiarem przejścia z mini-wieży na coś bardziej grającego :)

Narazie chcę zdobyć wiedzę i przygotować się do zakupu merytorycznie i finansowo.

Założenia są następujące dla zestawu docelowego:
1. Słuchanie muzyki w tle codziennego życia w pokoju 21m2.
2. Klimat raczej spokojny, ale czasem też coś żywszego - klasyka, muzyka filmowa, smooth jazz, blues, ale też trochę rocka, disco z lat 80. Generalnie jednak nie za głośno: blok + dzieciątko (narazie w drodze).
Dlatego nie chciałbym też jakoś specjalnie dobierać sprzętu pod gatunek.
3. Słuchanie dużo radia (rmf classic), w dalszej kolejności CD i Winyl.
4. Wymiana może/powinna następować stopniowo z wykorzystaniem podzespołów mini-wieży.
mały komentarz: np. zakup wzmacniacza, do którego podpinam wieżę jako źródło, głośniki na wyjście wzmacniacza i zbieram wiedzę/finanse dalej
5. Nie mam wyrobionego ucha i mogę nie zauważyć różnicy w jakości kabelka, czy jakiejś pozłacanej końcówki :D
6. Wstępnie chciałbym przeznaczyć ok 500PLN na każdy element:
- wzmacniacz
- tuner + CD
- kolumny
- gramofon
Czy to opcja bardzo budżetowa?
7. Zakupy w zasadzie tylko używanych sprzętów - starych z lat 70-90.
Jakoś mam do nich większe zaufanie, niż do obecnych. No i mają tego starego duch często :D
8. Mogę i chcę kompletować sprzęt powoli, idąc w jakąś tam jakość :D (tzn. bez "przeginki") tak, aby sprzęt cieszył długo i bardzo. Chcę skompletować sprzęt z rozwagą i świadomie :D Mam czas, nie spieszy mi się :)

Pytania na początek to:
1. W jakiej kolejności kompletować sprzęt? Zakładam kolejność: wzmacniacz -> źródło (tuner + CD) -> kolumny -> gramofon
2. Czy równy podział cen ma sens, czy może lepiej wydać na coś więcej, a na co innego mniej?
3. Jak dobrać kolumny do pokoju/wzmacniacza? np. czy jeśli wzmacniacz ma wyjście 8ohm, czy mogę podłączyć do niego głośniki od mini-wieży 6ohm?
4. Z Założenia we wzmacniaczy chcę mieć preamp do gramofonu (wiem, że osobny zawsze lepszy :D) - czy to dobry pomysł? np. Kenwood KA-660D
5. Gdzie szukać pewniejszych źródeł starego sprzętu? - jako laik nie ufałbym allegro, chyba, że polecicie jakiegoś sprzedawcę. A może np. bez obaw można kupić wzmacniacz, a już gramofon nie?
6. Jak i gdzie zdobyć wiedzę i takie wyczucie które modele są dobre? czy można założyć, że np. firma x produkowała w latach n-n modele serii y i np. takich szukać.
7. Nie chcę rad: kup taki tani zestawik na początek, a potem sobie wymienisz - nie chcę wymieniać :D Chcę kupować pokolei, ale już docelowe sprzęty.
7. Dziękuję za pomoc! :D

I trochę z innej beczki. W mini-wieży zepsuł mi się CD i niestety jego wymiana to 270PLN za same części. Może ktoś z Was poradzić gdzie szukać tańszego źródełka? Mini-wieża Panasonic SA-PM25.

Uff! Ktoś dotarł do końca? :D
Dobrego dnia!
Panasonic SA-PM25... z zepsutym CD :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#94

Post autor: Wojtek »

Zacznij może od przeczytania tego tematu od początku :)

ad.1.
Sensowna kolejność.

ad.2.
Ma sens.

ad.3.
Wszystko zależy od możliwości wzmacniacza, a nie od oznaczenia terminali głośnikowych.

ad.4.
Osobny zawsze lepszy? Niekoniecznie. Pomysł dobry.

ad.5.
Nie mam pojęcia.

ad.6.
Lektura forum. Szczególnie działy zakupowe. Nie zakładaj że "cokolwiek marki X" będzie super :)
looki pisze:I trochę z innej beczki. W mini-wieży zepsuł mi się CD i niestety jego wymiana to 270PLN za same części. Może ktoś z Was poradzić gdzie szukać tańszego źródełka? Mini-wieża Panasonic SA-PM25.
Lepiej kup inny odtwarzacz zamiast marnować pieniądze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3708
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#95

Post autor: Obywatel »

looki pisze: czy mogę podłączyć do niego głośniki od mini-wieży 6ohm?
KA-660D ma zakres od 4 do 8Ohm, ale jak podłączysz do niego te głośniczki od miniwieży i przekręcisz gałkę wzmocnienia na więcej niż 1/3, to biedne kolumienki wyplują membrany. Miniwieżę zostaw w spokoju - ona idealnie nadaje się np. jako wzmacniacz do komputera - przy okazji bijąc na głowę większość Creativów czy Logitechów. CD bym nie naprawiał, chyba że masz do tego sprzętu jakiś szczególny sentyment.

Jeśli chcesz skompletować audio, to tak jak słusznie zauważyłeś, zaczynasz od wzmacniacza, a potem kolumny i źródła. KA-660D to nie jest zły wybór, aczkolwiek szału też nie ma. Na pewno jego zaletą jest nie najgorszy przedwzmacniacz gramofonowy.

Jeśli chodzi o kupowanie sprzętu kiedy jest się w temacie laikiem, to najlepiej kupować od sprzedawców, którzy mają uznaną reputację - np. oprócz gwiazdek na Allegro są gdzieś zasłużonymi forumowiczami, co poparte jest licznymi wpisami o nich jako sprzedawcach i serwisantach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zakupy u takich osób będą nieco droższe.

Wiedza o tym co dobre, a co nie to niemal wiedza tajemna, bazująca na latach doświadczeń i żmudnej lektury. Ale zawsze można założyć temat o konkretnym sprzęcie, który Cię interesuje ;)
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
looki
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2015, 20:46

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#96

Post autor: looki »

Wojtek pisze:Zacznij może od przeczytania tego tematu od początku
Przeczytam :D
Obywatel pisze:KA-660D to nie jest zły wybór, aczkolwiek szału też nie ma.
A to ciekawe co piszesz, bo sam go posiadasz. Możesz rozwinąć? :)

Ach ta wiedz tajemna! :)

Miałem małą wymianę myśli z Wojtkiem na privie i po niej doszedłem do wniosku (w zasadzie Wojtek doszedł ;)), że lepiej będzie mi na początek kupić gramofon + preamp i podłączyć do tej miniwieży.
Budżet, jaki mam na całość (gramofon + preamp) to jakieś 600PLN - przeniosę się zatem z dalszą dyskujsą do tematu Gramofony za 500PLN, bo na preamp zakładam, że 100PLN wystarczy.

Dziękuję! :D
Panasonic SA-PM25... z zepsutym CD :(
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3708
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#97

Post autor: Obywatel »

looki pisze:
Obywatel pisze:KA-660D to nie jest zły wybór, aczkolwiek szału też nie ma.
A to ciekawe co piszesz, bo sam go posiadasz. Możesz rozwinąć? :)
Jak na 70W to trochę ma mało basu w moim odczuciu. Dopiero po dołożeniu subwoofera jest tak jak lubię. Nie wiem, może to też jest kwestia dość kiepskich kolumn (Altus 110), ale wg mnie powinno być więcej basu nawet na Altusach. Do średnicy ani wysokich nie mam zastrzeżeń. Wysokotonowe w Altusach mam oczywiście wymienione na lepsze więc najsłabsze ogniwo tych kolumn wyeliminowałem :)
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
looki
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2015, 20:46

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#98

Post autor: looki »

Dzięki :D

Swoją drogą zastanawia mnie właśnie skąd wiecie, zasługą wzmacniacza jest np. lepsza góra, albo słabe basy jak w przypadku tego Kenwooda. Innymi słowy skąd wiecie, że to wzmacniacz jest przyczyną, a nie np. źródło, albo kolumny.
Może pytanie naiwne, ale ja się nie znam :)
Panasonic SA-PM25... z zepsutym CD :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#99

Post autor: Wojtek »

Drogą eliminacji. Jeśli na każdym źródle i na różnych kolumnach masz taki sam efekt, łatwo dojść do takiego wniosku :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
looki
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2015, 20:46

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#100

Post autor: looki »

No to tak :)
Panasonic SA-PM25... z zepsutym CD :(
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#101

Post autor: Tarkus »

Mam niedużą uwagę co do kolejności kupowania wzmacniacza i kolumn:
Wojtek pisze: Pierw wzmacniacz, z kilku powodów:
- większość wzmacniaczy ma wyjście słuchawkowe, a że słuchawki są dość tanie i powszechne, w łatwy sposób można sprawdzić jego ogólną sprawność bez podłączania kolumn
- jak kupisz gramofon po wzmacniaczu to możesz go lepiej sprawdzić (bo masz do czego go podłączyć)
- jak kupisz kolumny po wzmacniaczu to jw.
- przy obecnej sytuacji rynkowej, o wiele łatwiej jest dobrać kolumny do wzmacniacza niż na odwrót (bo mamy z reguły przerost ilości dobrych i sprawnych wzmacniaczy, a niedosyt dobrych i sprawnych kolumn)
Jeśli ktoś twierdzi inaczej no to... jestem ciekaw jaki miałby logiczny kontrargument :)
Ja mam jeden. ale chyba mocny. Choć, przyznaję, dotyczący tylko kupowania "na odległość".
Otóż jeśli kupujemy na Allegro itp., to łatwiej jest odsyłać "nietrafione" wzmacniacze niż kolumny. Łatwiej, taniej i... bezpieczniej. Tak jest, kolumny są po prostu bardziej delikatne. Podam własny przykład.
Wzmacniacze wysyłałem i otrzymywałem wielokrotnie, przeważnie zwykłą pocztą, i nigdy nic się żadnemu nie stało. Kolumny odesłałem raz kurierem (ARCUS TM85, o których rozmawialiśmy w wątku kolumnowym), jedną z nich sprzedawca otrzymał poważnie uszkodzoną (mimo nalepek "ostrożnie" i "tą stroną do góry") i teraz są z tym problemy.
Ponadto, jeśli mamy przerost podaży wzmacniaczy nad kolumnami, to chyba właśnie łatwiej będzie dobrać wzmacniacz do konkretnych kolumn niż kolumny do konkretnego wzmacniacza?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#102

Post autor: Wojtek »

No dobrze, łatwiej odesłać nietrafiony wzmacniacz bo jest mniejszy i lżejszy niż kolumny.
Jak się przekonasz że zakupione kolumny są nietrafione jeśli nie masz jeszcze wzmacniacza?
Tym samym wracamy do punktu wyjścia :morda:
Tarkus pisze:Ponadto, jeśli mamy przerost podaży wzmacniaczy nad kolumnami, to chyba właśnie łatwiej będzie dobrać wzmacniacz do konkretnych kolumn niż kolumny do konkretnego wzmacniacza?
Niby tak, ale patrz na pytanie powyżej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#103

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze: Jak się przekonasz że zakupione kolumny są nietrafione jeśli nie masz jeszcze wzmacniacza?
Mając wzmacniacz bez kolumn, też mogę stwierdzić w zasadzie tylko tyle, czy jest sprawny (chyba, że dysponuję naprawdę dobrymi słuchawkami). Nie mówiąc już o tym, że łatwiej pożyczyć od kogoś wzmacniacz do sprawdzenia kolumn niż kolumny do sprawdzenia wzmacniacza. No fakt, można też pójść z tym wzmacniaczem do kogoś i tam go sprawdzić. ;)
Serio mówiąc, przy kupowaniu w sklepach lub komisach oczywiście łatwiej jest jeździć ze wzmacniaczem po kolumny niż z kolumnami po wzmacniacz. Natomiast przy kupowaniu "na odległość" myślę, że najrozsądniej byłoby kupić kolumny i wzmacniacz mniej więcej jednocześnie (posługując się najlepszą wiedzą własną i innych), a później ewentualnie zmienić wzmacniacz na lepiej współgrający z naszymi kolumnami. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#104

Post autor: Wojtek »

Zgadza się :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
psuja
Posty: 11
Rejestracja: 02 lis 2016, 08:40

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#105

Post autor: psuja »

Witam,
chciałbym złożyć zestaw stereo głównie do muzyki.
Myślałem o takim zestawie:
https://www.euro.com.pl/zestawy-audio-h ... -dab.bhtml
Czy to będą dobrze wydane pieniądze ?
Zależy mi na nowym sprzęcie...
Pozdrawiam
JK
ODPOWIEDZ