Zestaw audio do odsłuchu winyli.

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
slayermotor
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2012, 22:28

Re: Gramofon z/+ wzmacniacz + głosniki 1000-1200 zł

#31

Post autor: slayermotor »

Dzięki wielkie za link ;)
Sporo wyjaśnił, ale i zmienił trochę kierunek myślenia.
Tematu może nie będę zmieniać bo może akurat ktoś ma podobną sytuacje i łatwiej będzie mu tutaj to znaleźć ;).
Doczytałem się ze inne igły i wkładki wolą trochę inne gatunki muzyki, a wkładka nie pasuje do każdego gramofonu więc chciałbym się określić w gatunku preferowanej muzyki. W większości hip-hop zarówno polski jak i zagraniczny (po trochu rozszerzam horyzonty) ale także mam sporo polskiego rocku Budki itp. ale i Abba dla brata się znalazła wiec raczej dość szeroki zakres :P, jednakże to będzie bardziej sprzęt dla mnie.
Pytanko co do kompatybilności, pomocy w modelach wzmacniacza i głośników będę szukać już na odpowiednim dziale, ale jako laik chciałbym wiedzieć czy wyjścia na kable gramofon-wzmacniacz we wszystkich modelach są kompatybilne. Głupio by wyszło kupić coś czego potem nie połączę :oops:.
Wracając do gramofonu wiem, że aukcję się ciągle zmieniają ale prosiłbym o pomoc w jakiś konkretach, nawet polecenie jakie firmy wpisywać w google by ustrzec się czegoś co z danych fajnie a wyjdzie buła. Na gramofon chciałbym przeznaczyć 400-500 zł, nowy/używany obojętnie. Może ktoś się pokusi o podanie modelu bo przecież różnica cen na aukcjach nie waha się o 100-200 zł?
W miarę doczytywania się nowych rzeczy pewnie będę miał jeszcze sporo pytań, jak to z tymi lekkimi i ciężkimi ramionami do gatunków muzyki czy coś takiego ale póki co chce dobrze zrozumieć podstawy.
slayermotor
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2012, 22:28

Re: Gramofon z/+ wzmacniacz + głosniki 1000-1200 zł

#32

Post autor: slayermotor »

Jeszcze jedno pytanko.
W innym wątku napisałeś Wojtku
"Chodzi ci o gramofon? Moim zdaniem lepszy bez. Albo przynajmniej taki, który posiada opcję wyłączania wbudowanego przedwzmacniacza (dość rzadkie)."
kupno wzmacniacza zwalnia mnie z przedwzmacniacza czy też obie te rzeczy są potrzebne?
W tamtym wątku mowa była o połączeniu gramofonu z wieża więc nie wiem jak to się ma ze zwykłym wzmacniaczem.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#33

Post autor: Winters »

Generalnie wszystko połączysz bez problemu. Prawie wszystkie wzmacniacze do lat 90. mają odpowiedni przedwzmacniacz.

Co do gramofonu na start -- moim zdaniem jako pierwszy gramofon bardzo wybór stanowią modele marki Technics. Nie wszystkie jednak, ja polecam w szczególności serię SL-Q1/Q2/Q3 oraz D1/D2/D3, modele z serii SL-1xxx i np. 3300.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#34

Post autor: Wojtek »

slayermotor pisze:Tematu może nie będę zmieniać bo może akurat ktoś ma podobną sytuacje i łatwiej będzie mu tutaj to znaleźć ;).
Zupełnie nie o to chodzi :)
Przeniosłem całą tą dyskusję do wcześniej zalinkowanego wątku, bo w przeciwnym wypadku nie miało to sensu. Wątek zakupowy w którym w sumie jeszcze nie chodzi o zakup, a przy tym jeszcze tłumaczy się podstawy sprzętowe... ;) Brr....
Dlatego proszę bez urazy za przenośkę :)
slayermotor pisze:Doczytałem się ze inne igły i wkładki wolą trochę inne gatunki muzyki, a wkładka nie pasuje do każdego gramofonu więc chciałbym się określić w gatunku preferowanej muzyki. W większości hip-hop zarówno polski jak i zagraniczny (po trochu rozszerzam horyzonty) ale także mam sporo polskiego rocku Budki itp. ale i Abba dla brata się znalazła wiec raczej dość szeroki zakres :P, jednakże to będzie bardziej sprzęt dla mnie.
Spoko, jak już będzie gramofon w domu to będzie się ewentualnie myślało nad wkładką. Aczkolwiek dobrze pisać o tym od razu bo może akurat trafi się oferta gramofonu z pasującą pod gusta wkładką, aczkolwiek nie jest to częsty przypadek, zależy też od tego na jaki budżet patrzymy ;)
slayermotor pisze:ale jako laik chciałbym wiedzieć czy wyjścia na kable gramofon-wzmacniacz we wszystkich modelach są kompatybilne. Głupio by wyszło kupić coś czego potem nie połączę :oops:.
Są trzy szkoły. Albo masz gramofon z wystającym kablem zakończonym wtykami cincz (2xRCA), albo niemiecki wtyk DIN-5 albo po prostu na tyłach gramofonu masz wyjścia do których wpinasz osobny kabel :)
Tak samo wzmacniacze spotyka się zarówno z wtykami cincz jak i DIN5. Ja z zasady polecam te pierwsze bo w dzisiejszych czasach są praktyczniejsze po prostu (nie trzeba się bawić w przejściówki).
slayermotor pisze:Głupio by wyszło kupić coś czego potem nie połączę :oops:.
O to się nie martw. Kto doradza jakiś zakup też raczej myśli i ma takie rzeczy na uwadze.
slayermotor pisze:Wracając do gramofonu wiem, że aukcję się ciągle zmieniają ale prosiłbym o pomoc w jakiś konkretach, nawet polecenie jakie firmy wpisywać w google by ustrzec się czegoś co z danych fajnie a wyjdzie buła. Na gramofon chciałbym przeznaczyć 400-500 zł, nowy/używany obojętnie. Może ktoś się pokusi o podanie modelu bo przecież różnica cen na aukcjach nie waha się o 100-200 zł?
Tu nie chodzi o różnice w cenie itd. Może ktoś się skusi (ale już nie w tym wątku), aczkolwiek dla mnie osobiście takie patrzenie na coś kiedy kasa dopiero będzie za miesiąc jest bez sensu i stratą czasu po prostu. Sam oczywiście możesz się rozglądać, nikt nie broni.

To tak jakby ktoś pojawił się w komisie samochodowym i zapytał "hej Panie, szukam auta do 20 tysięcy, jakie mi Pan polecisz? No ale wie Pan, ja pieniądze dopiero za pół roku będę miał, ale coś już teraz by się znalazło do popatrzenia prawda?" :)

Przejrzysz wątki zakupowe to będziesz zresztą wiedział jaki model do jakiej kwoty był polecany.
Po to zresztą to wszystko tutaj na forum nadal wisi, jako swoiste archiwum.
slayermotor pisze:W miarę doczytywania się nowych rzeczy pewnie będę miał jeszcze sporo pytań, jak to z tymi lekkimi i ciężkimi ramionami do gatunków muzyki czy coś takiego ale póki co chce dobrze zrozumieć podstawy.
Z tą ciężkością ramion to chyba coś się pomerdało :)
slayermotor pisze:kupno wzmacniacza zwalnia mnie z przedwzmacniacza czy też obie te rzeczy są potrzebne?
W tamtym wątku mowa była o połączeniu gramofonu z wieża więc nie wiem jak to się ma ze zwykłym wzmacniaczem.
Jak kupujesz wzmacniacz pod gramofon to jednak warto kupić taki model, który przedwzmacniacz gramofonowy ma już wbudowany. Przy starszych sprzętach dotyczy to druzgocącej większości, gdyż gramofon był wtedy głównym urządzeniem źródłowym :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
slayermotor
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2012, 22:28

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#35

Post autor: slayermotor »

Chyba zacznę się trochę rozglądać za modelami które zasugerował Winters, bo generalnie mam tak, że jeśli znajdę super ofertę to kasę pożyczę to nie jest taki problem ;).
A co do przeniesienia, to nawet lepiej bo tutaj to pasuje, żadnych pretensji nie mam ;)
Nie wiem tylko czy tutaj wklejać linki jeśli będę już poważnie myślał o jakiejś ofercie, podpinać się pod jakiś wątek już zaczęty w moim przedziale cenowym w dziale z gramofonami czy też tworzyć tam nowy temat?
Największym moim bólem jest teraz chyba allegro bo preferuje sklepy internetowe niż szukanie okazji ale trudno.
Na dziś mam dosyć bo jeszcze trochę a będę miał oczy w rowki od czytania :roll:.
Życzę miłej nocy ;) Najlepiej przy dźwiękach z czarnych krążków :mrgreen:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#36

Post autor: Wojtek »

slayermotor pisze:bo generalnie mam tak, że jeśli znajdę super ofertę to kasę pożyczę to nie jest taki problem ;).
Kolego, to albo wte albo wewte. Raz słyszymy że "kasa będzie kiedyś", a teraz słyszymy że można w sumie już teraz coś kupować, bo kasę przecież się pożyczy.
No przecież...
Jak ja lubię takie ogarnianie tematu, że wszyscy wszystko wiedzą co kto chce/planuje... Ale to nic, przynajmniej teraz wiemy :)

Zacznij od wzmacniacza, gramofon zostaw na kolejne urządzenie.
Jeśli czytałeś wątek to pewnie już wiesz dlaczego jest to bardziej rozsądna droga, więc nie muszę się powtarzać.
slayermotor pisze:Nie wiem tylko czy tutaj wklejać linki jeśli będę już poważnie myślał o jakiejś ofercie, podpinać się pod jakiś wątek już zaczęty w moim przedziale cenowym w dziale z gramofonami czy też tworzyć tam nowy temat?
Albo własny temat albo wpiąć się w jakiś istniejący wątek z odpowiednim przedziałem, jak chcesz, byle w odpowiednim dziale zakupowym.
slayermotor pisze:Największym moim bólem jest teraz chyba allegro bo preferuje sklepy internetowe niż szukanie okazji ale trudno.
W sklepach nie masz używanego sprzętu zazwyczaj :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
slayermotor
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2012, 22:28

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#37

Post autor: slayermotor »

Kaska będzie w tym miesiącu tylko nie wiem dokładnie kiedy, ale chodziło mi o to, że jak coś super się trafi to szkoda żeby ktoś inny kupił ;).
Tak czy inaczej nie będę się teraz napalać bo już mi smutno, że jeszcze nie mam kupionego wszystkiego :(.
Gdy będzie kaska to liczę na pomoc z wyborem wzmacniacza bo jest to rzecz jeszcze mi mniej znana niż gramofon :lol:, także do usłyszenia niebawem zapewne ;) i wielkie dzięki za dotychczasowa pomoc ;).
Awatar użytkownika
rottensound
Posty: 531
Rejestracja: 04 wrz 2012, 10:16
Gramofon: Pro-Ject Debut III
Lokalizacja: Örebro
Kontakt:

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#38

Post autor: rottensound »

to jest zestaw do słuchania !

prosty ale jak gra :clap:
a nowe to:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H_ENZvyAd7c[/youtube]
:clap:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#39

Post autor: Wojtek »

rottensound pisze:prosty ale jak gra :clap:
Tyle wystarczy, a jak gra to raczej nie wiemy (no chyba że na serio ktoś chce oceniać dźwięk po nagraniu mikrofonem z kamerki/telefonu...)
Kolumny z tej serii ma nasz kolega forumowy, Stelma :D

Tak czy siak rottensound, w tym wątku bardziej chodzi o dyskusję na temat aniżeli pokazówka klipów/zdjęć :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
rottensound
Posty: 531
Rejestracja: 04 wrz 2012, 10:16
Gramofon: Pro-Ject Debut III
Lokalizacja: Örebro
Kontakt:

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#40

Post autor: rottensound »

Wojtek pisze:
rottensound pisze:prosty ale jak gra :clap:
Tyle wystarczy, a jak gra to raczej nie wiemy (no chyba że na serio ktoś chce oceniać dźwięk po nagraniu mikrofonem z kamerki/telefonu...)
Kolumny z tej serii ma nasz kolega forumowy, Stelma :D

Tak czy siak rottensound, w tym wątku bardziej chodzi o dyskusję na temat aniżeli pokazówka klipów/zdjęć :)
Wybacz Panie za klipa :(
Przepraszam za telefon i mikrofon :(
Buzka :P
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#41

Post autor: kielek »

Drodzy forumowicze zwracam się do Was z prośbą w doborze sprzętu do odsłuchu winyli.Otóż syna kolega prawdopodobnie chce się zarazić winylomanią i ma zamiar przeznaczyć na tą "chorobę" ok.1500 zł.Moje doświadczenie jest nadal małe w porównaniu do wielu forumowiczów,stąd proszę o wsparcie w doborze odpowiednich komponentów.Uznałem,że największą kwotę należy przeznaczyć na początek tej przygody na kolumny(ok.600 pln max.), następnie na wzmacniacz ok.400-500pln i gramofon w okolicach 400 pln.Chłopakowi zasugerowałem sprzęt nieco wintydżowy,co mu się spodobało,choć nie jest to mus(mogą być nowsze produkty).Kolega syna słucha raczej spokojnej muzy i marzy o nieco ocieplonym brzmieniu.Pokój ma ok.20 m kw.,ale sam odsłuch odbywać się będzie ok 2,5 m od kolumienek,dlatego myślę o jakiś podstawkowych.Oczywiście już zakładam odpowiednie wątki w poszczególnych działach,co by nie denerwować admina ;)
Awatar użytkownika
Berenguer deMontagut
Posty: 31
Rejestracja: 12 sty 2013, 01:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#42

Post autor: Berenguer deMontagut »

kielek pisze:Otóż syna kolega prawdopodobnie chce się zarazić winylomanią i ma zamiar przeznaczyć na tą "chorobę" ok.1500 zł.
Ja bym doradzał zmianę proporcji wydatków, na:
50% - kolumny
50% - wzmak i gramofon

Proponuję wydać więcej na kolumny, bo są największym elementem toru i najtrudniej je będzie wymienić. Jeśli ma to grać spokojną muzykę z winyli to proponuję coś co będzie grało miękko i czysto, głównie środkiem i górą pasma, np. Kef q35 (słuchałem ich większych braci w zestawie z gramofonem (chyba) Duala i wzmakiem Nada i brzmiało to bardzo przyjemnie). Niezłym pomysłem mogłyby być też polskie Pylon Pearl, które używane, ale prawie nowe można kupić nawet poniżej 700 zł. Obie moje propozycje to małe podłogówki i za takim rozwiązaniem bym obstawał w pomieszczeniu 20m2.

A co do wzmaka i gramofonu to odpowiedzi znajdziesz w odpowiednich wątkach zakupowych :)

dopisek: o matko, ale odgrzałem suchara sprzed dwóch miesięcy :) dopiero jak wysłałem to zobaczyłem. Mówi się trudno, może komuś innemu się przyda.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#43

Post autor: kielek »

Już dawno temat ogarnięty :D ,ale dzięki i faktycznie może komuś się przydadzą twoje rady ;)
tadek
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:22

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#44

Post autor: tadek »

Witam!
Od niedawna stałem się posiadaczem gramofonu Technics SL-Q2 i stanąłem przed problemem wyboru odpowiedniego wzmacniacza i głośników. Co moglibyście polecić w budżecie do 1000zł?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zestaw audio do odsłuchu winyli.

#45

Post autor: Wojtek »

tadek pisze:Co moglibyście polecić w budżecie do 1000zł?
Zacznij od przeczytania tego wątku, a potem odezwij się w odpowiednich działach.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ