Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kosa1
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2020, 23:59
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#1

Post autor: kosa1 »

Chciałbym zapytać czy mógłbym prosić o doradztwo w zakupie sprzętu?, problemem będzie tak ze sprzęt ma nagłośnić pomieszczenie 9/11 m ( 100m2) i 5-9 m wysokości przełamane do 3/4 antresolą.
Nagłośnić chce dół pomieszczenia - będzie to pomieszczenie usługowe,
Chciałbym uzyskać dźwięk typowo lampowy, ciepły analogowy. Dziennie będzie leciała muzyka 8-10 godzin, od jazzu po alternatywę elektroniczną, z tego 90% będzie to Cd/ Tidal , 10 % winyl

Zestaw jaki chcę złożyć to

- Wzmacniacz - amplituner ( stereo albo kwadrofoniczny). , najlepiej na lampach chyba ze nie da rady
- Gramofon z dobra wkładką, automat / półautomat
- Głośniki 2 albo 4 pod kwadrofoniczny
- Kable z przejściówkami

Najważniejszym aspektem jest dźwięk albo zależy mi bardzo na estetyce sprzętu, Taki Calssic Vitage. Ogólnie całość chciałbym spiąć na lata 60- 70 te.

Budżet na całość 8-10 K

Od miesiąca czytam, i im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie.
Ciężko mi określić to co na papierku jest ok czyli Monster reciver + kolumny 98db i sam nie wiem czy taki setup starczy.

Chciałbym zacząć od Gramofonu, i na sam początek podpiąć go pod to co mam w domu czyli. KEF IQ 50 ( 2,5 drożne) + Onkyo tx - sr 6060 , szału nie ma ale do jazzu fajnie oddaje selektywność , góra gra ok , ale dołu brakuje.
Nie wiem nawet jakie przejściówki bym potrzebował by takie gramofon z lat 60-70 podłaczyć do nowego sprzętu.
Gramofon chciałbym żeby w użytkowaniu był bezproblemowy w serwisowaniu- by części były dostępne.
Budżet na Gramofon to 1,5-2,5k
Gramofon w przyszłość wyląduję w zestawie Vintage do lokalu pomieszczenia 100m2, a ja prawdopodobnie podobny zestaw na 20m2 pokój także ogarnę
Będę wdzięczny za rady odnośnie gramofonu, ale też całości setupa.
----------
Dziękuję.
Dual 721/shure 15 vIII/vn35 - verdier 220 / audio innovations 500 - tannoy cheviot / kef iq 5 - cardas quadlink 5c - node 2i / dac xiangsheng
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#2

Post autor: Wojtek »

Fajnie fajnie, ale założyłeś właśnie temat "o wszystkim", a od czegoś mamy konkretne działy forum.

O amplitunerach lampowych z 60's to bym raczej zapomniał, bo budżetu może nie starczyć :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kosa1
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2020, 23:59
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#3

Post autor: kosa1 »

Rozumiem, chciałem temat od razu w całości opisać, myślałem że będzie łatwiej, od razu coś zasugerować pod kątem pomieszczenia które akustycznie myślę że leży, więc o tyle ciężkie jest to przedsięwzięcie.

,,O amplitunerach lampowych z 60's to bym raczej zapomniał, bo budżetu może nie starczyć :),,
-Rozumiem że chodzi o to że nie uzyskam odpowiedniej mocy na kanał z lampy ? a jakbym chciał uzyskać to ceny takowych przekroczą mój budżet?

Tworze w takim razie osobny temat o gramofonie.
Dual 721/shure 15 vIII/vn35 - verdier 220 / audio innovations 500 - tannoy cheviot / kef iq 5 - cardas quadlink 5c - node 2i / dac xiangsheng
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#4

Post autor: Wojtek »

Nie, po prostu przekroczą budżet :) Rozejrzyj się trochę po rynku to wszystko będzie jasne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kosa1
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2020, 23:59
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#5

Post autor: kosa1 »

Wojtek pisze:
29 mar 2020, 13:27
Nie, po prostu przekroczą budżet :) Rozejrzyj się trochę po rynku to wszystko będzie jasne.
No tak właśnie od miesiąca się rozglądałam i jak przeznaczę powiedzmy 2 k na gramofon to zostanie mi 8k na wzmacniacz i głośniki. biorąc pod uwagę że jest to starszy sprzęt i nie uderzam w HIEND to powiniem się wyrobić, nawet jakbym na wzmacniacz wydał 4 k a na kolumny 4k. Chyba że to za mało ? I zwiększyć budżet na jakąś część z zestawu?
Widziałem już monster recivery za 2-4k nawet kwadrofoniczne, i kolumny o wysokiej skuteczności za 4k powiedzmy nawet 85-98Db.
Dual 721/shure 15 vIII/vn35 - verdier 220 / audio innovations 500 - tannoy cheviot / kef iq 5 - cardas quadlink 5c - node 2i / dac xiangsheng
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#6

Post autor: Wojtek »

kosa1 pisze:
29 mar 2020, 13:53
Widziałem już monster recivery za 2-4k nawet kwadrofoniczne
No jak myślisz na poważnie o kwadro to chyba możemy olać rozmowę o lampowcach, co? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kosa1
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2020, 23:59
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#7

Post autor: kosa1 »

Wojtek pisze:
29 mar 2020, 14:00
kosa1 pisze:
29 mar 2020, 13:53
Widziałem już monster recivery za 2-4k nawet kwadrofoniczne
No jak myślisz na poważnie o kwadro to chyba możemy olać rozmowę o lampowcach, co? :)
Trochę będę odpowiadał abstrakcyjnie, z racji małego doświadczenia, biorę pod uwagę kwadro , ze względów na wielkość pomieszczenia i wydaje mi się to logicznym rozwiązaniem, Wojtku pomieszczenie to będzie usługowe , ale w klimacie lat 60-70 undergwoundowe, więc chce by całość spinała się w tym klimacie łącznie z dźwiękiem, Co do lamp to pare razy słyszałem zestawy oparte na nowych i vintage lampach i brzmiały najcieplej i najlepiej mi się przy nich siedziało przez to jakoś się ukierunkowałem w te stronę, ale jeżeli jest jakiś tranzystor ( chyba te germanowe tylko) które zagrają jak lampa, ciepło i analogicznie, to jestem otwarty.
Z kwadro odsłuchiwałem Pionner QX-747 niestety na śłabej jakości monitorach gdzie brakowało dołu, to całe moje doświadczenie z kwadro.
Dual 721/shure 15 vIII/vn35 - verdier 220 / audio innovations 500 - tannoy cheviot / kef iq 5 - cardas quadlink 5c - node 2i / dac xiangsheng
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Jeżeli to ma być pomieszczenie usługowe to nie ma się co nastawiać na audiofilskie uniesienia.

Powiesisz sobie jakiegoś szczura na gramofonie i będziesz miał „ciepłe brzmienie”.

Kup profesjonalny wzmacniacz przeznaczony do takiego użytkowania i jakies monitorki do powieszenia na scianach.

Jeżeli to ma grać w całym pomieszczeniu, a nie tylko w jednym punkcie, to pewnie i tak bedzie trzeba puszczać to w mono.

Stary sprzęt lampowy wymaga drogich przeglądów. W tym budżecie nie kupisz nic sensownego.
Dodatkowo, przy tak intensywnym użytkowaniu powstaje ryzyko pożarowe.
Chyba nie chcesz, żeby Ci wszystko poszło z dymem, bo Twój piękny wintydżowy wzmacniacz się zapalił?
Awatar użytkownika
kosa1
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2020, 23:59
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#9

Post autor: kosa1 »

zbyszek1982 pisze:
29 mar 2020, 14:58
Jeżeli to ma być pomieszczenie usługowe to nie ma się co nastawiać na audiofilskie uniesienia.

Powiesisz sobie jakiegoś szczura na gramofonie i będziesz miał „ciepłe brzmienie”.

Kup profesjonalny wzmacniacz przeznaczony do takiego użytkowania i jakies monitorki do powieszenia na scianach.

Jeżeli to ma grać w całym pomieszczeniu, a nie tylko w jednym punkcie, to pewnie i tak bedzie trzeba puszczać to w mono.

Stary sprzęt lampowy wymaga drogich przeglądów. W tym budżecie nie kupisz nic sensownego.
Dodatkowo, przy tak intensywnym użytkowaniu powstaje ryzyko pożarowe.
Chyba nie chcesz, żeby Ci wszystko poszło z dymem, bo Twój piękny wintydżowy wzmacniacz się zapalił?
Co do pomieszczenia to nie nastawiam się na audiofilskie doznania, mam świadomość że nie da się takowych stworzyć, z moim budżetem , jednakże myślę że poprawną scenę na stereo może uda się.

Co do wzmacniacza przeznaczonego do takich pomieszczeń - jeżeli piszesz o czymś nowym to odpada, koncepcja na całość musi być spójna, a moje zafascynowanie i podziw do ,,rzeczy,, starszych ode mnie narasta wprost proporcjonalnie do ilości ich nabytych. Nawet moj samochód daily jest starszy odemnie.

Ok argumenty przyjęte co do lampy, więc szukam coś na tranzystorach.
Dual 721/shure 15 vIII/vn35 - verdier 220 / audio innovations 500 - tannoy cheviot / kef iq 5 - cardas quadlink 5c - node 2i / dac xiangsheng
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#10

Post autor: amrowek »

W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
kosa1
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2020, 23:59
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Zestaw do dużego pomieszczenia. VINTAGE 60-70 lata

#11

Post autor: kosa1 »

amrowek pisze:
29 mar 2020, 16:51
co do kolumn
https://www.olx.pl/oferta/kolumny-radio ... 0390e95d0c

bardziej stylowe są CARNEGIE 120

możesz te
ale jak graja nie wiem
https://www.olx.pl/oferta/kolumny-glosn ... de489a2714

a jesli idzie o inne klocki
https://www.olx.pl/oferta/amplituner-vi ... 2106772e0a
https://www.olx.pl/oferta/kenwood-kr-90 ... b89302c407

tudziesz inne
Już przeglądam i czytam co to za sprzęty . dzięki :dance:
Dual 721/shure 15 vIII/vn35 - verdier 220 / audio innovations 500 - tannoy cheviot / kef iq 5 - cardas quadlink 5c - node 2i / dac xiangsheng
ODPOWIEDZ