Książki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xyz
Posty: 568
Rejestracja: 23 lut 2018, 15:09
Gramofon: Sony PS X-50
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Książki

#286

Post autor: xyz »

Gdy jestem w KR lub DW staram się korzystać z (naprawdę) taniej księgarni ze „starymi” tytułami. Przy ostatniej wizycie wpadł między innymi „Strażnik trumny”. Opowieść o walce tradycji z nowym oraz związanym z tym zamieszaniem, a wszystko to utopione w sosie Chin za czasów miłościwie panującego schyłkowego Zedonga.

Słodko gorzkie.
Awatar użytkownika
StarRock
Posty: 1316
Rejestracja: 23 mar 2016, 19:40

Re: Książki

#287

Post autor: StarRock »

Skończyłem właśnie nowego Lee Childa "Zgodnie z planem". Sam nie wiem, mam ambiwalentne uczucia. Trup ściele się gęsto, Rambo by się nie powstydził i co.....Chyba jednak wolę starego Jacka :oops:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10449
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Książki

#288

Post autor: Myszor »

Przygody Erasta Pietrowicza Fandorina towarzyszą mi chyba 20 lat. Zawsze z niecierpliwością czekałem na kolejną część sagi.
Po "Planeta Woda" oczekiwanie się skończyło gdyż stało się oczywistym, że ta seria jest zamknięta.
No i przegapilem! W zeszłym roku wyszedł,niestety, prawdziwy koniec serii, czyli książka pt. "Nie żegnam się".
Fanom Akunina zachwalać nie muszę. Dla mnie to topowa seria kryminalna ever. Carska Rosja, wspaniały Fandorin i jego wierny sługa i przyjaciel, japonczyk Masa (co ciekawe o nazwisku Shibata :lol: ), wszystko mocno osadzone w realiach historycznych.
Boris Akunin to mistrz pióra i intrygujące kryminalne historie są tylko pretekstem do fajerwerków filozoficznych, ekwilibrystyki słownej, pokazu erudycji i biegłości w sztuce pisarskiej. Klasa przez duże K.
Teraz, po zakończeniu tego cyklu odczuwam pustkę. Na szczęście znowu mogę zacząć od Azazela...
"Mówisz o pustce ? Wszyscy z niej wyszli i do niej wrócą. Ale po co się spieszyć ?"
Awatar użytkownika
pedro9
Posty: 163
Rejestracja: 07 mar 2018, 11:14

Re: Książki

#289

Post autor: pedro9 »

Nazywany, nie bez racji, drugim/nowym Akuninem jest Николай Свечин. Podobnie jak w przypadku Akunina nie jest to jego prawdziwe nazwisko.
W jego dorobku pisarskim jest seria książek «przypadki ze służby detektywa Jego Wysokości Aleksieja Łykowa i jego przyjaciół». Jego Wysokość to car, oczywiście, a detektyw Łykow tropi złoczyńców nawet w Warszawie. Z opowieści Swieczina wyziera świat dawno miniony. Swieczin, póki co, nie został zauważony i doceniony przez rodzime wydawnictwa a szkoda bo z pewnością literatura to znakomita w swoim rodzaju.
http://www.svechin.ru/
Wikipedia: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B0%D0%B9
Piotr
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10449
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Książki

#290

Post autor: Myszor »

pedro9 pisze:
27 lut 2020, 18:15
Nazywany, nie bez racji, drugim/nowym Akuninem jest Николай Свечин. Podobnie jak w przypadku Akunina nie jest to jego prawdziwe nazwisko.
W jego dorobku pisarskim jest seria książek «przypadki ze służby detektywa Jego Wysokości Aleksieja Łykowa i jego przyjaciół». Jego Wysokość to car, oczywiście, a detektyw Łykow tropi złoczyńców nawet w Warszawie. Z opowieści Swieczina wyziera świat dawno miniony. Swieczin, póki co, nie został zauważony i doceniony przez rodzime wydawnictwa a szkoda bo z pewnością literatura to znakomita w swoim rodzaju.
http://www.svechin.ru/
Wikipedia: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B0%D0%B9
Szkoda, że nie ma polskiego przekładu bo rosyjski znam tylko o tyle o ile :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Książki

#291

Post autor: Wojtek »

Też żałuję bo chętnie bym przeczytał. Chyba nigdzie poza Rosją go nie wydali jeszcze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
piotrjazz
Posty: 3738
Rejestracja: 11 maja 2019, 23:20
Lokalizacja: Coventry

Re: Książki

#292

Post autor: piotrjazz »

Skonczylem autobiografie Claptona
Zmeczylem bo maly druk ,ale nie ma ebooka niestety. Szczerze nie polecam chyba ,ze zagorzalym fanom.
Dla mnie zdecydowanie "Bog gitary" Paula Scotta duzo ciekawsza pozycja.
Załączniki
512827-352x500.jpg
605238-352x500.jpg
Technics SL-1200GR - Nagaoka MP-200
Densen Beat B-100
Harbeth C7ES-3 XD
Felix1988
Posty: 3468
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Książki

#293

Post autor: Felix1988 »

Elvis - godne polecenia kieszonkowe kompendium o Królu, prawie 500 stron. Szczegółowa dyskografia i filmografia, omówienia, ciekawostki w rodzaju top six live concert bootlegs.
Załączniki
Elvis.jpg
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10449
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Książki

#294

Post autor: Myszor »

Jak zwykle u Kalinowskiego zgrabnie i sprawnie napisany kryminał (choć wolę serię o Strasburgerze)
Oryginalne jest to że dzieje się w środowisku rockowym (jest nawet zmyślony wywiad z Big Cycem) i pełno w nim cytatów ze znanych polskich piosenek. Część akcji dzieje się w latach 80 a część współcześnie.
Na plus też dużo ciekawostek z kraju kwitnącej wiśni gdyż w akcję uwikłani są Japończycy.
Bardzo przyjemne.
Załączniki
7C99260E-0674-4C9B-9008-42F65E8AF807.jpeg
Felix1988
Posty: 3468
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Książki

#295

Post autor: Felix1988 »

Jakub Beczek - Oto teraz jestem. Edward Stachura we wspomnieniach.
Ciekawe dopełnienie biografii Steda. Wspominają go nie tylko przyjaciele z kręgów literackich czy osoby bardzo znane jak np. Bogdan Loebl czy Daniel Olbrychski, ale też mające z nim krótki, ale intensywny, kontakt. Tu poza relacjami pań z domów kultury czy bibliotek organizujących spotkania autorskie wyróżnia się wspomnienie maszynisty, pod którego pociągiem Stachura próbował popełnić samobójstwo w kwietniu 1979 roku.
Załączniki
IMG_20200325_173613.jpg
Awatar użytkownika
pedro9
Posty: 163
Rejestracja: 07 mar 2018, 11:14

Re: Książki

#296

Post autor: pedro9 »

Obcowanie z dziełami Stanisława Lema to obcowanie z intelektem wysokiej próby.
Przeczytałem wszystkie chyba. Przez niektóre, jak "Dialogi" choćby, przebrnąłem
z trudem bo mocno to powyginane co wymagało giętkości znacznej pojmowania.
Teraz, w przerwie czytania/słuchania poczynań detektywa Aleksieja Łykowa (8/26),
kolejny raz wracam do opowieści Lema "Głos Pana", o losach projektu MAVO,
w ramach którego intelekt ludzki zmaga się z wyzwaniem miary iście kosmicznej.
lem.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82os_Pana
https://lem.pl/
Piotr
Awatar użytkownika
Taihenwarui
Posty: 1007
Rejestracja: 30 sty 2017, 16:25
Gramofon: Thorens TD 150 MK2
Lokalizacja: JuKej

Re: Książki

#297

Post autor: Taihenwarui »

nadrabiam zaleglosci
Iza Michalewicz - Zbrodnie prawie doskonale - mocna rzecz , polecam.
imichalewicz-zbrodnie.jpg
i cos lzejszego
wsn.jpg
Awatar użytkownika
Totoro
Posty: 168
Rejestracja: 07 lut 2020, 21:37
Gramofon: Unitra Fonica pl-731

Re: Książki

#298

Post autor: Totoro »

A ja mam mini maraton Murakamiego. Skończyłem "Kafkę nad morzem" i "Słuchaj pieśni wiatru" a teraz "Pinball roku 1973". Haruki Murakami to ogromnie ważny dla mnie twórca, choć zdaję sobie sprawę że wywołuje skrajne reakcje. Ja go uwielbiam za umiejętność tworzenia niesamowitego klimatu i opisywania najcięższych emocji za pomocą najprostszych słów. Z tej dwójki teraz przeczytanej "Kafka" jest bardziej abstrakcyjno-magiczny, traktuje o konieczności uporania się z ciężkimi wspomnieniami i umiejętności wybaczenia. "Słuchaj" to lżejsza i krótsza historia, debiut autora. Nostalgiczna rzecz, krótkie migawki z czasów młodości i pozornie nieznaczące historie które determinują całe życie. Polecam obie.
ahaja
Posty: 1212
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Książki

#299

Post autor: ahaja »

Myszor
A Przechrztę czytał? Np cykl: Adept; Namiestnik; Cień ?
Tu więcej: https://fabrykaslow.com.pl/autorzy/adam-przechrzta/
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10449
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Książki

#300

Post autor: Myszor »

Nie czytał ale przeczyta ;)
ODPOWIEDZ