Projektor do kina domowego.

Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Projektor do kina domowego.

#16

Post autor: Regsoft »

syko pisze:
13 paź 2020, 03:55
To właśnie ja
W pracy miałem naście DLP i parę LCD, na które "lampiło się" łącznie paręset osób. Jeśli widzisz rozejścia kolorów (czytałem, że głównie na rantach poruszających się na ekranie obiektów) to faktycznie będziesz pierwszym jakiego znam z tą przypadłością :?

Na szczęście we własnej chałupie masz możliwość samodzielnego wyboru technologii 8-)
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Projektor do kina domowego.

#17

Post autor: gravediggie »

Regsoft pisze:
13 paź 2020, 07:48
naście
Regsoft to może wskaż Syko jakiś konkretny model który wg Ciebie będzie odpowiedni i po temacie.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Projektor do kina domowego.

#18

Post autor: Regsoft »

gravediggie pisze:
13 paź 2020, 09:03
Regsoft to może wskaż Syko jakiś konkretny model który wg Ciebie będzie odpowiedni i po temacie
Może jest faktycznie tak jak pisałeś, że trafił na uszkodzony projektor, ale ja bym na 100% nie wykluczał problemów z odbiorem konkretnej technologii. Znacznie większym problemem jest budżet. Z tych nieco tańszych to zdecydowanie stawiałbym na "Tajwan" (BenQ, Optoma, Acer itd.). Tylko żeby nie był za jasny. Moim zdaniem ideą projektora domowego jest oglądanie jedynie w pełnym zaciemnieniu, dzięki czemu mamy z jednej strony prawidłowy kontrast, a z drugiej przekaz na którym się koncentrujemy. Wtedy zaczyna dziać się "magia", którą pewnie doskonale rozumiesz 8-) Ważne aby to nie była maszyna biznesowa (>2500 lm) bo przy zaciemnieniu wypali oczy nawet w trybie ECO. Z drugiej strony to nie może być ciemna zabawka LED (realnie <1000 lm) przy tych wymogach wielkości ekranu. W nieco mniejszych pieniądzach przemyślałbym BenQ serii W. Ale jak na to nie patrzeć to nowe, nawet w promocji, aktualnie przekraczają 2 tys. zł (np. https://www.euro.com.pl/projektory-mult ... 2000.bhtml). Co najwyżej można zaryzykować używkę (np. https://allegrolokalnie.pl/oferta/proje ... 1070-1080p), ale warto najpierw popatrzeć jak świeci (kurz lub jakiś upadek może nieźle rozjechać optykę). Oczywiście nie czuję się monopolistą wiedzy na ten temat, a do tego każdy ma inne oczy i ... warunki w domu :?
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Projektor do kina domowego.

#19

Post autor: gravediggie »

Ten BENQ z linka od Regsofta wygląda interesująco, zarówno jeden jak i drugi. Osobiście nie kupiłbym używanego projektora, tzn. nie mam nic przeciwko używkom, wręcz przeciwnie, ale projektor jest na tyle delikatnym urządzeniem i jednocześnie dość drogim w naprawie/wymianie podzespołów że po prostu bym się bał.

U mnie jest wg producenta 3100lumenów (niecałe 2000 w eco). Nigdy nie używałem trybu normalnego. Eko w zupełności mi starcza.

Jeżeli chodzi o Acera to mam niestety złe doświadczenia ale może to po prostu pech - zarówno mój jak i mojego szwagra. Wybrałem Epsona z 3 powodów: mam dobre doświadczenie ze sprzętem biurowym tej firmy, mój dobry znajomy w firmie też wyłącznie od lat używa projektorów Epsona (iluś tam naraz) i w technologii Epsona nie ma koła kolorów. Dodatkowo, dzięki temu bodajże, projektor po wyłączeniu nie chłodzi się jeszcze iluś tam sekund. Pierdoła ale cieszy w użytkowaniu, przynajmniej mnie.

Minusy też są i w zasadzie wszystkie wyszły w praniu ale do zaakceptowania.

Ale to tylko moje takie skromne doświadczenia. Wszystko zależy od Twoich potrzeb Syko. Miałem kiedyś taki malutki, przenośny projektor Philipsa (chyba rozdzielczość 800 na dłuższym boku), braliśmy go do nad jezioro do przyczepy kempingowej, rozwieszało się prześcieradło między drzewami i było ekstra. Komary cięły jak oszalałe, dorośli znieczuleni domowym winem a dzieci miały mega frajdę ;)
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Projektor do kina domowego.

#20

Post autor: Regsoft »

gravediggie pisze:
13 paź 2020, 11:37
Wybrałem Epsona
To może wskaż Syko jakiś konkretny model, który wg Ciebie będzie odpowiedni i po temacie :lol:
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Projektor do kina domowego.

#21

Post autor: gravediggie »

Regsoft pisze:
13 paź 2020, 12:28
To może wskaż Syko jakiś konkretny model, który wg Ciebie będzie odpowiedni i po temacie
:lol: Ty Cwaniaku..

ale ja już to zrobiłem w sumie..
gravediggie pisze:
12 paź 2020, 19:07
Ja posiadam EPSON EH-TW650
z zastrzeżeniem że
gravediggie pisze:
12 paź 2020, 19:07
Nie spełnia on ani jednego z założeń jakie wymieniasz
:lol: :lol:
A poważnie - nie znam się na tym, doświadczenie mam z kilkoma rzutnikami, każdy z innej parafii.

Dodam jeszcze od siebie, że u mnie rzeczywistość zweryfikowała mocno wyjściowe założenia (przede wszystkim lokalizacja projektora), w praniu wyszły jakieś tam wady których nie wziąłęm pod uwagę mimo że robiłem jakiś tam risercz. Trzeba coś po prostu wybrać, cieszyć się tym, i po sprawie. Moim zdaniem, napisze to raz jeszcze w cenie 1k nie da się kupić projektora który spełni wymagania wyjściowe Kolegi.

Ale, parafrazując Twoje słowa Regsoft, też nie mam monopolu na wiedzę dotyczącą projektorów.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2020, 12:42 przez gravediggie, łącznie zmieniany 1 raz.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
xyz
Posty: 569
Rejestracja: 23 lut 2018, 15:09
Gramofon: Sony PS X-50
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Projektor do kina domowego.

#22

Post autor: xyz »

gravediggie pisze:
13 paź 2020, 11:37
Ten BENQ z linka od Regsofta wygląda interesująco
ale jest z kołem kolorów :|
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Projektor do kina domowego.

#23

Post autor: gravediggie »

No to już decyzja kupującego, ja nie chciałem koła ale to nie znaczy że to zło konieczne, w moim wypadku wydawało się ono po prostu mniej praktyczne, technologia Epsona nie ma koła za to ma ponoć gorszą czerń co dla mnie akurat nie ma większego znaczenia. Wszystko kwestia potrzeb i upodobań i tu trochę wracamy do punktu wyjścia bo
syko pisze:
12 paź 2020, 18:40
tak na prawdę sam nie wiem do końca czego chcę
:)

Syko mam nadzieję że chociaż trochę Ci się rozjaśniło i ułatwi Ci to decyzje zakupowe.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
syko
Posty: 2363
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Projektor do kina domowego.

#24

Post autor: syko »

xyz pisze:
13 paź 2020, 12:40
gravediggie pisze:
13 paź 2020, 11:37
Ten BENQ z linka od Regsofta wygląda interesująco
ale jest z kołem kolorów :|
Mówicie o tej używce? Już nieaktualne.
Co to jest to koło kolorów?
gravediggie pisze:
13 paź 2020, 13:22
No to już decyzja kupującego, ja nie chciałem koła ale to nie znaczy że to zło konieczne, w moim wypadku wydawało się ono po prostu mniej praktyczne, technologia Epsona nie ma koła za to ma ponoć gorszą czerń co dla mnie akurat nie ma większego znaczenia. Wszystko kwestia potrzeb i upodobań i tu trochę wracamy do punktu wyjścia bo
syko pisze:
12 paź 2020, 18:40
tak na prawdę sam nie wiem do końca czego chcę
:)

Syko mam nadzieję że chociaż trochę Ci się rozjaśniło i ułatwi Ci to decyzje zakupowe.
Tak, rozjaśniłeś :), ale dalej nie jestem do końca pewny i chyba będzie tak jak mówisz. Kupię coś i będę próbował się cieszyć. ;)
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Projektor do kina domowego.

#25

Post autor: gravediggie »

syko pisze:
13 paź 2020, 16:13
Co to jest to koło kolorów?
Ruchomy filtr kolorów w technologii DLP bodajże. Poczytaj o technologiach wyświetlania (DLP, 3LCD itd.) - powinno Ci to rozjaśnić nieco przegląd pola i być może ułatwić wybór. Koło jest elementem mechanicznym i potrafi się zepsuć ale można je wymienić. Projektory w innych technologiach też się potrafią psuć więc nie demonizuję koła, po prostu nie chciałem w tej technologii.

W tej chwili są chyba dostępne na rynku bardziej zaawansowane technologie dlp czy 3lcd mają już swoje lata.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
syko
Posty: 2363
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Projektor do kina domowego.

#26

Post autor: syko »

Ok. Koło mi sie straszne.
Jeszcze jedno pytanie.
Jak to jest z rozdzielczością?
Dlaczego podaje się czasem dwie wartości, podstawową i maksymalną? :think:
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Projektor do kina domowego.

#27

Post autor: Regsoft »

xyz pisze:
13 paź 2020, 12:40
ale jest z kołem kolorów
Dlatego go poleciłem. Mam dostęp do obu technologii więc mogę nieco szerzej opisać zagadnienie, ale jest to temat syko i może wykraczać poza jego zainteresowanie. No chyba, że zrobimy z tego ciągnący się temat ogólny, gdzie zainteresowani i doświadczeni wrzucą swoje opinie lub czegoś się dowiedzą :?

Tak skrótowo sam widzę temat technologii (w ogólnym znaczeniu) w ten sposób, że do kina domowego zdecydowanie polecam projektory DLP (oczywiście firm które potrafią je zrobić i wyposażyć w sensowną optykę). Są tańsze i w warunkach zaciemnienia dają po prostu lepszy obraz. Podstawowym parametrem jest oczywiście jakość czerni, która jest nieporównywalnie lepsza, ale i tworzy w ciemnym otoczeniu bardziej naturalny przekaz barw. Projektory LCD natomiast dają m.in. większą jasność koloru i moim zdaniem mają też lepsze kąty widzenia co bardzo przydaje się w biznesowych prezentacjach i stosunkowo jasnych pomieszczeniach. Te wszystkie wykresy i słupki po prostu wyglądają lepiej. Natomiast w ciemnym pomieszczeniu DLP po prostu nie daje im szans, co łatwo zauważyć jak się porówna bezpośrednio modele z tej samej ligi. Oczywiście w odróżnieniu od kinowych DLP tu zamiast trzech DMD mamy jeden przetwornik i słynne kółko, które może powodować widziany przez niektórych efekt tęczy (szczególnie w starszych konstrukcjach) 8-)
syko pisze:
13 paź 2020, 17:25
dwie wartości, podstawową i maksymalną
Podstawowa to rozdzielczość matrycy (natywna), maksymalna to przyjmowana przez wejście (skalowana przed wyświetleniem do natywnej) ...
syko
Posty: 2363
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Projektor do kina domowego.

#28

Post autor: syko »

Hej.
Skończyło się na tym że kupiłem używany projektor Optoma HD141X.
Użytkuję już go czwarty dzień i muszę powiedzieć że już jestem uzależniony. Projektor z czterech metrów wyświetla obraz około 100 cali, oglądam z trzech i pół i muszę powiedzieć że jest zadowalająco.
Jedyna rzecz mnie trochę zastanawia - efekt tęczy. Wiedziałem że będzie, w pierwszej chwili nawet się ucieszyłem że go nie widzę, ale niedługo potem czytając napisy na Indiana Jones zauważyłem. I teraz niezależnie od tego czy oglądam film, czy jestem w sklepie, czy też śpię zawsze go widzę. Kurde. :D

Dodam jeszcze parę słów odnośnie projektora DLP Optoma HD 141X.

Kupiłem używany z oryginalną lampą o przebiegu 800 godzin, czyli jakby dopiero rozgrzany. Lampa ma przewidywalny czas pracy 5000 godzin. Tryb ECO jest tylko nieznacznie ciemniejszy od normalnego więc jest włączony na stałe. Tak jak wspomniałem maksymalny obrazek jaki potrafi wyświetlić z czterech metrów to około 100 cali czyli zakres zoom jest za mały i nawet myślę o małej przeróbce w postaci zdjęcia blokady zuma na obiektywie żeby uzyskać jeszcze 20 cali.Tutaj muszę wspomnieć że projektor wyświetla obraz do góry. Czyli trzeba go postawić mniej więcej na wysokości dolnej krawędzi rzucanego obrazu. Oczywiście można obraz ten odwrócić gdy chcemy umiejscowić urządzenie pod sufitem. Uważam że jest to jednak jego wada, ponieważ gdy chcemy umiejscowić projektor dokładnie na przeciwko ekranu (jak u mnie)to trzeba zadrzeć do góry jego zad podstawiając jeszcze małe podkładki pod tylne nóżki i potem skorygować pochył trapezowy. Ogólnie wszystko byłoby ok gdyby nie to że projektor wyświetla ramkę wokół obrazu, która jest po tej operacji właśnie trapezem. Nie wiem po co ta ramka i nawet jest możliwość wybrania jej koloru :lol:. Czarny jest jedynym wyborem w tym przypadku. Miałem do czynienia z projektorem który miał dużo większy zakres zumowania tak jak i mechaniczną korekcję shift-tilt co uważam za idealne rozwiązanie w tego tupu urządzeniach.
Projektor posiada dwa wejścia HDMI, jedno z wsparciem MHL, mini USB, wyjście zasilające 12v, wyjście audio minijack oraz wtyczkę dziwną do okularów 3D chyba. Wbudowany głośnik może dodawać przestrzeni w dźwięku oraz poza tym obsługa głosu wraz z wyjściem może dac nam możliwość podłączenia zwykłego analogowego wzmacniacza w przypadku na przykład PS4 bez zbędnych przejściówek czy konwerterów audio. Odgłos wiatraka chłodzącego w trybie ECO jest jak najbardziej akceptowalny. Wystarczy tylko trochę podgłośnić film i wcale go nie słychać.
Sam obrazek HD w wielkości 120 cali jest super. Piksele widać dopiero z 1.5 metra :clap: W zaciemnionym pokoju kontrast i kolory bardzo mi pasują. Nie mam porównania z innymi projektorami, ale obrazek bardzo mi przypadł do gustu i gdyby nie efekt tęczy to nie miałbym do czego się przyczepić. ;)
Widziałem efekt ten w piętnastoletnim projektorze DLP i wtedy stwierdziłem że jest lipa. Każdy ruch gałami powodował wyświetlanie kolorowych pikseli przez ułamek sekundy niezależnie od wyświetlanego obrazu. Efekt ten był tak bardzo widoczny że aż raził. W przypadku tego Optoma efekt jest, ale go nie widać gdy obraz jest jasny i dużo się dzieje. Jeżeli obraz jest ciemny (noc, ciemne pomieszczenia) to efekt tęczy widać przy bardzo kontrastowych obrazkach i napisach :cry: . Nie jest to ten sam efekt co widziałem kiedyś, jest dużo słabszy i ciemniejszy, ale niestety jest. Przeczytałem o kole kolorów i już wiem że technologia DLP oszukuje mózg wyświetlając szybko nieruchome obrazki w kilku kolorach (zielony,niebieski,czerwony) co powoduje elekt ruchomego kolorowego obrazka i niestety mój mózg to wie i widzi.
Podsumowując jestem bardzo zadowolony z zakupu bo tak jak zawsze chciałem mam namiastkę kina w domu. Dodam że słucham dźwięku z swojego zestawu stereo i jest bardzo dobrze.

Dziękuję Kolegom za rady :clap: bo wybrałem projektor z pewną już świadomością i polecam się też innym osobom które chcą wejść w świat kina domowego.
Załączniki
IMG_20201109_174102.jpg
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Projektor do kina domowego.

#29

Post autor: gravediggie »

No i pięknie :clap:
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
ODPOWIEDZ