Fotografia

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1626
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

#106

Post autor: Szelak »

To salto to mały obrazek Konica EFP 35
Światła na Wisłostradzie i kwiaty to Druh
Reszta Ami.
Załączniki
IMG_0240.jpeg
IMG_0341.jpeg
IMG_0344.jpeg
IMG_0345.jpeg
IMG_0327.jpeg
IMG_0317.jpeg
Ostatnio zmieniony 22 sty 2024, 18:23 przez Szelak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1626
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

#107

Post autor: Szelak »

Kodak Portra Pinhole
Załączniki
IMG_0348.jpeg
Awatar użytkownika
mirfak
Posty: 76
Rejestracja: 19 gru 2020, 01:42
Kontakt:

Re: Fotografia

#108

Post autor: mirfak »

Kodak, to świetny wywoływacz. Fomapan wychodzi bardzo fajnie. Ja rozcieńczam 1+2 dzięki temu mam mniejsze ziarno i ładniejsze przejścia tonalne.

P.S. klimatyczne fotki:-)
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1626
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

#109

Post autor: Szelak »

Ja jestem raptus. Chcę wszystko szybko, dlatego robię w stocku, który zanim wyleję to robię z 14 wywojek, a rozcieńczenia dają lepszy efekt, ale trzeba dłużej wołać i chyba drugi raz w tym wołanie jest już dużo gorsze i chyba trzeba wylać?
Jak jadę na wakacje to biorę tylko analogi. 5-6 kamer, a i tak nie potrafię wypstrykać wszystkiego i potem kończę te wszystkie filmy przez rok. Tak więc bywa tak, że film z tegorocznych wakacji wywołuję dopiero za rok :lol:

Najlepsi są postronni ludzie, którzy dziwią się, że jeszcze można kupić filmy. Niektórzy nie wierzą, jak zobaczą takiego Starta, Druha, że to w ogóle jest w stanie zrobić zdjęcie.
Arkadyo
Posty: 821
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Fotografia

#110

Post autor: Arkadyo »

mirfak pisze:
22 sty 2024, 17:03

Tutaj mamy klasyczny trójpodział, ale nie mam pewności, że zawsze się on sprawdza.
Pewnie, że tak. Na każdym kroku może być niespodzianka.
Zobacz na fotki poniżej - obie w trójpodziale ale jedna powinna być lepsza bo amfiteatr otwiera sie w kierunku srodka kadru i nie jest tak jak druga "przygnieciona patrzeniem" w narożnik kadru. Ale czy jest lepsza? Wg mnie nie bo gorzej oddaje rozmach budowli. Gdybym miał ultraszeroki obiektyw miałbym jedno i drugie a tak... Qpa, z czegos trzeba było zrezygnowac :)
Załączniki
IMG_1404.JPG
IMG_1397.JPG
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 821
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Fotografia

#111

Post autor: Arkadyo »

Szelak pisze:
22 sty 2024, 18:37
Ja jestem raptus. Chcę wszystko szybko, dlatego robię w stocku, który zanim wyleję to robię z 14 wywojek, a rozcieńczenia dają lepszy efekt, ale trzeba dłużej wołać i chyba drugi raz w tym wołanie jest już dużo gorsze i chyba trzeba wylać?
Jak jadę na wakacje to biorę tylko analogi. 5-6 kamer, a i tak nie potrafię wypstrykać wszystkiego i potem kończę te wszystkie filmy przez rok. Tak więc bywa tak, że film z tegorocznych wakacji wywołuję dopiero za rok :lol:

Najlepsi są postronni ludzie, którzy dziwią się, że jeszcze można kupić filmy. Niektórzy nie wierzą, jak zobaczą takiego Starta, Druha, że to w ogóle jest w stanie zrobić zdjęcie.
Heh... Skąd ja to znam. Ja już prawie przestałem pstrykać w rawach bo mi sie nie chce potem siedziec całymi tygodniami nad obróbką.
Druh... O panie lubisz hardcore... Nie wiem czemu nie lustro analogowe - koszt niewiele wyższy a jakość foci przy dobrym obiektywie...
I zabawa głębią ostrości otwiera zupełnie nowe pole do zabawy :)
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 821
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Fotografia

#112

Post autor: Arkadyo »

Ja tam nie bawię się w żadne ekspozycje, bo się nie znam. Strzelam na czuja.
Mocarne podejście :D ale masz na myśli ekspozycję czy kompozycję obrazka? Czy nie zawracasz sobie głowy ani jednym ani drugim?
Jak tak to przy foto analogowym jesteś prawdziwą petardą :D :D :D
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1626
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

#113

Post autor: Szelak »

Nie, no oczywiście biorę pod uwagę warunki na zewnątrz, mierzę światło 💡 itp. Jeśli chodzi o kompozycję obrazka, to też się zastanawiam jak ująć miejsce, by było tam to co sobie zamierzyłem, ale raczej robię to na intuicję, a nie kieruję się podręcznikowymi zasadami.
Lustro to mam, ale takie do przybijania gwoździ czyli Zenith E. Nawet nieźle zdjęcia robi bo przetestowałem na slajdzie Kodak Ektachrome. Nie zepsuł ani jednego zdjęcia, i ze swoim Heliosem potrafi nieźle ostrzyć jak i robić fantastyczny bokeh. Na razie nie rozważam innego lustra. Zresztą aparatów mam w domu już kilkadziesiąt, i nie mam już gdzie ich chować, a i żona zaraz zaczęłaby narzekać, że zwariowałem kupując kolejną sztukę. Na razie mi wystarczy.
Te proste aparaty jak Druh, Ami, Konica EFP 35, dają tę zaletę, że fixed focus i jedna, lub dwie przysłony pozwalają na szybkie użycie aparatu, bez bawienia się w regulacje, co w przypadku fotografii ulicznej jest dużą zaletą. A taką fotografię bardzo lubię.
Dlaczego poza tym Druh, Ami, Start 66, czy Alfa WZFO? U mnie to proste. Lubię stare polskie aparaty.
Załączniki
Alfa 2 WZFO
Alfa 2 WZFO
I jej zdjęcie
I jej zdjęcie
Ostatnio zmieniony 23 sty 2024, 18:20 przez Szelak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1626
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

#114

Post autor: Szelak »

Jak widać jeśli idzie o polskie aparaty fotograficzne, to jest tu olbrzymie pole do kolekcjonowania.
Alfa to mój najcenniejszy aparat, ceniony wśród kolekcjonerów na całym świecie. Jest bardzo poszukiwany. Bardzo ceniony między innymi za piękny dizajn.
Nawet w jakimś bardzo popularnym angielskim serialu dla dzieci była Alfa użyta jako bohaterka jednego z odcinków, bo rzeczywiście ten aparat jest bajkowy :roll:
Załączniki
IMG_0302.jpeg
IMG_5722.jpeg
IMG_5723.jpeg
IMG_5724.jpeg
IMG_5725.jpeg
IMG_5726.jpeg
IMG_5727.jpeg
IMG_5728.jpeg
IMG_5729.jpeg
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2400
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Fotografia

#115

Post autor: dale »

Starta i Ami kupiłem 20 lat temu na bazarze, jeszcze w pudełkach i papierze, dałem 50 zł za sztukę. I to w centrum Lublina :) Sposób produkcji sprawiał że różne serie tych aparatów, mimo tych samych oznaczeń, potrafiły się różnić niuansami konstrukcyjnymi. Ot cały urok tamtejszych czasów.
Mimo że obecnie mają wartość jedynie kolekcjonerską, tworzenie obrazów w tej technice i za ich pomocą, nadaje zdjęciom duszę.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Fotografia

#116

Post autor: Wojtek »

@Szelak:
Masz zgodę autora książki na publikację treści online?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1626
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

#117

Post autor: Szelak »

dale pisze:
23 sty 2024, 18:18

Mimo że obecnie mają wartość jedynie kolekcjonerską, tworzenie obrazów w tej technice i za ich pomocą, nadaje zdjęciom duszę.
Ja uważam, poza tym, że zdjęcia analogowe są lepsze.
Perfekcja zdjęć cyfrowych, to tak jakby patrzeć przez krystaliczną szybę. Oczy bolą, nie daje to tej przyjemności co analog. Zresztą po co ja to tłumaczę, na Tym forum :D . Wszystko wiadomo.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1626
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

#118

Post autor: Szelak »

Wojtek pisze:
23 sty 2024, 18:24
@Szelak:
Masz zgodę autora książki na publikację treści online?
Książka ma 157 stron. Pokazałem kilka. To nielegalne?
Jakie treści? Ten druk, który nie stanowi 1% z całej książki?
Zakupiłem parę lat temu tę książkę i uważam, że jest bardzo dobra. Sam zresztą dowiedziałem się o niej bo ktoś zareklamował na innym forum.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2024, 18:31 przez Szelak, łącznie zmieniany 1 raz.
Arkadyo
Posty: 821
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Fotografia

#119

Post autor: Arkadyo »

Też lubię Heliosa i mam go kilka typów a przewaliłem jeszcze więcej ale nie trafił mi sie egzemplarz ostry od pełnej dziury. Zostawiłem sobie z kazdego modelu najlepsze jakie mi wpadły w łapy ale w sumie kazdy mydlił na pełnej - jedne mniej drugi wiecej ale żylety nie trafiłem w żadnym. Za to raz przymknięte niektóre już pieknie rysują. Choć ze starych analogów najbardziej lubię innego ruska - duzo dłuższy ale ostry od pełnej dziury i przysłona 16 listków - ten to ma bokeh i obrazek
Załączniki
IMG_1730.JPG
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1626
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

#120

Post autor: Szelak »

Heliosy to niezłe obiektywy (jak widać powyżej) i w dodatku bardzo tanie. Mam 2.
Tu Helios i Kodak Ektachrome.
Załączniki
alf957.jpg
Ostatnio zmieniony 23 sty 2024, 18:46 przez Szelak, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ