Winyle i wino

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Winyle i wino

#76

Post autor: dale »

Tuś mi brat :)
Z winami zasadniczo jest problem taki sam jak z każdym spożywczym produktem. Firmy dążą do powtarzalności, to wymaga standaryzacji i powtarzalności procesów i składników, zaś przy naturalnych produktach jest to trudne. Ot choćby powtarzalne stężenie alkoholu - na starcie trzeba dobrze ilość cukru w procesie określić, ewentualnie potem wybić "siarką" drożdże lub wymrozić - co też wpływa na smak...
I teraz jeśli trafimy na wino z silnych szczepów (znaczy dużo pirosiarczanów trzeba do wybicia drożdży) ważne jest odpowiednie podanie, napowietrzenie wina - stąd to słynne oddychanie (między innymi). Ale kto tym się kiedys przejmował :) ? Otwierało się "szato le patik" i cieszyło z dobrego towarzystwa do białego rana... Albo szło z tym że towarzystwem o 3 nad ranem przez centrum miasta śpiewając Autobiografię ... :)
Ewentualnie tłumaczyło "Maryśce" (kto studiował w Lublinie na UMCS ten wie o kim mowa), również o romantycznej godzinie (koło 5 rano) - że równa z niej laska... :)
Ehhh piękne to były czasy a napitki miały swój smak...
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3976
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Winyle i wino

#77

Post autor: SimonTemplar »

Panowie! Bravo za ciekawą wymianę zdań. Serio - tak trzymać. Aż chce się czytać :handgestures-thumbup: .
To i ja dodam swoje trzy grosze...a propos Rieslingów w Polsce...
Słyszeliście może o małym miasteczku Paczków na Opolszczyźnie ?:D
Pewnie mało kto z was zna to urokliwe miejsce :D Warto zahaczyć jak będziecie w okolicy. Polecam.
W 2005 roku powstała tam jedna z większych winnic w Polsce "Hople". Prywatny inwestor wpakował kupę hajsu i stworzył coś naprawdę imponującego. Powstała winnica, muzeum motoryzacji, galeria sztuki, zadaszony tor kartingowy itp, itd.
Tu macie "Hople" od środka: http://paczkow24.pl/hople-od-srodka-fotorelacja
Poszczególne butelki win mają nazwy znanych modeli aut (np. Testarossa :lol:).
Tam właśnie możecie zdegustować dobrego Rieslinga prosto z Polski i nie tylko ;)
Klimat w samej winiarni jest bajkowy. Obsługa - pełna profeska. Nawet jak będziecie po godzinach to wam otworzą, oprowadzą po muzeum aut (warto!) i poświęcą wam tyle czasu na ciekawe opowieści o winach ile będzie trzeba ;)
https://www.hople.pl/winnica.html

/Jedyne czego nie mogę przeboleć to to że winnica powstała na górce po której śmigało się kopę lat temu na sankach z fąflami Ahhhh :roll: /
Załączniki
159.JPG
158.JPG
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Winyle i wino

#78

Post autor: dale »

oooo... a ja właśnie wakacje planuję :) No kurcze "forum rządzi, forum radzi, forum nigdy cie nie zdradzi..." :) teraz dobra argumentacja dla Żoneczki i szczwany plan gotowy (lecę googlowac co Ją może zainteresować w okolicy :) )
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3976
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Winyle i wino

#79

Post autor: SimonTemplar »

Jak lubicie zwiedzanie i piesze wycieczki to polecam okolice Paczkowa, wszystko naprawdę warte odwiedzenia i blisko siebie.
1. Złoty Stok - (stara kopalnia złota) http://www.kopalniazlota.pl/pl/
2. Szczeliniec Wielki i okolice (tam kręcono film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian„ :D ).
4. Błędne skały - takie "must see" :D (Góry stołowe).
5. Piękne miejscowości (po drodze) Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój.
6. Adrspach (Czechy) - Skalne Miasto, Klimat jak z Hobbita! :shock: http://www.kudowa.net.pl/atrakcje.adrsp ... iasto.html.
7. Karlova Studánka i góra Pradziad.
Jest tego mnóstwo w okolicy i mógłbym tak długo wymieniać. Braknie wam na wszystko czasu na bank ;) Byle winka nie brakło - tego wam życzę :handgestures-thumbup:
Adrspach - Skalne Miasto
Adrspach - Skalne Miasto
cris_wilu
Posty: 266
Rejestracja: 09 gru 2016, 20:17
Gramofon: Technics SL Q2
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winyle i wino

#80

Post autor: cris_wilu »

Rzeczywiście fajna dyskusja nam się rozwinęla!!! Bardzo fajnie :D Jak napisał @dale "forum rządzi, forum radzi, forum Cię nie zdradzi..." Tylu ciekawych, wspaniałych ludzi można spotkać!!! Potęga internetu Panowie. BTW Świetna relacja z Paczkowa Simon :clap: :clap: :clap:
Świetny pomysł na zaj...bisty wypad z Drugą połówką lub przyjaciółmi :D Dzięki Panowie :clap:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Winyle i wino

#81

Post autor: darkman »

Jak Paczków to i Otmuchów, a jak Polanica to i Kłodzko z twierdzą i rynkiem (4 pancerni), most miniatura Mostu Karola. BTW w twierdzy kłodzkiej była/jest może nadal(?) fabryka zakład przetwórczy win wielorakich, miodów pitnych, również dobrych gatunków, a zwłaszcza i 'win owocowych'. Sam proces wytłokowy robiono na ulicy Śląskiej (poza twierdzą - tam bodaj wina tylko były konfekcjonowane i leżakowały), a wytłoki owocowe wyrzucano do okresowego dopływu Nysy kłodzkiej (miejsce na terenach zalewowych stosunkowo blisko Górki Parkowej). Magiczne miejsce.Obrazek
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3976
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Winyle i wino

#82

Post autor: SimonTemplar »

Dodam że w okresie wakacyjnym odbywają się Dni Twierdzy Kłodzko i uroczy jarmark forteczny ze starociami i dodatkowo winyli! Byłem, nabyłem ;).
Macie też moją ukochaną Nysę z nowożytnymi fortyfikacjami uważanymi swego czasu za jedne z najsilniejszych w europie. Wojska napoleońskie musiały się mordować pond sto dni żeby Nysę zdobyć 8-) http://www.twierdzanysa.com/
Jak ktoś lubi fortyfikacje to koniecznie należy zobaczyć Srebrną Górę! To jest perła http://www.forty.pl
Warto zobaczyć zamek w Książu http://www.ksiaz.walbrzych.pl/
Wszystko to co opisuję i kolega Darek jest położone blisko siebie max okrąg 80-100km. W tym rejonie nie można się nudzić :D
Tyle bo nam się temat rozpływa ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Winyle i wino

#83

Post autor: darkman »

Napić się wina wszędzie można. A nawet trzeba. Zatem w temacie. ;)
To jeszcze Wambierzyce - Bazylika tzw. mniejsza wambierzycka, Sanktuarium MB Królowej Rodzin i kaplica czaszek, też pow. kłodzki tylko gmina Radków.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winyle i wino

#84

Post autor: Myszor »

SimonTemplar pisze:
12 lut 2018, 22:26
Jak lubicie zwiedzanie i piesze wycieczki to polecam okolice Paczkowa, wszystko naprawdę warte odwiedzenia i blisko siebie.
1. Złoty Stok - (stara kopalnia złota) http://www.kopalniazlota.pl/pl/
2. Szczeliniec Wielki i okolice (tam kręcono film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian„ :D ).
4. Błędne skały - takie "must see" :D (Góry stołowe).
5. Piękne miejscowości (po drodze) Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój.
6. Adrspach (Czechy) - Skalne Miasto, Klimat jak z Hobbita! :shock: http://www.kudowa.net.pl/atrakcje.adrsp ... iasto.html.
7. Karlova Studánka i góra Pradziad.
Jest tego mnóstwo w okolicy i mógłbym tak długo wymieniać. Braknie wam na wszystko czasu na bank ;) Byle winka nie brakło - tego wam życzę :handgestures-thumbup: adr.jpg
Byłem, widziałem, potwierdzam że warto. Latem.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winyle i wino

#85

Post autor: klin »

Jeśli chodzi o zimę to idealny w okolicy jest Złoty Stok i kompleks Riese. Tam i tak cały rok jest jakieś 6 stopni wewnątrz ;)
Awatar użytkownika
Hiper86
Posty: 1274
Rejestracja: 13 maja 2017, 22:32
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winyle i wino

#86

Post autor: Hiper86 »

Ja dodam jeszcze moją rodzinną moiejscowość Stronie Śląskie, oraz Bielice, piękne regiony, zwłaszcza na rower, no ale to przed winkiem! :D :lol: :naughty:
Kenwood KP-990+Denon 103r +NUDAmini+Snell E III+ LAR IA 30mK2 +Rotel RCD 955
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Winyle i wino

#87

Post autor: MMarek »

Hiper86 pisze:
13 lut 2018, 12:00
moją rodzinną moiejscowość Stronie Śląskie
Chyba tam byłem w jakiejś jaskini.... :lol:
Droga dojazdowa - koszmar (same dziury)!!! Przynajmniej tak była kilka lat temu - może się zmieniło.
Awatar użytkownika
Hiper86
Posty: 1274
Rejestracja: 13 maja 2017, 22:32
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winyle i wino

#88

Post autor: Hiper86 »

MMarek pisze:
13 lut 2018, 12:05
Chyba tam byłem w jakiejś jaskini....
Jaskinia Niedźwiedzia, jedna z największych w PL, a co do dróg to dużo się zmieniło! Oczywiście na +
Kenwood KP-990+Denon 103r +NUDAmini+Snell E III+ LAR IA 30mK2 +Rotel RCD 955
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3976
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Winyle i wino

#89

Post autor: SimonTemplar »

Jak na narty to do Zieleńca! Byłem w tym roku. Zieleniec szczyci się tym że ma klimat jak w Alpach :D W Polsce śniegu jak na lekarstwo a tam sypie. Jest tam mały kościół pośrodku jednego ze stoków. Ludzie z koszyczkami na Wielkanoc idą przeważnie pośród śniegu i szusujących narciarzy 😂 No i oczywiście grzańca można pyknąć 😜
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winyle i wino

#90

Post autor: Myszor »

SimonTemplar pisze:
13 lut 2018, 12:35
na narty to do Zieleńca!
To tak hobbystycznie albo dziećmi małymi.
Bo rozpędzić się nie ma tam gdzie za bardzo.
ODPOWIEDZ