chłodzenie wodne...

Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: chłodzenie wodne...

#46

Post autor: Wojtek »

Wszelakie Noctua można śmiało polecić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#47

Post autor: blispx »

No właśnie u mnie nie jest problem z wysokością tylko z wymiarami bocznymi :)
Dziwne, przecież te low profile jest idealnie spasowany na wymiar socketu. Wczoraj zakładałem, radiator wystaje ponad 1cm max, ale producent płyty głównej nie może dawać kondów, slotów ram i innych... blisko gnizada cpu bo tak to by nic tam nie wlazło
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#48

Post autor: dale »

Niskoprofilowe tak, ale oglądałem też takie z lezącym wentylatorem o dużej średnicy, który by mi właził na ram...
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#49

Post autor: blispx »

No wiadomo musisz pchać to co wlezie, u mnie do budy https://www.bitfenix.com/global/en/prod ... s/prodigy/ i płyty mITX za wiele też nie upcham ale jeszcze źle nie mam są i mniejsze :) Radiatory na RAM to wg mnie już sprawa drugorzędna chyba że będziesz kręcił CPU ale ten twój ma chyba zablokowany mnożnik więc nic z tego
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: chłodzenie wodne...

#50

Post autor: metallsnow »

dale pisze:
20 sty 2018, 12:54
Obudowę mam tą http://allegro.pl/obudowa-atx-modecom-o ... 04248.html nową, jeszcze z folią, więc wolał bym nie zmieniać :)
Jasne, różnicy za dużej nie będzie. Warto zainwestować w dodatkowe wentylatory, bo znacząco podniosą skuteczność chłodzenia. Na stokowym wentylu w moim I5 4590 podczas stresu mam 63 stopnie (buda Zalman Z1 ma 2 wentylatory).
dale pisze:
20 sty 2018, 12:54
O zasilaczu myślałem tym: http://allegro.pl/zasilacz-modecom-mc-5 ... 85882.html bo ma fajne recenzje i jest dostępny w sklepie "za rogiem" w którym się zaopatruję od lat, gdzie chłopaki nie raz mi pomagali, więc lojalność zobowiązuje, nawet mimo cen niekoniecznie konkurencyjnych. Ale rozważam też chiefteca - nie wiem jeszcze :)
To też duży plus i sam też wolę mieć wszystko pod ręką, nawet za parę złotych więcej ;) W sumie miałem kiedyś Modecom Feel II, niby zawodny, ale nie zawiódł. Znajomy jedzie na jakimś i chwali sobie (nie pamiętam konkretnego modelu).
dale pisze:
20 sty 2018, 12:54
Grafika będzie na razie stara gfx 760 2 gb, (ale może tylko do lutego - jak mi będzie przeszkadzała).
Z tym kręceniem może być problem, trzeba by z poziomu biosu, bo narzędziówki nie widzą opcji. Ale pytanie czy warto? Na grafike nie wpłynie raczej zaś nie programuję, nie kopię walut, gry chodzą płynnie - co mi da prócz satysfakcji :)?
Jak złoże oba blaszaki do końca założę nowy wątek z prośbą o poradę co poprawić w optymalizacji...
Bez OC możesz nie wykorzystać w pełni możliwości nowego GPU (zwłaszcza jak dołożysz do czegoś lepszego niż 1050 Ti). Procesor masz fajny, bo ośmiowątkowy, ale niewiele gier obsłuży te wątki. Bios nie jest taki straszny (w sumie to UEFI :D ).
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#51

Post autor: dale »

No właśnie to trochę pętla się robi, optymalizuje się sprzęt (np. podkręca) jak już jest, ale jak go nie ma jeszcze można kupić coś lepszego, żeby fajniej zoptymalizować... i tak w koło Macieju ... :)
W swojej historii raczej nie kręciłem wiele, po prostu bałem się sfajczyć sprzęt, nie było mnie stać na drugi :)
Obawiam się że Kol. blispx może mieć rację z tą blokadą mnożnika. Spoko, damy radę, jak by co zawsze mogę słuchać LP na 45 rpm :) (jak bym chciał podkręcić :) ).
Co do zasilaczy, odkąd zwracałem na to uwagę, zawsze miałem albo chiefteca albo modecom.
Teraz w ofercie sklepu mam (z tych o których czytałem że warto):
https://www.morele.net/zasilacz-chiefte ... c-1234683/
https://www.morele.net/zasilacz-modecom ... 90-773900/
W sumie więcej mocy będzie ok, ale znowu chieftec jest półmodularny i można sobie wypiąc zbędny kabel. Co byście wybrali :) ?
Chłodzenie będę musiał pomierzyć i zobaczyć na żywo, poproszę, może jakąś noctue ściągnął... :)

Zaś co do karty, Smyk gra tylko w Arka, Wot, 7 days to die i starocie pokroju Heroes II i III :) więc na razie wystarczy (chyba ?)
Nie chcę go podpuszczać na inną bo w końcu też muszę odłożyć na nowe igły :)

Metallsnow - też miałem tego zalmana brać ale jak zobaczyłem tego modecoma, musiałem z nim wyjść... :)
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#52

Post autor: blispx »

Weź Chiefteca, modecom to tandeta- nie zapomnę do dzisiaj jak rozdaliśmy w firmie po klientach ze ~2k routerów tej firmy prawie wszystkie wróciły na serwis, zasilacze też nie są jakieś specjalnie dobre niby mają PFC a kilka usmażyłem
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#53

Post autor: dale »

Ok :) Dziękuję bardzo za podpowiedź :).
ps. może tylko zapytam ich o nieco większy model? czy nie ma potrzeby?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#54

Post autor: blispx »

CPU TDP ~100W + GPU 170W ale dla GF760 zalecają 500W choć oni wszyscy zawyżają w papierkach dla świętego spokoju, jeżeli masz zamiar wymieniać kartę graficzną weź większy ale patrz także na sprawność takiego zasilacza nie wiem czy producent takie rzeczy podaje, a jezeli nie podaje to olej taką firmę. U siebie mam be quiet 630W ale to nadmiarowo, dzialać działa już ze 7 lat a to już jest coś jak na współczesne klocki :)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#55

Post autor: dale »

Ładny wynik :) U mnie tak modecom śmiga. Swoją drogą fajna ta Twoja obudowa, ja swego czasu myślałem nad podobną chiefteca, ale meble zmieniłem zanim kupiłem :) Długowieczność w sprzęcie komputerowym bywa też wadą (trudno wytłumaczyć Kobietom że jak działa to też można zmienić monitor... :))
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#56

Post autor: blispx »

Obudowa ramę ma fajną, sztywna choć mogłaby być z jednego kawałka metalu a jest chyba nitowana, i wentyle wydajne i ciche reszta już nie jest taka fajna, przyrost ceny nad treścią

Oblicz sobie tu ile W ci będzie tam potrzebne:
https://www.bequiet.com/pl/psucalculator/quick
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#57

Post autor: dale »

Wyszło że i ta 450 wystarczy - chwalą się że ten chieftec mieści się w złotej klasie wydajności, ale jak by mieli taką 500 na stanie, też bym nie żałował.
Co do wentyli, ja w akwarium mam 6 x12 cm chodzących non stop (4 w lampie i 2 w szafce) fakt że używam budżetowych AAB, ale raz na dwa lata przydaje się wymiana. W kompie myślę że może być podobnie - nie wiem czy jest sens kupować na dłużej, bo nawet zwykły kurz je brudzi...
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#58

Post autor: blispx »

One są niskoobrotowe więc praktycznie bezgłośne, im więcej ich masz w obudowie tym lepiej z tym że musisz sobie cyrkulacje powietrza ustalić. U siebie mam 2 z przodu wciągające powietrza 1 na tyle i 1x na górze - wyciągające. Kurzu w wewnątrz nie unikniesz w sumie, nawet pomimo zastosowania filtrów po pewnym czasie będzie syf, znam ten ból :? Ja co jakiś czas sprężonym powietrzem psiukam wszystkie wentylatory i tu uwaga przy psiukaniu unieruchom "śmigła" bo łatwo uszkodzić
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#59

Post autor: dale »

Taaa... wiesz, ja kiedyś namiętnie strzelałem z wiatrówek pcp i zawsze miałem w domu butlę ze sprężonym powietrzem (300 atm), kiedyś stwierdziłem że "po co kupować powietrze w sprayu jak mam butlę..." wentylatory co prawda zdemontowałem wcześniej, ale radiatora z chipsetu nie znalazłem w trawie .... (czyściłem na balkonie) :) Od tego czasu tylko spray i patyczki z watą :)
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: chłodzenie wodne...

#60

Post autor: metallsnow »

W dobry zasilacz warto zainwestować. Ja też bym wybrał chiefteca. Pytanie tylko czy wymienisz w przyszłości grafikę. Wtedy zapas może się przydać. Możesz też rozejrzeć się za be quiet, Zalmanem, corsairem.
I tak jak pisze blispx: z przodu wentylator zasysający zimne powietrze, a z tyłu, góry wrzutowe.
Kurz to straszna paskuda i zawsze się dostanie.
Gtx 760 jeszcze daje radę, chociaż też myślę nad wymianą bo te 2gb to trochę mało. A z drugiej strony to ceny wydajnych kart są zdecydowanie zawyżone. Ciężki czas dla graczy :oops:
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
ODPOWIEDZ