chłodzenie wodne...

Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#31

Post autor: blispx »

Intele miały zawsze krytyczną temp w okolicach 90-100 z tego co mi się wydaje, wiec te 50 to nie jest tak dużo przy przeglądarce + html5. Może pastę nową daj

U mnie na stokowym:

Kod: Zaznacz cały

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +36.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)
Core 0:        +31.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:        +32.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)
Core 2:        +33.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)
Core 3:        +36.0°C  (high = +80.0°C, crit = +100.0°C)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: chłodzenie wodne...

#32

Post autor: Regsoft »

dale pisze:
17 sty 2018, 18:18
nie daje rady - 50 stopni na 4 rdzeniach przy samym youtube
:doh: :roll: :o

Zadaniem chłodzenia jest utrzymać procesor przy długotrwałym obciążeniu w stanie pełnej wydajności. To jaką ma temperaturę ma w zasadzie drugorzędny charakter (tym bardziej, że zależy co i jak mierzymy). Oczywiście ocierając się o temperatury krytyczne zmniejszamy jego żywotność ale po prawdzie to za naście lat i tak to już będzie eksponat muzealny. Intel ma bardzo dobre mechanizmy ochrony przed przegrzaniem i w sam raz patrzenie na bardziej lub mniej dokładne pomiary temperatury nie mają sensu. Tym bardziej, że przy przegrzaniu obniżana jest jego wydajność aby zmniejszyć temperaturę i dalej nic nie wiesz (czasy zawieszeń lub wyłączeń w zasadzie minęły wraz z netburstem). Widać, że trzeba u Ciebie zacząć od podstaw :D

Zacznij od ściągnięcia programu Intel Exteme Tuning Utility https://downloadcenter.intel.com/downlo ... Intel-XTU-
Jeśli ta wersja nie chodzi z Twoją platformą to znajdź taką która pójdzie.

Odpal test obciążeniowy CPU na przynajmniej 5 min. Jeśli procesor trzyma wydajność (nie pojawia się tzw. thermal throttling, soft to wykryje) to uznajesz chłodzenie za wystarczające. Zmieniasz chłodzenie jeśli wydajność się zmniejsza lub jeśli jest za głośne lub nie podoba Ci się optycznie :lol: Daj sobie na wstrzymanie z temperaturą. To nie serwer gdzie na bieżąco monitorujesz pracę chłodzenia aby je naprawiać zanim się wyłączy w czasie pracy ...
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#33

Post autor: blispx »

Jak masz chrome daj jeszcze górny wynik:

Kod: Zaznacz cały

chrome://gpu
czy włączona jest sprzętowa akceleracja
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#34

Post autor: dale »

blispx pisze:
17 sty 2018, 19:39
Jak masz chrome daj jeszcze górny wynik:

Kod: Zaznacz cały

chrome://gpu
czy włączona jest sprzętowa akceleracja
W obu złomach mam taki sam wynik:
Canvas: Hardware accelerated
CheckerImaging: Disabled
Flash: Hardware accelerated
Flash Stage3D: Hardware accelerated
Flash Stage3D Baseline profile: Hardware accelerated
Compositing: Hardware accelerated
Multiple Raster Threads: Enabled
Native GpuMemoryBuffers: Software only. Hardware acceleration disabled
Rasterization: Software only, hardware acceleration unavailable
Video Decode: Hardware accelerated
Video Encode: Hardware accelerated
WebGL: Hardware accelerated
WebGL2: Hardware accelerated
Z resztą, na razie mam nędzne karty (okolice gforce 760 2gb), ale Smyk ma odłożone na 1050 Ti 4 gb. Może mu dożucić na coś lepszego?
Zaraz odpalę test z postu Rega :)
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#35

Post autor: dale »

Blaszak główny zdał bez problemu - maks temp. ok 75 stopni, niestety ten który teraz poprawiam podgrzał do 99 stopni i pojawiło się thermal throttling
- znaczy będzie zmiana na wiatraczek... choć korci mnie wymiana płyty na taką jak spaliłem ale nie mogę jej znaleźć (asus p55lx) go to co mam tutaj, było brane ze względu na małe gabaryty( (gigabyte) :(
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: chłodzenie wodne...

#36

Post autor: darkman »

Chłopaki może to chłodzić gorącą wodą?
Bo jak gorąca, to już bardziej się nie nagrzeje chyba? Nie?
:character-cookiemonster:

p.s. liczydła se kupcie, takie na koraliki :mrgreen:
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#37

Post autor: blispx »

Ja uruchamiam go takim sposobem:

Kod: Zaznacz cały

--disk-cache-dir=/tmp/cache --ignore-gpu-blacklist --enable-native-gpu-memory-buffers --enable-gpu-rasterization --enable-checker-imaging --enable-smooth-scrolling --flag-switches-begin --flag-switches-end
cache, dodatkowo pcham do ramu, po restarcie się czyści

Wyczyść radiator i wiatrak, zmień pastę i sprawdź. U mnie na stokowym trzyma niskie temperatury ale to także zasługa 4 wentyli pomimo obudowy mITX dało się je zastosować choć nie powiem że jest to komfortowe bo przodem 2 wsysają powietrze i mimo filtrów także kurz, głównie dlatego chcę go wymienić no i z powodu dość głośniej pracy
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#38

Post autor: dale »

Pastę właśnie wymieniałem, przy okazji zmiany procka. To chłodzenie siedziało poprzednio na I5 - to niskoprofilówka. Obudowa też mATX, zapchana na maksa więc "jest jak jest", Ale nie ma problemu, zmienię na jakiegoś zalmana czy inną chińszczyznę. Będzie dobrze. Tylko grat coś mi marudzi jeśli chodzi o pamięć, wymieniałem mu kości na większe i płyta odmawiała współpracy - nie wstawał. Ale tam też jest zasilacz sporo mniejszy niż w klasycznych setupach (innych koncepcji nie mam - parametry sprawdzałem - pamięć powinien akceptować :( ).
Ech, kiedyś były prostsze czasy....
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: chłodzenie wodne...

#39

Post autor: Wojtek »

dale pisze:
18 sty 2018, 05:41
Ech, kiedyś były prostsze czasy....
Nigdy nie było prościej niż jest dzisiaj.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: chłodzenie wodne...

#40

Post autor: Regsoft »

dale pisze:
17 sty 2018, 21:11
Blaszak główny zdał bez problemu - maks temp. ok 75 stopni, niestety ten który teraz poprawiam podgrzał do 99 stopni i pojawiło się thermal throttling
No to już wiesz o co chodzi 8-)
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#41

Post autor: dale »

Regsoft pisze:
18 sty 2018, 09:02
dale pisze:
17 sty 2018, 21:11
Blaszak główny zdał bez problemu - maks temp. ok 75 stopni, niestety ten który teraz poprawiam podgrzał do 99 stopni i pojawiło się thermal throttling
No to już wiesz o co chodzi 8-)
No właśnie :) Zacząłem porównywać "cyferki" przy chłodzeniu (hałas głownie) i szlag mnie trafia bo część podaje maksymalny, a część przy jakimś poziomie obrotów. Zasadniczo jak czytałem to wychodzi mi że chłodzenie wodne jest głośniejsze niż tradycyjne. Choć wodne kusi mniejszymi gabarytami w okolicach procka.
Z drugiej strony widziałem mocno designerskie chłodzenia np. gigabyte - przyciągają oko... :)
Zobaczymy co się znajdzie...
Muszę też zamówić nowy zasilacz, myślałem o modularnym żeby przewodów było mniej, ale część ma cenę niewspółmierną do jakości, cześć wymaga szukania przewodów... a najlepiej było by na żywo to zobaczyć...

.....edyta.....
No i chyba jednak będę musiał wziąć wodne :( mam mało miejsca na płycie głównej. Ale spróbuję dogadać się w sklepie stacjonarnym, może uda się żeby ściągnęli - do przymiarki.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: chłodzenie wodne...

#42

Post autor: blispx »

A low profile nie zmieścisz np taki https://noctua.at/en/nh-l9i? Ma 37mm wysokości. U mnie wlazł i sporo miejsca zostało od góry- olałem te wodne nie znam się na tym i nie wiem co warto kupić a czego nie.. Najważniejsze dla mnie że w końcu zapanowała błoga cisza, trzeba nieźle rozbujać cpu aby ten wentylator tam w ogóle usłyszeć, temp podobnie jak przy stokowym może nieco niżej
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#43

Post autor: dale »

No właśnie u mnie nie jest problem z wysokością tylko z wymiarami bocznymi :) Ale pomierzyłem obudowę i wodne do środka też mi nie wejdzie, poza tym, wodne dodaje jeszcze jednego pośrednika w wymianie cieplnej, Noctua to firma ciesząca się powszechnym uznaniem w sieci. Też oglądałem ich wentyle.
Mam ochotę na dark rock be quiet, ale muszę przymierzyć fizycznie.
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: chłodzenie wodne...

#44

Post autor: metallsnow »

Ja od 8 lat używam Chieftec'a APS 650C.
http://allegro.pl/chieftec-zasilacz-a-1 ... 33519.html
Obudowę już masz konkretną? Jeśli nie ta jest fajna:
http://allegro.pl/obudowa-zalman-z1-neo ... 28966.html
Kupisz lepszą grafikę z ładnym backplate'm i podświetleniem RGB i będzie ładnie wyglądać.
Z Twojego procka można wyciągnąć 4GHz, więc OC jak najbardziej ma sens.
Tanie chłodzenie cieczą raczej nie będzie ciche, ja bym został przy powietrznym.
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: chłodzenie wodne...

#45

Post autor: dale »

Obudowę mam tą http://allegro.pl/obudowa-atx-modecom-o ... 04248.html nową, jeszcze z folią, więc wolał bym nie zmieniać :)
O zasilaczu myślałem tym: http://allegro.pl/zasilacz-modecom-mc-5 ... 85882.html bo ma fajne recenzje i jest dostępny w sklepie "za rogiem" w którym się zaopatruję od lat, gdzie chłopaki nie raz mi pomagali, więc lojalność zobowiązuje, nawet mimo cen niekoniecznie konkurencyjnych. Ale rozważam też chiefteca - nie wiem jeszcze :)
Grafika będzie na razie stara gfx 760 2 gb, (ale może tylko do lutego - jak mi będzie przeszkadzała).
Z tym kręceniem może być problem, trzeba by z poziomu biosu, bo narzędziówki nie widzą opcji. Ale pytanie czy warto? Na grafike nie wpłynie raczej zaś nie programuję, nie kopię walut, gry chodzą płynnie - co mi da prócz satysfakcji :)?
Jak złoże oba blaszaki do końca założę nowy wątek z prośbą o poradę co poprawić w optymalizacji...
ODPOWIEDZ