Co lepsze - Tidal czy Spotify?

Co lepsze?

Tidal
25
60%
Spotify
12
29%
Inne (prośba o doprecyzowanie)
5
12%
 
Liczba głosów: 42

fifiToJa
Posty: 16
Rejestracja: 10 mar 2023, 22:45

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#16

Post autor: fifiToJa »

To samo co @dale, MQA i te wszystkie "Tidal exclusive mastering" to mocna ściema, z niewieloma wyjatkami. Tidal faktycznie brzmi lepiej, ale nieznacznie, za to Spotify ma dużo lepiej działajace radia/playlisty, w stanach wchodzi też AI DJ, kto wie czy w przyszłości takie rozwiazanie nie zastapi ręcznego wybierania nowych utworów.
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 222
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#17

Post autor: Martinez83 »

Trochę światła na to, jak działa (lub nie) MQA rzuca ten gość. Dokładnie przeanalizował pliki MQA, jak też sam zamieścił swój plik i zbadał, jak "wygląda" po konwersji MQA. Niestety tylko wersja angielska:

https://www.youtube.com/watch?v=pRjsu9-Vznc

Part.2
https://www.youtube.com/watch?v=NHkqWZ9jzA0

Jest tu dość dużo technicznych objaśnień ale nawet dla takiego laika, jak ja jest to zrozumiałe.
W skrócie, jeśli plik źródłowy nie jest w standardzie MQA, to nie jest to wersje bezstratne, a ingerencje są znaczne.

Mnie skłoniło to do myślenia. Niestety muszę jeszcze poczekać kilka tygodni, zanim będę mógł rozstawić sprzęt i porównać organoleptycznie.
Po głowie chodzi mi jeszcze Apple Music, który też wszedł w pliki Hi-Res.
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1682
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#18

Post autor: winylowy_luke »

Własnie te analizy i dowiedzenie, że MQA to format stratny do tego modyfikujący pliki 16/44.1 - zrezygnowałem z Tidala na rzecz Deezer Famili (HiFi).
Nie jest to hirez, ale przynajmniej nie grzebią w plikach i cena jest przystępna w stosunku do jakości i biblioteki.
Szkoda, że nie ma w PL serwisu Qobuz - to jest najlepsza opcja HiRes.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
fifiToJa
Posty: 16
Rejestracja: 10 mar 2023, 22:45

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#19

Post autor: fifiToJa »

winylowy_luke pisze:
16 mar 2023, 11:40
Własnie te analizy i dowiedzenie, że MQA to format stratny do tego modyfikujący pliki 16/44.1 - zrezygnowałem z Tidala na rzecz Deezer Famili (HiFi).
Nie jest to hirez, ale przynajmniej nie grzebią w plikach i cena jest przystępna w stosunku do jakości i biblioteki.
Szkoda, że nie ma w PL serwisu Qobuz - to jest najlepsza opcja HiRes.
Gdzieś przewinęła mi się wątpliwej moralności strona oraz dedykowany jej kanał na komunikatorze pozwalająca na pobieranie "po pirackiemu" z Qobuza. Nie zachęcam, nie polecam, a zawsze można użyć VPNa, ale tak - fajnie to tam gra, to co jest w wysokim bitrate domyślnie to jest, a to co nie, nie jest sztucznie wspomagane. No i ogromna biblioteka, ale nawet jeżeli ma się dostęp do Qobuza, to wielu artystów ma nałożone region-locki.
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 222
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#20

Post autor: Martinez83 »

A czy ktoś miał kontakt z Roonem?
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Tomasz.B
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2020, 13:16
Gramofon: Denon DP-67L
Lokalizacja: Tarnów

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#21

Post autor: Tomasz.B »

Martinez83 pisze:
16 mar 2023, 12:15
A czy ktoś miał kontakt z Roonem?
Roon jest swojego rodzaju agregatorem treści, czyli serwisów streamingowych, plików etc jeśli o to pytasz. Qobuza da się ogarnąć, ale trzeba mieć kogoś w kraju, w którym jest on oficjalnie dostępny by za nas zarejestrował się i opłacał abonament. Logowanie do serwisu z przeglądarki jest u nas blokowane, ale na urządzeniu typu streamer można już się zalogować bez większych problemów, dzięki czemu to zadziała.
Denon DP-67L / AT150Ea (+ATN150SA) / DIY Ear834p / Denon 301 MKII / Iskra 1
Accuphase E-480 / Accuphase MD-450 / Monitor Audio PL300 II
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#22

Post autor: dale »

Volumio zdaje się ma dostęp do Qobuza - z tego co kojarzę, widziałem zakładkę.
Rekiniasty
Posty: 382
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#23

Post autor: Rekiniasty »

Na Ebay sprzedają gotowe konta Qobuz, 6-7 Euro na 3 miesiące.
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#24

Post autor: Frey »

Lepszy Tidal w garści niż Qobuz na dachu :lol:
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#25

Post autor: restimek »

Zaznaczyłem "inne" - sam uzywam Apple music. W przeciwieństwie do MQA, ALAC jest w 100% bezstratnym formatem "bez kombinowania", "unfoldingów" i innych takich cudaków... Po prostu zwykły bezstratny plik tak jak Flac... bez ściemniania...
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 222
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#26

Post autor: Martinez83 »

restimek pisze:
18 mar 2023, 09:05
Zaznaczyłem "inne" - sam uzywam Apple music. W przeciwieństwie do MQA, ALAC jest w 100% bezstratnym formatem "bez kombinowania", "unfoldingów" i innych takich cudaków... Po prostu zwykły bezstratny plik tak jak Flac... bez ściemniania...
Też mnie to kusi. Gdzies jedynie trafiłem na info, że jesli na urządzeniu Apple ustawisz odtwarzanie w najwyższym formacie, a konkretny plik będzie w gorszym, to będzie "podkręcany" do ustawionych wartości.

Jakaś tam znowu ingerencja. Mimo wszystko chyba jednak mniej szkodliwa, niż te cuda wyczyniane przez MQA. :)
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#27

Post autor: restimek »

Martinez83 pisze:
18 mar 2023, 10:12
Też mnie to kusi. Gdzies jedynie trafiłem na info, że jesli na urządzeniu Apple ustawisz odtwarzanie w najwyższym formacie, a konkretny plik będzie w gorszym, to będzie "podkręcany" do ustawionych wartości.

Jakaś tam znowu ingerencja. Mimo wszystko chyba jednak mniej szkodliwa, niż te cuda wyczyniane przez MQA. :)
Z tym "podkręcaniem dźwięku to ciekawe co napisałeś - nie słyszałem takiej opinii... Włączyłem przed chwilą apkę... i raczej myślę że tymi screenami mogę pokazać że tak nie jest.... Jak utwór mają jedynie w jakości CD - to dają tylko taki plik...
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-03-18 o 10.14.36.png
Zrzut ekranu 2023-03-18 o 10.14.07.png
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 222
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#28

Post autor: Martinez83 »

OK. Może faktycznie coś pokręciłem - za dużo tego ostatnio studiuję :)

Miałem na myśli to, o czym mówi J. Darko (od 04:00min)
https://www.youtube.com/watch?v=iOVIfKpbwxg

Czyli w przypadku odtwarzania Apple Music przez MacOs, sygnał wychodzący jest taki, jak ustawienia w apce Midi, a jedynie z iPhone i iPad automatycznie dopasowują sygnał do parametrów pliku.

Co ciekawe, Hi-Res nie zadziała w przypadku Airplay (nie wiem, jak z Airplay 2).

A z samplowaniem miesza Apple Music odtwarzany na Androidzie (ok. 03:00)
https://www.youtube.com/watch?v=oVl6Nyf7YLI&t=210s
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Awatar użytkownika
Viniu
Posty: 1210
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:15
Gramofon: Kenwood KD-750
Lokalizacja: Żagań

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#29

Post autor: Viniu »

Dla mnie Spotify wygrywa doborem propozycji, playlist i funkcjonalnością. Tidal, owszem jakość dźwięku minimalnie lepsza (na granicy slyszalnosci) ale mimo wielu prób nie udaje mi się uruchomić Tidal Conect :think:
Kenwood KD-750+AT-540ML, Schiit Mani, Luxman A-371, Luxman D-351, Luxman T-351L, Luxman K-351, Heybrook HB4, DacMagic 100
Universum Studio 6000, Luxman L-435, Philips CD604, Pylon Pearl 27, Nostromo 3H
Awatar użytkownika
qidd
Posty: 59
Rejestracja: 01 mar 2023, 21:17
Lokalizacja: KRK

Re: Co lepsze - Tidal czy Spotify?

#30

Post autor: qidd »

w salonach ze sprzetem - na kosmicznych stremerach odtwarzaja tidal :) bo wg obslugi brzmi najlepiej (z tych ogolno prosto dostepnych)
zalozylem sobie nawet konto probne .. i zrezygnowalem
spotify wygrywa funkcjonalnoscia - layoutem i calym dodatkowym zapleczem 'wspomagajacym' - dlatego - u mnie wciaz spotify ... ale nie mowie, ze to dozywotnio.
chooooc ostatnio slyszalem opinie z kregow zblizonych do spotify - ze gdyby tylko amazon zechcial mocniej wejsc w ten rynek rozwijajac mocniej amazon music - to amazon bez prolemu przykrylby beretem spotify .. ale nie wiem - jeno tak slyszalem.
ODPOWIEDZ