Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#1

Post autor: chudy_b »

Witam

Widzieliście reklamę Allegro gdzie facet kupuje córce gitarę i ona potem katuje latami okolicę, ale ostatecznie odwala mega koncert?

No to ja zrobiłem ten sam błąd. Popełniłem w zasadzie wszystkie możliwe błędy, kupując chińską gitarę z chińskim wzmacniaczem za dwie stówy, zakładając że po paru tygodniach bez żalu wywalę to do śmietnika. Ale okazało się że młoda jednak coś tam pracuje. Nauczyła się "Płonie ognisko w lesie", "Smoke on the water" i parę innych. Oczywiście jednym palcem. W ramach upgade'u dostała nowe porządne struny. I to wiele dało, bo chińskich nie dało się nastroić.

Problem mam ze wzmacniaczem. To "coś' co było w zestawie nadaje się na opał. Pierdzi siecią przy.... podłączeniu do sieci. Nie do użytku. Po za tym zastosowany tam głośnik obiecuje co najwyżej poprawny odsłuch AM.

Młoda ćwiczy unplugged, ale fajnie by było od czasu do czasu podpiąć ją do prądu.

Przejrzałem porady internetu i wszyscy piszą - kup porządny piec gitarowy. Jasne, kupię. Jak młoda zagra ze dwa akordy. A teraz bym chciał spiąć gitarę ze wzmacniaczem stereo.

Wiem, problemem jest, podobnie jak w gramofonach, poziom wyjściowy. Trzeba ten sygnał wzmacniać. Wejście gramofonowe się nie nadaje, bo korekcja. Ponoć działa wejście mikrofonowe, ale nie posiadam.

Jakieś inne tanie pomysły? Na pewno miliony osób ten problem przerobiło. Sorry, leniwy jestem, druga strona googli jest po za moim zasięgiem. ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15178
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#2

Post autor: darkman »

Chudy, nie osłabiaj mnie, proszę. :D
Wzmaki foniczne nie nadają się do gitar elektrycznych.. wiem, wiem truizm. za to prawdziwy. :(

Jak już musisz to:
-potrzebujesz kabel x2szt.
- 1szt. gitarowy duży jack - duży jack
- 1szt. 2xRCA - wejscie pojedyncze na duży jack gitarowy
- wpinasz w AUX
- wzmak najlepiej ustwić jako końcówkę mocy - na tym znasz się o wiele lepiej niż ja; :) czyli jakąś tam zworę mostkujesz w sekcji pre coś tam czy jakoś tam. Ustawiasz to jak zestaw estradowy tzn za pośrednictwem najlepiej:

końcówka -> ->mikser prosty ->kolumny

Wówczas gra najlepiej czyli "chujowo plus" przepraszam za obsceniczne.. no ale dobrze nie będzie i tylko zniechęci ..zasadniczo.

Tak wejście mikrofonowe działa. Wtedy i owszem też jest "chujowo". Cicho, słabo i bez sustainu, a za to z zakłóceniami, hehe. Sygnał w zależności od pickupów/przystawek może spalić sprzęta bez łaski.

Nie szukaj na poradach internetó∑, bo tam piszą dzieci. Musiałbyś zajrzeć na forum typu 'profi' ale będzie drogo, bo profesjonalnie.
Wszystko to wiesz z audio i stereo, zatem szkoda czasu.

Kup mały, tani wzmak ale gitarowy(!) i firmowy.(uzywkę),

Jak coś to pytaj, pse. Coś się wymyśli.
W wyborze wzmaka pomogę jak coś.
Możesz też zapewne zrobić fajna hybrydę na podstawie czegoś z garażowej wyprz + mała lampa na przedwzmacniaczu.
Jak coś to możesz sobie pożyczyć ode mnie małego Fendera lampowego i popatrzeć, co i jak.

Poza tym z tgo co napisałeś to.. było kupić gitarę akustyczną. Na początek i lub z / zamontować/nym pick upem.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15178
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#3

Post autor: darkman »

..e no przecież Ty jesteś z w-wy, to możesz też wziąć ode mnie mały VOX AC30 słuchawkowy z jackiem (mały) do wejścia git. el. Zobaczyć na słuchawkach jak to ma grać mniej więcej. Młoda będzie miała radochę. Spoko i nie kryguj się. Pożyczę.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#4

Post autor: chudy_b »

darkman pisze: Chudy, nie osłabiaj mnie, proszę.
Gdzież bym śmiał. Ja po prostu z techniką sceniczną mam tyle samo wspólnego co ze Schwarzenegerm ;) Więc zadaję głupie pytania.
darkman pisze: Wzmaki foniczne nie nadają się do gitar elektrycznych.. wiem, wiem truizm. za to prawdziwy.
Ale bo? Skoro jak zapodam płytę i słyszę poprawnie grającą gitarę, to dlaczego jak podłączę gitarę, przez "coś", to to nie zagra dobrze?
darkman pisze: >mikser prosty
Nie mam :?

Znaczy końcówka jedzie pełną mocą, a głośność reguluję mikserem wpiętym przed kolumnami? Trochę to nieekonomiczne. To tak jakby w samochodzie gaz zablokować w podłodze, a prędkość regulować hamulcami :D Serio tak się to robi na scenie? No chyba że tam się głośność reguluje mocą wzmacniacza, a nie jakimś pokrętłem. Jak za cicho, znaczy trzeba dac mocniejszy wzmacniacz? :shock:
darkman pisze: będzie drogo, bo profesjonalnie.
Drogo to ja umiem, choć żonie do pięt nie dorastam w tym skillu.
darkman pisze: Kup mały, tani wzmak ale gitarowy(!) i firmowy.(uzywkę),
No tak. Tak sie to pewnie prędzej, czy później skończy. Na razie chciałem po taniości. Może jakieś DIY bym sobie dłubnął. Ciągle mam na myśli jakiś przedwzmacniacz do zestawu stereo.
darkman pisze: Możesz też zapewne zrobić fajna hybrydę na podstawie czegoś z garażowej wyprz + mała lampa na przedwzmacniaczu.
No wlaśnie to miałem na myśli. Choć wolałbym tranzystory, bo tańsza konstrukcja. To nie musi grać dobrze, wystarczy że zagra... jakoś.
darkman pisze: Poza tym z tgo co napisałeś to.. było kupić gitarę akustyczną.
Gitara akustyczna nie chce grac cicho. Zadbałem o własne nerwy.
darkman pisze: mały VOX AC30 słuchawkowy
I to może jest najlepsze wyjście. Chodzi Ci o cos takiego?

http://www.muziker.pl/vox-amplug2-ac30? ... oCyFzw_wcB

To fajne jest. Rozumiem, że podpina się do tego zwykłe "cywilne" słuchawki? Ma też wyjscie AUX, więc chyba dało by się podpiąć normalny wzmacniacz?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15178
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#5

Post autor: darkman »

chudy_b pisze: http://www.muziker.pl/vox-amplug2-ac30? ... oCyFzw_wcB

To fajne jest. Rozumiem, że podpina się do tego zwykłe "cywilne" słuchawki? Ma też wyjscie AUX, więc chyba dało by się podpiąć normalny wzmacniacz?
Tak, to je to.
Chyba nie to nie zagra przez aux tak jak kombinujesz.
chudy_b pisze: To nie musi grać dobrze, wystarczy że zagra... jakoś.
Lampowa jest raczej prostsza. Moim zdaniem. Zależy oczywiście co masz jako bazę. Tranzystor u ciebie może być taniej i prościej.
Ogólnie tu nie ma wyboru jak w audio - liczy się tylko lampa generalnie lub hybryda typu valvestate (np Marshallowskie, choć szału nie ma). Bo gra.

Nie wystarczy, że zagra, bo to półśrodek na chwileczkę. A właściwie to ćwierć.

Do tego potrzebny głosnik. Teraz będzie trudniej: gitarowy :D
Nie pisz pse, że masz głośniki. Bo nie masz. Obudowę można zrobić zasadniczo. Głośnik da się kupić dobry np. Jensen, jest dystrybutor w RP:
http://www.jensen.com.pl/
chudy_b pisze: Znaczy końcówka jedzie pełną mocą, a głośność reguluję mikserem wpiętym przed kolumnami?
No tak, ale można iść direct po prostu. Tak jak napisałem jest lepsza kontrola (nagrywanie, podpięty efekt, zasilanie itd), ale spoko.
Gitara, piecyk, paczka. I będzie OK.
chudy_b pisze: to dlaczego jak podłączę gitarę, przez "coś", to to nie zagra dobrze?
Bo to jest sound już po realizacji ma parametry dostosowane uniwersalnie do sprzętu (potencjalnego). A ten z gitary na żywo to dopiero jego emisja live (potencjalnie estradowa na nagłośnienie sceniczne, a nie audio domowe). Rozpiętość horyzontalna dźwięku przed realizacją jest nieograniczona. Dopiero inżynier dźwięku na stole ją 'obcina' czyli realizuje pod wymogi 'poziomu' nagrania. Jakoś tak.
No i gitara pracuje w różnych częstotliwościach. Zależne jest to od przetworników zwykle cewkowych z magnesami. Polaryzacje mogą tu być różne. Fazy też. Produkcja dźwięku to jednak coś innego niż jego odtwarzanie. Mamy tworzywo pierwotne (instrument) i emisję wtórną (sprzęt audio)
.
Instrument żywy to jednak nie gotowy jego nośnik typu CD czy winyl.
chudy_b pisze: choć żonie do pięt nie dorastam w tym skillu.
Hmm, witam w klubie :D
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#6

Post autor: chudy_b »

darkman pisze: Tak, to je to.
No to sobie to kupię. Nie takie drogie, samodzielna dlubanina jak znam życie wyjdzie drożej.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15178
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#7

Post autor: darkman »

No ale to jest taki gadget tylko. Półśrodek odsłuchowy. Niezły do ćwiczenia zasadniczo tylko.
Ten plugin co zlinkowałeś to drogi. Na alle 165 zet za nowy, a warto poniuchać za używką. Plugin nie załatwi sprawy, jednak da pojęcie o tym jak to ma brzmieć, bo to symulator (ale tylko symulator).


No dłubanie przecie lubisz. Czyż nie? :D
Głośnik już 6"-8" dostaniesz za mniej niż stówę (mod 55 zet lub 77zet). Fajny to 10" ale w małych wzmakach są już 6-8" (informacja dla malkontentów - Duane Allman i Clapton na niczym więcej nagrali solówke do Layla, a sam Eryś jeszcze parę innych kawałków).
Lampa 1x6V6GT + 12AX7 lub 2x taka i już,
2x zwykłe trafo
potencjometr
gniazda x2
kontrolka
włacznik we/wy
obudowa,
Poza tym oczywiście sekcja sterująca, ale to Twoja domena i bez tajemnic.
(http://support.fender.com/schematics/gu ... ematic.pdf) - schemat championa 600, taki współczesny clon tegoż Champa klaptonowskiego w jakimś tam sensie.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#8

Post autor: chudy_b »

darkman pisze: Niezły do ćwiczenia zasadniczo tylko.
No i o to chodzi. Do koncertowania to jeszcze daleko, o ile w ogóle.
darkman pisze: Na alle 165 zet za nowy
I na Allegro zamówiłem. Zobaczymy czy się młodej "przyjmie".
darkman pisze: No dłubanie przecie lubisz. Czyż nie?
No lubię. Może faktycznie kiedyś spróbuję taki piecyk zrobić. Ale to po wakacjach

Dzięki za wyczerpujące informacje.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15178
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#9

Post autor: darkman »

E-tam wyczerpujące :oops:
Jak tak to tak. Dodam tylko, że ten AC30 to procesorowa wersja symulacji prze kultowego VOX AC30 na pełnej lampie z tweedową maskownicą i grilem z epoki.
Nie sposób nawet wymienić wykonawców z pierwszej ligi, którzy na tym grali. Do dziś absolutna, górna półka brytyjskiego soundu vintage.
I drobna uwaga: Ma to brzmieć jak lekko uszkodzone z zapleśniałą myszą i z kibla. Wtedy jest dobrze. Marshalle też tak maja mieć. Jeśli brzmią inaczej, to brzmią źle.
Kiedyś nieodżałowanemu Tadeuszowi Nalepie jeden inżynier dźwięku, powiedział: "ależ Proszszę Pana, ten Marshall jest uszkodzony!" Nie był.
Grał jak hendriksowski i tyle.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10482
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#10

Post autor: Myszor »

Zamiast słuchawkowego możesz nabyć po prostu miniaturowy wzmacniacz gitarowy. Niektóre mają wbudowaną np perkusję w najpopularniejszych beatach, można regulować tempo, overdrive itp. Działają na baterie, zwykle z mocą 1w. Wystarcza. Miałem takiego voxa i orange i naprawdę do grania w pokoju są spoko.
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... e-1-4-0622
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Jak podłączyć gitarę elektryczną do wzmacnicza stereo?

#11

Post autor: chudy_b »

Kupiłem już wzmacniacz słuchawkowy. Na razie młoda jest zadowolona. AC30 faktycznie brzmi jakby był uszkodzony :D
ODPOWIEDZ