Oszustwa przez telefon

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Oszustwa przez telefon

#1

Post autor: Wojtek »

Słuchajcie, muszę to Wam opisać na gorąco bo pierwszy raz spotkałem się z takim scamem.

Dzwoni do mnie jakaś babka, mówi ładnie po polsku, ale z wschodnim akcentem.

Przedstawia się jako pani z "firmy Blockchain" do której to ja się zarejestrowałem ponoć 3 lata temu (padła konkretna data) i zgodziłem się w regulaminie żeby ta firma inwestowała środki w moim imieniu jeśli ja z tego konta nie korzystam przez pewien okres.

Następnie mówi że ma 26 bitcoinów w moim imieniu i to jest około 30 tysięcy złotych i że oni się teraz muszą ze mną rozliczyć.

Na tym etapie wybuchłem śmiechem i zaczynam sobie robić jaja z tej rozmowy. Kobieta co chwila narzeka na słabą jakość połączenia, a ja w tle słyszę dźwięki jakby była w jakiejś restauracji czy innym napakowanym ludźmi miejscu (call center?).

Znała moje imię i nazwisko, co mnie zdziwiło - zwykle przy tego typu kręceniu lodów dzwonią ludki co socjotechnicznie muszą pierw wyciągnąć takie dane w ramach "potwierdzenia" :morda: Dodała nawet "ja wszystko o Panu wiem" :D

Jak zacząłem się śmiać i mówić że dobry numer, nie spotkałem się z takim jeszcze to z powagą babka mówi że "dobra to może być zupa proszę pana" :D :D :D

Ona ogólnie powtarza śpiewkę że potrzebują mojej decyzji żeby móc cokolwiek zrobić z tymi pieniędzmi no i "jaka jest pana decyzja" było powtarzane kilkukrotnie.

Śmieję się cały czas, ale spoko, mam trochę czasu to uznałem że pojadę z tą zabawą do końca.
Powiedziałem że nagrywam tą rozmowę bo może mi się to przydać na przyszłość, ale niech babka mówi co muszę zrobić żeby dostać "moje" 30 tysięcy.

Jeszcze raz powtórzyło się pytanie o moją decyzję, ja się śmieję że ja przecież żadnego portfela krypto nie zakładałem, a nawet jeśli to dlaczego mi po prostu nie przeleją kasy skoro "wszystko mają", babka gada ze mają pieniądze na "koncie technicznym" i nie mogą sobie bez mojej zgody tego ruszyć, pytam jak się firma nazywa, jakiś namiar, znowu powtarzają że "Blockchain", na co odparłem że to za mało bo to nazwa takiej technologii, pytam o NIP, adres, cokolwiek, ale zaczął zanikać sygnał, przerywana cisza i "halo halo jest Pan?" aż w końcu kompletna cisza.

Wiadomo że ten zanik sygnału to tak specjalnie, bo zbyt mądry "frajer" się trafił :morda:

Ale spoko, oddzwaniam po 3 sekundach.
Odbiera jakiś facet :) Nic nie wie. Streściłem mu sprawę w pół minuty, podziękował, poinformuje sieć że ktoś się podszywa pod jego numer.

No i to jest ten najbardziej przerażający element - że ktoś sobie wydzwania korzystając z czyjegoś numeru.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oszustwa przez telefon

#2

Post autor: tuczi77 »

Skoro mogą podszyć się pod nr Twojego banku to nic nie stoi na przeszkodzie by podszyli się pod dowolny nr telefonu zwykłego Kowalskiego ;) Spoofing to nie jest żadna nowość :P

P.S. Mogą też wysyłać SMS z identyfikacją dowolnego numeru.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oszustwa przez telefon

#3

Post autor: Wojtek »

Jeszcze nie miałem bezpośrednio do czynienia ze spoofingiem. Ciekawe czy kiedyś to załatają po stronie sieci? A może utrzymują taką możliwość bo jest taka usługa czy coś?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1746
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Oszustwa przez telefon

#4

Post autor: jaca1970 »

Czyli wałek na calego.....

Pewnie by było tak.... Poweidzialeś "zgda" i sie nagrało i Pani klikeła dyspozycje i aby dostać kase trzeba wpłacić 10% na rachunek

Jak Pan powiedział " zgoda" to już nie można sie wycofać bo system zarejstrował dyspozycje w wycofanie kosztuje 5 %

Itp.
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2051
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Oszustwa przez telefon

#5

Post autor: Peter007 »

Przerażające jest to że nie bardzo jest jak temu zapobiegać/wyeliminować
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7669
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Oszustwa przez telefon

#6

Post autor: amrowek »

tuczi77 pisze:
22 cze 2023, 17:56
P.S. Mogą też wysyłać SMS z identyfikacją dowolnego numeru.
A nie dostawaliście SMSów , ze jak nie zapłacicie to wam prąd wyłączą? Chyba z 3 dostałem wraz z linkiem aby wejść i...
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1926
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Oszustwa przez telefon

#7

Post autor: kukiz 30 »

Ja dzisiaj dwa że dopłata do paczki :mrgreen:
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Awatar użytkownika
MacPhisto
Posty: 1690
Rejestracja: 19 lut 2020, 13:09
Gramofon: Victor QL-A7

Re: Oszustwa przez telefon

#8

Post autor: MacPhisto »

A to klasyka do nie dzownił szoszon właśnie, że konto na XTB zakładałem. Wchodzą na olx biorą Twój teefon i imię, i starają się wydymać na kasę. Ja typa szybka wyjaśniłem, że tak mam konto na XTB i regularnie wysyłam BTC rosjanom, a jemu mogę kapok wysłać bo ich zalało. ,,spieldalaaaj pip pip pip,,. Mogą też zadzwonić z Twojego numeru do kogoś bo walą przez bramki. Najlepiej od razu blokować numer i tyle. Na youtube dużo tuch rozmów można posłuchać ;)
JVC QL-A7, pre CAT, Yamaha HTR 6130, Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1746
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Oszustwa przez telefon

#9

Post autor: jaca1970 »

Słabe Państwo.....

to szara strefa sie panoszy bezkarnie....

lata 90 wracają
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 503
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: Oszustwa przez telefon

#10

Post autor: Frey »

Ja mam taką dziwną zasadę, że nigdy nie odbieram połączenia od numeru, którego nie mam w kontaktach. Święty spokój od lat :D
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4473
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Oszustwa przez telefon

#11

Post autor: blispx »

pikuś.. patrzcie na to globalnie, dzisiaj znowu chińczyki zrobili sobie dość duży atak na AS-y, 50% EPIX dostało po dupie bo sesje peer BGP rozłączało, dobrze że większość przytkało się na conntracku
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oszustwa przez telefon

#12

Post autor: Wojtek »

blispx pisze:
22 cze 2023, 21:42
zrobili sobie dość duży atak na AS-y, 50% EPIX dostało po dupie bo sesje peer BGP rozłączało, dobrze że większość przytkało się na conntracku
Myślę że jakieś 95% osób nie wie o czym piszesz :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Oszustwa przez telefon

#13

Post autor: chudy_b »

Frey pisze:
22 cze 2023, 21:33
nigdy nie odbieram połączenia od numeru, którego nie mam w kontaktach.
Dzień dobry, jest Pan w domu, bo jadę do Pana z transportem.

Dzień dobry. Kupił Pan u nas majtki, jaki kolor wysłać, bo Pan nie napisał.

Dzień dobry. Ma Pan umówioną wizytę, przypominamy się.

Cześć, dali mi do Ciebie kontakt bo się ponoć znasz, a ja jestem nowy w firmie i nikt nie umie mi pomóc.

Dzień dobry, a to ogłoszenie aktualne?

Dzień dobry, mamy dla Pana super ofertę pożyczki. Wystarczy zalogować się do banku przez wysłany SMSem link.
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oszustwa przez telefon

#14

Post autor: tuczi77 »

Frey pisze:
22 cze 2023, 21:33
nie odbieram połączenia od numeru, którego nie mam w kontaktach
Problem polega na tym, że jak masz w kontaktach zapisany nr na inforlinię np. PEKAO, bo tam masz konto, to wyświetli Ci się właśnie, że dzwoni PEKAO z Twoich kontaktów. Na tym polega spoofing ;)
Wojtek pisze:
22 cze 2023, 23:00
Myślę że jakieś 95% osób nie wie o czym piszesz
Jestem w tych 95% :lol:
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
MacPhisto
Posty: 1690
Rejestracja: 19 lut 2020, 13:09
Gramofon: Victor QL-A7

Re: Oszustwa przez telefon

#15

Post autor: MacPhisto »

Prosta zasada jak słyszysz ukrainca to kończysz rozmowę i blokujesz numer. Smsy do CERT przesyłam, zawsze może się kogoś uratuje od wtopy. Braciak wrzucił na olx blaty z orzecha to po 3 min już smsa dostał, że kurier już jedzie tylko dane podać i już kupują :lol:.
JVC QL-A7, pre CAT, Yamaha HTR 6130, Dali Zensor 7
ODPOWIEDZ