Polityka

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2071

Post autor: Tarkus »

Mawis pisze:
07 paź 2022, 11:39
Proszę Cię, zaraz się okaże ze pedofilia wśród księży jest tylko plotką SB...
Ja tego nie powiedziałem i nie powiem. Prawdą jest natomiast, że w powodzi fałszywych informacji bardzo łatwo jest odrzucić także informację prawdziwą, jeśli jest do tamtych zbytnio podobna. Tak działa nasz umysł i temu chyba nie zaprzeczysz. Znasz bajkę Mickiewicza (ściśle biorąc: parafrazę bajki Ezopa) o pasterzu, który bez powodu krzyczał "Wilk!"? Pamiętasz, co się stało, kiedy wilk naprawdę przyszedł?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#2072

Post autor: MaciejT »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 11:28
Gdy jednak dany lekarz twierdzi, że musi pozwolić pacjentce umrzeć, bo coś tam, to należy mu czym prędzej wyjaśnić, że taka postawa nie ma nic wspólnego z Kościołem ani chrześcijaństwem, przynajmniej w wariancie katolickim.
Co innego eutanazja, a co innego uporczywa terapia. Zdaje się że kościół pozwala na zaprzestanie terapii, która nie może doprowadzić do wyleczenia pacjenta a tylko przedłuża cierpienie i oczekiwanie na śmierć? Więc gdy lekarz stwierdzi, że musi pozwolić pacjentce w godności umrzeć, bo przedłużanie terapii to tylko podtrzymywanie funkcji życiowych nieuleczalnie chorego, to taka postawa nie jest sprzeczna z chrześcijaństwem, nawet w wariancie katolickim.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#2073

Post autor: MaciejT »

Mawis pisze:
07 paź 2022, 11:39
Proszę Cię, zaraz się okaże ze pedofilia wśród księży jest tylko plotką SB...
Mawis, uogólniasz. Nie każdy ksiądz to przestępca, nawet jeśli Tobie nie jest to na rękę. Chcesz karać wszystkich jak leci.
Są też pedofile w szkołach czy klubach sportowych. Nauczycieli też byś pozbawiał obywatelstwa i praw?
Problem jest inny, to zbyt mała wydolność państwa by zwyrodnialców w koloratkach stawiać przed sądem. Coś mi mówi że niewielu z nich siedzi, a powinni być sądzeni za swe czyny jak każdy inny obywatel kraju. A tak nie jest, i to cały dramat.
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3814
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Polityka

#2074

Post autor: kinky »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 09:33
Czy na pewno poparł?
To już pytanie do Wierzbickiego, jako człowiek wewnątrz kościoła ma lepsza ocenę jego działań i od Ciebie i ode mnie . PiS nie tyle popiera działania KK co umizguje się do niego (takze finansowo) licząc na poparcie z ambony i to dostaje. Sojusz tronu z ołtarzem.
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 09:33
Kościół w Polsce w sprawie walki z pedofilią zrobił w ostatnich latach więcej niż jakakolwiek instytucja w tym kraju
Pod pręgierzem opinii publicznej. W żadnym kraju KK nie oczyścił się samoistnie, a na skutek społecznego buntu.
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 09:33
gdyby rządził nimi monarcha dziedziczny, to poddaliby się Rosji bez mrugnięcia okiem?
Teoretyzujesz, jasno określili, że chcą przynależeć do UE. Tymczasem cytat z Drzewieckiego to chyba część tej wypowiedzi?
https://opoka.org.pl/biblioteka/I/IK/cz ... _demo.html
Z częścią można się zgodzić, bo demokracja uosabia przecież najważniejsze wartości głoszone i przez Chrystusa, i przez KK, wolność, równość, tolerancja itp, tylko instytucjonalny KK chciałby sobie jednocześnie wybierać co mu pasuje, a co nie. Taki kwiatek np. tam jest, wynika z niego chyba, że społeczeństwo UA chce być traktowane jak zwierzęta.
"Antropologia, którą kieruje się większość partii politycznych współczesnej Europy i do której odwołują się oficjalne dokumenty Unii Europejskiej, traktuje człowieka jako kogoś, kto nie różni się zasadniczo od zwierząt. Tymczasem polityk, który nie dostrzega istotnej różnicy między człowiekiem a zwierzęciem, nie może być demokratą, gdyż w świecie zwierząt demokracja nie występuje."
Serio, demokracje parlamentarne UE traktują swoich obywateli jak zwierzęta? I brnie później dalej w te "zwierzęce" brednie...
Albo:
"Konsekwencją rozpaczliwej pustki aksjologicznej jest niezdolność współczesnej demokracji do wychowania młodego pokolenia."
Ja jestem zbudowany postawą młodzieży, rozglądam się wokół, zarówno w Polsce jak i Europie i widzę młodych ludzi, świetnie wykształconych, oczytanych, otwartych na świat, tolerancyjnych, chcących korzystać pełnymi garściami z przynależności do UE i wolnego (w szerokim znaczeniu tego słowa) świata.
Albo "Z mechanizmu tego (demokracji) w odpowiedzialny sposób może korzystać tylko solidnie wychowany człowiek."
Zapewne przez katechetów, Czarnka i HiT.
Polski KK wciąż nie może pogodzić się z postępującą sekularyzacją, ale sam niestety jest głównym pociągowym tego trendu.
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 09:33
Istnieje mit
Dużo mitów Tarkus w Twoich wypowiedziach ;) Półki bibliotek uniwersyteckich uginają się od opasłych tomiszczy filozoficznych, teorii i historii ustroju, państwa, idei, prawa... moglibyśmy sobie cytować w nieskończoność pasujące nam fragmenty.
Jeśli bardziej niż demokracja odpowiada Ci ustrój autorytarny to ok, to wolny kraj jest, możesz mieć poglądy i opinie jakie chcesz, szanuję, ale mogę mieć inne. Głosuj na partię, która najbardziej bliska jest Twoim przekonaniom, a wyniki demokratycznych, wolnych i równych wyborów zdecydują czy reszta społeczeństwa podziela Twoje poglądy czy nie.
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4633
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Polityka

#2075

Post autor: Mawis »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 11:54
Mawis pisze:
07 paź 2022, 11:39
Przed 1989 rokiem był jeszcze ten dodatkowy problem, że bezpieka puszczała plotki o księżach. Stąd nierzadko takie informacje dyskredytowano w dobrej wierze.
Proszę Cię, zaraz się okaże ze pedofilia wśród księży jest tylko plotką SB...
Ja tego nie powiedziałem i nie powiem. Prawdą jest natomiast, że w powodzi fałszywych informacji bardzo łatwo jest odrzucić także informację prawdziwą, jeśli jest do tamtych zbytnio podobna. Tak działa nasz umysł i temu chyba nie zaprzeczysz. Znasz bajkę Mickiewicza (ściśle biorąc: parafrazę bajki Ezopa) o pasterzu, który bez powodu krzyczał "Wilk!"? Pamiętasz, co się stało, kiedy wilk naprawdę przyszedł?
No tak ale nie uważasz ze to wrażenie byloby zupelnie inne gdyby skłonność do oczyszczenia wlasnych szeregów była większa? I dotyczy to zresztą każdej grupy "narazonej" na takie pokusy blizszego kontaktu z dziecmi: szkolnictwo, domy dziecka, chóry vide Poznańskie Slowiki.
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4633
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Polityka

#2076

Post autor: Mawis »

MaciejT pisze:
07 paź 2022, 12:09
Mawis pisze:
07 paź 2022, 11:39
Proszę Cię, zaraz się okaże ze pedofilia wśród księży jest tylko plotką SB...
Mawis, uogólniasz. Nie każdy ksiądz to przestępca, nawet jeśli Tobie nie jest to na rękę. Chcesz karać wszystkich jak leci.
Są też pedofile w szkołach czy klubach sportowych. Nauczycieli też byś pozbawiał obywatelstwa i praw?
Problem jest inny, to zbyt mała wydolność państwa by zwyrodnialców w koloratkach stawiać przed sądem. Coś mi mówi że niewielu z nich siedzi, a powinni być sądzeni za swe czyny jak każdy inny obywatel kraju. A tak nie jest, i to cały dramat.
Oczywiście, napisałem o tym post wyżej.
Co do ścigania pelna zgoda, mozna to zrobić tylko bez cyndolenia i obaw co powie kościół jak panowie w kominiarkach wjadą na plebanie o 6 rano...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2077

Post autor: Tarkus »

MaciejT pisze:
07 paź 2022, 12:05
Co innego eutanazja, a co innego uporczywa terapia. Zdaje się że kościół pozwala na zaprzestanie terapii, która nie może doprowadzić do wyleczenia pacjenta a tylko przedłuża cierpienie i oczekiwanie na śmierć? Więc gdy lekarz stwierdzi, że musi pozwolić pacjentce w godności umrzeć, bo przedłużanie terapii to tylko podtrzymywanie funkcji życiowych nieuleczalnie chorego, to taka postawa nie jest sprzeczna z chrześcijaństwem, nawet w wariancie katolickim.
Wyrwane z kontekstu wcześniejszego toku dyskusji. Chodziło o zagrożenie życia bezpośrednio związane z ciążą.
kinky pisze:
07 paź 2022, 12:11
Sojusz tronu z ołtarzem.
Nic z tych rzeczy. Prawdopodobnie masz fałszywe wyobrażenie o rozdziale Kościoła od państwa. To nie musi być zaraz tak jak w zapaterystowskiej Hiszpanii.
Fakty są takie, że PiS bywa też przez stronę kościelną krytykowany. Ale dowiesz się tego raczej tylko z mediów katolickich i prawicowych.
kinky pisze:
07 paź 2022, 12:11
demokracja uosabia przecież najważniejsze wartości głoszone i przez Chrystusa, i przez KK, wolność, równość, tolerancja itp
Nikt rozsądny nie zaprzeczy, że wartości, o których mówisz, są ze wszech miar pozytywne. Tylko to są wartości demokracji społecznej, ustroju wolnościowego, państwa prawa - a te wszystkie wartości nie są przypisane wyłącznie do demokracji ustrojowej, o czym też jest w tekście mowa. Naprawdę zajrzyj do Bocheńskiego, o ile jeszcze tego nie zrobiłeś.
Błąd współczesnego Zachodu polega na oderwaniu nowoczesnej demokracji od aksjologii, na jakiej została zbudowana.
kinky pisze:
07 paź 2022, 12:11
Serio, demokracje parlamentarne UE traktują swoich obywateli jak zwierzęta?
W takim sensie, że postrzegają człowieka w oderwaniu od strony metafizycznej, duchowej, także od podbudowy starożytnej myśli, widząc w nim wyłącznie byt ekonomiczno-seksualny (przypomina mi się tekst Andrzeja Osęki o destrukcyjnym wpływie narkotyków na kulturę, autor doszedł tam do podobnych wniosków od innej strony). Tymczasem - czy Ci się to podoba, czy nie - duchowość judeochrześcijańska jest jednym z filarów kultury europejskiej (choć oczywiście nie jedynym). Bez tego filara (jak i każdego innego) kultura się wali, co już widać.
kinky pisze:
07 paź 2022, 12:11
"Konsekwencją rozpaczliwej pustki aksjologicznej jest niezdolność współczesnej demokracji do wychowania młodego pokolenia."
Ja jestem zbudowany postawą młodzieży, rozglądam się wokół, zarówno w Polsce jak i Europie i widzę młodych ludzi, świetnie wykształconych, oczytanych, otwartych na świat, tolerancyjnych, chcących korzystać pełnymi garściami z przynależności do UE i wolnego (w szerokim znaczeniu tego słowa) świata.
Ta "wolność" i "tolerancja" to tylko zbiór sloganów, sprowadzających się do tego, że każdy sam decyduje, co jest prawdą, a człowiek jest tylko umysłem i wolą. Tudzież wolno mi wszystko, o ile nie skrzywdzę nikogo, kto jest w stanie wyrazić sprzeciw. Taki ateistyczno-liberalny kikut gnozy. Wierz mi, to żadne wyżyny intelektu.
Mawis pisze:
07 paź 2022, 12:28
No tak ale nie uważasz ze to wrażenie byloby zupelnie inne gdyby skłonność do oczyszczenia wlasnych szeregów była większa? I dotyczy to zresztą każdej grupy "narazonej" na takie pokusy blizszego kontaktu z dziecmi: szkolnictwo, domy dziecka, chóry vide Poznańskie Slowiki.
Polskie Słowiki, jak już. Polskie Słowiki pod dyrekcją tego tam o niemiecko brzmiącym nazwisku - to był całkiem inny chór niż Poznańskie Słowiki pod batutą Stuligrosza. Tak jak Wedel to nie Wawel.
Oczywiście że wola oczyszczenia własnych szeregów powinna być większa wszędzie. Niestety ludzie są tylko ludźmi. Odruchowo bronimy swoich, bo tak się nauczyliśmy w jaskiniach, gdy od jedności gruby zależało przetrwanie wszystkich jednostek ją tworzących. I nie tak łatwo to teraz przezwyciężyć.
Druga strona medalu jest taka, że dziś lewica usiłuje obciążyć winą za pedofilię zbiorowo cały stan kapłański. Co gorsza, próbuje stwarzać wrażenie, jakoby ta patologia dotyczyła głównie lub wyłącznie księży katolickich.
kinky pisze:
07 paź 2022, 12:11
Polski KK wciąż nie może pogodzić się z postępującą sekularyzacją, ale sam niestety jest głównym pociągowym tego trendu.
Głównym pociągowym tego trendu jest obojętności religijna. Współczesny człowiek z reguły nie dlatego odchodzi od Kościoła, że się do niego zraził, tylko dlatego, że przestał zadawać sobie pytania, które człowiek zadawał sobie od tysiącleci. Dlaczego jest raczej coś niż nic? Po co jest wszechświat i po co jestem ja? I tak dalej.
kinky pisze:
07 paź 2022, 12:11
Jeśli bardziej niż demokracja odpowiada Ci ustrój autorytarny
Przypisujesz mi poglądy, których nie mam. Widzę obecny kryzys demokracji, jestem na skraju zwątpienia w nią i zastanawiam się nad możliwymi drogami wyjścia. Skądinąd demokrację ustrojową uważam za dobry ustrój, tylko nie uważam jej za ustrój jedynie dopuszczalny, to wszystko.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#2078

Post autor: MaciejT »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 11:28
Gdy jednak dany lekarz twierdzi, że musi pozwolić pacjentce umrzeć, bo coś tam, to należy mu czym prędzej wyjaśnić, że taka postawa nie ma nic wspólnego z Kościołem ani chrześcijaństwem, przynajmniej w wariancie katolickim.
To masz tutaj na myśi matkę czy dziecko? Bo się pogubiłem chyba w tych meandrach.
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 13:12
olski KK wciąż nie może pogodzić się z postępującą sekularyzacją, ale sam niestety jest głównym pociągowym tego trendu.
Głównym pociągowym tego trendu jest obojętności religijna. Współczesny człowiek z reguły nie dlatego odchodzi od Kościoła, że się do niego zraził, tylko dlatego, że przestał zadawać sobie pytania, które człowiek zadawał sobie od tysiącleci. Dlaczego jest raczej coś niż nic? Po co jest wszechświat i po co jestem ja? I tak dalej.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a prawda pewnie jak zwykle lubi leżeć po środku. Próby jednoznacznych odpowiedzi wydają mi się niepoważne, to nie matematyka gdzie dwa plus dwa zawsze da cztery i trudno się o to spierać. Tarkus pisze o obojętności religijnej, ktoś inny zada pytanie czy ta obojętność przypadkiem nie ma nic wspólnego z wychodzącymi na jaw nadużyciami duchownych?
Taka Irlandia, kraj katolicki, w bardzo krótkim czasie mocno się zlaicyzował. Akurat w czasie, gdy na jaw wyszły mroczne historie o nadużyciach. Przypadek? Może i tak, ale moim zdaniem pewna zależność jednak jest widoczna.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polityka

#2079

Post autor: Wojtek »

MaciejT pisze:
07 paź 2022, 12:09
a powinni być sądzeni za swe czyny jak każdy inny obywatel kraju
Sądzenie to jedno. Drugą kwestią jest możliwość egzekwowania wyroku po tym jak zapadnie :)
Jest kilka spraw gdzie to jest problem, czy to z przyczyn formalnych niby to czy po prostu "brak zgody".

Generalnie to to wszystko jest do zrobienia o ile jest odpowiednia wola wyżej w strukturach.

Tak całkiem serio zapytam, bo nie wiem - co może zrobić Watykan jeśli służby wtargną na plebanię i aresztują kogoś na mocy prawomocnego wyroku polskiego sądu, bez pytania kleru o zgodę/pozwolenie?

"Głosy z ambony" służyły wielu opcjom politycznym.
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 13:12
Nikt rozsądny nie zaprzeczy, że wartości, o których mówisz, są ze wszech miar pozytywne.
Doprawdy? Przypomnę:
Tarkus pisze:
05 paź 2022, 22:55
Należałoby to jakoś uzasadnić. A wcześniej zdefiniować, co to znaczy być "obiektywnie dobrym". Etyk jest wiele, nieraz wykluczających się nawzajem, przynajmniej częściowo. Dlatego nie wiem, czy w ogóle można być obiektywnie dobrym bez założenia takiej czy innej równie obiektywnej instancji. Niekoniecznie musi ona być osobowa.
Rozumiem że różnicę tutaj robi słowo "pozytywny" zamiast "dobry"? :)
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 13:12
Współczesny człowiek z reguły nie dlatego odchodzi od Kościoła, że się do niego zraził, tylko dlatego, że przestał zadawać sobie pytania, które człowiek zadawał sobie od tysiącleci. Dlaczego jest raczej coś niż nic? Po co jest wszechświat i po co jestem ja? I tak dalej.
Znowu ta przedszkolna naiwność.

Aż przypomina mi się tekst z moich lat przedszkolnych.
Nauczycielka pyta dzieci: dlaczego pada deszcz?
Jasio, lat 5, odpowiada: "bo Pan Jezus spuszcza wodę w toalecie".
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 13:12
Widzę obecny kryzys demokracji
A mamy kryzys demokracji?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4633
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Polityka

#2080

Post autor: Mawis »

Wojtek pisze:
07 paź 2022, 13:52
Jasio
Mi sie inny przypomina:Siostra zakonna pyta dzieci na religii, co to jest, małe, rude i skacze po drzewach? Na to Jasiu: normalnie powiedzialbym, że wiewiórka ale znając siostrę to pewnie Jezus Chrystus :D
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2081

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze:
07 paź 2022, 13:52
Rozumiem że różnicę tutaj robi słowo "pozytywny" zamiast "dobry"?
Rozumiem to tak, że uznaję taką czy inną obiektywną instancję.
Wojtek pisze:
07 paź 2022, 13:52
Nauczycielka pyta dzieci: dlaczego pada deszcz?
Jasio, lat 5, odpowiada: "bo Pan Jezus spuszcza wodę w toalecie".
Klasyczne pomieszanie kompetencji.
Religia nie służy do tłumaczenia świata w sensie mechanizmów jakie nim rządzą. To jest zadanie nauki. "Pismo Święte uczy nas, jak się dostać do nieba, a nie jak niebo się obraca" (Galileusz).
Mówiłem o pytaniach, na które nauka nie odpowiada po pierwsze dlatego, że ich nie zadaje. Nazwij je pytaniami zasadniczymi lub zagadnieniami egzystencjalnymi.
Przykład pytania, którego nauka nie zadaje i nie zada: czy jest coś poza tym, co poznawalne naukowo?
MaciejT pisze:
07 paź 2022, 13:44
Tarkus pisze o obojętności religijnej, ktoś inny zada pytanie czy ta obojętność przypadkiem nie ma nic wspólnego z wychodzącymi na jaw nadużyciami duchownych?
Jeśli ktoś na podstawie nadużyć duchownych przestaje zastanawiać się nad kwestiami metafizycznymi lub hurtem odrzuca duchowość jako taką, nie świadczy to najlepiej o jego władzach intelektualnych. Co ma jedno do drugiego?
MaciejT pisze:
07 paź 2022, 13:44
Próby jednoznacznych odpowiedzi wydają mi się niepoważne
Deklaracje osób odchodzących od Kościoła chyba jednak stanowią jakąś wskazówkę. Najwięcej uzasadnia to tym, że "Bóg nie jest im potrzebny", a nie "bo ksiądz świnia". A jeśli komuś "Bóg nie jest potrzebny", to znaczy chyba to, że przestał się zastanawiać nad różnymi sprawami.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2082

Post autor: Tarkus »

MaciejT pisze:
07 paź 2022, 13:44
To masz tutaj na myśi matkę czy dziecko? Bo się pogubiłem chyba w tych meandrach.
cytuję
Nawet jeśli ratowanie życia kobiety zagraża dziecku, Kościół zezwala na to.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4633
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Polityka

#2083

Post autor: Mawis »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:08
Przykład
Bo nie przeklada otaczającego swiata na metafizykę tylko wychodzi z założenia ze wszystko da sie wyjaśnić. Wcześniej czy później.
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:08
Najwięcej
Odnoszę wręcz przeciwne wrażenie. Ludzie mówią moge sobie sam porozmawiać z Bogiem czy w co tam wierzą,nie jest mi do tego potrzebny pośrednik ktory tylko wyciąga łapę i mowi daj daj daj...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2084

Post autor: Tarkus »

Mawis pisze:
07 paź 2022, 14:34
Bo nie przeklada otaczającego swiata na metafizykę tylko wychodzi z założenia ze wszystko da sie wyjaśnić. Wcześniej czy później.
Religia (nie mówię tu o dawnych animizmach!) też "nie przekłada otaczającego świata na metafizykę". Religia odpowiada na pytania nie dotyczące funkcjonowania świata, tylko m.in. jego przyczyny i sensu. Tym nauka się nie zajmuje.
Mawis pisze:
07 paź 2022, 14:34
Ludzie mówią moge sobie sam porozmawiać z Bogiem czy w co tam wierzą,nie jest mi do tego potrzebny pośrednik ktory tylko wyciąga łapę i mowi daj daj daj...
Najwięcej mają o "pośredniku" do powiedzenia ci, którzy najmniej go widują na oczy.
Jeśli się wierzy, dajmy na to, w Boga biblijnego, to się przyjmuje, że on ustanowił Kościół, kapłaństwo, sakramenty etc. A skoro ustanowił, to człowiek nie może sobie uprawiać chałupniczej wiary w oderwaniu od powyższych.
Chyba że ktoś wierzy w jakiegoś tam własnego boga, z reguły mocno nieokreślonego. Ale to nie ten casus wydaje się najpowszechniejszy. New Age było w modzie w latach 90. (przeszedłem przez to, a jakże!), teraz to już przebrzmiało.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
szogoon
Posty: 38
Rejestracja: 29 mar 2021, 14:06
Gramofon: WEGA P550SH
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#2085

Post autor: szogoon »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:46
Jeśli się wierzy, dajmy na to, w Boga biblijnego, to się przyjmuje, że on ustanowił Kościół, kapłaństwo, sakramenty etc.
raczej wierzy się w to, że ktoś tak kiedyś napisał...
Zablokowany