Polityka

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
Zablokowany
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3855
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Polityka

#2566

Post autor: kinky »

Tarkus pisze:
09 gru 2022, 09:59
biegły filolog-językoznawca
Mnie to pasuje, Michał Rusinek na jedynego biegłego w takich sprawach! Już udowodnił, że Duda debil to nie obraźliwe :clap: :lol:
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3855
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Polityka

#2567

Post autor: kinky »

Tarkus pisze:
09 gru 2022, 13:20
kinky pisze:
09 gru 2022, 13:08
"Badania prowadzone między innymi nad grupą młodzieży w wieku 14-19 lat po próbach samobójczych pozwoliły ustalić, że przeważali respondenci wierzący w Boga i praktykujący."
Autor to Adam Czabański – polski socjolog, doktor habilitowany, suicydolog.
Wśród respondentów, jak sądzę, było również 100% lub prawie 100% Polaków. Statystyki trzeba umieć czytać.
Innymi słowy: wśród społeczeństwa przeważali wierzący i praktykujący, więc przeważali prawie w każdej grupie. Sama więc przewaga niczego jeszcze nie dowodzi. Pytanie brzmi, czy wierzący i praktykujący byli w tej grupie nad- czy niedoreprezentowani i w jakim stopniu. Masz jakiś link do szczegółów?
Rynce opadajom... :doh:
Tarkus pisze:
09 gru 2022, 13:20
Masz jakiś link do szczegółów?
:text-search:
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2568

Post autor: Tarkus »

Właśnie szukam.
kinky pisze:
09 gru 2022, 13:32
Rynce opadajom...
Wiesz, co to nadreprezentacja i niedoreprezentacja? "Odsetek prób samobójczych jest odwrotnie proporcjonalny do częstotliwości praktyk religijnych" - to niekoniecznie znaczy, że wierzący wśród samobójców stanowią mniejszość. Istotne bowiem dla zinterpretowania statystyki jest, jak się obie kwestie w danym czasie i miejscu rozkładają w społeczeństwie.
Jeśli w danym miejscu i czasie w społeczeństwie znacznie przeważają wierzący i praktykujący, to będą prawdopodobnie mieć przewagę także wśród prostytutek i złodziei. Dlatego aby zbadać wpływ czegokolwiek na cokolwiek, trzeba odsetek danego środowiska w badanej grupie, np. wierzących i praktykujących Żydów i chrześcijan wśród samobójców, porównać z ich odsetkiem wśród ogółu społeczeństwa.
Jeśli wierzący i praktykujący chrześcijanie i Żydzi stanowią wśród samobójców większy odsetek niż wśród ogółu populacji, to są wśród samobójców nadreprezentowani, choćby stanowili wśród nich mniejszość.
Jeśli wierzący i praktykujący chrześcijanie i Żydzi stanowią wśród samobójców mniejszy odsetek niż wśród ogółu populacji, to są wśród samobójców niedoreprezentowani, choćby stanowili wśród nich większość.

Jakie to ma znaczenie? Przykład: wypadki motocyklowe ma więcej mężczyzn niż kobiet. Czy to znaczy, że mężczyzna wsiadając na motocykl jest bardziej narażony na wypadek niż kobieta? Samo w sobie nie znaczy. Samo w sobie znaczy po prostu, że na motocyklach jeździ znacznie więcej mężczyzn niż kobiet i stąd taka statystyka. Dopiero porównując udział obu płci w wypadkach z proporcjami obu płci ogółem wśród motocyklistów można powiedzieć, w jakim stopniu zagrożenie wypadkiem zależy od płci. Teraz rozumiesz, dlaczego pytam o szczegóły?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#2569

Post autor: Merrick »

kinky pisze:
09 gru 2022, 13:08
"Badania prowadzone między innymi nad grupą młodzieży w wieku 14-19 lat po próbach samobójczych pozwoliły ustalić, że przeważali respondenci wierzący w Boga i praktykujący."
Logiczne:) osoba niewierząca w Boga nie popełni samobójstwa bo nie wierzy w życie pozagrobowe :) Państwo zaoszczędzi dużo kasy nie obejmując ich pomocą psychologiczną. Proponuję też obniżyć skadkę zdrowotną ZUS dla niewierzących :D
kinky pisze:
09 gru 2022, 13:24
Duda debil to nie obraźliwe
Czyli my na forum też możemy nazywać inne osoby debilem :D Super :D tylko że wśród nas nie ma debli :(
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2570

Post autor: Tarkus »

No i znalazłem, a moje podejrzenia potwierdziły się.
Badanie pochodzi z 1994 roku.
W 1992 odsetek wierzących wśród młodych Polaków wynosił 93%, w 1994 prawdopodobnie był podobny.
Tymczasem wśród niedoszłych samobójców jako wierzących i praktykujących określiło siebie 72,8% badanych (cytuję Twojego specjalistę, kinky).
Wniosek: wierzący wśród samobójców byli wyraźnie niedoreprezentowani, tj. stanowili mniejszy odsetek niż wśród ogółu populacji. Czyli Twój "dowód" upada, kinky.

Co więcej, dalej cytując to samo źródło:
W wyniku przeprowadzonych (4 lata później - przyp. mój) wywiadów zdołano ustalić typologię postaw młodych niedoszłych samobójców wobec wartości transcendentalnych:
Postawa objawiająca się niezmienną obojętnością religijną. Większość badanych zarówno w okresie presuicydalnym jak i w okresie postsuicydalnym nie korzystało z sakramentów świętych oraz nie uczestniczyło w niedzielnej mszy św. (...)
Postawa, która wyraża się poprzez obojętność religijną w okresie presuicydalnym i pod wpływem doświadczenia próby autodestrukcji ulega przemianie w zwiększone zainteresowanie wartościami transcendentalnymi.
U tych ludzi obserwuje się początek rozwoju religijności spontanicznej. (...)
Postawa religijności z obowiązku w okresie poprzedzającym próbę samobójczą (ograniczone do minimum korzystanie z sakramentów świętych i uczestniczenie w niedzielnych mszach św). Ulega ona transformacji po zamachu autodestrukcyjnym w fascynację zagadnieniami związanymi z sacrum. Staje się to impulsem do rozwoju religijności spontanicznej.

Trochę to zmienia obraz całości, nieprawdaż?
Merrick pisze:
09 gru 2022, 14:26
osoba niewierząca w Boga nie popełni samobójstwa bo nie wierzy w życie pozagrobowe
Liczy się także jakość tego przyszłego życia. W wiecznym ogniu nawet winyla nie posłuchasz, bo się stopi.
Merrick pisze:
09 gru 2022, 14:26
tylko że wśród nas nie ma debli
Nie ma. Są tylko myślący ludzie o różnych poglądach. Mnie to cieszy, nie smuci. :)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3855
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Polityka

#2571

Post autor: kinky »

Merrick pisze:
09 gru 2022, 14:26
Czyli my na forum też możemy nazywać inne osoby debilem Super tylko że wśród nas nie ma debli
Usankcjonowany prawomocnym wyrokiem w tym kraju jest tylko jeden debil, rezyduje na Krakowskim Przedmieściu ;)
Tarkus pisze:
09 gru 2022, 13:58
Wiesz, co to
Tarkus pisze:
09 gru 2022, 13:58
Teraz rozumiesz
Idę rzucić indeksem w twarz mojemu psorowi od statystyki, jakim qva cudem zaliczyłem wszystkie wykłady, ćwiczenia i egzaminy :?:
Tarkus, pliss, pisałeś tu kiedyś żeby trzymać jakiś poziom dyskusji, a traktujesz swoich adwersarzy jak niedouczonych prostaków.
Starałem się, bóg mi świadkiem :pray: Nikogo Tarkus z udzielających się tutaj w dyskusji nie przekonałaś, a tylko zniechęciłeś do dalszego udzielania się, włącznie ze mną :clap:


Wróćmy do prawdziwej polityki, podobno Jacek organizuje sylwester marzeń na Times Square? Zenek przebojem wejdzie na amerykański rynek, pytanie brzmi - nie czy, ale ile zgarnie Grammy??? :morda:
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4747
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Polityka

#2572

Post autor: Mawis »

Tarkus pisze:
09 gru 2022, 13:20
kinky pisze:
09 gru 2022, 13:08
"Badania prowadzone między innymi nad grupą młodzieży w wieku 14-19 lat po próbach samobójczych pozwoliły ustalić, że przeważali respondenci wierzący w Boga i praktykujący."
Autor to Adam Czabański – polski socjolog, doktor habilitowany, suicydolog.
Wśród respondentów, jak sądzę, było również 100% lub prawie 100% Polaków. Statystyki trzeba umieć czytać.
Innymi słowy: wśród społeczeństwa przeważali wierzący i praktykujący, więc przeważali prawie w każdej grupie. Sama więc przewaga niczego jeszcze nie dowodzi. Pytanie brzmi, czy wierzący i praktykujący byli w tej grupie nad- czy niedoreprezentowani i w jakim stopniu. Masz jakiś link do szczegółów?
Tarkus, znowu podwazasz źródło. Kinky podał linka a czy ty podasz jakieś źródło na poparcie swojej tezy?? Bo na razie tylko negujesz...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4747
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Polityka

#2573

Post autor: Mawis »

kinky pisze:
09 gru 2022, 14:56
ile
Może 2 gramy? I odlot :D
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3855
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Polityka

#2574

Post autor: kinky »

To jest odlot, fakt :lol:
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#2575

Post autor: Merrick »

Tarkus pisze:
09 gru 2022, 14:39
W wiecznym ogniu nawet winyla nie posłuchasz, bo się stopi.
:lol:
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4595
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Polityka

#2576

Post autor: zelazny »

Ja pierdolę, oglądam co jakiś czas i nie wierzę, mam tyle pytań. Obadajcie co mówi Wałęsa od 12:15.
Najgorsze, że on myśli, że mówi mądrze.
Bóg co daje szczęście.
Komputery co szukają boga.
Bóg co się nie myli w rachunkach dolarowych.
Bóg co daje nam sens naszego życia.
I taki bóg nie przeszkadza nikomu...

Gest i ten wyraz twarzy na końcu 13:03, rozjebał mnie totalnie.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Polityka

#2577

Post autor: chudy_b »

kinky pisze:
09 gru 2022, 14:56
podobno Jacek organizuje sylwester marzeń na Times Square?
Podobno żona pewnego Pana z dworu mocno nieprzychylnie wypowiedziała się o tej nominacji. I ponoć kumpluje się z amerykańską administracją, doradza takiemu starszemu Panu co to ostatnio hurtowo fajerwerki dostarcza pewnym gierojom niedaleko od nas. Także może jeszcze być jak z tymi bilbordami w Warszawie. Krew w piach.......
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3855
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Polityka

#2578

Post autor: kinky »

chudy_b pisze:
09 gru 2022, 22:40
żona
Czego się można spodziewać po takim nazwisku i pochodzeniu, kolejny antypolski szkodnik szkalujący wybitnego męża (po raz drugi) stanu ;)
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Polityka

#2579

Post autor: metallsnow »

Tarkus pisze:
08 gru 2022, 23:18
"róbta co chceta"
Ten koleś zrobił więcej dobra niż cały Polski KK
Tarkus pisze:
08 gru 2022, 23:18
To tak nie działa, to nie supermarket.
Tak? To czemu za wszystko trzeba płacić? Nie ważne w jak trudnej jesteś sytuacji życiowej, za wszystko masz złożyć daninę. I to jest norma.
Tarkus pisze:
08 gru 2022, 23:18
Po prostu mam w tej sprawie "związane ręce".
Matka nosi dziecko z wadą letalną i wie, że może stracić swoje życie jeśli donosi ciążę. A jak dobrze wiesz, narażanie swojego zdrowia i życia to występek przeciwko 5 przykazaniu. Więc jak to ma wyglądać? Czyje 5 przykazanie jest ważniejsze? Ja nie wiem, a Ty?
Tarkus pisze:
08 gru 2022, 23:18
Nieważne, jaki ten ksiądz jest. Choćby był najgorszy, może mnie ważnie wyspowiadać i ważnie udzielić mi komunii
I dlatego to odrzuca ludzi od Kościoła. Jeśli wybrał taką drogę w swoim życiu to przynajmniej powinien próbować żyć zgodnie z Dekalogiem, a nie strzępić jęzor z ambony, mówić innym jak mają żyć, a sam postępować według myśli "hulaj dusza, piekła nie ma"
Tarkus pisze:
08 gru 2022, 23:18
Kościół i prawica sprzeciwiły się tej regulacji, bowiem "przemycała" ona bzdurną "genderową" definicję płci.
Dobre. Kościół powinien stać w obronie słabszego, a nie doszukiwać się jakichś ukrytych ideologii.
Tarkus pisze:
09 gru 2022, 08:53
Kiedy ja chodziłem do szkoły, katechizowali z reguły duchowni. Ci, z którymi miałem do czynienia, byli lub wydawali się być w porządku.
Mam 40 lat i pamiętam, jak proboszcz do sąsiada rzucał butem, nie w żartach, tylko żeby zrobić krzywdę. Pamiętam też jakie miałem problemy, bo mam brzydki charakter pisma, a i pił jak szewc. Pamiętam też jednego wikarego, który był z powołania i do tej pory jest. Zawsze skromny i pomocny. Ale on był jednym z 2 czy 3, których znam i cenię. Reszta pazerna na pieniądze, pijacy, jeden wyrzucony z parafii w związku z podejrzeniem o molestowanie. Inny sam odszedł z kapłaństwa i założył rodzinę, ale przynajmniej zachował się jak odpowiedzialny facet.
Tarkus pisze:
09 gru 2022, 11:10
Z moich (ale to moich) obserwacji - przesada. Przeważnie napotykam księży, po których postępowaniu, w tym sprawowaniu posługi kapłańskiej, śmiem przypuszczać, że wiarę w Boga i swoje powołanie traktują poważnie. Choć widuję i takich, co do których mam wątpliwości.
Przy tym warto pamiętać, że parafia - podobnie jak dowolna instytucja - bez pieniędzy funkcjonować nie może.
Patrzy wyżej, pieniądz ponad wszystko.
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2580

Post autor: Tarkus »

kinky pisze:
09 gru 2022, 14:56
Idę rzucić indeksem w twarz mojemu psorowi od statystyki, jakim qva cudem zaliczyłem wszystkie wykłady, ćwiczenia i egzaminy :?:
Tarkus, pliss, pisałeś tu kiedyś żeby trzymać jakiś poziom dyskusji, a traktujesz swoich adwersarzy jak niedouczonych prostaków.
Nie ja szermowałem cytatem wyrwanym z kontekstu. To Ty potraktowałeś mnie jak niedouczonego prostaka, któremu większościowy udział osób wierzących w próbach samobójczych (w ultrakatolickiej Polsce lat 90., gdzie wierzący nie mogli nie przodować we wszelkich statystykach, tak chlubnych, jak niechlubnych) miał "udowodnić", że religijność zwiększa ryzyko samobójstwa. Miałem nadzieję, że robisz to z ignorancji.
Mawis pisze:
09 gru 2022, 15:03
Tarkus, znowu podwazasz źródło. Kinky podał linka a czy ty podasz jakieś źródło na poparcie swojej tezy?? Bo na razie tylko negujesz...
Źródło znalazłem sam.
https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstre ... 61-267.pdf
Odniosłem się do niego tutaj:
viewtopic.php?p=405253#p405253
I nie, nie podważyłem źródła, tylko przeczytałem je trochę dokładniej i porównałem z danymi spoza niego.

Tutaj jeszcze jeden materiał. Uprzedzając uwagi co do osoby autora - powołuje się on na badania naukowe, nie na własne "widzi mi się".
https://www.rp.pl/plus-minus/art2491551 ... mobojstwem
metallsnow pisze:
10 gru 2022, 15:16
Ten koleś zrobił więcej dobra niż cały Polski KK
Primo, "róbta co chceta" nie jest własnością jednego człowieka ani nie on jest autorem tego powiedzenia. Secundo, mówiąc "Kościół" masz na myśli tylko księży i biskupów, czy całą wspólnotę wiernych? Tertio, czy na pewno ta jedna fundacja zrobiła więcej dobrego od wszystkich fundacji kościelnych w tym samym czasie?
metallsnow pisze:
10 gru 2022, 15:16
To czemu za wszystko trzeba płacić? Nie ważne w jak trudnej jesteś sytuacji życiowej, za wszystko masz złożyć daninę. I to jest norma.
Z tym jest różnie. Polecam taki materiał. Szkoda tylko, że nie ma więcej przykładów.

metallsnow pisze:
10 gru 2022, 15:16
I dlatego to odrzuca ludzi od Kościoła. Jeśli wybrał taką drogę w swoim życiu to przynajmniej powinien próbować żyć zgodnie z Dekalogiem, a nie strzępić jęzor z ambony, mówić innym jak mają żyć, a sam postępować według myśli "hulaj dusza, piekła nie ma"
Ależ oczywiście, że powinien, tutaj zgadzam się z Tobą całkowicie! Powinien tak samo, jak każdy inny chrześcijanin, czy jest duchownym, czy nie. Ja takich księży przecież nie usprawiedliwiam, oni postępują źle, są dla niektórych powodem zgorszenia, a wiemy, co o takich mówił Jezus. Ale to kwestia ich zbawienia, nie Twojego czy mojego. Jezus nie od parady powiedział o kapłanach: "Słuchajcie ich, ale nie naśladujcie" (w innym przekładzie: "Róbcie tak, jak mówią, a nie tak, jak robią"). To znaczy, ze nawet najgorszych księży mamy obowiązek słuchać, jeśli tylko głoszą Jego naukę.
Chodziło mi jednak o to i tylko o to, że nawet zły ogólnie kapłan może ważnie udzielać sakramentów. Czyli nawet on może mi pomóc w pozytywnych zmianach w moim życiu.
metallsnow pisze:
10 gru 2022, 15:16
Matka nosi dziecko z wadą letalną i wie, że może stracić swoje życie jeśli donosi ciążę. A jak dobrze wiesz, narażanie swojego zdrowia i życia to występek przeciwko 5 przykazaniu. Więc jak to ma wyglądać? Czyje 5 przykazanie jest ważniejsze? Ja nie wiem, a Ty?
Ja wiem, jak to widzi Kościół. A widzi (w uproszczeniu) tak, że jeśli występuje zagrożenie dla życia matki, to jej życie jest priorytetem, chyba że ona zadecyduje inaczej. Wada letalna oznacza jednak zagrażającą życiu dziecka, niekoniecznie matki.
metallsnow pisze:
10 gru 2022, 15:16
Kościół powinien stać w obronie słabszego, a nie doszukiwać się jakichś ukrytych ideologii.
Kościół stoi w obronie krzywdzonego, czy jest on słabszy, czy nie. Ale nie jest do tego potrzebna regulacja dublująca prawo już obowiązujące w Polsce. O to tutaj chodzi. Rzeczona ustawa ani na jotę nie zwiększyłaby u nas ochrony kobiet ani nikogo innego przed przemocą.
A ideologia w tej ustawie nie była ukryta, tylko całkiem jawna.
metallsnow pisze:
10 gru 2022, 15:16
Mam 40 lat i pamiętam, jak proboszcz do sąsiada rzucał butem, nie w żartach, tylko żeby zrobić krzywdę. Pamiętam też jakie miałem problemy, bo mam brzydki charakter pisma, a i pił jak szewc. Pamiętam też jednego wikarego, który był z powołania i do tej pory jest. Zawsze skromny i pomocny. Ale on był jednym z 2 czy 3, których znam i cenię. Reszta pazerna na pieniądze, pijacy, jeden wyrzucony z parafii w związku z podejrzeniem o molestowanie. Inny sam odszedł z kapłaństwa i założył rodzinę, ale przynajmniej zachował się jak odpowiedzialny facet.
Mam 52 lata i nie zetknąłem się z tak ekstremalnymi przypadkami, jak opisany przez Ciebie proboszcz, choć słyszałem o różnych. Znałem, tak, proboszcza, który wyrzucił z kościoła ubliżającego pijaka, ale nie robiąc mu krzywdy. Ogółem spotykałem rozmaitych księży, paru naprawdę w porządku, większość po prostu poprawnych. Spotkałem też trochę (niewielu) takich, którzy moim zdaniem nie powinni nimi być... ale nie musiałem mieć racji.
Co do tego wyrzuconego z parafii za molestowanie mogę powiedzieć tyle: dobrze, że go wyrzucono. Plus dla tego, kto go wyrzucił.
metallsnow pisze:
10 gru 2022, 15:16
pieniądz ponad wszystko
Dla niektórych księży - tak, podobnie jak dla wielu świeckich. A już sytuacje, kiedy ksiądz odmawia udzielenia ślubu lub, co gorsza, chrztu bez uiszczenia jakiejś kwoty, tym gorzej gdy "nie mniejszej niż", uważam za niedopuszczalne. Słyszałem o takich sytuacjach tu i tam. O sakramentach Jezus mówił wprost "darmo wzięliście, darmo dawajcie".
Ale, jak pisałem, instytucja nie może funkcjonować bez pieniędzy - za coś trzeba oświetlić, ogrzać i nagłośnić świątynię itd., itd. Przy czym naprawdę wolałbym, żeby w Polsce kapłan (nie tylko katolicki) miał państwową pensję, tak jak np. we Włoszech, a wszystkie potrzeby logistyczne związków wyznaniowych były finansowane z procentu podatku deklarowanego przez wiernych danej religii. I żeby ewentualna ofiara była wszędzie dobrowolna, tak jak powinna być.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Zablokowany