Polityka

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
Zablokowany
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4633
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Polityka

#2086

Post autor: Mawis »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:46
Religia
Pitu pitu....to jest właśnie metafizyka....
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:46
Jeśli
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:46
Jeśli
Chrzanienie...tzn. ze ludzie maja nie myslec tylko glupkawo oddawac sie temu co szaman mowi że Bóg ma na mysli??? Proszę Cię...tak właśnie nawracano niewiernych i to jest prosta droga do powstawania dyktatur, juz to przerabialismy(niemieccy żołnierze tylko wykonywali rozkazy). Inna sprawa ze Kościół jest najdluzej istniejącą dyktaturą...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2087

Post autor: Tarkus »

szogoon pisze:
07 paź 2022, 14:54
raczej wierzy się w to, że ktoś tak kiedyś napisał...
No to albo się wierzy w Biblię jak wyraz prawdy o Bogu, albo nie. Jak się nie wierzy, to się nie wierzy też w biblijnego Boga, tylko ewentualnie w jakiegoś innego.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3814
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Polityka

#2088

Post autor: kinky »

I tu właściwie doszliśmy do sedna wywodów kolegi Tarkusa:
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:08
A jeśli komuś "Bóg nie jest potrzebny", to znaczy chyba to, że przestał się zastanawiać nad różnymi sprawami.
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:08
Jeśli ktoś na podstawie nadużyć duchownych przestaje zastanawiać się nad kwestiami metafizycznymi lub hurtem odrzuca duchowość jako taką, nie świadczy to najlepiej o jego władzach intelektualnych.
Tak pogardliwego uproszczenia już dawno nie słyszałem.

MaciejT pisze:
07 paź 2022, 13:44
Taka Irlandia, kraj katolicki, w bardzo krótkim czasie mocno się zlaicyzował. Akurat w czasie, gdy na jaw wyszły mroczne historie o nadużyciach. Przypadek?
Ciekawy artykuł na ten temat autorstwa Ks. Henry'ego, wykładowcy teologii dogmatycznej St Patrick’s College w Maynooth w Irlandii.:
https://www.miesiecznik.znak.com.pl/689 ... -irlandii/
"Dogmatyczne wprowadzanie wiary katolickiej, oparte na władzy i ocierające się o arogancję czy nawet despotyzm, przyniosło przykre skutki, które stały się boleśnie widoczne w ostatnich 20 latach, o czym świadczą litanie pytań i oficjalne raporty zlecane przez rząd. Rzuciły one światło na krzywdy wyrządzane dzieciom w kontrolowanych przez Kościół instytucjach, okrucieństwa seksualne popełniane przez niektórych katolickich księży i braci wobec osób słabych, którymi mieli obowiązek się opiekować, czy wreszcie poważne zaniechania obowiązków duszpasterskich przez urzędników kościelnych posiadających wiarygodne informacje o tych przestępstwach, nie robiących jednak nic albo w sposób czynny je ukrywających.
Te ponure szczegóły są obecnie nie do wykorzenienia ze współczesnej irlandzkiej świadomości. Z siłą tsunami zmiotły na bok prestiż Kościoła katolickiego w Irlandii i jednocześnie wszelkie nierozważne zaufanie do jego autorytetu moralnego. Onieśmielający gmach, jakim do niedawna był irlandzki Kościół katolicki, jawi się obecnie jako – cytując Unamuno – „katedra kłamstwa”, bądź zawalony domek z kart czy wreszcie budynek, którego imponująca fasada służyła za doskonałą zasłonę, ale który wewnątrz miał niewiele chrześcijańskiej treści."
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#2089

Post autor: MaciejT »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:08
Deklaracje osób odchodzących od Kościoła chyba jednak stanowią jakąś wskazówkę. Najwięcej uzasadnia to tym, że "Bóg nie jest im potrzebny", a nie "bo ksiądz świnia". A jeśli komuś "Bóg nie jest potrzebny", to znaczy chyba to, że przestał się zastanawiać nad różnymi sprawami.
No jednak wydaje mi się że to nie takie proste:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/dlacz ... bos-177935
(Trochę więcej niż połowa odpowiedzi jako powód odejścia wskazuje negatywne zjawiska zachodzące w Kościele. Najwięcej spośród tego typu odpowiedzi (12 proc.) zostało sklasyfikowanych jako ogólna krytyka Kościoła, ale zaraz potem (10 proc.) sytuuje się bardziej personalna krytyka księży. Na dalszych miejscach znajdujemy bardziej szczegółowe uwagi krytyczne – dotyczące pedofilii i jej ukrywania, uwikłania w politykę czy chciwości materialnej kleru. Pozostałe odpowiedzi wskazują jako powód jakieś wydarzenia z osobistej historii odpowiadających (sprawy zdrowotne, wpływy rodzinne, drugi związek, wyrzucenie z lekcji religii itp.).
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4633
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Polityka

#2090

Post autor: Mawis »

MaciejT pisze:
07 paź 2022, 15:46
Tarkus pisze:
07 paź 2022, 14:08
Deklaracje osób odchodzących od Kościoła chyba jednak stanowią jakąś wskazówkę. Najwięcej uzasadnia to tym, że "Bóg nie jest im potrzebny", a nie "bo ksiądz świnia". A jeśli komuś "Bóg nie jest potrzebny", to znaczy chyba to, że przestał się zastanawiać nad różnymi sprawami.
No jednak wydaje mi się że to nie takie proste:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/dlacz ... bos-177935
(Trochę więcej niż połowa odpowiedzi jako powód odejścia wskazuje negatywne zjawiska zachodzące w Kościele. Najwięcej spośród tego typu odpowiedzi (12 proc.) zostało sklasyfikowanych jako ogólna krytyka Kościoła, ale zaraz potem (10 proc.) sytuuje się bardziej personalna krytyka księży. Na dalszych miejscach znajdujemy bardziej szczegółowe uwagi krytyczne – dotyczące pedofilii i jej ukrywania, uwikłania w politykę czy chciwości materialnej kleru. Pozostałe odpowiedzi wskazują jako powód jakieś wydarzenia z osobistej historii odpowiadających (sprawy zdrowotne, wpływy rodzinne, drugi związek, wyrzucenie z lekcji religii itp.).
Dokładnie tak. Pisałem o tym ze jest właśnie odwrotnie niz twierdzi Tarkus...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2091

Post autor: Tarkus »

Mówiłem: cytuj większe partie tekstu, żeby nie trzeba było zgadywać, do czego pijesz!
Mawis pisze:
07 paź 2022, 14:56
Pitu pitu....
Po jakiemu to?
Mawis pisze:
07 paź 2022, 14:56
to jest właśnie metafizyka....
To znaczy co to jest?
Mawis pisze:
07 paź 2022, 14:56
tzn. ze ludzie maja nie myslec tylko glupkawo oddawac sie temu co szaman mowi że Bóg ma na mysli???
Wiara zasadniczo polega na tym, że się uznaje, iż to a to jest prawdą. Zaś prawdę zasadniczo się poznaje, a nie tworzy. (Notabene jeśli ktoś jest ateistą, to też w coś wierzy, i to bardzo mocno - mianowicie wierzy, że Boga nie ma.)
Oczywiście zazdroszczę tym, którym Jezus ukazał się osobiście. Tylko ciekawe, że oni akurat z Kościoła nie odeszli...
Mawis pisze:
07 paź 2022, 14:56
Inna sprawa ze Kościół jest najdluzej istniejącą dyktaturą...
Wymaga uzasadnienia. Albo przewrotnie zacytuję Stalina: "ile papież ma dywizji", żeby utrzymywać tę rzekomą dyktaturę?
MaciejT pisze:
07 paź 2022, 15:46
(Trochę więcej niż połowa odpowiedzi jako powód odejścia wskazuje negatywne zjawiska zachodzące w Kościele. Najwięcej spośród tego typu odpowiedzi (12 proc.) zostało sklasyfikowanych jako ogólna krytyka Kościoła, ale zaraz potem (10 proc.) sytuuje się bardziej personalna krytyka księży. Na dalszych miejscach znajdujemy bardziej szczegółowe uwagi krytyczne – dotyczące pedofilii i jej ukrywania, uwikłania w politykę czy chciwości materialnej kleru. Pozostałe odpowiedzi wskazują jako powód jakieś wydarzenia z osobistej historii odpowiadających (sprawy zdrowotne, wpływy rodzinne, drugi związek, wyrzucenie z lekcji religii itp.).
Dziękuję za uściślenie - obojętność religijna jest przeważającym czynnikiem wśród młodych Polaków, nie wśród ogółu Polaków.
Swoją drogą nie miałem pojęcia, że w Kościele jest się dla księży. ;) Ciekawe... A ja myślałem, że ze względu na Chrystusa!
kinky pisze:
07 paź 2022, 15:33
Ciekawy artykuł na ten temat autorstwa Ks. Henry'ego, wykładowcy teologii dogmatycznej St Patrick’s College w Maynooth w Irlandii.
Ciekawe spojrzenie na Kościół w Irlandii. Ale sednem wydaje się w nim być coś innego: w Irlandii (w mniejszym stopniu i w Polsce) katolicyzm bazuje mniej na wierze, bardziej na zwyczaju. "Bóg stał się jedynie kwestią dobrego wychowania" - to, o ile dobrze pamiętam, Nietzsche. A także - tu również są pewne paralele - kwestią patriotyzmu (tam katolicyzm przeciwstawiony angielskiemu protestantyzmowi, tu - radzieckiemu ateizmowi). Dużo polityki, mało wiary. Przypomina się przypowieść o domu zbudowanym na piasku: gdy przyszły deszcze, podmyły go i runął. Reasumując...
Jeśli ktoś wierzy w Boga (i w Kościół też), to księżowskie skandale mu tej wiary nie zabiorą ani z Kościoła go nie wyprowadzą. Gorzej gdy ktoś wierzy w księży.
Ja mam wrażenie, że owe skandale - bolesne, ale jednak ilościowo znikome w porównaniu z ilością księży w choć w miarę przyzwoitych - są dla wielu wygodnym pretekstem, żeby nie trzymać się dłużej niewygodnych dla siebie zasad. Osoby w związkach niesakramentalnych są tu bardzo "dobrym" przykładem.
kinky pisze:
07 paź 2022, 15:33
Tak pogardliwego uproszczenia już dawno nie słyszałem.
To nie jest pogardliwe, raczej smutne. Gdyby ktoś powiedział, że nie uznaje twierdzenia Pitagorasa, bo nauczyciel matematyki okazał się pedofilem, nie byłoby to chyba mądre, co?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
szogoon
Posty: 38
Rejestracja: 29 mar 2021, 14:06
Gramofon: WEGA P550SH
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#2092

Post autor: szogoon »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 17:04
Swoją drogą nie miałem pojęcia, że w Kościele jest się dla księży. ;) Ciekawe... A ja myślałem, że ze względu na Chrystusa!
Chrystus chodzi z tacą i prawi kazanie?
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2093

Post autor: Tarkus »

szogoon pisze:
07 paź 2022, 20:41
Chrystus chodzi z tacą i prawi kazanie?
Kazanie prawi się w jego imieniu, wcześniej odczytawszy ewangelię, tym samym głosząc jego naukę. Nie mówię już o jego obecności w eucharystii, bo w to można wierzyć lub nie. A co do tacy, to jak sam powiedział do apostołów: "Wart jest robotnik swojej zapłaty".

Ktoś jeszcze pamięta, dlaczego temat zszedł na Kościół? Bo zacytowałem jednego dziennikarza, który akurat jest księdzem. Dobrze, że jedna czy dwie osoby odniosły się do meritum jego artykułu.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Polityka

#2094

Post autor: Peter007 »

A chodzenie po kolędzie jest w jakim celu?
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2095

Post autor: Tarkus »

Peter007 pisze:
07 paź 2022, 20:50
A chodzenie po kolędzie jest w jakim celu?
M.in. wyświęcenia mieszkania. A koperty dawać nie musisz, jeśli nie chcesz.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Felini Wąsik
Posty: 1416
Rejestracja: 21 gru 2021, 18:08
Gramofon: Camry 1113
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: Polityka

#2096

Post autor: Felini Wąsik »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 20:53
Peter007 pisze:
07 paź 2022, 20:50
A chodzenie po kolędzie jest w jakim celu?
M.in. wyświęcenia mieszkania. A koperty dawać nie musisz, jeśli nie chcesz.
U mnie kiedyś był taki ksiądz który kopertę przy nas otwierał zabierał sam a nawet obrazka nie dał :x
"Jeśli marnowanie czasu daje ci radość to nie jest to czas zmarnowany" ;)
John Lennon
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2097

Post autor: Tarkus »

Felini Wąsik pisze:
07 paź 2022, 20:55
nawet obrazka nie dał
To pierwszy raz o takim słyszę, ale nie kwestionuję. Cóż, w każdym zawodzie są ludzie i ludziska.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Felini Wąsik
Posty: 1416
Rejestracja: 21 gru 2021, 18:08
Gramofon: Camry 1113
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: Polityka

#2098

Post autor: Felini Wąsik »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 20:59
Felini Wąsik pisze:
07 paź 2022, 20:55
nawet obrazka nie dał
To pierwszy raz o takim słyszę. Cóż, w każdym zawodzie są ludzie i ludziska.
To było jakoś rok przed pandemią, od tej pory nawet u nas nawet nie chodzili z kolędą
"Jeśli marnowanie czasu daje ci radość to nie jest to czas zmarnowany" ;)
John Lennon
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Polityka

#2099

Post autor: Peter007 »

Tarkus pisze:
07 paź 2022, 20:53
wyświęcenia mieszkania. A koperty dawać nie musisz, jeśli nie chcesz.
Liczyłem na taką odpowiedź.
Kilka lat temu księżulek wyciągnął u mnie zawartość z koperty a tą zostawił mówiąc że będzie jak znalazł na przyszły rok.
Ale przegięcie było 2 lata temu podczas lockdownu. Ogłosił że skoro nie może chodzić po chałupach to przed blokiem postawi stolik i chętni zejdą do niego z kopertami. Takie to wyświęcenie mieszkania.
Chodzą tylko po kasę! No i te ich "co łaska" przy okazji pogrzebów, ślubów itp. W Brzezinach w łódzkiem wzięli się za nich i jeden po drugim zakładają sprawy o zwrot pieniędzy za te usługi. No i kuria po każdej sprawie wypłaca.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#2100

Post autor: Tarkus »

Przypomniało mi się: kiedyś z jednym się zgadałem o Tangerine Dream. Aż mu na koniec 50 zł dałem, bo pomyślałem tak: niech sobie kupi jakiegoś winyla (wtedy jeszcze za tę cenę dało się dorwać EX albo i lepiej).
Peter007 pisze:
07 paź 2022, 21:05
No i te ich "co łaska" przy okazji pogrzebów, ślubów itp. W Brzezinach w łódzkiem wzięli się za nich i jeden po drugim zakładają sprawy o zwrot pieniędzy za te usługi. No i kuria po każdej sprawie wypłaca.
Jeśli stawiali sprawę tak, że bez podanej ceny nie da rady, to się słusznie za nich wzięli. O sakramentach oraz sakramentaliach (i - szerzej - charyzmatach) jest z kolei powiedziane "darmo wzięliście, darmo dawajcie".
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Zablokowany