Polityka

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
Zablokowany
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#1801

Post autor: Merrick »

amrowek pisze:
05 sie 2022, 13:58
Hm mamy najdroższego ministra sprawiedliwości w historii wszech RP
Bierze pensję za prokuratora generalnego i ministra ?
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3271
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka

#1802

Post autor: bms01pl »

tuczi77 pisze:
05 sie 2022, 09:00
Do przemyślenia dla Tutsi i Hutu ;)
kto Tutsi, kto Hutu? jeśli dobrze kojarzę, to pan Zychowicz jest w swych poglądach zbyt ekstremalny nawet dla Kurskiego a jego stanowisko w sprawie Wołynia zostało określone jako sprzeczne z polską racją stanu. jakaś mocna afera chyba była?
Merrick pisze:
05 sie 2022, 13:54
chudy_b pisze:
09 lip 2022, 13:30
Niestety wszyscy siedzimy w tym po uszy.
Te bagno stworzyły elity niemieckie a zblatowana z CDU/CSU Platforma Obywatelska pomagała jak mogła :D
hm, post chudego_b odnosił się do naszego geniusza ekonomii i guru współczesnego monetaryzmu, namaszczonego niedawno na drugą kadencję na stołku prezesa NBP. co z tym wspólnego mają CDU, CSU i PO?
Merrick pisze:
05 sie 2022, 14:02
amrowek pisze:
05 sie 2022, 13:58
Hm mamy najdroższego ministra sprawiedliwości w historii wszech RP
Bierze pensję za prokuratora generalnego i ministra ?
w mojej ocenie chodziło o szkody, które czyni w polskim sądownictwie. w efekcie których m.in. leży KPO.
amrowek pisze:
05 sie 2022, 13:58
Że też jeszcze się wam chce w ten upał
sezon ogórkowy, na forum też. pewnie dlatego.
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polityka

#1803

Post autor: tuczi77 »

bms01pl pisze:
05 sie 2022, 14:16
jego stanowisko w sprawie Wołynia
Z tego co kojarzę to jego stanowisko wygląda tak, że jak najbardziej trzeba budować sojusz z Ukrainą, ale równocześnie należy pamiętać o Wołyniu i naciskać na Ukrainę, by sama nie kultywowała postaci, które są w polskiej krwi umoczone. Wybaczyć, ale pamiętać. Czy to jest sprzeczne z polską racją stanu? Nie sądzę. Może być jedynie sprzeczne ze stanowiskiem tych, którzy już widzą możliwość wygrywania przetargów i robienia wałów na Ukrainie, i którzy chętnie sprzedadzą pamięć o pomordowanych w rzezi wołyńskiej za garść srebrników.

Przy okazji polecam jego odcinek nt. Powstania Warszawskiego, bo tutaj też ma stanowisko, które nie jest popularnym i ogólnie przyjętym. Nie namawiam do zmian w podejściu do PW, ale myślę, że warto poznać inny punkt widzenia i jego argumenty.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#1804

Post autor: Merrick »

tuczi77 pisze:
08 sie 2022, 08:52
Z tego co kojarzę to jego stanowisko wygląda tak, że jak najbardziej trzeba budować sojusz z Ukrainą, ale równocześnie należy pamiętać o Wołyniu i naciskać na Ukrainę, by sama nie kultywowała postaci, które są w polskiej krwi umoczone. Wybaczyć, ale pamiętać. Czy to jest sprzeczne z polską racją stanu?
Niepotrzebnie wchodzisz z polemikę z bms01pl. bms01pl wspiera ludowe wojsko polskie i cytuje gazetę wyborczą. To inny stan umysłu. Ja już go zablokowałem i zachęcam ciebie do tego samego gdyż głową muru nie rozbijesz tym bardziej gdy jest on z betonu
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#1805

Post autor: MaciejT »

tuczi77 pisze:
08 sie 2022, 08:52
Nie namawiam do zmian w podejściu do PW
To jeden z tematów, które będą jeszcze długo tematem dyskusji i sporów (jest ich znacznie więcej, np.: Napoleon-zbawca Polski czy cynik, który wykorzystywał nadzieje Polaków, zamach w Sarajewie: pretekst czy przyczyna wybuchu Wielkiej Wojny, Wielopolski: bohater czy zdrajca itp.)
Ja osobiście uważam, że o Powstanie to to jedna z największych katastrof narodowych jakie nas dotknęły na przestrzeni dziejów. Niestety nikt nie poniósł to tą zbrodnię odpowiedzialności, a Wódź Naczelny, jako jeden z nielicznych trzeźwo myślących Polaków w Londynie, (robił co mógł by zapobiec wybuchowi powstania) został zmuszony do dymisji. Kolejny raz okazaliśmy się frajerami.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#1806

Post autor: Merrick »

Zdaje się że Mackiewicz powiedział że 'nie ważny wróg który odchodzi a wróg który przychodzi" . Cytat jest z głowy więc nie wiem czy dokładnie tak powiedział ale oddaje sens jego wypowiedzi
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Polityka

#1807

Post autor: Mawis »

Dokładnie tak, nie ujmując nic Powstańcom, ich heroizmowi i bohaterstwu - to decyzja o wybuchu powstania była jedną z tych najbardziej błędnych w naszych dziejach.
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3271
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka

#1808

Post autor: bms01pl »

Merrick pisze:
08 sie 2022, 11:44
tuczi77 pisze:
08 sie 2022, 08:52
Z tego co kojarzę to jego stanowisko wygląda tak, że jak najbardziej trzeba budować sojusz z Ukrainą, ale równocześnie należy pamiętać o Wołyniu i naciskać na Ukrainę, by sama nie kultywowała postaci, które są w polskiej krwi umoczone. Wybaczyć, ale pamiętać. Czy to jest sprzeczne z polską racją stanu?
Niepotrzebnie wchodzisz z polemikę z bms01pl. bms01pl wspiera ludowe wojsko polskie i cytuje gazetę wyborczą. To inny stan umysłu. Ja już go zablokowałem i zachęcam ciebie do tego samego gdyż głową muru nie rozbijesz tym bardziej gdy jest on z betonu
a było kilka miesięcy spokoju to nie, musiał wrócić... skąd tacy mądrzy i zaślepieni się biorą? żeby jeszcze merytorycznie pisali...

tak Irek, zablokuj mnie ;) ale swoją drogą adwersarz nie krowa, poglądy zmienia - przynajmniej w kwestii blokowania. proponowałem to na samym początku naszych cudaczny dyskusji to mi się oberwało, że sam będzie decydował i to nie jego metody. a jednak :lol:

co do Powstania - coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej głosy, że to był błąd. rząd w Londynie miał nie do końca precyzyjne rozeznanie. i zbyt dużą wiarę w "sojusznika", który stał po drugiej stronie Wisły i się przyglądał jak się Warszawa wykrwawia. a finalnie sporą część armii posłał w kierunku Rumunii... o PW Zychowicz też książkę napisał - Obłęd '44. poważni historycy (prof. Antoni Dudek, Piotr Gontarczyk) nie podchodzą do tego dzieła zbyt entuzjastycznie.
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#1809

Post autor: MaciejT »

Mieszkałem przez miesiąc w Londynie u uczestniczki PW, ś.p. Marzenny Schejbal. Przegadaliśmy mnóstwo godzin o wielu tematach, ale najwięcej chyba o powstaniu. Pani Marzenna w końcu zapytała mnie, czy gdyby nie rozkaz z Komendy Głównej, to by powstanie wybuchło. Odpowiedziałem, że AK to była armia, a wojsko bez rozkazu z góry samo by się nie ruszyło. Nie było łatwo Jej to powiedzieć, bo Pani Marzenna (dla bliższych znajomych Marzenka) pamięć o Powstaniu kultywowała wśród miejscowej Polonii przez ponad 70 lat, ale spojrzała mi w oczy i powiedziała mi, że dojrzała po latach do przekonania, że wybuch PW był okropnym błędem. Wiele lat musiało upłynąć, by łączniczka-powstanka miała takie przemyślenia.
Polecam lekturę książki powstańca Jana Kurdwanowskiego: "Mrówka na szachownicy". Warto się zapoznać.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#1810

Post autor: MaciejT »

bms01pl pisze:
08 sie 2022, 13:16
poważni historycy
Nie wiem co jest wyznacznikiem "poważności" historyka, ale zawsze warto kalkulować bilans zysków i strat. Po wybuchu i upadku PW po naszej stronie widzę jedynie straty. Olbrzymie i straszne, a jakie były zyski? Bór podejmując decyzję w wybuchu PW ewidentnie sprzeciwił się rozkazom Sosnkowskiego. A Monterowi należał się proces a nie spokojne życie za oceanem.
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polityka

#1811

Post autor: tuczi77 »

Są argumenty ZA i są też PRZECIW wybuchowi PW. Dzisiaj jest nam je łatwiej ocenić, bo wiemy jak historia się potoczyła i jak się samo PW skończyło. Warto wywiadu Zychowicza i prof. Wnuka posłuchać, bo są tam przytaczane przykłady powstań bodajże z Francji i Czech (z pamięci, więc nie mam pewności czy dobrze zapamiętałem), gdzie były one gorzej wyposażone w broń (u nas jedynie 1/5 powstańców posiadał broń), a mimo to powiodły się. M.in. z tego wynikał optymizm dowództwa. bms01pl - włącz sobie jakieś filmy Zychowicza, niekoniecznie te o PW, posłuchaj tego co mówi, a jestem przekonany, że zmienisz o facecie zdanie, bo to nie jest jakiś nawiedzony fanatyk i skrzywieniec ;)
Merrick pisze:
08 sie 2022, 11:44
zachęcam ciebie do tego
Blokowanie stosuję jako ostatecznie ostateczną ostateczność, bo mnie zawsze interesuje co ma do powiedzenia druga strona, nawet jeśli się z nią nie zgadzam. Tutaj na forum mam zablokowaną tylko 1 osobę, i to z zupełnie innego powodu niż różnica zdań.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#1812

Post autor: Merrick »

tuczi77 pisze:
08 sie 2022, 13:52
Blokowanie stosuję jako ostatecznie ostateczną ostateczność, bo mnie zawsze interesuje co ma do powiedzenia druga strona, nawet jeśli się z nią nie zgadzam. Tutaj na forum mam zablokowaną tylko 1 osobę, i to z zupełnie innego powodu niż różnica zdań.
U mnie przeważył pragmatyzm. Jeśli ktoś jest ignorantem to nie warto z kimś takim wchodzić w polemikę. Zweig napisał kiedyś "Nowelę szachową" i tam występuje postać mistrza świata który nie czyta książek i nie wie nic o świecie ale z racji tego że jest arcymistrzem wydaje się jemu że wie wszystko. Podobnie o sobie myśli bms a to wg mnie dyskwalifikuje człowieka jako rozmówcę
Po za tym dzielenie się wiedzą z bms też nie ma sensu gdyż niepotrzebnie uzupełniasz jego braki w wiedzy. Nietzsche nawet potępiał dzielenie się wiedzą :lol:
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polityka

#1813

Post autor: tuczi77 »

Merrick pisze:
08 sie 2022, 14:36
Jeśli ktoś jest ignorantem to nie warto z kimś takim wchodzić w polemikę
To taka Tokarczuk tylko inaczej. Wybacz, ale ja nie podpisuję się pod takim podejściem, zarówno w Twojej wersji, jak i tej Tokarczuk.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#1814

Post autor: Merrick »

tuczi77 pisze:
08 sie 2022, 15:17
To taka Tokarczuk tylko inaczej
Akurat tej pani nie lubię za opluwanie Polski na arenie międzynarodowej. Tobie chyba chodziło o Tokarczuk cytat "nie pisze dla idiotów" a mi chodzi o nie wchodzenie w polemikę z osobami które nie czytają książek. Po za tym bms nie jest idiotą tylko ignorantem. Potrafi myśleć ale nie przeładowuje umysłu zbyt dużą ilością informacji i dlatego nie warto strzępić język po próżnicy :lol:
MaciejT pisze:
08 sie 2022, 13:26
Monterowi należał się proces a nie spokojne życie za oceanem
Dokładnie. W pamiętnikach Nowaka-Jeziorańskiego jest ciekawa relacja jak to Monter wydał rozkaz przebijania się przez jakieś podwórko w które Niemcy byli wstrzelani. Młody oficer zwrócił Monterowi na to uwagę ale on miał to gdzieś i dziewczyny z butekami benzyny wbiegły na to podwórko a po chwili wszystkie się paliły. Taki to był dowódca Monter. Żal tych ludzi bo to prawdziwi patrioci którzy zginęli na marne.. Ginąc nie zakładali rodziny i nie posiadając dzieci przyczynili się do powstania w polskim społeczeństwie ogromnej ilości chołoty
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3271
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka

#1815

Post autor: bms01pl »

Merrick pisze:
08 sie 2022, 15:52
tuczi77 pisze:
08 sie 2022, 15:17
To taka Tokarczuk tylko inaczej
mi chodzi o nie wchodzenie w polemikę z osobami które nie czytają książek. Po za tym bms nie jest idiotą tylko ignorantem. Potrafi myśleć ale nie przeładowuje umysłu zbyt dużą ilością informacji i dlatego nie warto strzępić język po próżnicy :lol
... uwielbiam te diagnozy. reagować nie ma sensu, przypadek beznadziejny.
Merrick pisze:
08 sie 2022, 15:52
nie zakładali rodziny i nie posiadając dzieci przyczynili się do powstania w polskim społeczeństwie ogromnej ilości chołoty
... i te socjologiczne, jakże celne, obserwacje. a z drugiej strony erudyta i inteligent połykający literaturę wszelaką na kopy, a do tego patriota co się zowie, powinien chyba być z zasadami własnego języka za pan brat :think: :think: :think:
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Zablokowany