Polityka

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
Zablokowany
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41560
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polityka

#421

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:
27 sty 2022, 10:26
Nie da się na dłuższą metę prowadzić biznesu podkupując pracowników z innych firm w zamian za 20-30% większe zarobki, bo ci ludzie po roku uciekają do kolejnej firmy, która da więcej. Taka straszna rotacja w ostatecznym rozrachunku zabija, zwłaszcza zespoły, które pracują w dużych i długoterminowych projektach. Także powoli to się kończy, bo miecz jest obosieczny.
Hehe to prawda, to był ślepy zaułek, zabawnie mi się na te manewry patrzyło, a potem płacz na C-level że nie ma skąd ludzi brać.
Dlatego też obserwuje się w IT również coraz więcej "exit planów" i sprzedaż firm spółkom z zagranicy albo inne konsolidacje.
Jeszcze wrócą czasy gdzie będzie miejsce na parę molochów i tyle :D
zbyszek1982 pisze:
27 sty 2022, 10:26
Jak kiedyś pokazałem swojego PITa teściowi, który ma gospodarstwo rolne, to się za głowę złapał.
Tutaj też bonanza się skończy. Zgodnie z wytycznymi UE, Polska ma czas do X roku by zaorać KRUS. Nasz system emerytalny z tytułu istnienia KRUS został uznany jako "wielce niesprawiedliwy społecznie" względem analogicznych systemów w ramach UE.

Oczywiście wiadomo czemu jak dotąd jest to przekładane na później - część małych rolników to zabije, z drugiej strony - elektorat, który odwrócił się od PSL i przytulił do PiSu.
chudy_b pisze:
27 sty 2022, 10:32
Ale stałej podwyżki choćby inflacyjnej dla wszystkich nie chcą dać. Przemyślcie to sobie. Mi sie wydaje, że czują ciężkie czasy w niedalekiej perspektywie i nie chcą obciążać na stałe kosztów. Działają też trochę przeciwinflacyjnie.
Pewnie pewnie, choć z drugiej strony ryzykują że część ludzi zrozumie to inaczej i zacznie się rozglądać.

Generalnie mimo że sam siedzę w IT (do tego zatrudniam ludzi) to mam podejście trochę w kontrze do tego co jest popularnym zagraniem.
Przewidując ciężkie czasy... uciekłem z biznesowego IT jeszcze przed Covidem (nie, pandemii nie przewidziałem :D ). Akurat miałem takie możliwości bo rozwijałem parę nitek biznesu.

"Exit plan" wśród polskich software house, szczególnie tych co nie mają własnych produktów tylko wszystko opiera się na usługach, to coraz częstszy temat rozmów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3284
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka

#422

Post autor: bms01pl »

w nawiązaniu do podkupywania pracowników - jeżeli pracownik jest uczciwie wynagradzany i czuje, że w pracodawcy ma partnera, to się podkupić nie da. rozsądny pracodawca do takiej sytuacji też nie dopuści - no chyba, że wszystko w perspektywie krótkofalowej z założeniem dużej rotacji. mój obecny pracodawca wyznaje zasadę nienaprawiania pomysłów podatkowych ustawodawcy (czyli brak kompensaty związanej z nowym wałem) oraz brak podwyżek inflacyjnych. podwyżki tylko dla tych, którzy się wyróżniają. już widzę co się będzie działo po wypłacie za styczeń... dodatkowo zagraniczna centrala uskutecznia parcie na powrót do biura w większym stopniu niż dziś. docelowo za kilka miesięcy praca hybrydowa w układzie 50/50. i też będzie zdziwienie, że nagle spadnie wydajność... wychodzę z prostego założenia - jeżeli pracownik ma jechać w te i wewte półtorej godziny (w warszawskich realiach komunikacyjnych to nic nadzwyczajnego), to siedząc półtorej godziny dłużej przed kompem jakiejś dużej krzywdy nie ma i dodatkowo nadgodziny dostanie. słabo widzę, żeby po zmianie na 50/50 po powrocie do domu z biura odpalał kompa np. o 18:15 i dziubał dalej...
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41560
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polityka

#423

Post autor: Wojtek »

Wiele korpo niestety musi widzieć ludzi w biurze żeby jakoś umotywować wydatki na biuro...
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Polityka

#424

Post autor: zbyszek1982 »

bms01pl pisze:
27 sty 2022, 13:39
w nawiązaniu do podkupywania pracowników - jeżeli pracownik jest uczciwie wynagradzany i czuje, że w pracodawcy ma partnera, to się podkupić nie da. rozsądny pracodawca do takiej sytuacji też nie dopuści - no chyba, że wszystko w perspektywie krótkofalowej z założeniem dużej rotacji.
IT to specyficzny rynek. Jest gigantyczny popyt na pracowników i wzrost płac niewspółmierny do jakości tych pracowników. Myślę, że się zgodzisz, że sytuacja, w której stażysta po dwóch latach studiów informatycznych zarabia więcej niż nauczyciel po 30 latach pracy, lub lekarz specjalista na etacie w szpitalu jest dosyć kuriozalna. I taki stażysta po roku stażu już startuje na stanowiska seniorskie, bo jest "programistą z doświadczeniem".

Potem w CV jest trzy lata doświadczenia i czterech pracodawców i człowiek się zastanawia czy jest sens z kimś takim w ogóle rozmawiać, bo zanim się wdroży w projekt to się zaraz zwolni.

A potem wchodzi audyt bezpieczeństwa, albo wewnętrzny security team i się okazuje, że ten super programista, to tak naprawdę gówno potrafił i jest po nim tyle naprawiania, że lepiej go było w ogóle nie zatrudniać. Ale kasa już leci u kolejnego pracodawcy i CV na bogatości.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41560
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polityka

#425

Post autor: Wojtek »

Dlatego... niedługo to jebnie i pewna część tego eldorado się skończy.

Firmy same sobie winne że do takich ekstremów dochodzi. Szczególnie ci którzy wywęszyli interes w body leasingu, a z zewnątrz udają firmę produkcyjną (ale ich jedynym towarem to ten obrót ludźmi/kontrakty pracownicze).

A dzisiaj (dosłownie, info z dzisiaj) jest śmiech że firma rzuciła w sieci hasło "szukam X" i dostają ofertą na tego samego człowieka od dwóch różnych firm, po dwóch skrajnie różnych stawkach (na to samo stanowisko, przypominam).

Inny przypadek - firma szuka ludzi w agencji rekrutacyjnej, dostaje w paczce CV człowieka, który już u nich pracuje od x miesięcy :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#426

Post autor: Merrick »

Lepiej nie kopać się z koniem i pracować na swoim
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Polityka

#427

Post autor: zbyszek1982 »

Merrick pisze:
27 sty 2022, 14:31
Lepiej nie kopać się z koniem i pracować na swoim
To jest dopiero kopanie się z koniem :lol:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Polityka

#428

Post autor: chudy_b »

bms01pl pisze:
27 sty 2022, 13:39
jeżeli pracownik jest uczciwie wynagradzany i czuje, że w pracodawcy ma partnera, to się podkupić nie da. rozsądny pracodawca do takiej sytuacji też nie dopuści - no chyba, że wszystko w perspektywie krótkofalowej z założeniem dużej rotacji. mój obecny pracodawca wyznaje zasadę nienaprawiania pomysłów podatkowych ustawodawcy (czyli brak kompensaty związanej z nowym wałem) oraz brak podwyżek inflacyjnych. podwyżki tylko dla tych, którzy się wyróżniają
Dokładnie tak samo jest u mnie, choć my nie mamy zagranicznej czapki. Wprost nam powiedziano, że firma nie ma zamiaru rekompensować nam pomysłów rządu. Jak chcemy mądrzejszych przepiesów, to mamy mądrzej głosować :D
bms01pl pisze:
27 sty 2022, 13:39
eżeli pracownik ma jechać w te i wewte półtorej godziny (w warszawskich realiach komunikacyjnych to nic nadzwyczajnego), to siedząc półtorej godziny dłużej przed kompem jakiejś dużej krzywdy nie ma i dodatkowo nadgodziny dostanie. słabo widzę, żeby po zmianie na 50/50 po powrocie do domu z biura odpalał kompa np. o 18:15 i dziubał dalej...
Zgadza się. U nas kilka krytycznych projektów udało sie tylko dzięki pracy zdalnej. Jakbym siedział w biurze, to po trzaśnięciu drzwiami o 17 00 na pewno nie odpaliłbym kompa w domu. A na zdalnym siedzi się od rana do nocy.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Polityka

#429

Post autor: zbyszek1982 »

chudy_b pisze:
27 sty 2022, 14:34
Jakbym siedział w biurze, to po trzaśnięciu drzwiami o 17 00 na pewno nie odpaliłbym kompa w domu. A na zdalnym siedzi się od rana do nocy.
W firmie, w której pracuję jest zakaz nadgodzin, i odpowiadania na maile i telefony po godzinach pracy. Ma być work-life balance :D
Support ma inne warunki, bo pracują w trybie trzyzmianowym, i mają dyżury na wypadek armagedonu, ale to wszystko mają w umowach.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#430

Post autor: Merrick »

zbyszek1982 pisze:
27 sty 2022, 14:32
To jest dopiero kopanie się z koniem
Dlatego zawiesiłem działalność (żeby się z nim nie kopać :lol: ) a w kwietniu jadę do Gruzji i Armenii rowerem. W ten sposób odpocznę od wszystkiego :D jedzie ktoś ze mną ?
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Polityka

#431

Post autor: chudy_b »

Merrick pisze:
27 sty 2022, 14:42
w kwietniu jadę do Gruzji i Armenii
Przez Ukrainę, czy przez Białoruś?
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polityka

#432

Post autor: Merrick »

chudy_b pisze:
27 sty 2022, 14:53
Przez Ukrainę, czy przez Białoruś?
:evil: przez Rumunię i Turcję
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka

#433

Post autor: pan_winyl »

chudy_b pisze:
27 sty 2022, 14:53
Przez
Czyli odważnie zakładasz że nie przez Rosję 😉
Wojtek pisze:
27 sty 2022, 11:22
do
I ja już nic nie rozumiem. Byłem pewien że nie jesteś na swoim bo cisniesz jednak po jdg, a tu proszę. Mam z Twoim stanowiskiem trochę problem. Bo jednak własną działalność to jednak ryzyko, nawet jeśli to quasi etat. Z drugiej strony wiele już "bieda firm" poznałem, które spoko zarabiają a zaczynały od jdg właśnie. Sam jestem takim jdg z klientami w portfelu (kilkoma bo ja więcej nie mam fizycznie czasu) i kombinuje jak zwiększyć możliwości.

Inna sprawa to to, że gdybyśmy kiedykolwiek mieli normalne prawo i system podatkowy to ludzie nie musieliby kombinować.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
syko
Posty: 2361
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Polityka

#434

Post autor: syko »

.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2022, 09:48 przez syko, łącznie zmieniany 1 raz.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Latro
Posty: 1920
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Polityka

#435

Post autor: Latro »

:)
IMG-20220128-WA0001.jpg
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Zablokowany