Protractor DiY do kalibrowania wkładek gramofonowych

Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Protractor DiY do kalibrowania wkładek gramofonowych

Post autor: kangie »

Dwa lata temu miała miejsce pierwsza rozmowa z moim kolegą na temat urządzenia, które znacznie ułatwiłoby kalibrację wkładek gramofonowych. Długo o tym dyskutowaliśmy. Padł pomysł na wykonanie protractora DiY do kalibracji wkładek gramofonowych. Co prawda rynek oferuje kilka niemieckich rozwiązań, takich jak protractory firm: dr Feickert, Clearaudio, Brinkmann i podobne. W tych rozwiązaniach dopatrzyłem się pewnych nieścisłości i postanowiłem co nieco poprawić, dodać od siebie aby maksymalnie ułatwić proces kalibracji.

Założenia projektu były dość proste:

- prosta obsługa i najlepsze rezultaty brzmieniowe po kalibracji
- prostota konstrukcji, minimalna ilość części użytych do budowy
- technologia miała nie ograniczać konstrukcji. Sięgnąłem po najbardziej precyzyjne maszyny skrawające oraz oprzyrzadowanie i narzędzia skrawające do nich
- bardzo wysoka dokładność wykonania
- obsługa większości ramion gramofonowych od najktórszych powiedzmy 8,6” nawet do 16,5”
- metoda jednego punktu i siatki kalibracyjnej
- jedna strona przyrządu idealnie sprawdza się przy ramionach do 10 – 10,5” (klasyczna geometria Baerwalda) zaś druga strona od 11,2 – 12” wzwyż (zmodyfikowana geometria Stevensona). Oczywiście można stosować zamiennie. Brzmienie z pewnością nie pogorszy się. Będzie inne.

Prace koncepcyjno-projektowe oraz wykonanie prototypu trwały ładnych kilkadziesiąt godzin wytężonej pracy. Efekty pokryły się z oczekiwaniami albo nawet i lekko je przerosły. Protractor został przetestowany na kilku gramofonach z ramionami o różnej długości. Zawsze z powodzeniem. Praca odwdzięczyła się wysokiej jakości brzmieniem.

Powstały dwa takie przyrządy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Life is too short for boring HiFi..."