Sansui AU-117 cisza na phono

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Sansui AU-117 cisza na phono

#1

Post autor: dev »

Wpadł mi ostatnio w ręce za w miarę dobrą cenę wzmacniacz Sansui AU-117.
Opisywany jako sprawny, ale nie działa wejście Phono, tzn. jest na nim całkowita cisza.
Gramofon podłączany do innych wejść gra (bez wzmocnienia), a na Phono nic.

Teraz pytanie, czy to może być jakaś głupota typu brak styku gdzieś, nie wiem, selektor albo coś przy przedwzmacniaczu?
Generalnie coś z czym laik może sobie poradzić, czy raczej pozamiatane i nie ma co grzebać?
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sansui AU-117 cisza na phono

#2

Post autor: chudy_b »

dev pisze:Generalnie coś z czym laik może sobie poradzić, czy raczej pozamiatane i nie ma co grzebać?
Na pewno możesz spróbować rozpoznać problem. Należałoby sprawdzić połączenia sygnałowe od gniazda PHONO do przedwzmacniacza, potem do selektora wejść. Kolejny krok to sprawdzenie zasilania przedwzmacniacza gramofonowego. Jesli i tu wszystko będzie w porządku to pozostanie uszkodzenie samego pre, ale to malo prawdopodobne.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Sansui AU-117 cisza na phono

#3

Post autor: dev »

Jeśli dobrze myślę to preamp to płytka przymocowana tuż za panelem czołowym, od której idą przewody w stronę mniejszej płytki z tyłu wzmacniacza, w której z kolei umocowane są gniazda z tylnej ścianki?

Jeśli tak, to napięcie w miejscu wlutowania w preamp przewodów od zasilacza wynosi 52V. Od pre do tylnej ścianki idą dwie płaskie taśmy (jak rozumiem przewody sygnałowe) ciasno wlutowane w pre oraz w płytkę z gniazdami (nie zauważyłem uszkodzeń poza zadrapaniem płytki drukowanej preampa w miejscu wlutowania jednej z taśm, ale ścieżki nie są przerwane).
Oprócz tego od pre na tył idą dwa dwużyłowe przewody (białoczarne). Myślałem, że na nich powinno być też napięcie, ale takiego nie odnotowałem. Chyba, że jest minimalne, a mój chiński multimetr go nie widzi.

Poza tym Sansui w środku jest w zadziwiająco dobrej kondycji jak na 40-letni sprzęt, zero twardych i kruszących się przewodów, albo ruszających się lutów jak to było w Merkurym, albo Tosce.

Nie sprawdziłem dokładnie selektora, bo musiałbym praktycznie poodkręcać i powyjmować wszystkie płytki i mocowania, a była już późna noc i czasu brakowało.
Ale na pewno nie trzeszczy i na Aux oraz Tuner przełącza sprawnie i czysto.
Ogólnie na pozostałych wejściach wzmacniacz gra czysto i (co mnie zdziwiło, bo to niby niski model o słabej mocy) głośno, a przy tym całkiem dynamicznie.
Fajna zabawka, na pewno sobie go zostawię :)

Zdjąłem tylko panel frontowy, gałki, poczyściłem, przedmuchałem - zauważyłem, że praktycznie cały front, przełączniki, przednia część płyty głównej zalana była jakimś tłustym specyfikiem, do którego kleił się kurz :( Pewnie sprzedawca potraktował to obficie Kontaktem lub czymś podobnym.

Po tym wszystkim nadal zero dźwięku przez Phono, co chyba jednak sugeruje uszkodzenie przewodów sygnałowych?
Jak najlepiej to sprawdzić? Będę miał więcej czasu to rozłożę go na części pierwsze i zabiorę się za kompleksowe sprawdzanie.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sansui AU-117 cisza na phono

#4

Post autor: chudy_b »

Najlepiej zaopatrzyć się w coś takiego:

http://allegro.pl/szukacz-sygnalu-i5963137782.html

Pozwala po prostu posłuchać sygnału w róznych miejscach wzmacniacza i łatwo namierzyć gdzie ginie.

Pre gramofonowy to raczej ten blisko tylnej ścianki wzmacniacza. Do niego prowadzą przewody bezpośrednio z gniazd PHONO.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Sansui AU-117 cisza na phono

#5

Post autor: dev »

Hmm... Ale gniazda Phono, jak też pozostałe siedzą w tej płytce z tyłu (chyba wlutowane, nie wyjmowałem jej) z niej już nie wychodzą do gniazd żadne przewody, tylko przychodzą te z większej płytki (która jak sądziłem zawiera pre) - dwie płaskie taśmy i dwa dwużyłowe okrągłe.

Jak będę miał go rozłożonego to postaram się wrzucić jakieś zdjęcia.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sansui AU-117 cisza na phono

#6

Post autor: chudy_b »

dev pisze:ak będę miał go rozłożonego to postaram się wrzucić jakieś zdjęcia.
Tak będzie najlepiej. Ja napisałem o ogólnej zasadzie, nie o tym konkretnym modelu.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Re: Sansui AU-117 cisza na phono

#7

Post autor: dev »

Wrzucam kilka zdjęć

Napięcie 52V jest pomiędzy czerwonym a pomarańczowym przewodem.

Ścieżki na płytce z tyłu, do których wlutowane są biało czarne przewody ewidentnie idą do gniazd phono, taśmy ciężko stwierdzić.
Załączniki
Czarno-białe kabelki wchodzące w płytkę blisko panelu czołowego, druga strona płytki widocznej na innych zdjęciach
Czarno-białe kabelki wchodzące w płytkę blisko panelu czołowego, druga strona płytki widocznej na innych zdjęciach
Po lewej stronie na dole płytka z (prawdopodobnie pre), po prawej pionowo płytka, w której umieszczone są gniazda na tylnej ściance
Po lewej stronie na dole płytka z (prawdopodobnie pre), po prawej pionowo płytka, w której umieszczone są gniazda na tylnej ściance
Dwie taśmy i dwie pary biało czarnych przewodów wchodzące w płytkę z gniazdami na tyle urządzenia
Dwie taśmy i dwie pary biało czarnych przewodów wchodzące w płytkę z gniazdami na tyle urządzenia
Taśmy i przewody idące od płytki przy panelu czołowym (dół) do płytki z gniazdami (do góry)
Taśmy i przewody idące od płytki przy panelu czołowym (dół) do płytki z gniazdami (do góry)
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sansui AU-117 cisza na phono

#8

Post autor: chudy_b »

dev pisze:Napięcie 52V jest pomiędzy czerwonym a pomarańczowym przewodem.
Chyba prawidłowo. Możesz jeszcze zmierzyć napięcie pomiędzy czerwonym i masą oraz pomarańczowym i masą. Pewnie będzie +/- 25V.

Może uda Ci się sprawdzić miernikiem połączenie między R25/R26 na płytce przedwzmacniacza i R01/R02 na płycie głównej. Selektor wejścia musi być ustawiony na PHONO. Jeszce jeden przełącznik oznaczony na schemacie jako S02 też musi być odpowiednio włączony. Jesli przejście jest, a nie działa, znaczy że uszkodzony jest sam przedwzmacniacz. On się składa z dwóch tranzystorów na kanał więc wiele do wymiany nie ma.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Sansui AU-117 cisza na phono

#9

Post autor: dev »

Sprawdzam właśnie to co mi podałeś, jest tak:

pomiędzy pomarańczowym i czerwonym 52V
pomiędzy masą i pomarańczowym 49V
pomiędzy masą i czerwonym 3V
pomiędzy R25/R26 0V
pomiędzy R01/R02 0V

Selektor na Phono, przełącznik S02 (czyli tape/source) ustawiony na source, zresztą sprawdziłem na tape i jest to samo.

Problem leży w zasilaniu?
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sansui AU-117 cisza na phono

#10

Post autor: chudy_b »

dev pisze:pomiędzy pomarańczowym i czerwonym 52V
pomiędzy masą i pomarańczowym 49V
Sciągnij sobie z hifiengine.com instrukcję serwisową. Ja w sumie nie wiem czy pomarańczowy i czerwony to zasilanie. Początkowo z Twojego opisu tak to wyglądałe. Ale te pomiary przeczą temu. Pamiętaj że bardzo istotny jest tu oprócz wartości, także znak (+/-) Ze schematu wynika, że przedwzmacniacz zasilany jest napięciami symetrycznymi +/- 25V (z pamięci piszę) Zlokalizuj przewody zasilające i porządnie zrób pomiary.
dev pisze:pomiędzy R25/R26 0V
pomiędzy R01/R02 0V
Tu chodziło mi sprawdzenie "przejścia". Tego woltomierzem nie zmierzysz. Przełącz miernik na omomierz najlepiej z beeperem.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Sansui AU-117 cisza na phono

#11

Post autor: dev »

Dzięki za wyjaśnienia.

Jako laik może czegoś się nauczę przed oddaniem Sansui do naprawy.

Pomierzę czy jest przejście gdzie wskazałeś i sprawdzę dokładnie jak idzie zasilanie.

Tak czy inaczej zapewne nawet po zlokalizowaniu usterki nie będę w stanie jej samodzielnie usunąć.

Zdam relację gdy dowiem się czegoś nowego.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
ODPOWIEDZ