Yamaha AX-500 problem z kanałem

Żeby nie było za cicho
Awatar użytkownika
pawel_p694
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2014, 00:50
Gramofon: Dual CS 415

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#16

Post autor: pawel_p694 »

W trybie mono (gdy gramofon podpięty jest pod phono) rzeczywiście lewy kanał gra bardziej płytko, słychać to przede wszystkim w linii basu, ale różnica słyszalna jest tylko gdy gra jedna lub druga kolumna, gdy grają obie to praktycznie nie słychać różnicy. Po podpięciu pod AUX też gra jakby delikatnie ciszej, mniej wyraźnie. Raz gorzej gra lewa, a raz prawa kolumna - ta, która podpięta jest pod lewy kanał.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#17

Post autor: Wojtek »

pawel_p694 pisze:ale różnica słyszalna jest tylko gdy gra jedna lub druga kolumna
Nie rozumiem. W trybie mono muszą grać obydwie kolumny, bo sygnał z wzmacniacza idzie jednakowy.
pawel_p694 pisze:gdy grają obie to praktycznie nie słychać różnicy
No właśnie.
pawel_p694 pisze:Po podpięciu pod AUX też gra jakby delikatnie ciszej, mniej wyraźnie.
To normalne, bo nie przedwzmacniacza w torze. Musisz podgłośnić.
pawel_p694 pisze:Raz gorzej gra lewa, a raz prawa kolumna - ta, która podpięta jest pod lewy kanał.
Czyli ogółem lewy kanał, ale tylko w trybie stereo, tak?

Przydałoby się jednak jeszcze jakieś dodatkowe źródło sygnałowe do testów.
Telewizor? Dekoder cyfrowy? Odtwarzacz DVD? Komputer?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pawel_p694
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2014, 00:50
Gramofon: Dual CS 415

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#18

Post autor: pawel_p694 »

ale różnica słyszalna jest tylko gdy gra jedna lub druga kolumna
Chodziło mi o to, że gdy bawię się gałką balansu i wybieram jedną lub drugą kolumnę, to ta podpięta pod lewy kanał gra bardziej płytko.
gdy grają obie to praktycznie nie słychać różnicy
Gdy balans ustawiony jest na 0, czyli dźwięk idzie na obie kolumny to nie słychać różnicy, co nie zmienia faktu, że jedna z kolumn gra gorzej.
Po podpięciu pod AUX też gra jakby delikatnie ciszej, mniej wyraźnie.
Ale wtedy nadal jedna z kolumn gra ciszej, nie obie. Druga bez zarzutu.
Czyli ogółem lewy kanał, ale tylko w trybie stereo, tak?
W stereo lewy kanał gra tragicznie, w mono gra prawie dobrze, ale nadal nie tak samo wyraźnie jak kanał prawy.
Przydałoby się jednak jeszcze jakieś dodatkowe źródło sygnałowe do testów.
Postaram się podłączyć odtwarzacz DVD. W jakie wejście go podpiąć?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#19

Post autor: Wojtek »

pawel_p694 pisze:czyli dźwięk idzie na obie kolumny to nie słychać różnicy, co nie zmienia faktu, że jedna z kolumn gra gorzej.
... czyli jest różnica :)
pawel_p694 pisze:Ale wtedy nadal jedna z kolumn gra ciszej, nie obie. Druga bez zarzutu.
OK.
pawel_p694 pisze:Postaram się podłączyć odtwarzacz DVD. W jakie wejście go podpiąć?
Jakiekolwiek inne niż Phono. Np. wspomniane wcześniej AUX.

To już raczej będzie ostatni test.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pawel_p694
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2014, 00:50
Gramofon: Dual CS 415

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#20

Post autor: pawel_p694 »

... czyli jest różnica :)
Minimalna, ale jednak ;)

Podłączyłem odtwarzacz pod wejście CD, płyty grają bez zarzutu zarówno w mono i stereo. Jakość i głośność dźwięku z każdej z kolumn jednakowa.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#21

Post autor: Wojtek »

No to już wiemy, że sprawa raczej jednak dotyczy gramofonu, względnie coś jest nie tak w sekcji przedwzmacniacza gramofonowego Yamahy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pawel_p694
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2014, 00:50
Gramofon: Dual CS 415

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#22

Post autor: pawel_p694 »

Mam jeszcze możliwość przetestowania gramofonu na amplitunerze, ale niestety najwcześniej w poniedziałek za tydzień. Wtedy będzie wiadomo na sto procent, w czym problem. Czy problem z dźwiękiem stereo wskazuje któryś z problemów jako bardziej możliwy?
PS. Z czego wynika ostry, przesterowany wokal na nagraniach, czy jest to wina samego nagrania? Zauważyłem, że taki dźwięk powstaje po dłuższym słuchaniu muzyki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#23

Post autor: Wojtek »

pawel_p694 pisze:Czy problem z dźwiękiem stereo wskazuje któryś z problemów jako bardziej możliwy?
Pewnie.

Jeśli chciałbyś np. wyeliminować z równania wkładkę i igłę to musiałbyś zamienić kanałami kabelki przy wkładce :)
pawel_p694 pisze:PS. Z czego wynika ostry, przesterowany wokal na nagraniach, czy jest to wina samego nagrania?
Nagrania, miejsce na płycie, wkładki, igły, ustawienie ramienia. Różnie.
pawel_p694 pisze:Zauważyłem, że taki dźwięk powstaje po dłuższym słuchaniu muzyki.
Ciekawe.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pawel_p694
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2014, 00:50
Gramofon: Dual CS 415

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#24

Post autor: pawel_p694 »

Jeśli chciałbyś np. wyeliminować z równania wkładkę i igłę to musiałbyś zamienić kanałami kabelki przy wkładce
W zasadzie to gramofon kupiłem dwa miesiące temu z dość pewnego źródła, sprzęt po renowacji, z nową wkładką i igłą, więc raczej tę hipotezę bym odrzucił, ale kto wie.
Nagrania, miejsce na płycie, wkładki, igły, ustawienie ramienia. Różnie.
Tymi parametrami za bardzo nie mogę operować, gdyż w moim Dualu nie ma chyba możliwości regulacji ramienia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#25

Post autor: Wojtek »

pawel_p694 pisze:W zasadzie to gramofon kupiłem dwa miesiące temu z dość pewnego źródła, sprzęt po renowacji, z nową wkładką i igłą, więc raczej tę hipotezę bym odrzucił, ale kto wie.
Dobrze wiedzieć, ale nie bardzo mnie to obchodzi :) Podaję tylko co możesz sprawdzić.

Co do tej nowej wkładki i igły to wiesz... ten gramofon jest sprzedawany tylko z jedną wkładką bo ze względu na fabryczne ustawienia tylko ona do niego pasuje. W praktyce renowator mógł co najwyżej wymienić igłę (ciekawe czy oryginalną czy zamiennik, oryginał ma logo AT z przodu, ew. czarna igła Dualowska z napisami), chyba że oryginalnie kupił gramofon bez wkładki :morda:

Na początku podejrzewaliśmy wzmacniacz, który ponoć też jest po przeglądzie. To że pod wejściem liniowym gra OK, w moim odczuciu rozgrzeszyło go. Jedyny możliwy podejrzany to układ przedwzmacniacza, ale bardziej prawdopodobny jest feler z gramofonem (okablowanie, wkładka, igła).
pawel_p694 pisze:Tymi parametrami za bardzo nie mogę operować, gdyż w moim Dualu nie ma chyba możliwości regulacji ramienia.
Pytałeś ogólnie to dostałeś ogólną odpowiedź :)
Wiem że Twój Dual jest ograniczony w tym zakresie (dlatego też nigdy go nie polecam jak ktoś pyta), ale fakt faktem da się w nim regulować jeden parametr - overhang.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pawel_p694
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2014, 00:50
Gramofon: Dual CS 415

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#26

Post autor: pawel_p694 »

Sprawdziłem gramofon z innym wzmacniaczem i gra bez zarzutu. W dodatku nie wiem jakim cudem, ale część kabla RCA, a dokładniej taki "kołnierzyk" przy samej końcówce został w wejściu phono. Po podłączeniu gramofonu do mojego wzmacniacza kolumny strasznie buczą. Mam je podłączone pod strefę B i tylko tam słychać buczenie. Czy ta urwana końcówka kabla może być powodem problemu?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#27

Post autor: Wojtek »

pawel_p694 pisze:Mam je podłączone pod strefę B i tylko tam słychać buczenie.
A pod A jest OK?
pawel_p694 pisze:Czy ta urwana końcówka kabla może być powodem problemu?
Chyba może.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pawel_p694
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2014, 00:50
Gramofon: Dual CS 415

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#28

Post autor: pawel_p694 »

A pod A jest OK?
Tak, cisza.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#29

Post autor: chudy_b »

pawel_p694 pisze: A pod A jest OK?



Tak, cisza.
Bardzo zagadkowe to co piszesz. Wręcz niemożliwe. Musisz trochę uporządkować swoje opisy, bo na razie jest takie zamieszanie, że chyba nikt nie jest w stanie tego ogarnąć. Wykonuj zmiany pojedynczo, opisuj precyzyjnie efekty.

Cisza w strefie A to rozumiem, że gra czysto bez brumienia, a nie że jest cisza kompletna?

Urwany kołnierzyk w wejściu PHONO napraw. Wyjmij urwaną część, przewód w calości zmień, lub przylutuj nowe konektory.

Jak wzmacniacz gra na innym źródle? Tuner, CD?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Yamaha AX-500 problem z kanałem

#30

Post autor: Wojtek »

Jeśli kolumny grają OK na terminalach A, a masz jedną parę kolumn... to czemu się przejmujesz terminalami B?
Nawet jeśli jest to wszystko dość trudne do uwierzenia, jak wspomniał chudy_b, to wydaje się to trochę dziwne :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ