Amplituner RFT SR 3930 HIFI + Fonica GS 464

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Kocz Wa
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2015, 14:56

Amplituner RFT SR 3930 HIFI + Fonica GS 464

#1

Post autor: Kocz Wa »

Witam wszystkich!

Właśnie dołączyłem bądź bardziej zamierzam dołączyć do Waszego grona. Zakupiłem przed dwoma dniami gramofon Fonica GS 464 a dzisiaj brakujący kabel do połączenia go z moim amplitunerem wspomnianym w tytule posta.

Niestety po połączeniu obu sprzętów dźwięk jest cichy i nie do końca czysty. Zarówno gramofon jak i płyta są sprawdzone, tzn. gramofon u sprzedawcy grał pięknie a i płyta na której testuje w sklepie grała bardzo ładnie. Z amplitunera korzystam regularnie i stwierdzam, że działa bez zastrzeżeń. Zastanawiam się czy dysponując amplitunerem tego typu muszę zainwestować w jakiś dodatkowy sprzęt, czy też wynika to z mojego błędu przy podłączaniu. Nie jestem znawcą tematyki więc zdaję się na Państwa poradę. Załączam zdjęcia poglądowe.

Będę wdzięczny za poradę. Pozdrawiam serdecznie!
Załączniki
WP_20151012_014.jpg
WP_20151012_013.jpg
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Amplituner RFT SR 3930 HIFI + Fonica GS 464

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Sprawdź czy dwa prawe skrajne przewody we wtyczce DIN prowadzą na pewno do czarnej i czerwonej wtyczki. Jeżeli nie, to podłącz białą i żółtą do gramofonu.

Dźwięk może być bułowaty, bo kabel jest długi i słabej jakości.
Kocz Wa
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2015, 14:56

Amplituner RFT SR 3930 HIFI + Fonica GS 464

#3

Post autor: Kocz Wa »

Niestety, żadne inne kombinacje wtyczek nie dają efektu.
Kocz Wa
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2015, 14:56

Re: Amplituner RFT SR 3930 HIFI + Fonica GS 464

#4

Post autor: Kocz Wa »

Domyślam się, że amplituner może nie przetwarzać poprawnie sygnału z gramofonu więc pewnie jakiś przedwzmacniacz jest potrzebny. Jeśli jest to prawdopodobne to czy możecie nakierować mnie na jakiś konkretny model przedwzmacniacza?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41630
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Amplituner RFT SR 3930 HIFI + Fonica GS 464

#5

Post autor: Wojtek »

Wiesz, ten RFT jest straszny, ale jest z 1988 roku. Nie wierzę że nie posiada on wbudowanego przedwzmacniacza do wkładek MM.
Jeśli coś jest w środku uszkodzone to zamiast inwestować co najmniej 100 złotych na przedwzmacniacz, zainwestuj to w nowy wzmacniacz/amplituner.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Kocz Wa
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2015, 14:56

Re: Amplituner RFT SR 3930 HIFI + Fonica GS 464

#6

Post autor: Kocz Wa »

Wyszedłem właśnie z założenia, że oba sprzęty są z podobnego okresu więc powinny być kompatybilne. Gramofon ma jednak zamontowaną nowszą wkładkę dokładnie AT-91. Pewnie to stanowi problem.

Prosiłbym może o poradę do dwóch opcji: 1. decydując się na wymianę sprzętu jaki wzmacniacz/ amplituner byłby optymalny do tego gramofonu?, 2. zakładając, że nie chciałbym rezygnować z RFT to jaki przedwzmacniacz rozwiąże problem?
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Amplituner RFT SR 3930 HIFI + Fonica GS 464

#7

Post autor: Krzysztof_67 »

Wojtek pisze:Nie wierzę że nie posiada on wbudowanego przedwzmacniacza do wkładek MM.
Niestety nie ma wbudowanego przedwzmacniacza. Link do schematu: http://ifatwww.et.uni-magdeburg.de/~madaus/downanl.html

Czy ten Twój gramofon ma jakieś nóżki? bo na zdjęciu wygląda jakby leżał na blacie (nóżki są ważne bo to jedyna ochrona tego urządzenia przed wpływem zewnętrznych zakłóceń).

Jeśli chodzi o wzmacniacz to posiadasz gramofon i wkładkę z grupy urządzeń niskobudżetowych więc...

Co do zakupu przedwzmacniacza zewnętrznego to właściwie możesz zastosować dowolny (najtańszy, lub taki na jaki Cię stać) bo amplituner nie jest najwyższych lotów. Na forum są odpowiednie tematy dotyczące wyboru przedwzmacniacza - poszukaj.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41630
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Amplituner RFT SR 3930 HIFI + Fonica GS 464

#8

Post autor: Wojtek »

Krzysztof_67 pisze:Niestety nie ma wbudowanego przedwzmacniacza.
Masakra. Produkować w 1988 sprzęt pod piezoelektryki... Z drugiej strony, to RFT :)

Kocz Wa:
Za około stówkę dostaniesz Vivanco PA-115. Do tego jednak potrzebowałbyś przejściówki cincz-DIN5.
Jednakże tak jak pisałem, za stówę dostaniesz lepszy starszy amplituner niż to co masz. Jedynie nostalgia potrafi tutaj wytłumaczyć logikę działania :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ