Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
kÓbek
Posty: 13
Rejestracja: 20 kwie 2015, 19:10

Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#1

Post autor: kÓbek »

Mam problem z przełącznikiem źródła sygnału w Pioneerze A701R. Co jakiś czas słyszę zakłócenia w prawej lub lewej kolumnie. Czasami któraś z nich po prostu przestaje grać. Na początku myślałem, że to poważna usterka, kiedy okazało się, że jestem w stanie doraźnie ją naprawić kręcąc potencjometrem wyboru źródła - z CD do Phono i Tape/Line - przy każdym przeskoczeniu przez aktualnie używane źródło (mam sygnał z komputera podpięty do Tape) pojawiały się trzaski i raz sygnał był a raz go nie było. Obecnie właśnie męczę się z tym w ten sposób - gdy jedna z kolumn zaczyna trzeszczeć lub milknie to kręcę w te i wewte potencjometrem źródła aż "zaskoczy".

Czy ktoś potrafi zdiagnozować czy za tym nie stoi jakąś grubsza usterka? Czy da się to naprawić samodzielnie?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#2

Post autor: chudy_b »

Kontakt S + Kontakt U
Awatar użytkownika
Thorens 320
Posty: 5
Rejestracja: 29 sty 2015, 19:22

Re: Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#3

Post autor: Thorens 320 »

Mam A 705 R i działo się dokładnie to samo. Podobno ten rodzaj przełącznika , po kilku latach używania " tak ma ". Zastosowanie w/w preparatów pomaga, ale niestety nie" na zawsze".
kÓbek
Posty: 13
Rejestracja: 20 kwie 2015, 19:10

Re: Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#4

Post autor: kÓbek »

chudy_b pisze:Kontakt S + Kontakt U
Przepraszam, nie jestem weteranem forum - nie za bardzo rozumiem co mam dokładnie zrobić. :)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#5

Post autor: chudy_b »

kÓbek pisze:Kontakt S + Kontakt U
To są preparaty do czyszczenia styków przełączników. Najpierw psikasz Kontakt S w szwankujący przełącznik i odczekujesz kilka-kilkanaście minut. W tym czasie kręcisz przełącznikiem parę razy. Potem używasz Kontakt U który ma za zadanie spłukać produkty powstałe w trakcie działania Kontakt S i przerwać jego działanie.
kÓbek
Posty: 13
Rejestracja: 20 kwie 2015, 19:10

Re: Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#6

Post autor: kÓbek »

chudy_b pisze:
kÓbek pisze:Kontakt S + Kontakt U
To są preparaty do czyszczenia styków przełączników. Najpierw psikasz Kontakt S w szwankujący przełącznik i odczekujesz kilka-kilkanaście minut. W tym czasie kręcisz przełącznikiem parę razy. Potem używasz Kontakt U który ma za zadanie spłukać produkty powstałe w trakcie działania Kontakt S i przerwać jego działanie.
Teraz wszystko jasne, dziękuję. :)
martinez73
Posty: 8
Rejestracja: 23 lis 2015, 18:56
Gramofon: Pioneer PL 516X

Re: Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#7

Post autor: martinez73 »

dobry wieczór,

zapewne problem już rozwiązany patrząc na datę zapytania, jednak kiedyś może ktoś inny zajrzy z podobnym problemem,
otóż - samo użycie "kontaktów" tudzież innych preparatów nie rozwiązuje problemu, kuracja powinna być głębsza - wymontowanie, rozebranie i dokładne czyszczenie całości,sprawdzenie ewentualnych zimnych lutów. Jeden z moich wzmacniaczy to rzeczony A 701 - a schorzenie jest typowe dla wzmacniaczy Pioneera tego okresu, zwłaszcza dla sterowanych zdalnie.W wersjach bezpilotowych problem generalnie nie występuje, w wersjach "R" - niemal w każdym konieczna jest kuracja.
oops2k
Posty: 74
Rejestracja: 25 lut 2016, 09:41

Re: Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#8

Post autor: oops2k »

Wiem, ze temat stary ale chciałem dołączyć sie do pytania. Czym wyczyścić taki potencjometr po rozebraniu go na części?
Awatar użytkownika
FatCat
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2015, 17:31
Gramofon: Dual CS-5000

Re: Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#9

Post autor: FatCat »

Ostatnio przeczytałem spory elaborat spod klawiszy doświadczonego w elektronice człowieka - podobno Kontakt to jakaś masakra: pomaga doraźnie, wchodzi w reakcję ze WSZYSTKIM, łącznie z plastikiem i gumą oraz rozpuszcza warstwę przewodzącą w potencjometrach i niszczy obwody na płytkach drukowanych. Nie znam się, nie potwierdzam, nie zaprzeczam - ja na wszelki wypadek zrezygnowałem z Kontaktu, chociaż mój selektor wejść w Sansui też się prosi o pomoc.
:whistle:
Dual CS-5000 \ Ortofon OMB20
Sansui AU-919 \ Dual CV441 RC \ Sony CD-X333ES
Blaupunkt LAB 405 \ Arcus TS-100

:violin:
jazz, stary soul, stary funk, Brazylia, Afryka, Kuba, IDM, stary hip-hop
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Trzeszczący przełącznik źródła Pioneer A701R

#10

Post autor: klin »

A który konkretnie Kontakt masz na myśli? Bo ich jest kilka i każdy służy do czego innego...
Jeśli chcesz bezpiecznie pozbyć się trzeszczenia w przełącznikach/potencjometrze to po prostu kup kontakt PR i popsikaj przełącznik - najepiej od środka tak żeby płyn dostał się do wewnątrz, poprzełączaj pare razy i będzie OK. Po psikaniu wystarczy, żę przetrzesz wszystko papierem czy ściereczką z zewnątrz i będzie OK.
ODPOWIEDZ