Preamp do wkładek MC DIY

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Preamp do wkładek MC DIY

#1

Post autor: caveas »

Zaczynam dojrzewać do skonstruowania i wykonania wysokiej klasy preampu MC.
założenia:
1. Świetne brzmienie
2. Walka z szumami i przydźwiękami
3. tor wejściowy i zasilanie symetryczne 2x12V akumulatorowe
3. Niewygórowana cena
4. Brak trafo 1:10 na wejściu

Czy ktoś z forumowiczów przechodził już tę ścieżkę DIY?
Nie chcę deptać po autostradzie, z drugiej strony
Wykorzystanie tranzystorów a arsenku gallu ze złomowanej anteny analogowej satelitarnej
czy od ruskiego noktowizora nie przeraża mnie. Celem jest zrobienie czegoś przebijającego możliwości drogich pudełeczek z logotypem znanej czy uznanej firmy.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Preamp do wkładek MC DIY

#2

Post autor: chudy_b »

Pogadaj z ahają. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że niewiele osób w Polsce wie na temat pre ampów więcej od niego. Możesz tez popatrzeć na jego konstrukcję NUDA II. Jest duży wątek na AS.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Preamp do wkładek MC DIY

#3

Post autor: caveas »

Myślałem raczej o bardziej zaawansowanej konstrukcji.
Ahaja skoncentrował się na bardziej zasilaniu , ja chcę na aplikacji.
Niskoszumna para PNP na symetrycznym wejściu i pasywna korekcja RIAA, opampy na DIL8, układ DC serwo w celu wyzerowania wyjścia , brak kondensatorów sprzęgających (o ile się uda) i zasilanie z akumulatorów 2x12V podładowywanych automatycznie po rozładowaniu - Temat niskoszumności zasilania do przebadania żelowe ołowiane, polimerowe, MhNiCd...
Warto zasięgnąć na temat teorii i szumów wzmacniaczy. Rezystorów masowych, prowadzenia mas i filtrowaniu zakłóceń. Warto pamiętać o filtrowaniu zakłóceń WIFI, GSM, GPS, Radio CB, UKF FM, Policja i Wojsko, TV, radarów wojskowych i lotniczych i innego elektropaskudztwa.
Ktoś ma pomysły?
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Preamp do wkładek MC DIY

#4

Post autor: chudy_b »

caveas pisze:Ktoś ma pomysły?
Obawiam się, że to temat na inne forum. Próbuj na elektrodzie albo AS.

Osobiście szanuję Twój pomysł i próbę osiągnięcia wyznaczonego celu, jednak uważam że to trochę sztuka dla sztuki. W kwestii dzwięku za wiele nie osiągniesz (w porównaniu do NUDY), na pewno sporo się nauczysz.
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Preamp do wkładek MC DIY

#5

Post autor: pawel0777 »

caveas pisze:
Temat niskoszumności zasilania do przebadania żelowe ołowiane, polimerowe, MhNiCd...
Pewnie ta stronkę znasz a jak nie to proszę: http://www.tnt-audio.com/clinica/solidstate.html może się przyda ;)
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Preamp do wkładek MC DIY

#6

Post autor: caveas »

Ta stronka się przydała. Przeczytałem. To co jest po pierwszym stopniu jest akceptowalne. Stopień wejściowy chciałbym na parce super niskoszumnych tranzystorów najlepiej we wspólnej obudowie z dobieranym prądem Ic w procesie zestrojenia w celu optymalizacji za każdym razem do impedancji wkładki . Muszę jeszcze zdobyć wkładkę MC HO . Założeniem jest przełącznik MC LO /HO i 20dB odstęp od przesterowania. Przełącznik zmieniałby impedancję wejściową z 100-1kohm na te sakramenckie 47kohm. Przy okazji przełączałby się ten prąd kolektora.

Uczyć się owszem i odgrzebać starą wiedzę(np. parametry H czwórników), która uciekła w dobie łączenia kostek w etapie projektowania i kupowania "czarnych pudełek" za grube pieniądze.
Pierwszy mój preamp MM wykonałem chyba 76 albo 77 roku na podstawie zrysowanego ze wzmacniacza hamerykańskiego firmy RCA.
Był na 3 tranzystorach; BC109C na wejściu z długo dobieraną betą prawie 1000 spośród wielu produktów CEMI i miał ruskie rezystory MŁT 1 W w kluczowych miejscach, żeby mniej szumiało. Długo walczyłem z usunięciem śladów przydźwięku błąkających się po masach.

Na temat przyrostu jakości brzmienia się nie zgadzam, bo nie raz moje ideały brzmienia poległy w gruzach.
Zawsze lepsza konstrukcja kosztująca 100 razy więcej 1000 razy czy 10000 ma prawo być lepsza od taniochy. Można wyobrazić sobie konstrukcję skrajnie prostą na selekcjonowanych armijnych elementach umieszczoną w suchym lodzie - szumy są proporcjonalne do temperatury (tej w K a nie C)) i rezystancji wejścia.
Zaczynam przeglądać japońskie strony z preampami PHONO MC w celu inspiracji.
Ktoś dorzuci coś ze swoich doświadczeń?
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Preamp do wkładek MC DIY

#7

Post autor: Bacek »

Jak wystarczy ci 55dB wzmocnienia to zerknij na Pearl 2 od Passa
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Preamp do wkładek MC DIY

#8

Post autor: caveas »

Kiedyś przymierzałem się do zrobienia końcówki wg Passa.
Ale trafił się Carver C-500 i temat budowy elektrowni upadł.

Oczywiście trzeba ze 60dB, ale przeliczyć się bez problemu da.
Wątpliwości budzi dostępność części. Zwłaszcza fetów.
Ktoś jeszcze coś podrzuci?
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Preamp do wkładek MC DIY

#9

Post autor: Bacek »

Od biedy przez modyfikacje rezystora w drugim stopniu można dojechać do 65. Fety idzie dostać parowane, choć nie specjalnie tanio oczywiście.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Preamp do wkładek MC DIY

#10

Post autor: caveas »

Można i tak. A można i tak:
http://diyaudioprojects.com/Chip/Opamp-Phono-Preamp/
Skrajnie prosto. ale na wyjściu dowaliłbym jakiś bufor burr browna, żeby można było dalej pociągnąć kabelki.
Mam jeden sprzęt oddalony od siłowni.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Preamp do wkładek MC DIY

#11

Post autor: caveas »

Na stronie Cordell trochę jest na rzeczy co mnie przekonuje. DUUUŻO WIEDZY.
http://www.cordellaudio.com/preamplifie ... trak.shtml
Przerywanie masy, omówione źródła szumów....
Rewelacyjny jest pomysł "umonofonicznienia" zakresu infra. Eliminuje to latanie membran i mieszanie powietrza.
Kiepściejsze głośniki nie wychodzą z obszaru symetrycznej pracy i zmniejszamy zniekształcenia wynikające z efektu Dopplera.
W ogóle nie zapominajmy, że zakres basowy i tak nagrywany jest mono, żeby igła nie wyskakiwała z rowka.
Doczytałem o tym w historii tworzenia standardu RIAA po stronie wytwórczej.
Z kolei pierwsze tłoczenie płyty Omega 1000 LEPEZ (tej z dziewczyną o perłowych włosach i krzakami na okładce) zawiera kawałek z gitarą w jednym kanale a perkusją i basem w drugim i igła jakoś nie wypada z rowka.
Swoją drogą to niezły test na przesłuchy we wkładce :D
Przypomniał mi się pomysł mieszanej korekcji. Dla najwyższych częstotliwości (75us) bierna pomiędzy stopniami ; 3170us w sprzężeniu zwrotnym.
Zalety to zmniejszenie wpływu elementów na siebie i zmniejszenie zniekształceń na niskich i średnich tonów.
Nie zastanawiałem się nad 7950us. Czy biernie 6dB/oct czy może na stałe 18dB ?
Prototyp (jeśli powstanie ) to na płytce uniwersalnej z tylko z dziurami więc mogę wszystko.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Preamp do wkładek MC DIY

#12

Post autor: Ukaniu »

Kiedyś mój znajomy, wymyślił sobie że chce MC, ma kasę; mógł chcieć. No śmy tak eksperymentowali. Stanęło na transformatorze i EF86. Najróżniejsze kopie cudacznych wzmacniaczy o znikomych szumach, własne eksperymenty nie brzmiały tak dobrze jak tamten prosty układ z trafo, oporowym wzmacniaczem. Eksperymentowaliśmy z korekcją w sprzężeniu, mnie osobiście bardziej pasowała jednak została bierna korekcja RIAA.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Preamp do wkładek MC DIY

#13

Post autor: caveas »

Pamiętasz jakieś szczegóły o step up trafo?
Ja jeszcze w '70 używałem jakiś wydłubanych z ze starych mikrofonów emisyjnych. jeśli się da to żarówki chciałbym zastąpić niskoszumnymi j-fetami albo jakimiś BC556C
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Preamp do wkładek MC DIY

#14

Post autor: Ukaniu »

OD tamtej roboty przeprowadziłem się pewnie ze 4 razy... Papiery były, poszukam ale... Układ prosty.
Trafo było nawinięte na permaloju pozyskanym z generatora lampowego do kilkuset kHz. Blaszki cieniuteńkie. przekrój rdzenia pewnie z 0,5 - 0,7cm2 na pewno mniej niż 1cm2. Po 4 sekcje pierwotne i wtórne. Przekładni i ilości zwojów nie pamiętam.
Potem wstawił w niego trafa klangfilmu i... wrócił do tych które sami pomotaliśmy a klangfilmy sfinansowały całość naszych zabaw i jeszcze ;-)
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Preamp do wkładek MC DIY

#15

Post autor: caveas »

Przekładnia oczywiście 1:10 . Zastanawiam się czy gdyby nie poszperać w jakchś Sobótkach, czy innych Jubilatach to czy coś z toru PCZ by nie podeszło. Nie musi być przecież dokładnie 1:10 . A i sygnał mikrzutki to by nie nasycał rdzenia.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
ODPOWIEDZ