Sony FA590ES - prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Sony FA590ES - prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#1

Post autor: restimek »

Założyłem ten wątek gdyż nie wiem za bardzo jak rozbudować mój zestaw audio. Mam obecnie do wydania na ten cel 900 - 1000 zł i chciałbym was prosić o radę… ale od początku:

Obecny mój wzmacniacz Sony FA590ES kompletnie mi nie odpowiada brzmieniowo. Dźwięk jest mało detaliczny. Brzmi jakby głośniki były czymś przykryte… Najgorzej jest z tonami średnimi. W wielu utworach są jakby ucięte. Dodatkowo podejrzewam że kondensatory w moim wzmacniaczu mogły nieco stracić swoje parametry techniczne gdyż czym głośniej biorę (oraz czym dłużej słucham) tym dźwięk robi się coraz bardziej płaski bez basów. W pewnym momencie nawet dość nieprzyjemny - męczący… (a nigdy nie podgłaśniam na więcej niż 50% mocy) Dodatkowo jeśli przez kilka dni nie słucham muzyki to po włączeniu przez pierwsze kilka minut dźwięk jest nieco inny - tak jakby przyjemniejszy dla ucha, pełniejszy….

Rozważam obecnie jedną z 4 opcji:

opcja 1. Znalezienie kogoś (może jakiś forumowicz będzie chętny) z Warszawy kto mi odpłatnie zmodyfikuje ten wzmacniacz - wymiana kondensatorów. Posprawdzanie czy wszystkie podzespoły pracują prawidłowo oraz…. z racji tego że mój wzmacniacz pochodzi z dystrybucji niemieckiej (tak wnioskuje po tym co jest z tyłu na tabliczce znamionowej) trzeba koniecznie powywalać „zamulacze” które Sony wciskało do wzmacniaczy na rynek niemiecki. — Nie znam się kompletnie na elektronice, powtarzam jedynie to co przeczytałem na necie. W sumie ten wzmacniacz jest w bdb stanie wizualnym i trochę szkoda by mi było się go pozbywać.

opcja 2. Kupno nowych (używanych) kolumn? Czy jest możliwe że obecne moje głośniki po prostu fatalnie współpracują z tym wzmacniaczem i pomimo tego ze z wcześniejszym zestawem grały o wiele bardziej detalicznie tak z tym wzmacniaczem „nie potrafią się dogadać” i wychodzi słaby dźwięk?

opcja 3. Kupno modelu Sony 690ES który jest mniej zamulony. Ma nieco lepszej jakości komponenty no i więcej kondensatorów? — Tak, tak, wiem - tu odzywa się moje fanboystwo do Sony ech….

opcja 4. „Ze zgrzytem zębów” (żart ;) ) „zaproszenie do domu” wzmacniacza innej marki?
Może Yamaha A-1000 ? Albo jakiś Pionieer z dual mono ? Co byście mi poradzili ?

Zależy mi na dość głębokiej scenie. Miłym basie i detalicznym dźwięku.
Przed odezwaniem się do konkretnego wątku zakupowego chciałbym prosić was o rade odnośnie tego którą z opcji wybrać tak bym w jak największym stopniu poczuł poprawę dźwięku.
Zaznaczam że nie śpieszy mi się i jeśli np w tym momencie na allegro nie ma ciekawych ofert to mogę poczekać aż takie się pojawią….

Elementy mojej konfiguracji zestawu:
Sony F590ES
Sony CDP- 791 podłączony do MUSE NOS DAC
Technics sl-qd33 z Realistic RXP3/Shure na pokładzie.
Głośniki po zestawie Philips FW-D5 2x50W RMS 6Ohm dwu drożne
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Sony F590ES Co dalej?Prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#2

Post autor: misienka2008 »

Podlaczanie takich plastikowych kolumn musialo dac taki efekt dzwiekowy. Zbieraj fundusze na lepsze. Moze mieszka ktos w Twoim otoczeniu u kogo mozesz posluchac swojego wzmacniacza na innych kolumnach lub znajdz jakis " zyczliwy " salon Hi-Fi.
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Sony F590ES Co dalej?Prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#3

Post autor: restimek »

Tyle że na forum konkurencyjnym jest cały wątek o tym że F590ES to muł i jak go przerobić na 690ES. Pozatym te głośniki na poprzednim wzmacniaczu grały o niebo lepiej --- baa nawet na Sony F519R który miałem przez chwilę dźwięk nie był tak zamulony....
Czy kwota 1000zł jest wystarczająca na dobrej jakości używane kolumny ?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Sony F590ES Co dalej?Prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#4

Post autor: zbyszek1982 »

restimek pisze:trzeba koniecznie powywalać „zamulacze” które Sony wciskało do wzmacniaczy na rynek niemiecki. — Nie znam się kompletnie na elektronice, powtarzam jedynie to co przeczytałem na necie

Może nie warto w takim razie powtarzać głupot. Pożycz jakieś normalne kolumny i sprawdź czy gra inaczej. Te plastiki to jest jakaś porażka.
restimek pisze:Dźwięk jest mało detaliczny. Brzmi jakby głośniki były czymś przykryte… Najgorzej jest z tonami średnimi. W wielu utworach są jakby ucięte.

Sprawdź czy nie popaliłeś tweeterów w tych swoich kolumnach. Równie dobrze może być tak, że charakterystyka częstotliwościowa tych kolumn odpowiada tej z dedykowanej im wieży. Po podłączeniu do wzmacniacza hifi, mogą się dziać takie cuda jak piszesz.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Sony F590ES Co dalej?Prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#5

Post autor: misienka2008 »

Tak, za 1000 PLN mozna kupic dobre kolumny. Zanim zaczniesz grzebac we wzmacniaczu posluchaj mojej rady. Te kolumny to :doh: :snooty:
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Sony F590ES Co dalej?Prośba poradę odnośnie upgreadu zes

#6

Post autor: pawel0777 »

Załatw chociaż na próbę jakieś normalne kolumny. Co do różnic niektórych elementów w zależności od rynku na jaki wzmacniacz był produkowany jest to jak najbardziej możliwe.Zawsze takie różnice są zaznaczone na schemacie.
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Sony F590ES Co dalej?Prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#7

Post autor: restimek »

No niestety nie mam możliwości pożyczyć od kogoś kolumn ani też pojechać do kogoś ze wzmacniaczem gdyż nie znam nikogo kto by miał zestaw audio (moi znajomi sa zwolennikami dzwieku z glosnikow komputerowych...) dlatego wlasnie napisalem ten watek ;)
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Sony F590ES Co dalej?Prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#8

Post autor: kielek »

Tak czy siak to te Twoje kolumny są najsłabszym ogniwem systemu i one w pierwszej kolejności nadają się do wymiany.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41642
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony FA590ES - prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#9

Post autor: Wojtek »

restimek pisze:trzeba koniecznie powywalać „zamulacze” które Sony wciskało do wzmacniaczy na rynek niemiecki.
Pierwsze słyszę o tego typu rewelacjach.
restimek pisze:opcja 2.
Jak najbardziej, ale o tym już napisali poprzednicy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sony FA590ES - prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#10

Post autor: restimek »

zbyszek1982 pisze:Sprawdź czy nie popaliłeś tweeterów w tych swoich kolumnach. Równie dobrze może być tak, że charakterystyka częstotliwościowa tych kolumn odpowiada tej z dedykowanej im wieży. Po podłączeniu do wzmacniacza hifi, mogą się dziać takie cuda jak piszesz.
Głośniki wysokotonowe słychać głośno i wyraźnie więc na pewno się nie popaliły. Dodatkowo w dzwięku nie brak mi wysokich tonów ale bardziej tych średnich i ogólnie całego "tła" sceny.
Wojtek pisze:Pierwsze słyszę o tego typu rewelacjach.
Jakiś czas temu przeglądając neta w poszukiwaniu informacji o moim wzmacniaczu trafiłem na dwa watki na forum AS w których o tym się rozpisywano.
Ale ogólnie ufam twojej wiedzy Wojtek dlatego uznam że to co tam napisali to bajki :)

Ogólnie dziękuję wam za rady. Jutro (ewentualnie dziś późniejszym wieczorem) będę miał nieco więcej czasu więc odezwę się w odpowiednim wątku zakupowym :)
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Sony FA590ES - prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#11

Post autor: zbyszek1982 »

restimek pisze:Dodatkowo w dzwięku nie brak mi wysokich tonów ale bardziej tych średnich i ogólnie całego "tła" sceny.

No to się nie dogadaliśmy. Dla mnie 'zmulony' dźwięk to taki z podbitą średnicą i wycofaną górą, taka buła. To o czym piszesz, to jest raczej skonturowany dźwięk z wycofaną średnicą. Mniejsza zresztą o terminologię, winne są na pewno kolumny.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41642
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony FA590ES - prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#12

Post autor: Wojtek »

restimek pisze:Ale ogólnie ufam twojej wiedzy Wojtek dlatego uznam że to co tam napisali to bajki :)
Szczerze mówiąc to nie wiem czy to prawda czy nie, po prostu pierwsze słyszę o tego typu historiach :)
W pale też mi się taka historia za bardzo nie mieści, ale to oddzielna kwestia :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sony FA590ES - prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#13

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze:Szczerze mówiąc to nie wiem czy to prawda czy nie, po prostu pierwsze słyszę o tego typu historiach :)
W pale też mi się taka historia za bardzo nie mieści, ale to oddzielna kwestia :morda:
Patrząc w serwisówkę faktycznie są różnice. Szczegółów nie chce mi się analizować, ale różnice są. Dla 590 i 690 serwisówka jest wspólna, płytki także, więc da się zrobic taki upgrade o ile dostanie się części.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2015, 23:08 przez chudy_b, łącznie zmieniany 1 raz.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Sony FA590ES - prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#14

Post autor: zbyszek1982 »

Różnią się klasą ochronności i napięciem znamionowym. Stąd drobne różnice konstrukcyjne. Nie sądzę, żeby ktoś się bawił w analizę statystyczną preferencji muzycznych poszczególnych nacji i dostosowywał pod tym kątem dźwięk wzmacniacza :)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sony FA590ES - prośba poradę odnośnie upgreadu zestawu

#15

Post autor: chudy_b »

No nie tylko.
Z tymi oznaczeniami trochę pokręciłem. AE 1 - Północna Europa, AE 2 - reszta Europy, G - Germany, UK - Wielka Brytania. Są małe różnice w zasilaczu i trochę większe w przedwzmacniaczu. Za to końcówka mocy jest wspólna dla wszystkich, również dla modelu 690. O dziwo po kilkuminutowym patrzeniu w schemat wychodzi mi na to, że najbogatsza w elementy jest właśnie wersja niemiecka, co oczywiście nie musi przekładać się pozytywnie na dźwięk.
ODPOWIEDZ