Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
jimmyyy8
Posty: 21
Rejestracja: 09 lut 2015, 13:22

Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

#1

Post autor: jimmyyy8 »

Witam. Taka historia:

Udało mi się za pół darmo wyrwać kolumny Technics SB-3130. Wcześniej przesłuchiwane, działają w 100%. Stworzyłem więc prowizoryczny system PC->amplituner->kolumny. Niestety odtwarzana muzyka jest pozbawiona basów (największy głośnik w kolumnach prawie nie pracuje). Postanowiłem dodatkowo podłączyć do amplitunera subwoofer od rzeczonego kina domowego i oczywiście udało mi się uzyskać pełny, świetny dźwięk. A wiec teraz wygląda to tak:

Kolumny - wpięte jako prawy i lewy front - odtwarzają wysokie i średnie tony.
Subwoofer - naturalnie wpięty w gniazdo subwoofera - odtwarza basy.

Chciałbym przekierować basy z SW do kolumn, tak aby te odtwarzały pełne pasmo dźwięku. Czy jest to wykonalne? Czy problemem jest amplituner stricte pod kino domowe, który rozdziela sygnał na SW i kolumny? Czy kupując wzmacniacz z prawdziwego zdarzenia rozwiążę problem?

Wreszcie: czy to co chcę zrobić ma sens? Może po prostu lepiej oszczędzać kolumny, a basy zostawić subwooferowi skoro od tego jest? Bo gra to pięknie.

Amplituner: Sony STR-KSL 500.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

#2

Post autor: chudy_b »

Niektóre amplitunery KD, szczególnie nowsze mają mozliwość ustawiania konfiguracji kolumn. Z reguły trzeba podłączyć telewizor i wejść w jakieś menu. Jesli w konfiguracji ampli jest ustawiony podłączony SW, to tak będzie rozdzielał pasmo. Musisz mu ustawić poprawną konfigurację.
jimmyyy8
Posty: 21
Rejestracja: 09 lut 2015, 13:22

Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

#3

Post autor: jimmyyy8 »

No niestety w amplitunerze są predefiniowane układy, jednak w każdym z nich jest aktywny subwoofer. Czyli kwestia zmiany sprzętu. A czy lepiej niskie tony puszczać osobnym subwooferem czy kolumnami? Ma to jakieś znacznie dla dźwięku, ew. zużywania sprzętu? Czy to tylko ew. jedno "pudło" mniej?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

#4

Post autor: chudy_b »

Dobry sub kosztuje. Tani głównie wali basem po żołądku. Chyba lepiej i pewnie taniej będzie kupić jakiś używany wzmacniacz stereo.
jimmyyy8
Posty: 21
Rejestracja: 09 lut 2015, 13:22

Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

#5

Post autor: jimmyyy8 »

W tym cały ambaras, że jestem w posiadaniu niezłego suba (SONY SA-WMSP 501, kawał bydlaka), tylko nie wiem jaki układ będzie dla mnie korzystniejszy dźwiękowo:

a) basy z suba + wysokie i średnie z kolumn Technicsa
b) całe pasmo kolumnami, a sub do szafy/allegro/przez okno

Co byście zrobili? :)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

#6

Post autor: Bacek »

jimmyyy8 pisze:tylko nie wiem jaki układ będzie dla mnie korzystniejszy dźwiękowo:
A co Cię powstrzymuje przed sprawdzenie tego skoro wszystko masz na miejscu?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

#7

Post autor: chudy_b »

Jak dla mnie, to sub ze stereo słabo się komponuje. Ale tak naprawdę to sam musisz to stwierdzić organoleptycznie. Ja bym zmienił ampli KD na wzmacniacz stereo, zresztą tak zrobiłem, tyle że ja nigdy suba nie miałem.
jimmyyy8
Posty: 21
Rejestracja: 09 lut 2015, 13:22

Re: Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

#8

Post autor: jimmyyy8 »

Bacek pisze:
jimmyyy8 pisze:tylko nie wiem jaki układ będzie dla mnie korzystniejszy dźwiękowo:
A co Cię powstrzymuje przed sprawdzenie tego skoro wszystko masz na miejscu?
Otóż to, że mój amplituner nie dopuszcza możliwości przepuszczenia niskich tonów do kolumn i odtwarza je przez subwoofer. Więc póki co mogę ocenić tylko pierwszą opcję. Nie chcę kupować wzmacniacza stereo w ciemno, żeby tylko móc ocenić jak będzie grało całe pasmo przez kolumny ;) Dlatego pytam fachowców :)

W każdym razie dzięki za pomoc, dopóty nie uzbieram na ciekawy wzmacniacz zostanie wersja z subem.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3221
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Amplituner od kina domowego, a basy w kolumnach

#9

Post autor: Pawelec »

Przed nerwowymi ruchami, spróbuj może uda Ci się pożyczyć od kogoś jakikolwiek wzmak lub ampli stereo ;) . Na początek całkiem dobre kolumienki któte potrafią zagrać dość niskim basem. Sam musisz ocenić czy będzie warto powoli zbierać na dobry wzmak i szukać swojej nuty w stereo, czy masować wątrobę dudniącym pseudo basem - umcyk, umcyk. Wszystko zależy od Twoich preferencji :) .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
ODPOWIEDZ