Czy przedwzmacniacz może zlikwidować buczenie we wzmacniaczu

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Wakejszon
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2015, 11:48

Czy przedwzmacniacz może zlikwidować buczenie we wzmacniaczu

#1

Post autor: Wakejszon »

Witam,

mam mały problem, a jego rozwiązania nie mogę znaleźć w internecie. Posiadam wzmacniacz Telefunken HA 870 i gramofon dual CS 601 (pasek), głośniki Tonsil 150 "Blues" (choć de facto 80). Niestety, kiedy tylko ramię opadnie na płytę, gramofon zaczyna głośno buczeć. Nie ma problemu z odtwarzaniem muzyki, wszystko ładnie, ale jednak cały czas muzyce towarzyszy to nieznośne buczenie (pół biedy, kiedy słucham jakiegoś starego metalu czy rocka, ale jak już zapuszczę Vangelisa, to buczenie może niemal uchodzić na kolejny, niechciany instrument). Nie jest to problem z uziemieniem, CS 601 ma w je w DINie, nie trzeba prowadzić kabla z masą i tak dalej. CD (Technics) czy MC (Sharp) podłączone do Telefunkena brzmią dobrze, mocny, czysty i ciepły dźwięk, ale gramofon niestety (dopiero po opadnięciu ramienia na płytę) buczy. Być może mój stary Telefunken nie ma jakichś filtrów kanalizujących sygnał gramofonowy (ma pokrętło do podłączenia uziemienia), ja z Duala prowadzę kabel na przejściówce gniazdo DIN5/na wyjście chinch, może zachodzi jakaś niekompatybilność między gramofonem a wzmacniaczem?
I podstawowe pytanie postawione w temacie - czy w związku z tym jest szansa, aby przedwzmacniacz przefiltrował sygnał z Duala tak, aby we wzmacniaczu buczenie ustało?

pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Czy przedwzmacniacz może zlikwidować buczenie we wzmacniaczu

#2

Post autor: chudy_b »

Wakejszon pisze:Nie jest to problem z uziemieniem
Wygłąda na to że jednak jest.
Wakejszon pisze:z Duala prowadzę kabel na przejściówce gniazdo DIN5/na wyjście chinch
Kiepska przejściówka. Prawdopodobnie nie ma podłączonej masy do środkowego pina. Najłatwiej sprawdzisz, czy o masę chodzi biorąc kawałek drutu i dotykając jednym końcem do obudowy wzmacniacza, drugim do jakiejś metalowej części gramofonu.
Wakejszon pisze:jest szansa, aby przedwzmacniacz przefiltrował sygnał z Duala tak, aby we wzmacniaczu buczenie ustało
Nie. Jeśli nie podepniesz prawidłowo masy, przedwzmacniacz też będzie buczeć.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Czy przedwzmacniacz może zlikwidować buczenie we wzmacni

#3

Post autor: zbyszek1982 »

Buczenie powstaje dlatego, że masa gramofonu wchodzi obydwoma kanałami. Jak chcesz podłączyć gramofon chinchami bez osobnego kabla masy, to masa gramofonu musi być spięta z masą tylko jednego kanału (Jak w gramofonach Rega). Przy przejściówce DIN-RCA nie da się tego osiągnąć.

Sprawdź też czy masz prawidłowo podłączoną wkładkę.Zamiast bawić się w przejściówki, najlepiej jest poprawić całe okablowanie wychodzące z gramofonu.
Wakejszon
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2015, 11:48

Re: Czy przedwzmacniacz może zlikwidować buczenie we wzmacni

#4

Post autor: Wakejszon »

Dzięki wielkie za szybkie odpowiedzi
Kabelkiem sprawdzałem, buczenie nie ustawało, stąd myślałem, że prawdopodobnie nie chodzi o uziemienie.
Hm, czyli co proponujecie, przelutowanie tego Dina i poprowadzenie osobnego kabla na masę (mimo że ten Dual takiego nie ma)?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41642
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czy przedwzmacniacz może zlikwidować buczenie we wzmacniaczu

#5

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:Przy przejściówce DIN-RCA nie da się tego osiągnąć.
Za wyjątkiem przejściówki typowo pod gramofon, która po stronie RCA ma także oddzielny kabelek masy :)
Wakejszon pisze:(mimo że ten Dual takiego nie ma)
Twój nie ma, ale inne egzemplarze mogą mieć (fabrycznie). Wersje z 2xRCA miały oddzielny przewód masowy.

Sprawa zmiany okablowania w Dualach została już wielokrotnie opisywana na forum.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ