Radmor. Wymiana podzespołów.

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marekbroda
Posty: 55
Rejestracja: 25 paź 2014, 13:57
Gramofon: SABA 350

Radmor. Wymiana podzespołów.

#1

Post autor: Marekbroda »

Nie chce zakładać nowych tematów dotyczących Radmora więc użyje tego tematu(nie wiem co na to powie Wojtek).Mam pytanie na które pewnie odpowie kaf, to raczej pewne :D.Dostałem kompletną ramę z obudową, panelem, gałkami,trafo ale w środku jest tylko płytka gramofonu i AM.Z racji obsesji chce go przywrócić do życia i mieć satysfakcję że został uratowany.Mam także zniszczonego 5102te totalny wrak ale środek kompletny.Pytanie :Które płytki są takie same i mogę bez strachu je przełożyć,bez groźby pożaru :shock: .Dodam że odsyłanie mnie do schematów nic nie da, bo schemat to dla mnie raczej magia.Dodam że lewa część czyli zasilanie jest kompletne i sprawne.
SABA 350 full automatic- to nie szwedzki samochód z automatyczna skrzynia biegów.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Radmor. Wymiana podzespołów.

#2

Post autor: Reymont »

Ten pierwszy "pusty" to 5102?

PS
Wrzucanie wszystkich zagadnień dotyczących Radmorów do jednego tematu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wydzielam.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Radmor. Wymiana podzespołów.

#3

Post autor: chudy_b »

Dogoniłem wątek, bo w międzyczasie mi uciekł :D

Co prawda ja to nie kaf ;) ale może dam rade pomóc.

Cała górna pólka, czyli UKF powinna być taka sama. Nie jestem pewien co do płytki automatyki. Ona steruje wskaźnikiem zera i chyba siły sygnału, a te różnią się między 5102, a 5102TE. Głowica, p.cz., sterodekoder będą pasować.

Na dolnej półce AM i pre gramofonowe zwane w serwisówce Radmora przedwzmacniaczem korekcyjnym będą pasować. Moduły wzmacniaczy mocy od TE także będą pasować, pożaru nie będzie, jednak w tej wersji nie ma sterowania wskaźnikami wychyłowymi, bo w TE ich nie ma. Byc może laminaty są uniwersalne i można te kilka elementów uzupełnić.

Jesli chodzi o front, to tu za wiele nie przełożysz. Programator, płytka wskaźników są inne. Pozostają przedwzmacniacze: napięciowy i regulacyjny i one są takie same. Wiązki przewodów muszą być oczywiście od 5102.
Awatar użytkownika
Marekbroda
Posty: 55
Rejestracja: 25 paź 2014, 13:57
Gramofon: SABA 350

Re: Radmor. Wymiana podzespołów.

#4

Post autor: Marekbroda »

Reymont pisze:Ten pierwszy wybebeszony to 5102.

PS
Wrzucanie wszystkich zagadnień dotyczących Radmorów do jednego tematu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wydzielam.
Ty rządzisz :D
SABA 350 full automatic- to nie szwedzki samochód z automatyczna skrzynia biegów.
Awatar użytkownika
Marekbroda
Posty: 55
Rejestracja: 25 paź 2014, 13:57
Gramofon: SABA 350

Re: Radmor. Wymiana podzespołów.

#5

Post autor: Marekbroda »

Czyli muszę zanabyć same płytki PWM od 5102.Czy wystarczy same płytki PWM czy także układ scalony ,ten pod radiatorem też trzeba wymienić?No i płytka automatyki zostaje niewiadomą.
SABA 350 full automatic- to nie szwedzki samochód z automatyczna skrzynia biegów.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Radmor. Wymiana podzespołów.

#6

Post autor: chudy_b »

Marekbroda pisze:Czyli muszę zanabyć same płytki PWM od 5102.
Popatrz na te co masz. One różnią się między innymi tym, że w 5102 sa dwa PR-ki, w TE tylko jeden. Jesli jest puste miejsce na drugi PR, to można płytkę uzupełnić do poziomu 5102. To są same bierne elementy, więc operacja jest prosta.
Marekbroda pisze:układ scalony ,ten pod radiatorem
Nie wiem o czym mówisz. Jesli chodzi Ci o takie duże metalowe okrągłe, to to sa tranzystory mocy. One mogą a nawet powinny zostać.
Awatar użytkownika
Marekbroda
Posty: 55
Rejestracja: 25 paź 2014, 13:57
Gramofon: SABA 350

Re: Radmor. Wymiana podzespołów.

#7

Post autor: Marekbroda »

Może się odwarze i spróbuje uzupełnić bo widzę że miejsce na nie jest.Kwestia Tranzystorów(nazwę układ scalony wyczytałem z aukcji)to że maja zostać to rozumiem :D ,kwestia czy są identyczne tu i tu?
SABA 350 full automatic- to nie szwedzki samochód z automatyczna skrzynia biegów.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Radmor. Wymiana podzespołów.

#8

Post autor: chudy_b »

Marekbroda pisze:czy są identyczne tu i tu?
Są identyczne.

To czy uzupełnić moduły, czy kupić nowe, to kwestia ekonomiczna, ale nie tylko. Jeśli masz lutownicę i łatwy dostęp do części elektronicznych, to uzupełnienie będzie dużo tańsze i lepsze. Jeśli części musisz kupić na Allegro i to w więcej niż jednym miejscu to koszty wysyłki mogą temat uczynić nieopłacalnym. Wtedy chyba lepiej kupić nowe moduły. Z zamianą modułów wiąże się jeszcze jedna rzecz. Ustawienie prądu spoczynkowego. Wkładając inny moduł zawsze najpierw skręć jego regulację na minimum. Potem trzeba to poprawnie ustawić. Jesli tego nie zrobisz, ryzykujesz spaleniem końcówki.

Płytki automatyki wystepują w dwóch wersjach. Popatrz na Allegro i porównaj ze swoją. Akurat ten moduł jest bardzo tani i pewnie lepiej kupić nowy niż uzupełniać. To jednak zostawiłbym na sam koniec budowy.
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Radmor. Wymiana podzespołów.

#9

Post autor: kaf »

Łojejku, toż to post jak egzamin :D Ok skoro już mnie wołają, to postaram się odpowiedzieć. Będę mówił z głowy, jak o czymś zapomniałem to popatrzę w IS i uzupełnię. Więc lecimy po kolei modułami:

głowica ukf - zasadnicza różnica między głowicami to sposób wykonania ekranu, funkcjonalność ta sama
p.cz. - to samo
automatyka - 5100 ma inną niż 5102, w TE jest to samo jak w 5102, drobne różnice w elementach
dekoder stereo - to samo

preamp phono - to samo
płytki wzmacniacza mocy - różnią się elementami, inne wartości rezystorów, inny tranzystor prądu spoczynkowego, inne tranzystory sterujące, inny tranzystor stopnia wzmacniającego, brak fragmentu sterowania wskaźnikiem w TE, brak zenerki w zasilaniu pary różnicowej
zasilacz stabilizowany - zubożenie aplikacji stabilizacji
zasilacz niestabilizowany - to samo
przedwzmacniacz napięciowy - różnica wartości rezystorów w obwodzie wyciszania -20db
przedwzmacniacz regulacyjny - drobne różnice w rezystorach
płytka z bezpiecznikami - jeden bezpiecznik mniej, inaczej zrobione podłączenia
płytka ze wskaźnikami - zupełnie inny moduł
płytki programatora - inne układy scalone sterujące programatorem, inne potencjometry programatora -> różnica w budowie mechanicznej modułu

Wiązka przewodów też będzie wymagać rozbebeszenia i korekty niektórych połączeń, ze względu na zmieniony moduły diodowe oraz inaczej podłączony zasilacz, obwody żarówek, wskaźników, gniazdo korektora i innych głupot, o których teraz pewno nie pamiętam :P

Jeszcze dla porządku powiem, że rama w 5102 i TE też jest inna....

Podsumowując - różnice są w większości na poziomie elektronicznym, na poziomie funkcjonalnym jest to w większości to samo i jest zamienne. Laminat modułów, z wyłączeniem tego od Ledów, jest taki sam w zwykłym i w TE i brakujące elementy zawsze można dolutować. Programator ze względu na budowę mechaniczną nie pasuje, z tego co pamiętam to także same potencjometry są na innej wysokości umieszczone /przekładnia zębatkowa w 5102, której w TE nie ma, wymusza taki stan rzeczy/.

Samo przedsięwzięcie jest dosyć żmudnym i pracochłonnym, gdyż będzie to niczym składanie odbiornika w fabryce na taśmie, tyle że w wariancie remontowym. A jak wiadomo, remont zawsze trwa dłużej niż budowa od zera, bo trzeba jeszcze poprawiać błędy poprzedników. Nie wiem czy warto bawić się w taki interes. Gdyby to była robota na zasadzie przekładania modułów z jednej ramy do drugiej, ale w wariancie 5102 <> 5102 lub TE <> TE to jeszcze bym to jakoś widział.... a tak to jest roboty razy dwa, bo oprócz przekładki trzeba dokonać modyfikacji dostosowujących. Potem jeszcze strojenie /tor m.cz na pewno, wskaźniki pewno też do korekty, w.cz -> tutaj bez osprzętu ciężko będzie to ruszyć porządnie/. Generalnie to robota na kilkanaście długich wieczorów ze schematem na stole i kupą narzędzi wokół siebie. Jak nie jesteś majsterkowiczem, to nie bierz się za to.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
Marekbroda
Posty: 55
Rejestracja: 25 paź 2014, 13:57
Gramofon: SABA 350

Re: Radmor. Wymiana podzespołów.

#10

Post autor: Marekbroda »

Kef spokojnie ,wariatem nie jestem.Mam ramę z okablowaniem,obudowę, pokrętłą, panel,z całą lewą stroną czyli zasilaczem itd,brak tylko płytek które należy wpiąć ,programatora(mam od TE ale nie da się go założyć) i wskażników reszta jest kompletna .Tylko dla tego się w to bawie bo mam graty ot 5102te i wiem że cały montaż to przepinanie płytek :D .Myślę że obędzie się bez lutownicy :D W innym przypadku bym tego nie ruszał bo brak mi wiedzy po prostu.
SABA 350 full automatic- to nie szwedzki samochód z automatyczna skrzynia biegów.
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Radmor. Wymiana podzespołów.

#11

Post autor: kaf »

Marekbroda pisze:Myślę że obędzie się bez lutownicy
Bez cięcia się nie obędzie. Lutowania także. Jak napisałem, wiązka kabli jest do korekty. Cały ten swap to nie jest hop siup jakim się wydaje, tym bardziej że mówisz że "schemat to czarna magia". Potem jeszcze po zamontowaniu sprawdzenie sprawności, strojenie....
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Radmor. Wymiana podzespołów.

#12

Post autor: chudy_b »

kaf pisze: wiązka kabli jest do korekty.
Autor chyba ma ramę od 5102, zasilacz i okablowanie także. Pozostaje powkładać moduły. Jednak takie całkiem LEGO to to nie będzie. Z tego co pamiętam bez lutowania nie da się włożyć płytki wskaźników i samych wskaźników jeśli kupi się oddzielnie.

Jednak prawdopodobieństwo, że to ruszy od pierwszego włączenia, bez umiejętności posługiwania się schematem jest bliskie zeru.
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Radmor. Wymiana podzespołów.

#13

Post autor: kaf »

Fakt, nie doczytałem że autor chce to robić na ramie 5102, myślałem że na ramie TE....

Tak czy inaczej jak napisał autor wyżej, i ja wcześniej też - to robota dla majsterkowicza. Tym bardziej że nie ma pewności że rama od 5102 z bebechami jest ok, oraz ten TE "totalny wrak" są sprawne. Sprawność można ocenić dopiero po złożeniu i wprowadzeniu urządzenia w "robocze warunki pracy".
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
Marekbroda
Posty: 55
Rejestracja: 25 paź 2014, 13:57
Gramofon: SABA 350

Re: Radmor. Wymiana podzespołów.

#14

Post autor: Marekbroda »

Jak się zabiorę za składanie postaram się o jakieś foty.Wiem na teraz że PWM-y muszę dokupić.Może z waszą pomocą się uda złożyć.
SABA 350 full automatic- to nie szwedzki samochód z automatyczna skrzynia biegów.
ODPOWIEDZ