Pre Lampowe - cz też nie?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
xmichux
Posty: 57
Rejestracja: 31 mar 2014, 19:32

Pre Lampowe - cz też nie?

#1

Post autor: xmichux »

Szukam od dłuższego czasu Pre lampowego ale również z lampowym filtrem subsonicznym, niestety kiepsko szukam albo nie w tej skali cenowej. ;) Czy drodzy forumowicze spotkali się z takim urządzeniem? Kwota jaką mogę na to przeznaczyć to około 1500zł. Proszę nie pisać o urządzeniach typu pro-ject tube box S ponieważ jego filtr oparty jest o pracę wzmacniaczy operacyjnych co wg. mnie w lampowym pre nie ma najmniejszego sensu. Idąc dalej z jesli nie doszukam się takiego pre to pozostanę przy tranzystorach :) i tutaj nasuwa mi się pytanie. Co sadzicie o Cambridge Audio Azur 651 P , w sieci znalazłem wiele totalnie skrajnych opinii. Np. "Najlepszy pre w tej skali cenowej" i "Mega gniot nadaje się tylko dla początkującego jako pierwsze pre" Czy któryś z forumowiczów korzysta z tego CA i może napisać o swoich odczuciach
Obrazek
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Pre Lampowe - cz też nie?

#2

Post autor: MISSE »

Jest wiele konstrukcji lampowych i najlepiej samemu je składać 8-)
Lampy nie są wiedzą tajemną, ale ceny kompletnych urządzeń to już duży wydatek

Jeśli chodzi o filtr subsoniczny to może napisz w jakim celu chcesz go wykorzystać ??? czy rozumiesz do końca zasadę działania tego filtru???

Większość wzmacniaczy z "epoki" posiada filtr subsoniczny więc dublowanie w przedwzmacniaczu gramofonowym jest .... zbędne

Jeśli reszta twojego toru jest na wysokim poziomie:
1. Igła
2. Wkładka
3. Okablowanie (sygnałowe)
4. Przedwzmacniacz
5. Wzmacniacz
6. I końcowy przetwornik (głośnik, słuchawki ....)

to możemy porozmawiać o ulepszaniu

ale na początek warto poczytać o istocie
1.Ramię
2.Napęd
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Pre Lampowe - cz też nie?

#3

Post autor: chudy_b »

MISSE pisze:Jest wiele konstrukcji lampowych i najlepiej samemu je składać 8-)
Lampy nie są wiedzą tajemną,
Trochę się z Tobą nie zgadzam. Żeby zabrać się za konstrukcje lampowe DIY trzeba naprawdę wiedzieć z czym ma się do czynienia. I dokładnie rozumieć konstrukcję takich sprzętów. Tam lata całkiem po wierzchu 400V. Albo wiesz o co chodzi, albo pochowają Cię z dużym afro. To nie jest zabawa dla amatorów.
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Pre Lampowe - cz też nie?

#4

Post autor: MISSE »

100V czy 1000v boli i zabija podobnie.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pre Lampowe - cz też nie?

#5

Post autor: kielek »

MISSE pisze:100V czy 1000v boli i zabija podobnie.
Jako elektryk z doświadczenia muszę Ci powiedzieć,że nie do końca...
Kiedyś napięcie 100V przy prądzie stałym było uznawane za warunkowo bezpieczne,czego nie można powiedzieć o 1000V,poza tym zabija prąd a nie samo napięcie,ale wiadomo że jest to powiązane.
korrus
Posty: 67
Rejestracja: 04 kwie 2014, 10:12
Gramofon: Roadstar RS-5750
Lokalizacja: Łódź

Pre Lampowe - cz też nie?

#6

Post autor: korrus »

Napięcia są niebezpieczne ale jak z każdym sprzętem elektrycznym/elektronicznym trzeba zachować ostrożność i odpowiednie środki bezpieczeństwa. Natomiast sama budowa układów przedwzmacniaczy gramofonowych lampowych nie jest trudna. Schematy są dostępne i w miarę proste. Sam niedługo zajmę się tematem pre lampowego. Jak zrobię jakieś testy to się jeszcze odezwę.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2014, 20:29 przez korrus, łącznie zmieniany 1 raz.
xmichux
Posty: 57
Rejestracja: 31 mar 2014, 19:32

Re: Pre Lampowe - cz też nie?

#7

Post autor: xmichux »

MISSE pisze:Jeśli chodzi o filtr subsoniczny to może napisz w jakim celu chcesz go wykorzystać ??? czy rozumiesz do końca zasadę działania tego filtru???
Wiem co to jest i do czego służy filtr subsoniczny, gdyby było inaczej zadałbym inne pytanie. Co do konstrukcji lampowych to całkowicie się z Tobą nie zgodzę nie jest to takie proste jak piszesz (oczywiście jeśli mówimy polepszaniu dźwięku). Zbudowałem kiedyś wzmacniacz lampowy na EL34 i krótko mówiąc nie zachwycił mnie swoim brzmieniem, natomiast niektóre wzmacniacze lampowe produkowane przez profesjonalistów powalają na kolana, choć tak jak piszę nie wszystkie. Co do reszty mojego sprzętu to jestem obecnie z niego zadowolony (dual cs435 + goldring 2100) i nie chcę go zmieniać. Chciałbym w swoim torze audio zmienić pre (obecnie mam ochotę wypróbowania lampowego z lampowym filtrem bo wg. mnie tak jak już wspominałem nie ma sensu łączyć baniek ze wzmacniaczami operacyjnymi). Ponawiam pytanie, czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takim sprzętem?
Schematy są dostępne i w miarę proste. Sma niedługo zajmę się tematem pre lampowego. Jak zrobię jakieś testy to się jeszcze odezwę.
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie choć na elektronice się znam, i muszę trochę zgasić Twój zapał. Schematy które krążą po sieci zawierają mnóstwo błędów i uchybień, dlatego żeby dojść samemu do odpowiedzi na pytania np. "dlaczego mam tak małe wzmocnienie?" trzeba się dobrze znać konstruowaniu tego typy urządzeń. Oczywiście życzę wytrwałości w dążeniu do celu a co za tym idzie później ogromnej radości z własnej dobrze wykonanej pracy.
Obrazek
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Pre Lampowe - cz też nie?

#8

Post autor: MISSE »

Pytanie o filtr subsoniczny było złośliwe. Ja nigdy go nie używam ;)

Ponieważ lampy są tanie, a cała reszta w układzie lampowym nie. To zabawa nie dla wszystkich. Oczywiście, że większość układów jakie są w sieci, nigdy nie grały i mają masę błędów, ale zawsze można się dokształcić i to naprawdę nie boli :lol:

100V i wilgotne palce potrafią bardzo zniechęcić - jest to napięcie na tranzystorowych końcówkach mocy powyżej 100W
Oczywiście zniechęcanie to nasza narodowa tradycja :lol:
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Pre Lampowe - cz też nie?

#9

Post autor: MISSE »

Złośliwości już były.

Jeśli chciałbyś posłuchać dobrego pre na lampach to łatwo nie będzie. Jedno już mam drugie buduje, ale nie prowadzę wypożyczalni i niestety nie robię tego na sprzedaż. Spróbuj na pokazach typu Audio Show itd.

Nawet w dużych salonach audio ciężko będzie coś pożyczyć, jest tego mało a ceny .......

Co do Cambridge Audio Azur 651 P, kilka osób użytkuje go na forum i dziwię się, że jeszcze nikt nic nie napisał. 8-)
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Pre Lampowe - cz też nie?

#10

Post autor: ahaja »

1500 biletów za pre phono na lampach w dzisiaj to ... mało. Takie czasy, kiedy pompuje się ideologię by wypchnąć dziwne konstrukcje. Dlatego trzeba zapłacić znacznie więcej. Piszę o gotowych klockach.

Na diyaudio.com w zakładce analog jest projekt DC Phono >> pre na lampach , które dokładnie opisał Thorsten Loesch. Weź te 1500zł, udaj się do jakiegoś serwisu rtv i powiedz by ci to zrobili - ale dokładnie tak jak opisał to Thorsten.
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Pre Lampowe - cz też nie?

#11

Post autor: MISSE »

1500 za złożenie i 1500 za wiedzę fachową i 1500 za części i .....

i wakacje z rodzina poszły .....:lol:
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3221
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Pre Lampowe - cz też nie?

#12

Post autor: Pawelec »

Racja Panie racja :). Ale jak tu żyć bez lampy ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Pre Lampowe - cz też nie?

#13

Post autor: kielek »

Chyba ta Alladyna wyjdzie taniej i dodatkowo Gin w gratisie:-)
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Pre Lampowe - cz też nie?

#14

Post autor: kaf »

Pawelec pisze: Ale jak tu żyć bez lampy ;)
Zawsze można wywiercić dziurę w obudowie wzmacniacza, zamontować oprawkę na gwint E14 i wkręcić tam neonówkę :D Prawie jak prawdziwa lampa, też na wierzchu i też świeci, tylko nie gra :P
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Pre Lampowe - cz też nie?

#15

Post autor: pawel0777 »

Jakiś czas temu interesowałem się końcówką mocy Hiragi. Poszukując info chcąc nie chcąc trafiałem na projekt lampowego przedwzmacniacza tego Pana...podobno bardzo dobry. Na pewno można znaleźć do kupienia gołe PCB za naście ojro :)
ODPOWIEDZ