Sonneteer Sedley - nastawy pod MC

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Sonneteer Sedley - nastawy pod MC

#1

Post autor: JacK »

ahaja pisze:


>JacK
Spróbuj obciążyć tego DV impedancją 1,5kohm … 5kohm. Powinien zagrać zupełnie inaczej.
47k to nie dla niej…
Tylko jeden z moich przedwzmacniaczy ma jakieś regulacje, jest to Sonneteer Sedley w wersji bez usb. Takich wartości impedancji nie znalazłem, ale są inne. Szczerze mówiąc nigdy nie dotykałem tych hebelków. W necie po wpisaniu nazwy urządzenia można bez problemu pobrać instrukcje w pliku PDF. Jak mógłbyś zerknąć i powiedzieć mi jak wg Ciebie mają wyglądać te ustawienia optymalne dla mojej DV.
Załączniki
IMG_20140404_140636.jpg
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#2

Post autor: Wojtek »

Masz takie ustawienia: 1k, 47k, 100 i 220 ohm. Jeśli obecnie masz 47k to po prostu przestaw na 1k i porównaj sobie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#3

Post autor: JacK »

Nie o to chodzi. W instrukcji napisano o możliwości równoległych kombinacji owych hebelków. Nie bardzo wiem jak to rozumieć. Czyli pytam o to co się stanie jak np. dwa lub może trzy hebelki dam równocześnie w dół, uzyskam jakąś inną wartość (jaką ?) czy może źle kombinuje i coś spiernicze.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4595
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#4

Post autor: zelazny »

Mam Denona DL-110 w połączeniu z ramieniem Technicsa SL 1700. Gra ciepło i przyjemnie. Oczywiście wkładka high output. Pzdr.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#5

Post autor: ahaja »

JacK
W przypadku Twojej wkładki wariacje nic nie zmienią - nie zwiększysz ilości użytecznych nastawów. Jest ich zbyt mało i nie w tym zakresie jaki jest potrzebny.
Przestawiac sobie możesz - nic nie popsujesz.

Musiałbyś zrobić jak radzi Wojtek - spróbować z pozycją 1kohm. Pamiętaj jednak, że oni wlutowali to w lustrzanym odbiciu 0 masz opis w pdf.
Twoja wkładka ma 150ohm impedancji wewnętrznej. Jak pisałem wcześniej użyteczne wartości są od +-1.5kohm...5...10kohm - należy dobrać doświadczalnie.

Remedium:
musiałbyś zakupić 2 wtyki/przejściówki rca typu Y (czyli z 2 wejściami) + 2 wtyki rca. Do jednego wejścia w przejściówce podpinasz gramofon a do drugiego sam wtyk rca z wlutowanym do środka rezystorem/potencjometrem (+ zwykły miernik).
Wtedy możesz ustawić praktycznie każdą wartość impedancji wejściowej od 1ohm....47kohm.
Wyżej niż 47kohm nie ustawisz.
Czyli mała inwestycja + lutownica.
I zwiększasz użyteczność swojego klocka znacznie. Bo to co oferuje w tej kwestii to ... ;-)
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#6

Post autor: ahaja »

Ps. To samo tyczy się Denonów 110, 160, Sumików MCHO czy Benzów - w sensie poprawnego ich obciążania.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#7

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:W instrukcji napisano o możliwości równoległych kombinacji owych hebelków. Nie bardzo wiem jak to rozumieć.
Wydaje się to dość logiczne w sytuacji kiedy różne hebelki dotyczą różnych parametrów (tryb korekty, rodzaj wkładki, impedancja i pojemność). Jeśli "łączenie" ustawień impedancji czy pojemności nie jest w żaden sposób opisane to zakładam, że takie masowe załączanie nic nie daje.

Popieram remedium ahaji. Po co się ograniczać?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#8

Post autor: ahaja »

Nieporównywalnie ważniejsza jest właściwa impedancja niż pojemność.

Ta wystarczy taka jaką maja kable ... chyba, że jest konieczność wycięcia pasożytniczych fali radiowych etc. - tego boją się producenci i dlatego umieszczają tak duże wartości pojemności. Dla wkładek MC pojemność już nie jest tak istotna jak dla typowych MM.

Masz tam switch 10 pozycyjny z czego do impedancji są 4 pozycje ... i nawet jakby zacząc nimi kombinować to użyteczne jest to tylko dla MCLO i też w bardzo małym zakresie (połączenia równoległe rezystorów).
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#9

Post autor: JacK »

Dzięki za wyjaśnienia, remedium podane wydaje się proste w realizacji, myślę że zlecę jego wykonanie chłopakom z serwisu współpracującemu z firmą w której pracuje. Przyjrzałem się ofercie firmowych przedwzmacniaczy gramofonowych dostępnych obecnie na audio rynku i nie znalazłem modelu oferującego parametry ustawień w zakresie 1.5kohm...5. Nie wiem może słabo szukałem, jak ktoś taki wyniucha to proszę o info. Myślę też ponownie porównać mojego Sonneteera z Primare R32. Ten drugi jest własnością mojego szefa i ma dostępne na pokrętłach następujące wartości 10, 20, 50, 100, 200, 500 ohms / 47 kohms. Czyli też nie spełnia optymalnych kryterów podanych przez Ahaja. W jego przypadku chyba wartość 10 ohms będzie najbliższa optymalnej. Jeżeli nie to poprawcie. Jak wcześniej napisałem miałem już możliwość bezpośredniego porównania obu sprzętów jednak bez korekcji ustawień. Może teraz Primare wykaże swoją zdecydowaną wyższość na co wskazywałaby jego cena o 300 funtów większa od Sonneteera.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#10

Post autor: ahaja »

JacK
Możesz porównać sobie z R32 - ale zalecam robić porównania z obciążeniem na 47kohm - w jednym jak i drugim z takim samym wzmocnieniem - wtedy to ma sens i jest 'prawdziwe'.
Może być lekko inny dźwięk - wynikać to będzie na 90% z zastosowanej korekcji (pasywna/aktywna/mieszana etc) jak i jej poprawenj realizacji.
Kiedyś miałem R32 w porównaiu z kilkoma innymi - grał przyzwoicie. Ciut lepiej zagrał Cyrus. Oba zmiotły PJ, kilka Grahamów, Linnarta lampowego.

10R (ohm) - to jest dla wkładek MCLO o wartości imp. wewnętrznej w okolicach 1R (ohm) ... a takich jest mało, są okrutnie drogie (nk$) i często 'jednorazówki' - po dotknięciu palcami pinów czasami uwalają się uzwojenia ... ;-)
Kolejna kuriozalna nastawa nie wiadomo po co ... ja w swoich nigdy takich nie wsadzam bo nie ma to sensu.

Nie, nie to że źle szukałeś - po prostu nie ma. Nie wiadomo dlaczego ... a jak nie wiadomo to ... sam wiesz. Szukałem takiego czegoś kilka lat temu i do dziś echo ...

Mnie tylko zastanawia - w trakcie projektu jaki to problem dodać większy switch i tych kilka rezystorów? Pewnie taki pre z wieloma ustawieniami musiałby plasować się w puli sprzętów za nkzł (gdzie n>6) ... bo tak wypada.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#11

Post autor: ahaja »

Upewnij się też czy wzmocnienia maja takie same ... bo jak wiadomo 'głośniej' to ... 'lepiej' ... ;-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#12

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:W jego przypadku chyba wartość 10 ohms będzie najbliższa optymalnej. Jeżeli nie to poprawcie.
Jak doszedłeś do tego, że 10 ohm i 10k ohm (czyli 1000 ohm) to najbardziej zbieżne wartości jeśli masz również do wyboru 500 ohm? :)
To raczej nie tak, ale to już ahaja wyjaśnił w detalu.

Jak chcesz mieć multum nastawów na wszystkie możliwości to niestety od DIY się raczej nie ucieknie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#13

Post autor: JacK »

Wojtek pisze:
JacK pisze:W jego przypadku chyba wartość 10 ohms będzie najbliższa optymalnej. Jeżeli nie to poprawcie.
Jak doszedłeś do tego, że 10 ohm i 10k ohm (czyli 1000 ohm) to najbardziej zbieżne wartości jeśli masz również do wyboru 500 ohm? :)
To raczej nie tak, ale to już ahaja wyjaśnił w detalu.

Jak chcesz mieć multum nastawów na wszystkie możliwości to niestety od DIY się raczej nie ucieknie.
No właśnie kilo mi wcieło... Poza tym powoli dochodzę do wniosku że w przypadku przedwzmacniacza gramofonowego nie ma firmowych mądrych konstrukcji... są tylko te jedynie słuszne, a jak komuś się nie podoba to samoróbka... a jak ktoś nie umie to ahaja :)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#14

Post autor: JacK »

Wojtek pisze:Masz takie ustawienia: 1k, 47k, 100 i 220 ohm. Jeśli obecnie masz 47k to po prostu przestaw na 1k i porównaj sobie.
Mnie kilo wcieło, Tobie Wojtku kilo przybyło ;) . Możliwe ustawienia to 1 kohm, 47 ohm, 100 ohm i 220 ohm. Jeżeli chce uzyskać standardowe 47 kohm to hebelki trzeba nie tykać, pozostawiając je w pozycji górnej. Właśnie w ten sposób miałem. Zalecane obciążenie dla mojej wkładki DV wg producenta to więcej niż 1000 ohm, czyli 47 kohm też może być, choć wartość ta znacznie przekracza możliwą najniższą. Zachęcony Waszymi wpisami przełączyłem więc na wartość 1 kohm i... od dwóch dni słucham "nowego systemu". Zmiany w brzmieniu łatwo uchwytne, bardziej zaznaczony bas, góra dotychczas szczegółowa nic nie straciła na jakości jednak jest jakby bardziej wygładzona, delikatniejsza w odbiorze, a cała stereofoniczna scena nieznacznie poszerzona. Dynamika nagrań też chyba lepsza, ale nie miałem jeszcze możliwości aby posłuchać odpowiednio głośno aby stwierdzić to jednoznacznie. Sonneteer Sedley ma chyba bardzo małe wzmocnienie bo przy wkładce DV z poziomem 2,5 mV ustawnienie MM daje mizerny poziom głośności, dopiero przekręcenie gałki wzmacniacza na godzinę 12 daje poziom głośności porównywalny z graniem z sedesa ze wzmacniaczem ustawionym na 9. Przełączyłem więc na ustawienie MC i poziom się wyrównał. Męczy mnie jednak co będzie jak zachce mi się zakupić wkładkę MCLO z mizernym poziomem wyjściowym, starczy mi poziomu głośności wzmacniacza ? A może coś jest nie tak jak być powinno ? Wracając do obciążenia wkładki na wartość 1 kohm zachęcony dotychczasowymi zmianami na lepsze chcę koniecznie spróbować tych ustawień w granicach 1,5 kohm ... 10 kohm o których pisał Ahaja. Może będzie jeszcze lepiej ? Przestudiowałem więc materiały prasowe udostępnione mi przez firmę Sonneteer. Jest tam taka informacja:
"Loading flexibility is one of the aces up the Sedley's sleeve. Investigate the back panel and you'll find two rows of DIP switches (one for each channel) to adjust gain (MM or MC), impedance and capacitance. The values on offer are 1OpF, 47pF, 1OOpF and 2OOpF for capacitance and 1Kohms, 47ohms, lOOohms and 22Oohms fur resistance. Should you leave all the switches open, your cartridge will be working into the MM standard of 47kohm. If none of the values above suit your cartridge, Sonneteer have left a couple of blank spaces on the circuit board so they can insert custom components. A choice of IEC and RIAA cartridge equalisation is offered as well, the former rolling off bass below 19Hz to avoid cone-flap with warped records and reflex 'speakers."
O ile dobrze zrozumiałem producent przewidział że firmowo zainstalowane wartości mogą być niewystarczające dla niektórych klientów z fanaberiami i zostawił wolne miejsce na zainstalowanie innych mniej typowych ustawień. Moje pismo w tej sprawie do Sonneteera pozostaje na razie bez echa, a nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Proszę o podpowiedzi. Widzę że powoli z moich wpisów robi się w tym wątku off top, więc może Wojtek wydzieli nowy wątek.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#15

Post autor: ahaja »

JacK
Kup te Yki i 2 wtyki rca i helitrimy 10kohm. Przylutuj wyreguluj oba jednakowo i słuchaj, porównuj.

A jakie ma wzmocnienie sekcji MC?
ODPOWIEDZ