Technics SA 290 nie gra jedna strona.

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
mateo
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2013, 12:09

Technics SA 290 nie gra jedna strona.

#1

Post autor: mateo »

Witam.

Mam dziwny problem z amplitunerem.
Na początku, czyli tuż po zakupie pojawiały się problemy z wejściem AUX. Po jakimś czasie przestawała grać prawa kolumna, lub grała znacznie ciszej i potrzaskiwała. Wystarczyło jakby "zresetować" wejście, poprzez delikatne naciśnięcie np tape monitor i przez jakiś czas sprzęt grał bez zastrzeżeń. W między czasie do wypadu poszedł przekaźnik odpowiadający za opóźnienie włączenia (żeby nie było trzasku przy włączaniu). Z racji braku czasu styki zostały po prostu podlutowane na stałe. Od tej pory nie zauważyłem problemów ze sprzętem.

Niedawno zauważyłem że przestała grać prawa strona. Tylko na radiu. Tzn przy odłączeniu lewej kolumny i głośności niemal na full wydobywa się dźwięk pozbawiony basu i średnich tonów. Uprzedzam pytanie - po podłączeniu oby kolumn na lewą stronę obie grają. W przypadku wejścia liniowego problemów nie ma. Czasem trzeba zresetować kanał tuż po włączeniu go, ale innych problemów nie ma.

W czym może tkwić problem?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SA 290 nie gra jedna strona.

#2

Post autor: Wojtek »

mateo pisze:Na początku, czyli tuż po zakupie pojawiały się problemy z wejściem AUX. Po jakimś czasie przestawała grać prawa kolumna, lub grała znacznie ciszej i potrzaskiwała. Wystarczyło jakby "zresetować" wejście, poprzez delikatne naciśnięcie np tape monitor i przez jakiś czas sprzęt grał bez zastrzeżeń.
To brzmi jak problem z zabrudzonymi potencjometrami. Chyba warto wszystkie przeczyścić w takiej sytuacji.

Czyli problem teraz dotyczy głównie odbiornika radiowego?
Czy jak przełączysz tryb pracy radia na mono (przycisk "FM mode") to sytuacja nie ulega zmianie?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mateo
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2013, 12:09

Technics SA 290 nie gra jedna strona.

#3

Post autor: mateo »

Potencjometry głównie od balansu, a także od głośności były czyszczone kontaktem. Bezskutecznie. Nie wydaje mi się żeby był to problem z potencjometrami.
przycisck FM mode nie daje żadnego efektu.
Problem dotyczy tylko odbiornika radiowego.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SA 290 nie gra jedna strona.

#4

Post autor: Wojtek »

mateo pisze:Potencjometry głównie od balansu, a także od głośności były czyszczone kontaktem. Bezskutecznie. Nie wydaje mi się żeby był to problem z potencjometrami.
Spojrzałem jeszcze raz na zdjęcia i już się nie dziwię. Tam jest przecież więcej przycisków niż jakichkolwiek suwaków czy gałek :)
To już nie potki, ale przyciski też mają kontakty.

Na słuchawkach jest tak samo czy inaczej?
Czy kolumny masz wpięte do Main czy Remote? Jeśli Main to zobacz czy na Remote jest inaczej.

Jeśli nie ma różnicy w obydwu przypadkach to już wiemy, że wszystko siedzi w sekcji przedwzmacniacza.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mateo
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2013, 12:09

Re: Technics SA 290 nie gra jedna strona.

#5

Post autor: mateo »

Sluchawek nie podlaczalem, bo nie mam duzego jacka. Poza tym Gdy sie podglosni widac po diodach, ze prawa strona nie gra. Probowalem sztuczek z main i remote - bezskutecznie :(
Nawet jesli problem dotyczy tunera, to bedzie chodzic o przedwzmacniacz? Moze zimne luty? Tylko gdzie tego szukac?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SA 290 nie gra jedna strona.

#6

Post autor: Wojtek »

mateo pisze:Nawet jesli problem dotyczy tunera, to bedzie chodzic o przedwzmacniacz?
Może. Zresztą, jeśli jeden kanał potrafi Tobie czasem zginąć też na innych źródłach to tym bardziej na to wskazuje :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mateo
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2013, 12:09

Re: Technics SA 290 nie gra jedna strona.

#7

Post autor: mateo »

:( troche mnie to zmartwilo. Faktycznie to gubienie kanalu dotyczy rowniez prawej strony. Na zbieg okolicznosci to nie wyglada.
Co w takim razie proponujesz. Gdzie bedzie ten przedwzmacniacz i co z nim robic?
Kiedys mialem juz problem z tunerem.
Nie dzialaly zadne przyciski do wyboru ani do szukania stacji. Przelutowanie ukladu i wymiana paru diod pomogla.
Moze i na tym przedwzmaku sa jakies zimne luty.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SA 290 nie gra jedna strona.

#8

Post autor: Wojtek »

Możliwe. "Przedwzmacniacz" to jest w sumie wszystko pomiędzy wejściami/wyjściami, a końcówką mocy (czyli wyjściami na głośniki), nie licząc oczywiście w wypadku amplitunera układu tunera, bo jest to z tej perspektywy tak jakby "wbudowane źródło" zamiast zewnętrzne.

Schemat do ręki i jazda, a jak tego nie ma to ryzyk fizyk.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mateo
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2013, 12:09

Technics SA 290 nie gra jedna strona.

#9

Post autor: mateo »

Dzięki wielkie za info. Będę kombinował gdy znajdę odrobinę czasu.
ODPOWIEDZ