Stereo, a amplituner do kina domowego

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szy_a
Posty: 95
Rejestracja: 17 sie 2013, 11:57
Lokalizacja: Łódź

Stereo, a amplituner do kina domowego

#1

Post autor: szy_a »

Chcę sie podzielić zauważalną różnicą dźwięku dla różnych ustawień ampli.
Sprawa dotyczy odtwarzania stereo (ewentualnie w opcji 2.1) na sprzęcie do kina domowego - taką sytuację będzie mieć wielu z nas.

Przypadkiem zauważyłem że stereofonia jest mniej zniekształcona a scena bardziej poukładana jeśli w ustawieniach amli do kina domowego zmniejszymy odległość głośników przednich do minimum - u mnie (yamaha rx-v 671 ) to wartość minimalna 30 cm.
Wydaje się to logiczne bo ampli w powinien wtedy minimalnym stopniu ingerować w dźwięk, tak jak to się dzieje w zwykłych wzmakach stereo.
Pewnie sprawa jest dość indywidualna i dla danego ampli będzie to inna wartość - ale możecie mi wierzyć warto spróbować zmienić ustawienia i nie bazować np tak jak to na początku robiłem na Y.A.P.O. (dobranie automatyczne parametrów amlitunera za pomocą mikrofonu).
Myślę że tym bardziej ważne jest to przy odsłuchu z "patefonu" - czytaj gramofonu ;).

Ciekawe czy któryś z szanownych Forumowiczów zauważył taką zależność.
Pozdrowionka.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2013, 23:15 przez szy_a, łącznie zmieniany 1 raz.
Dual CS 621 / Shure M75 D / Shure N75 ED / MingDa MC-88PL
Yamaha RX-V 671 jako odtwarzacz sieciowy / IC - Atlas Voyager / Monitor Audio BX2
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Stereo a amplituner do kina domowego

#2

Post autor: Reymont »

szy_a pisze: Myślę że tym bardziej ważne jest to przy odsłuchu z patefonu.
Patefon

Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stereo, a amplituner do kina domowego

#3

Post autor: Wojtek »

Słuszne spostrzeżenia.

Nie wiem czy już napotkałeś, ale jeśli nie to przeczytaj ten wątek: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=36&t=568 :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
szy_a
Posty: 95
Rejestracja: 17 sie 2013, 11:57
Lokalizacja: Łódź

Re: Stereo, a amplituner do kina domowego

#4

Post autor: szy_a »

Zmiana ustawień, o których napisalem poczyniła cuda ;). Zachęcam wzystkich.

Przeczytałem podsunięty temat. Miliony takich dywagacji na forach.
Dla mnie wzmak cyfrowy to cyfrowy i tamten temat nie ma nic do rzeczy a AlaN ma rację.
Zupełnie inaczej z pełnym analogiem, gdzie cała sekcja nie ma przetworników A/C i C/A i. I stąd te różnice. Dodam że jeśłi chodzi o cyfrowy dźwięk czyli np bezstratny flac to ewidentnie słyszalna jest różnica pomiędzy 16/44,1 a np 24/96. Ale to już nie w temacie.
Ciekawi mnie jak się ma do tego wszystkiego możliwość przejścia sygnału (są w n iektórych K.D - umnie pure direct) gdzie wszystkie zbędne komponenty w tym i wyświetlacz jest wyłączony. Poczekam jak to będzie z gramofonem i podzielę się opinią.

Oczywiście jeśli ktoś już "walczył" z ustawieniami stereo w K.D i ma jakieś swoje wyrobione opinie prosze o odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2013, 16:07 przez szy_a, łącznie zmieniany 2 razy.
Dual CS 621 / Shure M75 D / Shure N75 ED / MingDa MC-88PL
Yamaha RX-V 671 jako odtwarzacz sieciowy / IC - Atlas Voyager / Monitor Audio BX2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stereo, a amplituner do kina domowego

#5

Post autor: Wojtek »

szy_a pisze:Miliony takich dywagacji na forach.
Zupełnie nie wiem co to ma do rzeczy.
szy_a pisze:a AlaN ma rację.
Miał rację, w tym że przyznał innym rację? :)
szy_a pisze:Ciekawi mnie jak się ma do tego wszystkiego możliwość przejścia sygnału (są w n iektórych K.D - umnie pure direct) gdzie wszystkie zbędne komponenty w tym i wyświetlacz jest wyłączony.
"Magicznie" nie zrobi się z tego czysty układ stereo, ale o tym też już było.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
szy_a
Posty: 95
Rejestracja: 17 sie 2013, 11:57
Lokalizacja: Łódź

Re: Stereo, a amplituner do kina domowego

#6

Post autor: szy_a »

Na "magicznie" przy pure direct to nie ma co liczyć - to fakt, zawsze to cyfrak i tyle. Sprawdzałem na sygnale cyfrowym - zapis flac.
Niebawem sprawdzę, bo czekam na duala621 jak to się ma do syg analogowego pod warunkiem, że będzie sprawny i wkładka z igłą pociągnie.
Postaram się przetestować flac 16/44.1 z winylem - może być cieżkie do weryfikacji ale spróbować musze.
Dual CS 621 / Shure M75 D / Shure N75 ED / MingDa MC-88PL
Yamaha RX-V 671 jako odtwarzacz sieciowy / IC - Atlas Voyager / Monitor Audio BX2
Awatar użytkownika
szy_a
Posty: 95
Rejestracja: 17 sie 2013, 11:57
Lokalizacja: Łódź

Re: Stereo, a amplituner do kina domowego

#7

Post autor: szy_a »

Dual 621 dotarł. Wkładka E242 igła E242. Co do jakości wkładka/igła nie mam pewności.
Porównując dźwięk do flac. DM Delta Machine i Dead Can Dance - Anastasis
Dół pasma w miarę, raczej miękki i niezbyt szybki, średnica jak za kotarą, wysokie wręcz zbyt delikatne. Całość jakby wycofana.
Do zmian ustawień wzmaka KD nie dojdzie przed doinwestowaniem - niezbędna najpierw zmiana kabla sygnałowego na coś porządnego i zmiana przynajmniej igły.
Po podstawowym dopieszczeniu napiszę jak to chodzi i porównam z innym źródłem.
Dual CS 621 / Shure M75 D / Shure N75 ED / MingDa MC-88PL
Yamaha RX-V 671 jako odtwarzacz sieciowy / IC - Atlas Voyager / Monitor Audio BX2
Awatar użytkownika
szy_a
Posty: 95
Rejestracja: 17 sie 2013, 11:57
Lokalizacja: Łódź

Stereo, a amplituner do kina domowego

#8

Post autor: szy_a »

Wszystkie powyżej zmiany plus walka z ustawieniami dały niezły efekt końcowy. Zmiana na Shure i kabel Corfial, RCA na pozłacane zamiast DIN 5. Do cyfrówki jeszcze brakuje ale już cieszy ucho i serce.
Dual CS 621 / Shure M75 D / Shure N75 ED / MingDa MC-88PL
Yamaha RX-V 671 jako odtwarzacz sieciowy / IC - Atlas Voyager / Monitor Audio BX2
Awatar użytkownika
szy_a
Posty: 95
Rejestracja: 17 sie 2013, 11:57
Lokalizacja: Łódź

Stereo, a amplituner do kina domowego

#9

Post autor: szy_a »

Czy ktoś przetestował w ten sposób ampli AV? Ustawienie nie jest proste.
Może ma ktoś inne sugestie?
Jeśli ktoś ma inne ustawienie to każda sugestia jest na miejscu.

Do Wojtka - usuń proszę nasze dywagacje, moje na temat zmian gramofonu również. Nie wnoszą nic do tematu.
Dual CS 621 / Shure M75 D / Shure N75 ED / MingDa MC-88PL
Yamaha RX-V 671 jako odtwarzacz sieciowy / IC - Atlas Voyager / Monitor Audio BX2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stereo, a amplituner do kina domowego

#10

Post autor: Wojtek »

szy_a pisze:Czy ktoś przetestował w ten sposób ampli AV? Ustawienie nie jest proste.
Ale o czym Ty piszesz teraz? Testować co i ustawienie czego? :)
szy_a pisze:Może ma ktoś inne sugestie?
Jeśli ktoś ma inne ustawienie to każda sugestia jest na miejscu.
Cisza w tym wypadku też może być bardzo wymowna.
szy_a pisze:Do Wojtka - usuń proszę nasze dywagacje, moje na temat zmian gramofonu również. Nie wnoszą nic do tematu.
Nie jestem fanem takiego zamiatania pod dywan, tym bardziej że jakoś mocno się tutaj nawet nie rozpisałem :)

Moja sugestia jest taka jak zawsze, jak chcesz mieć dobre stereo to daruj sobie wszelkiej maści "czarowanie" amplitunera KD.
Chyba że z jakichś przyczyn musisz z tym gnić, wtedy trzeba być gotowym na zaakceptowanie kompromisu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
szy_a
Posty: 95
Rejestracja: 17 sie 2013, 11:57
Lokalizacja: Łódź

Stereo, a amplituner do kina domowego

#11

Post autor: szy_a »

Pewnie nie miałeś takiego problemu ale wierz mi, że dostosowanie apli AV do stereo zajmuje kupę czasu tak żeby zagrał w MIARĘ poprawnie.

Sugerujesz że nikt na forum nie korzysta z apli KD do odsłuchu vinyli?
Dual CS 621 / Shure M75 D / Shure N75 ED / MingDa MC-88PL
Yamaha RX-V 671 jako odtwarzacz sieciowy / IC - Atlas Voyager / Monitor Audio BX2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stereo, a amplituner do kina domowego

#12

Post autor: Wojtek »

szy_a pisze:Pewnie nie miałeś takiego problemu ale wierz mi, że dostosowanie apli AV do stereo zajmuje kupę czasu tak żeby zagrał w MIARĘ poprawnie.
Tym bardziej warto wtedy postawić pytanie czy gra jest warta świeczki. Odpowiedź zapewne byłaby bardzo względna :)
szy_a pisze:Sugerujesz że nikt na forum nie korzysta z apli KD do odsłuchu vinyli?
Nie i nie wiem z czego wysnułeś taki wniosek :)
Jednakże wiem, iż większość która ma właśnie takie połączenie, robi to bardziej w drodze kompromisu/wygody, aniżeli chęci.
Nie każdy ma luksus związany z możliwością posiadania dwóch zestawów audio (jeden KD do filmów, drugi stereo do muzyki), a wtedy amplituner KD jest wyjściem kompromisowym. To chyba oczywiste.
Pomijam osoby nieświadome różnic. Tym to jest wszystko jedno ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Darek

Stereo, a amplituner do kina domowego

#13

Post autor: Darek »

szy_a pisze:Pewnie nie miałeś takiego problemu ale wierz mi, że dostosowanie apli AV do stereo zajmuje kupę czasu tak żeby zagrał w MIARĘ poprawnie.
jade na takim zestawie juz dosyc dlugo i niewiem gdzie ten problem z dostosowaniem. Co tam chcesz ustawiac? Mam model Yamaha RX - V661
Zreszta mozliwosci jakie daje ten ampli sa bardzo duze i tutaj to jedynie indywidualne jakies ustawienia bo raczej nikt nie bedzie w stanie pomoc ( za duzo czynnikow na to wplywa ) Ustawienia automatycznego raczej nie polecam. Moge jedynie podpowiedziec ze gdy juz ustawisz to wprowadz ustawienia do pamieci bo inaczej mozesz je szybko utracic i bedziesz robil to ponownie
marek29
Posty: 11
Rejestracja: 15 lis 2013, 20:07

Stereo, a amplituner do kina domowego

#14

Post autor: marek29 »

Ja posiadam rx-v795rds.
Sprzęt wiekowy ,aczkolwiek posiada do kina domowego to co powinien AC3/DTS.
Plusem jest rozwiązanie toru audio ,wzmacniacz posiada konwencjonalny potencjometr siły głosu a w przypadku wyłączenia efektów (OFF) cały tor cyfrowej obróbki dźwięku jest pomijany.
Wzmacniacz działa jako 2-chanel.
W moim przypadku nie używam osobnego SW.
Kolumny przednie mają bass 30cm i one odpowiadają za kanał basowy przy pracy w systemie 5/1.
Przy odsłuchu audio (efekt-off) wzmacniacz zachowuje się podobnie do klasycznego wzmacniacza 2ch.
Generalnie przy odsłuchu winyli nigdy nie używam DSP,tylko czyste stereo.
ODPOWIEDZ