Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

Żeby nie było za cicho
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#16

Post autor: Wojtek »

sadziu1:
Jest wiele rodzajów przedwzmacniaczy. Gramofonowy to tylko jeden z nich :) Zwyczajowo jest to oddzielny układ.
Przedwzmacniacz w Twoim Denonie tego układu nie ma.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
sadziu1
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2017, 12:39

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#17

Post autor: sadziu1 »

sbi pisze:Do podłączenia gramofonu musisz mieć w przypadku tego wzmacniacza dodatkowy przedwzmacniacz.
Wojtek pisze:Jest wiele rodzajów przedwzmacniaczy. Gramofonowy to tylko jeden z nich :) Zwyczajowo jest to oddzielny układ.
Przedwzmacniacz w Twoim Denonie tego układu nie ma.
Dziękuję Panowie. Tak też przypuszczałem. Pozdrawiam
technics SL-1600 mk1 + ADC integra | sansui au-d9 | canton karat 300
sveah
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2017, 09:09

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#18

Post autor: sveah »

Witam wszystkich (zarówno w tym wątku, jak i na forum)!

Z góry przepraszam, jeśli pytanie już było albo wydaje się śmieszne, ale przypadek przypadkowi nierówny, i tak samo z gramofonami.. może więc wy coś poradzicie?

Otóż mam starego, dobrego (podobno) Pioneera, jakiś czas temu zmieniana była też igła, podłączony jest pod mini wieżę (AUX), uziemiony (chociaż cokolwiek robię z tym uziemieniem -nie widzę (tj.nie słyszę!) różnicy). Problem polega na tym, że jest zbyt cichy (baardzo cichy). Planuję dokupić przedwzmacniacz PA-115 VIVANCO. I teraz pojawiają się moje wątpliwości - czy to wystarczy? Nie chodzi mi o dźwięk imprezowy, po prostu fajnie by było słuchać bez max.podgłaśniania i związanych z tym szumów. Oprócz tego , tak się zastanawiam, czy po prostu zamiast inwestować w przedwzmacniacze , lepiej byłoby kupić nowy gramofon? tym bardziej że czasem dźwięki zawijają, trudno uregulować, ciągle muszę wracać do jakiej dobrze znanej płyty, żeby dobrze wyczuć tempo - po czym, po krótkim czasie po powrocie do płyty docelowej problem powraca:/ ten "pasek" (nie znam profesjonalnej nazwy) płynie, przyspiesza, lub zwalnia.. i bywa że tak w kółko.. jednym słowem - męka :( (zaznaczę, że jeśli chodzi o wymianę gramofonu na nowy, to powstrzymuje mnie przede wszystkim fakt, że mam do niego mocno sentymentalne podejście :roll: i nie chcę się z nim rozstawać, ponadto nie lubię nowości z wejściem usb, jakichś stylizowanych nowoczesnych zabawek , itd, więc ten jest wręcz idealny). Jednak, jakość tej całej przyjemności jest mocno zaburzona, dlatego też zwracam się do Was z prośbą o pomoc.

Myślicie, że zakup przedwzmacniacza coś da? (mam na myśli głośność). Bo jeśli tak, ale zmęczy (wykończy!) mnie walka o jakość dźwięku i jednak któregoś dnia kupię np. nowszego pioneera (bo w nie chyba warto inwestować?), to ten przedwzmacniacz i tak byłby korzystny?

A na koniec jeszcze jedno pytania techniczne. Ten przedwzmacniacz pa115 VIVNCO http://allegro.pl/przedwzmacniacz-gramo ... ule_id=201 jest zaopatrzony (przynajmniej na zdjęciu) w jeden kabel do zasilacza. Jak rozumiem kablami gramofonu podłączę się do samego przedwzmacniacza, ale czym/jak do wieży?

Nie wiem czy jakieś dodatkowe informacje odnośnie gramofonu/wieży z mojej strony są potrzebne, ale mam nadzieję, że ktoś dobrnie do końca moich rozterek i doczekam się wsparcia :) Z góry - wielkie dzięki!


Pozdrawiam,
sveah
Ostatnio zmieniony 11 paź 2017, 18:25 przez sveah, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#19

Post autor: Regsoft »

sveah pisze:
11 paź 2017, 11:25
mam starego, dobrego (podobno) Pioneera
Jeśli gramofon nie ma wbudowanego przedwzmacniacza (stare nie mają) to musisz mieć przedwzmacniacz (niezależnie czy zmienisz gramofon). Nie chodzi tylko o głośność ale i prawidłową korekcję dźwięku wkładki. Twoja wieża nie ma wejścia Phono (przedwzmacniacz wbudowany w wieżę) więc niezbędny jest zakup. Sam z tanich preferuję Behringera PP400 ale Vivanco też nie zniszczy uszu (miałem oba).

Co do samego Pioneera to być może potrzebuje smarowania, wymiany paska itd. Załóż temat w folderze gramofonów i podaj model.

Jak będziesz wymieniał (zawsze można) to wstrzel się w odpowiedni wątek zakupowy w zakładanym przedziale budżetu.

PS. Jako nowy forumowicz może warto przedstawić się w odpowiednim folderze? :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#20

Post autor: darkman »

sveah pisze:
11 paź 2017, 11:25
(baardzo cichy). Planuję dokupić przedwzmacniacz PA-115 VIVANCO. I teraz pojawiają się moje wątpliwości - czy to wystarczy? Nie chodzi mi o dźwięk imprezowy, po prostu fajnie by było słuchać bez max.podgłaśniania i związanych z tym szumów.
Tak to rozwiąże te problemy z cichym odsłuchem. Poprawa będzie zdecydowana.
sveah pisze:
11 paź 2017, 11:25
PA-115 VIVANCO
Straszny dziad. Odradzam.
Regsoft pisze:
11 paź 2017, 11:51
Behringera PP400
Tak to znacznie lepszy wybór dla kolegi. Szału nie ma ale przyzwoity.
Warto też przemyśleć DJ ArtII - będzie na dłużej, a tym przedziale cenowym (200) ma brzmienie referencyjne dla 2 stówek tylko inni producenci o tym nie chcą się dowiedzieć.
sveah
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2017, 09:09

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#21

Post autor: sveah »

Wielkie dzięki za szybką reakcję :) co do przedwzmacniacza, to od razu zmieniam cel zakupu - na Behringera PP400, dzięki za radę! udało mi się znaleźć to: http://allegro.pl/show_item.php?item=69 ... d00be2ff62

Tylko nie wiem, w zestawie są jakieś kable..? potrzebny jeszcze zasilacz? Jak to podłączę? coś jeszcze mam dokupić?
Już się nie mogę doczekać mojego poczciwego gramofonu w nowej odsłonie dźwiękowej!!


p.s. Zajrzę z pewnością do folderu dla nowicjuszy, ale już teraz zaznaczam - nie jestem kolegą tylko koleżanką ;)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#22

Post autor: Regsoft »

sveah pisze:
11 paź 2017, 13:11
Tylko nie wiem, w zestawie są jakieś kable..?
Nie pamiętam czy był kabel cinch-cinch stereo ale zasilacz oczywiście jest ... 8-)
sveah pisze:
11 paź 2017, 13:11
nie jestem kolegą tylko koleżanką
Sama widziesz, że trzeba zacząć od przedstawienia się w odpowiednim folderze :D
sveah
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2017, 09:09

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#23

Post autor: sveah »

Proszę jeszcze o wskazówkę - między przedwzmacniaczem a wieżą - potrzebuję to ? http://allegro.pl/kabel-2x-rca-2x-rca-1 ... 77616.html ?

A więc:
gramofon do przedwzmacniacza (input : L-L / R-R) ale MM czy MC? - przedwzmacniacz do wieży (output) za pomocą cinch-cinch stereo ?
Uziemienie gramofonu - do przedwzmacniacza - gdzie dokładnie?
(i zasilacz do kontaktu - jeśli już się tak rozdrabniam 8-) )
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#24

Post autor: darkman »

Tak, ale Klotz to np taki (ten wybrany wyżej to badziew):
(potrzebujesz interkonekt)
http://allegro.pl/klotz-ac110-interkone ... 48146.html
lub np taki:
http://allegro.pl/cable-custom-interkon ... 02531.html
ten też fajny 0.75m:
http://allegro.pl/interkonekt-75-cm-mog ... 38655.html
posiadam go - fajny i zostanie na dłużej, powyższe też oczywiście są całkiem bdb.

Zwróć uwagę na długość jaka będzie Tobie potrzebna.

input: MM
sveah pisze:
12 paź 2017, 10:32
Uziemienie gramofonu - do przedwzmacniacza - gdzie dokładnie?
jak nie ma spec złącza GND to pod śrubkę jakąkolwiek na tyle obudowy,
sveah pisze:
12 paź 2017, 10:32
(i zasilacz do kontaktu
tak, zwłaszcza z obcą cywilizacją :) .. Oni mogą pracować na innej częstocie i na bateriach słonecznych.. zależy z jakiego układu będą przybywszy.

Aha, tylko ja nie wiem jaką masz wieżę? Wieża nie brzmi dla mnie zbyt optymistycznie - jakie masz złoącza z tyłu, to jak sądzę już wiesz i pytania są uzasadnione+
sveah
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2017, 09:09

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#25

Post autor: sveah »

darkman, w jakim sensie - nie brzmi optymistycznie? (znowu jakiś problem? tym razem z wieżą? :roll: )


co do kontaktu.. z obcą cywilizacją - bardzo trafna uwaga ;) :)))))))
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#26

Post autor: darkman »

sveah pisze:
12 paź 2017, 10:32
Uziemienie gramofonu - do przedwzmacniacza - gdzie dokładnie?
Aha w tym co linkowałaś jest zacisk GND = to tam zakręcasz uziemienie :character-cookiemonster:
Baw się dobrze, :)

Nie,nie po prostu nie wiem co to za wieża i co to takiego. Raczej obracam się w zakresie wzmacniaczy mocy. Stąd niekompetencja co do wiary i wież, choć jestem wierzący i praktykujący z reguły, jeśli nie zaśpię w Dzień Pański.
sveah
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2017, 09:09

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#27

Post autor: sveah »

:) To znowu ja!

Bo niby już wszystko wiem, a .. nie wiem.. :|

pisałam wcześniej:
"gramofon do przedwzmacniacza (input : L-L / R-R) ale MM czy MC? - przedwzmacniacz do wieży (output) za pomocą cinch-cinch stereo?"

Popatrzyłam sobie znowu jakie mam teraz podłączenie - na wieży mam AUX IN (tutaj podłączone są kable od gramofonu). Czyli teraz te kable gramofonowe pójdą do przedwzmacniacza - input czy output? MM czy MC? :roll: a później cinch-cinch stereo do wieży - do tego właśnie miejsca - AUX IN? Tak?



darkman - nie pisałam wczoraj, bo nie wiedziałam czy przypadkiem nie świętujesz Dnia Panskiego ;)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#28

Post autor: klin »

sveah pisze:
16 paź 2017, 08:28
input czy output? MM czy MC?
darkman pisze:
12 paź 2017, 10:50
input: MM
sveah pisze:
16 paź 2017, 08:28
a później cinch-cinch stereo do wieży - do tego właśnie miejsca - AUX IN? Tak?
Tak.
sveah pisze:
16 paź 2017, 08:28
darkman - nie pisałam wczoraj, bo nie wiedziałam czy przypadkiem nie świętujesz Dnia Panskiego
Ha! I to jest kluczowe pytanie!?? :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#29

Post autor: darkman »

Podłącz i 'Graj nie żałuj strun' Kobieto.
Daj znać czy wszystko OK. Jeśli nie to tam się skróci, a tu wydłuży i będzie mrozić, bo wóda nie ma chłodzić tylko poniewierać.
Podrzuć jeszcze informację jaki model Pioneera masz i jaka tam wkładka siedzi (doczytałem, że po wymianie igły jest, to dobrze). Coś pomyślimy nad regulacją obrotów, ale model to??
sveah
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2017, 09:09

Re: Wzmacniacz jako preamp gramofonowy.

#30

Post autor: sveah »

:D :D

Witam wszystkich :) wielkie serdeczne dzięki!! dotarły w koncu i kable, podłączyłam wszystko jak trzeba (tj. jak radziliście) i mój staruszek Pioneer PL-430 naprawdę daje radę! i to jak!! 8-) do tego nowa igła ATN 95 E zmieniona jakiś czas temu - po prostu słów mi brakuje! Jeszcze raz bardzo wam dziękuję i .. lecę słuchać ;) :D
ODPOWIEDZ