Problem z nivico 5020u

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Problem z nivico 5020u

#1

Post autor: pan_winyl »

Hej,

nivico jest już ze mną od ponad roku i po jakimś czasie zazęły mu dolegać choroby wieku ekhem późnego. Problem z jednym z kanałów - otóż brakuje mu mocy. Nie gra ciszej, nie zniekształca, nie brumi - brakuje mu mocy, głównie w górze skali.

Jako że to amplitumer wypoażony w korekcję brzmienia (swoją drogą supeer sprawa) moje podejrzenie padło na korektor. Na szczęście amplituner posiada opcję jego odłączenia - nazwijmy to trybem Direct. Ale użycie go nie wpływa na przypadłość.

Pytanie - raczej końcówka to nie jest, przekaźnika brak, więc kondensatory w torze przedwzmacniacza? Nikt nie chce się z nim bawić bo serwisówki brak, pozostaje mi więc rzeźbić samemu, ale pytanie czy jeszcze coś może wpływać na taką przypadłość?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z nivico 5020u

#2

Post autor: pan_winyl »

PS. problem wystepuje tak na wyjściu słuchawkowym jak i kolumnach.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Problem z nivico 5020u

#3

Post autor: Ukaniu »

Trudno mi sobie to wyobrazić, że przy niskiej mocy jest ok a przy wysokiej ciszej ale nie ma zniekształceń. Nie znam typowej usterki z takim skutkiem.
Można wydumać dowolne cuda, potencjometr głośności? dziwne ale ostatecznie możliwe, Kondensatory? raczej siada bez znaczenia na poziom sygnału. taka kompresja to nie byle co. Kilka minut z oscyloskopem i będzie wiadomo co mu dolega. Inaczej to wróżby.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
Tangram
Posty: 30
Rejestracja: 30 sie 2018, 17:48
Gramofon: AT LP120

Re: Problem z nivico 5020u

#4

Post autor: Tangram »

Może by sprawdzić prąd spoczynkowy na końcówkach mocy?
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z nivico 5020u

#5

Post autor: pan_winyl »

Tangram pisze:
25 paź 2023, 14:27
Może by sprawdzić prąd spoczynkowy na końcówkach mocy?
Znasz moze prosty sposób przy minimalnej ilości narzędzi? próbowałem wcisnąć go gdziebądź i oczywiście bez serwisówki nikt nie chce iść w temat. W domu mam pod ręką multimetr.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z nivico 5020u

#6

Post autor: pan_winyl »

Ukaniu pisze:
24 paź 2023, 23:59
Trudno mi sobie to wyobrazić, że przy niskiej mocy jest ok a przy wysokiej ciszej ale nie ma zniekształceń. Nie znam typowej usterki z takim skutkiem.
Można wydumać dowolne cuda, potencjometr głośności? dziwne ale ostatecznie możliwe, Kondensatory? raczej siada bez znaczenia na poziom sygnału. taka kompresja to nie byle co. Kilka minut z oscyloskopem i będzie wiadomo co mu dolega. Inaczej to wróżby.
Trochę stawiałem na to - zwłszacza że sa tam potencjometry suwwakowe w sekcji korekcji brzmienia- no ale niy odcięcie tej korekcji powinno rozwiązać temat. Z tym ok to nie do końca. Tak jak pisałem ale może niezbyt czytelnie:

amplituner gra bez zniekształceń, bez szumów, trzasków - nic.
problem to wyraźna dysproporcja "mocy" pomiędzy kanałem lewym i prawym. Prawy gra wyraźnie słabiej w górnym paśmie. Na początku myślałem że to problem ze zwrotnicą głośnikową ew. głośnikami wysokotonowymi, ale po zmianie amplitunera wykluczyłem tą drogę. Garja normalnie.

Co do zasady - nawet z usterką, te głośniki grają - ale ciszej.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Problem z nivico 5020u

#7

Post autor: chudy_b »

Nie próbuj samodzielnie sprawdzać prądu spoczynkowego jesli nie masz w tym jakiegoś doświadczenia. Duże prawdopodobieństwo fajerwerków i odesłania wzmacniacza na złom, bo wtedy to już ciężko będzie go ruszyć. Zamieniaj miejscami kolumny prawa, lewa. To samo zrób ze źródłem. Wykluczysz peryferia. A dalej to już tak jak Ukaniu napisał - oscyloskop i wszystko wiadomo.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z nivico 5020u

#8

Post autor: pan_winyl »

chudy_b pisze:
25 paź 2023, 17:42
Nie próbuj samodzielnie sprawdzać prądu spoczynkowego jesli nie masz w tym jakiegoś doświadczenia. Duże prawdopodobieństwo fajerwerków i odesłania wzmacniacza na złom, bo wtedy to już ciężko będzie go ruszyć. Zamieniaj miejscami kolumny prawa, lewa. To samo zrób ze źródłem. Wykluczysz peryferia. A dalej to już tak jak Ukaniu napisał - oscyloskop i wszystko wiadomo.
czyli oscyloskop. Kolumny i źródła sprawdziłem już dawno. No to teraz czeka mnie szukanie serwisu, który będzie chciał go przyjąć. Ew. zrobię pełny recap. Gorzej nie będzie.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Problem z nivico 5020u

#9

Post autor: Ukaniu »

Prąd spoczynkowy raczej nie spowoduje takich efektów.
Jak nie znajdziesz serwisu blisko to przyślij do mnie ja go naprawię. Dokumentacja nie jest konieczna. Czasem nawet zalewa epoksydowa modułów nie przeszkadza.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
ODPOWIEDZ