CD, Tape, Aux, Tuner ... czy rozne wejscia sie czyms roznia?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
cimas
Posty: 43
Rejestracja: 17 mar 2012, 17:08

CD, Tape, Aux, Tuner ... czy rozne wejscia sie czyms roznia?

#1

Post autor: cimas »

Jak w temacie :). Wiadomo ze wejscie gramofonowe "Phono" jest szczegolne ze wzgledu na przedwzmacniacz, ale czy reszta wejsc tez sie czym rozni poza podpisem? Udalo mi sie wyczytac ze sa "delikatnie" optymalizowane ze wzgledu na spodziewana sile sygnalu wejsciowego i np czytnik CD bedzie troche cichszy (slabiej wzmocniony) jak podepniemy go pod "Tape", ale roznica jest najczesciej niewielka. Na jakims forum anglojezycznym znalazlem tez wiadomosc ze wejscia "Tape" sa lepsze bo bardziej "bezposrednie".... cokolwiek by to mialo znaczyc. Prawda to wszystko czy ploki :)?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

CD, Tape, Aux, Tuner ... czy rozne wejscia sie czyms roznia?

#2

Post autor: Wojtek »

cimas pisze:Udalo mi sie wyczytac ze sa "delikatnie" optymalizowane ze wzgledu na spodziewana sile sygnalu wejsciowego i np czytnik CD bedzie troche cichszy (slabiej wzmocniony) jak podepniemy go pod "Tape", ale roznica jest najczesciej niewielka. Na jakims forum anglojezycznym znalazlem tez wiadomosc ze wejscia "Tape" sa lepsze bo bardziej "bezposrednie".... cokolwiek by to mialo znaczyc. Prawda to wszystko czy ploki :)?
Wg mnie są to banialuki.
Możesz podać konkretniejsze źródło niż "gdzieś" i "jakimś"?
Może omawiano jakiś konkretny sprzęt, którego faktycznie wyróżniają takie nietypowe cechy, a skoro tak to jestem ciekaw co to za model.

Generalnie to różnią się one tylko podpisem, bo wszystkie są wejściami (i wyjściami w przypadku magnetofonu) o charakterystyce liniowej.

To wszystko zresztą widać jak na dłoni w specyfikacji technicznej danego wzmacniacza/amplitunera, gdzie parametry wszystkich wejść liniowych są zazwyczaj traktowane jednakowo. Gdyby się różniły, producent nie mógłby zastosować takiego uproszczenia.
To samo można wyczytać także z schematów blokowych.

Jeśli już jakieś wejścia liniowe się między sobą różnią to jest to już cecha konkretnej konstrukcji, a nie ogólna prawidłowość, bo są to przypadki szczególne.

W typowych konstrukcjach nie ma "bardziej bezpośrednich" wejść, bo to wszystko na początku trafia do miksera sekcji przedwzmacniacza.
Odpowiednim selektorem wskazujesz tylko jaki sygnał ma przedwzmacniacz puszczać na wyjście słuchawkowe i końcówki mocy (a w konsekwencji do głośników) czy tez co ma trafić na wyjście magnetofonowe.
Jeszcze inny design ma oddzielny selektor dla wyjścia magnetofonowego, umożliwiający wybranie czego chcesz aktualnie słuchać, a co ma trafiać do magnetofonu, oddzielnie.

W sytuacji kiedy mamy w wzmacniaczu funkcję "direct" to chodzi w niej tylko o to, że po mikserze sygnał nie trafia do sekcji przedwzmacniacza odpowiedzialnych za korektę tonalną (korekta charakterystyki, filtry, podbicia, itd.), ale przechodzi bezpośrednio na wyjście przedwzmacniacza (czyli do wejścia końcówki mocy).
Czasami jest od tego specjalny "mostek" omijający układ, dzięki któremu teoretycznie zyskujemy nieco np. na stosunku sygnału do szumu, ale jeśli już coś takiego występuje to zazwyczaj tylko dla jednego wejścia (np. CD), ale spotyka się też tego typu rozwiązanie dla każdego wejścia.
Zazwyczaj jednak funkcja "direct" daje nam ten sam efekt co ustawienia wszystkich funkcji korekcyjnych "na zero", czyli bez podbarwień.


Zresztą, jak się nie wierzy teorii to zawsze można przekonać się samemu drogą eksperymentu, podpinając to samo źródło z sygnałem liniowym pod różne wejścia by się przekonać czy poziom głośności albo jakakolwiek inna charakterystyka brzmieniowa się różni między nimi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
cimas
Posty: 43
Rejestracja: 17 mar 2012, 17:08

Re: CD, Tape, Aux, Tuner ... czy rozne wejscia sie czyms roz

#3

Post autor: cimas »

Udalo mi sie znalezc forum i post gdzie znalazlem te "rewelacje" i niestety musze przyznac ze troszke nadinterpretowalem :oops: . Post jest z watku na audiokarma:

http://www.audiokarma.org/forums/archiv ... 16032.html

Zmylil mnie wpis uzytownika whyaskit
I have read that a CD player can have a higher output than a tape deck but that would only be noticed as a needed adjustment in the volume control to maintain a common level.

Czytalem na szybko i przed meczem ;) i pokrecilem. Z wpisu wynika ze zrodla maja rozna sile sygnalu a nie ze wejscia wzmacniacza rozne wzmocnienia.

Co do domniemanej wiekszej "bezposredniosci" wejscia Tape w tym samy watku pisze o tym Art K., ale bez odniesienia do jakiegokolwiek modelu i nie wyjasnia co ma na mysli.

Wzgledem roznych wejsc, znalazlem tez informacje ze Sansui QRX-7500 ma 2 wejscia Aux opisywane jako "high" i "low", odpowiednio na 100mV i 200mV:
http://www.audiokarma.org/forums/archiv ... 05297.html - wpis uzytkownika kbs48
Na zdjeciach tylnego panelu tego modelu rzeczywiscie widac takie wejscia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

CD, Tape, Aux, Tuner ... czy rozne wejscia sie czyms roznia?

#4

Post autor: Wojtek »

cimas pisze:Co do domniemanej wiekszej "bezposredniosci" wejscia Tape w tym samy watku pisze o tym Art K., ale bez odniesienia do jakiegokolwiek modelu i nie wyjasnia co ma na mysli.
No właśnie. A ja osobiście nie kojarzę takiej konstrukcji, gdzie tak faktycznie by było :)
Nie ma co zgadywać, trzeba trzymać się tego co pewne.
cimas pisze:Wzgledem roznych wejsc, znalazlem tez informacje ze Sansui QRX-7500 ma 2 wejscia Aux opisywane jako "high" i "low", odpowiednio na 100mV i 200mV:
To jest przykład konstrukcji z niestandardowym pomysłem na wejścia :) Użytkownik ma tym samym wybór, w zależności od parametrów podłączanego źródła.
W sytuacji kiedy źródło sygnałowe z jakiegoś powodu podawało zbyt wysokie napięcie wyjściowe sygnału (powyżej 100mV), np. jakiś zagraniczny magnetofon czy radio (trzymające się "własnych standardów", jak to czasami było np. w konstrukcjach niemieckich), użytkownik mógł wpiąć je do wejścia Aux High, które było bardziej przystosowane do wyższego napięcia sygnałowego.
Pozostałe wejścia liniowe miały w tym klocku pośrednią wartość czułości, czyli 150mV.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ