Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

Żeby nie było za cicho
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#31

Post autor: Wojtek »

U mnie takie historie zwykle potrafiły powodować sprzęganie. Niektóre metalowe koszyki są też problematyczne pod tym względem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#32

Post autor: jpablo »

Generalnie to już jest ciut lepiej, po założeniu podkładek, poprawieniu zaciśnięcia pinów (trzeba pamiętać, że ta wkładka Grace F8 ma niestandardowo cienkie piny i tu też może być jakiś problem), konkretnym dociśnięciu 'lewarka' wciskającego wkładke w headshell, itd. Wkładka przestała reagować na zbliżenie palucha do niej tak jak wcześniej. Ale nadal jest lekkie buczenie o niskiej częstotliwości, jednak już nie tak uporczywe. Może to jednak jest problem z tym, że śróbki się stykają z metalową częścią wkładki. Zamówie nowe śróbki, cieńsze te okrągłe zamiast kanciastych jak mam teraz, i zobaczymy.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#33

Post autor: Bacek »

Zamów nylonowe to nie będziesz musiał się przejmować aż tak bardzo średnicą. Przy okazji można je idealnie na wymiar dociąć. Wada lub zaleta w zależności od zastosowania jest taka że są lżejsze od normalnych, są wersje i białe i czarne.
Samo buczenie to może być tez kwestia reszty toru, no chyba że coś już tu podłączałeś i z innym gramofonem/wkładką było lepiej.
W każdy razie do sytuacji że dotykasz i nic się nie zmienia (psuje lub poprawia) powinno dać się doprowadzić. To raczej świadczy o jakichś problemach z masą.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#34

Post autor: jpablo »

Bacek pisze:
14 sie 2022, 21:16
To buczenie o niskiej częstotliwości pojawia się wtedy gdy igła styka się z płytą, podczas cichych partii lub pomiędzy utworami, tak jakby samo stykanie się igły z płytą i było słyszalne. Dla mnie jest to jednak ciut za słyszalne chociaż już teraz da się słuchać utworów w przeciwieństwie do dni poprzednich gdy robiło się ciszej na utworze. Ciągle myśle o tych cienkich pinach wkładki Grace F8, czy aby wszędzie się odpowiednio stykają (bo musiałem je spłaszczyć malenkimi kombinerkami co to mam z takiego jednego malego multitoola), i może coś tam wibruje bo nie do końca mocno się styka z pinem, cholera wie. Mam plan kupić dodatkowego headshella do tego duala, podłączyć starą wkładkę dualową, którą mam i sprawdzić czy tam będzie wszystko w porządku bo już tyle czasu mineło, że po prostu nie pamiętam czy to samo było słychać czy nie.
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#35

Post autor: jpablo »

Bacek pisze:
14 sie 2022, 21:16
Zamów nylonowe to nie będziesz musiał się przejmować aż tak bardzo średnicą.
Mógłbyś proszę podać link do takowych?
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1893
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#36

Post autor: Jaculek »

jpablo pisze:
14 sie 2022, 21:22
buczenie o niskiej częstotliwości pojawia się wtedy gdy igła styka się z płytą
To wygląda na to, że źródłem jest talerz/obudowa. Sprawdź czy trafo jest dobrze zamocowane. Bywa, że odkręcają się śrubki, które je mocują. W co najmniej jednym, który serwisowałem, miałem całkowicie odkręconą jedną śrubkę. Gdy zbliżysz ucho do obudowy słychać buczenie lub inne dźwięki gdy talerz się obraca?
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#37

Post autor: jpablo »

Jaculek pisze:
14 sie 2022, 21:31
Gdy zbliżysz ucho do obudowy słychać buczenie lub inne dźwięki gdy talerz się obraca?
Zbliżyłem ucho i chyba nic nie słysze.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1893
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#38

Post autor: Jaculek »

jpablo pisze:
14 sie 2022, 21:34
Zbliżyłem ucho i chyba nic nie słysze.
Mimo wszystko sprawdziłbym te trafo.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#39

Post autor: Bacek »

Jaculek pisze:
14 sie 2022, 21:31
To wygląda na to, że źródłem jest talerz/obudowa.
Może tak a moze nie. Tam jest mute, wiec jak igła jest wysoko to sygnał jest zwarty.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1893
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#40

Post autor: Jaculek »

Tak ale styki rozwierają się gdy zaczyna się opuszczenie igły, jeszcze zanim dotknie ona płyty.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#41

Post autor: jpablo »

Jaculek pisze:
14 sie 2022, 21:50
jpablo pisze:
14 sie 2022, 21:34
Zbliżyłem ucho i chyba nic nie słysze.
Mimo wszystko sprawdziłbym te trafo.
Sprawdze bo i tak kupiłem kabel uziemiający i chce zobaczyć jak to tam wygląda w środku. (przypomne, że mam interkonekty bez kabla uziemiającego bo rzekomo wszystko jest podłączone do ich ekranu).
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#42

Post autor: Bacek »

jpablo pisze:
14 sie 2022, 21:34
Zbliżyłem ucho i chyba nic nie słysze.
U mnie uchem nic nie było słychać od obudowy.. natomiast po zamianie zawieszenia transformatora na miękko słychać było różnice (nieruchoma płyta, wszystko wlączone, igła na płycie i wzmacniacz na głośno.)
Co do śrubek to chyba w TME przy okazji innych zakupów na sztuki brałem
Tu jakieś są ale tylko 12mm długości.
https://kamami.pl/zestawy-wkretow/58015 ... sztuk.html
Najlepiej pewnie było by kupić m2,5x20. Żeby były krótsze wystarczy ruch nożykiem. No i nie zaciskać za mocno przy skręcaniu.
Tak czy siak najpierw zrobił bym porządki z kablami. Luźne styki na pinach też mogą dawać dziwne efekty.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ