Preamp Audiokultura ISKRA

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#46

Post autor: Merrick »

Wojtek pisze:
15 lut 2021, 23:34
Chyba raczej postu sponsorowanego
Wiem wiem. Niepotrzebnie wstawiłem ten link
Wojtek pisze:
15 lut 2021, 23:34
Była tu zresztą na łamach wątku dyskusja z konstruktorem.
czytałem. Miło że do nas wpadł i odpowiedział na pare pytań. Przynajmniej wszystko jest jasne
Wojtek pisze:
15 lut 2021, 23:34
Z drugiej strony - wiem z dyskusji na FB że konstruktor patrzy mocno z góry na takiego Bufonika czy na cokolwiek co zrobił ahaja, pomimo że nie słuchał, co też... nie jest zbyt fajne, ale rozumiem że łatwiej żyć w przekonaniu że zrobiło się najlepszy preamp DIY z Polandii.
Wynika z tego że konstruktor Iskry jest Bufonem :)
Trzymam kciuki za naszego BUphone
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
arek@audiokultura
Posty: 22
Rejestracja: 29 lis 2018, 16:18

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#47

Post autor: arek@audiokultura »

Wojtek pisze:
15 lut 2021, 23:34
Chyba raczej postu sponsorowanego
Wojtek, za recenzję na łamach SiK nie zapłaciłem złotówki. Nie jestem również reklamodawcą.
Na Twoim miejscu zastanowiłbym się dwa razy, zanim następnym razem popełnisz takie zdanie, ok?
Wojtek pisze:
15 lut 2021, 23:34
wiem z dyskusji na FB że konstruktor patrzy mocno z góry na takiego Bufonika czy na cokolwiek co zrobił ahaja, pomimo że nie słuchał
Nie, nie patrzę "z góry". Nie są w zasięgu mojego zainteresowania urządzenia DIY z tej prostej przyczyny, że są to konstrukcje amatorskie. Z pewnością są niezłe, ale nie są sprzedawane oficjalnie. To nie są firmy, nie płacą podatków itd... Zadałem Ci zresztą na ten temat kilka pytań na FB. Nie odpowiedziałeś.

I na koniec: jaki ustawień potrzebujesz? Jak rozumiem, jesteś miłośnikiem MM. Mając do wyboru obciążenie 75k, 47k i wynikowe ok.28k plus regulację pojemności od zera (przewód) do ok.450pF masz w zasięgu wszystkie wkładki MM obecne na rynku. Podaj mi konkretne ustawienie jakiego Ci brak?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41557
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#48

Post autor: Wojtek »

arek@audiokultura pisze:
16 lut 2021, 00:17
Wojtek, za recenzję na łamach SiK nie zapłaciłem złotówki. Nie jestem również reklamodawcą.
Na Twoim miejscu zastanowiłbym się dwa razy, zanim następnym razem popełnisz takie zdanie, ok?
Spoko, to był bardziej przytyk do tego jak ta "recenzja" brzmi aniżeli tworzenie jakichś teorii spiskowych.

W ramach przeprosin rzucam link do rzetelnej recki z zagramanicy: https://www.tnt-audio.com/ampli/audioku ... ra1_e.html
arek@audiokultura pisze:
16 lut 2021, 00:17
Nie, nie patrzę "z góry". Nie są w zasięgu mojego zainteresowania urządzenia DIY z tej prostej przyczyny, że są to konstrukcje amatorskie. Z pewnością są niezłe, ale nie są sprzedawane oficjalnie. To nie są firmy, nie płacą podatków itd... Zadałem Ci zresztą na ten temat kilka pytań na FB. Nie odpowiedziałeś.
Nie odpowiedziałem, bo głupio mi było podawać odpowiedzi do rzeczy które bardzo łatwo wygooglować, tj. kto jest konstruktorem i gdzie można zamówić. Większość ludzi nie ma z tym problemów.

Prawdą jest, że to są projekty hobbystów i ich konstruktorzy (póki co) nie robią sobie z tego głównego źródła utrzymania. Nie każdy musi czy też ma takie priorytety życiowe. Ceny by wzrosły, naturalnie. Ilościowo jednak te konstrukcje póki co zjadają Iskrę, przynajmniej na lokalnym rynku, więc ignorowanie ich może nie do końca świadczyć dobrze, szczególnie kiedy nie kryjesz się z tekstami typu:
arek@audiokultura pisze:Mało tego - jestem zdania że niewiele jest przedwzmacniaczy mc na rynku które są równie szczegółowe jak Iskra. I specjalnie nie zakładam tutaj żadnych widełek cenowych. 🙂
Niemniej chyba nie ma co ganić i narzekać że "kuchenni" konstruktorzy jeszcze nie odpalili firm - wszak to oznacza mniej powodów do zmartwień dla Audiokultura.
arek@audiokultura pisze:
16 lut 2021, 00:17
I na koniec: jaki ustawień potrzebujesz?
arek@audiokultura pisze:
16 lut 2021, 00:17
Podaj mi konkretne ustawienie jakiego Ci brak?
Już kiedyś podałem propozycję na tacy na łamach wątku: viewtopic.php?p=317671#p317671
arek@audiokultura pisze:
16 lut 2021, 00:17
Jak rozumiem, jesteś miłośnikiem MM.
Jestem miłośnikiem MM, MI, IM i MC. Nie dyskryminuję ani nie faworyzuję.
Jestem kolekcjonerem.
Posiadam przeszło 100 wkładek (ile dokładnie nawet sam nie wiem), skupiając się zarazem na topowych modelach z serii.
Mało kto jest takim "świrem" i nie chodzi o to żeby celować z produktem w takiego mnie, niemniej jak już pisałem tutaj wcześniej - wystarczy nawet jeden człowiek z jedną wkładką X, która ma swój "złoty punkt" w loadingu takim, a nie innym. Im większe pole do popisu tym bardziej nasze pudełko jest uniwersalne i atrakcyjne.

Zawsze namawiam ludzi do eksperymentowania z loadingiem wkładek, niemniej i tak masa ludzi czy to publicznie czy prywatnie pyta się o rekomendowane nastawy pod wkładkę + igłę Y. Byłoby głupio jakbym musiał wyganiać ludków i rozkładać ręce albo iść w półśrodki tylko dlatego że postawili na Iskrę.
arek@audiokultura pisze:
16 lut 2021, 00:17
Mając do wyboru obciążenie 75k, 47k i wynikowe ok.28k plus regulację pojemności od zera (przewód) do ok.450pF masz w zasięgu wszystkie wkładki MM obecne na rynku.
Z mojej perspektywy - nie masz racji. Jeśli będziesz próbował przekonywać mnie, że nie wiem o czym piszę, marudzę, wymyślam i tak na prawdę to co oferuje Iskra powinno wystarczyć każdemu - nie uda Ci się, wybacz.

Można nawet powiedzieć że byłem "prowodyrem" do tego że "kuchenny" BUphono od wydry w ogóle ma jakieś nastawy MM + ma akurat takie, a nie inne. "Otake rozwiązania walczyłem", co można znaleźć na łamach tematu konstrukcyjnego ww. preampa, a konstruktor się skusił i chyba nie narzeka.

Dlatego też to samo robię tutaj, namawiając do zmiany zdania, żeby Iskra z "not good, not terrible" poszła bardziej w stronę "professional choice".

Niech nawet kosztuje te 100 jurków więcej tylko przez to - będzie dobrze.

A żeby nie było że ja to taki narzekacz, to dorzucę jeszcze szeroko-zakrojone pomysły biznesowe:

Skoro Iskra 1 to już zamknięty projekt i nie chcesz go modyfikować pod masową (hehe) produkcję, to wprowadź do oferty dodatkowe odmiany, nazwijmy je:
- "mini" i "pro",
- "1-" i "1+" lub
- "Bies" i "Iryda" (pozdro dla kumatych)

Iskra 1 mini byłaby tańsza i mogłaby praktycznie nie mieć nastaw, no może gain w jakimś ograniczonym zakresie, przyjąć na sztywno 100pF i 47kOhm po stronie MM, adekwatnie okolice 30 ohm po stronie MC i styknie. Większość będzie hepi i zadowolona, legendarna (ponoć) selektywność sekcji MC chyba nie zniknie.

Iskra 1 pro będzie wersją "na bogato" z większą ilością nastaw, oczywiście za dopłatą. Taki ukłon dla świrów maruderów i wszystkich tych co lubią mieć masę pstryczków nawet jak boją się z nich korzystać (a jest sporo takich właścicieli Nudy czy Husarii nawet :morda: ).

Ciemny lud audiofilski to kupi, serio, bo i tak masz spoko ceny.

Dam oficjalną okejkę "kanalia poleca", napiszę elaborat który będziesz mógł dokładać do pudełka i nie będzie wstydu na dzielni.
Tzn. o ile jakoś to zagra, bo póki co to niewim, bo nie jestem targetem :(


Przy czym - ja wiem że to odbieranie/dokładnie pstryczków to przy całości trudu opracowania własnego układu preampa to jest serio pikuś.
Jeszcze jakbyś miał jakieś fancy pokrętła tu i ówdzie czy inny panel dotykowy albo dzikie węże to bym zrozumiał trud, ale jak to wszystko i tak jest na dip-switchach to o co ta cała walka? Że mniej znaczy więcej? Coś jak downsizing w branży moto? :morda:
Oby nie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#49

Post autor: wydra »

Wojtek pisze:
16 lut 2021, 01:22
Można nawet powiedzieć że byłem "prowodyrem" do tego że "kuchenny" BUphono od wydry w ogóle ma jakieś nastawy MM + ma akurat takie, a nie inne. "Otake rozwiązania walczyłem", co można znaleźć na łamach tematu konstrukcyjnego ww. preampa, a konstruktor się skusił i chyba nie narzeka.
Nie narzekam :) A nawet korzystam :D bo używam niestandardowego 57k 0pF(18pF) od siebie mogę tylko dodać że takie nastawy powodują że nie zamykamy się na jakieś granie wkładki możemy ja dodatkowo zequalizować w jakimś zakresie pod siebie :)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#50

Post autor: Merrick »

Dodam od siebie że BUphone to stały progres który chyba nie ma końca gdyż konstruktor bierze pod uwagę każdą opinię osoby która odsłuchuje BUphpna a że są tam rozwiązania których nie ma Iskra 1 takich jak np parowane tranzystory obawiam się że Iskra będzie dla "ciemnych mas" a BUphone dla pasjonatów dobrego brzmienia
Dlatego lepszym rozwiązaniem jest rozwój Iskry
Wojtek pisze:
16 lut 2021, 01:22
Iskra 1 pro będzie wersją "na bogato" z większą ilością nastaw, oczywiście za dopłatą.
Zwłaszcza że opinie o brzmieniu Iskry są pozytywne
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
arek@audiokultura
Posty: 22
Rejestracja: 29 lis 2018, 16:18

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#51

Post autor: arek@audiokultura »

Ustawienia pojemności i obciążenie wkładki mm traktuję jako jednorazowy setup kalibrowany za pomocą płyty testowej.
Pasmo ma się zgadzać i zdaje się, że o to chodzi w HiFi?
Ustawiasz, zapominasz a reszta jest muzyką. ;)
Merrick pisze:
16 lut 2021, 14:15
parowane tranzystory
Rzeczywiście: Iskra nie ma "parowanych tranzystorów".
Nie ma też lamp elektronowych, jeżeli wiesz o czym mówię :D
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#52

Post autor: wydra »

Rzuć tutaj na forum jedną iskrę co Ci szkodzi :) To duża społeczność winylomaniaków, jakiś temat odnośnie testów i opinii :) Mój Buphonik miał już dużo testów i nie zginał ;) taka luźna propozycja :) Mysle że chłopaki nie będą mieć nic przeciwko
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#53

Post autor: zbyszek1982 »

Ja chętnie potestuję :)
arek@audiokultura pisze:
16 lut 2021, 00:17
Nie, nie patrzę "z góry". Nie są w zasięgu mojego zainteresowania urządzenia DIY z tej prostej przyczyny, że są to konstrukcje amatorskie.
No to może warto się zainteresować tym co tam "amatorzy" wyprodukowali, bo wtedy może się wyjaśnić dlaczego np. sprzedaż Iskry jest poniżej oczekiwań.

Ahaja wprowadził do obiegu już kilka modeli przedwzmacniaczy, bo i Nudy było kilka wersji, dwie wersje Husarii, i teraz MacabRiaa, i każdy z nich spokojnie mógłby stanąć na półce sklepowej. Zwłaszcza w wykonaniu autorskim.

Wydra z kolei pracuje w branży audio jako konstruktor zawodowo, a Buphono to jest poboczny projekt niejako na własne potrzeby. Dodajmy, że też nie odbiega on jakościowo pod względem wykonania od produktów sklepowych.

Nie każdy musi mieć ambicje, żeby od razu rozwijać z tego firmę. Jednocześnie nie znaczy to, że na takim małym rynku jak nasz, te konstrukcje nie są dla Iskry konkurencją, bo są dla wielu pierwszym wyborem.

Oczywiście chwali Ci się, że oferujesz produkt w obiegu sklepowym ale pozycja DIY na naszym rynku jest w tym obszarze na tyle silna, że trzeba wiedzieć z czym się zmagasz.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2021, 15:20 przez zbyszek1982, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41557
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#54

Post autor: Wojtek »

arek@audiokultura pisze:
17 lut 2021, 12:01
Ustawienia pojemności i obciążenie wkładki mm traktuję jako jednorazowy setup kalibrowany za pomocą płyty testowej.
Pasmo ma się zgadzać i zdaje się, że o to chodzi w HiFi?
Ustawiasz, zapominasz a reszta jest muzyką.
OK, ale to ma być argument za czym?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#55

Post autor: wydra »

Wkładkę się zmienia i nowa może już zagrać inaczej, preamp nie koniecznie trzeba zmieniać jak się podoba tak jak wzmacniacz, kolumny czy resztę toru. Z reszta igła się zużywa więc tak czy inaczej trzeba ja zmienić, a zwyczajnie wkładka może się znudzić. a możliwość dostrojenia toru do wkładki jest wg mnie bardzo dobre.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#56

Post autor: gravediggie »

wydra pisze:
17 lut 2021, 12:41
Rzuć tutaj na forum jedną iskrę co Ci szkodzi
Jestem za, zwłaszcza że niebieska Iskra chodzi mi po głowie, chętnie przetestuję.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#57

Post autor: Merrick »

arek@audiokultura pisze:
17 lut 2021, 12:01
Rzeczywiście: Iskra nie ma "parowanych tranzystorów".
No bo nie ma :D posiada opampy jak widzę ale nie wiadomo jakie. A co niektórzy z nas posiadają Bursony i Staccato OS więc jeśli te twoje opampy są na stolikach to można sprawdzić różne opcje wzmacniaczy a nie tylko wkładek i nastawień Iskry dlatego też skłaniam się do pomysłu
wydra pisze:
17 lut 2021, 12:41
Rzuć tutaj na forum jedną iskrę co Ci szkodzi To duża społeczność winylomaniaków, jakiś temat odnośnie testów i opinii Mój Buphonik miał już dużo testów i nie zginał taka luźna propozycja
Dokładnie tak jak napisałeś :D
zbyszek1982 pisze:
17 lut 2021, 13:00
Ja chętnie potestuję
każdy chętnie potestuje :D
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Marcinus
Posty: 346
Rejestracja: 05 sty 2021, 13:08
Lokalizacja: Jarocin

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#58

Post autor: Marcinus »

Merrick pisze:
16 lut 2021, 00:16
Wynika z tego że konstruktor Iskry jest Bufonem
Uwierz mi, że nie jest. Wręcz przeciwnie, super gość.
Byłoby fajnie, gdyby każdy producent, albo choć sprzedawca był taki pomocny i elastyczny.
Jestem mega zadowolonym użytkownikiem Iskry :)
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#59

Post autor: Merrick »

Marcinus pisze:
23 lut 2021, 13:14
Uwierz mi, że nie jest. Wręcz przeciwnie, super gość.
Byłoby fajnie, gdyby każdy producent, albo choć sprzedawca był taki pomocny i elastyczny.
Jestem mega zadowolonym użytkownikiem Iskry
Miło to słyszeć :) Mam nadzieję że się na nas nie obraził i będzie kontynuował dyskusję i puści jeden egzemplarz Iskry do odsłuchu na forum
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Preamp Audiokultura ISKRA

#60

Post autor: 32lysy »

Merrick pisze:
23 lut 2021, 13:42
Marcinus pisze:
23 lut 2021, 13:14
Uwierz mi, że nie jest. Wręcz przeciwnie, super gość.
Byłoby fajnie, gdyby każdy producent, albo choć sprzedawca był taki pomocny i elastyczny.
Jestem mega zadowolonym użytkownikiem Iskry
Miło to słyszeć :) Mam nadzieję że się na nas nie obraził i będzie kontynuował dyskusję i puści jeden egzemplarz Iskry do odsłuchu na forum
Ja również odniosłem bardzo pozytywne wrażenie i również jestem zadowolony z iskry.
ODPOWIEDZ