Harman/Kardon A.401 druga szansa?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#91

Post autor: szczepan_def »

samuraj pisze:
05 sty 2020, 18:20
Co mnie w nich martwi to mały opór między kolektorem a emiterem
sprawdź te trany testem diody - jedyny test zerojedynkowy
samuraj pisze:
05 sty 2020, 18:20
Dwie diody są na niej do wymiany na pewno.
to samo co powyżej - wylutuji test diody w obie strony pokaże swoje
samuraj pisze:
05 sty 2020, 18:20
Były lutowane po owinięciu na kołkach (nie wiem jak to ustrojstwo się nazywa) i ciekawi mnie czy taki sposób jest konieczny czy wystarczy dolutować kabelek „na zakładkę” tzn. tylko stykając go z kołkiem?
nic nie odwijam z kołków, jak muszę to po opisaniu i fotkach wylutowuje całe kołki z PCB, tak łatwiej
Too many tubes, too little time...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#92

Post autor: cobra »

Amrówek,
zastanów się: żarówka jest na napięcie 230V. Wzmacniacz też. Są one połączone szeregowo.

Przypadek 1.
Wzmacniacz jest sprawny - ma rezystancję znacznie większą niż zimna żarówka. Ogromna większość napięcia odkłada się na wzmacniaczu, niewielka na żarówce. Żarówka nie świeci.

Przypadek 2.
wzmacniacz ma zwarcie - jego rezystancja jest mniejsza niż zimnej żarówki. Na żarówce odkłada się napięcie większe niż na wzmacniaczu. Żarówka rozgrzewa się, ogranicza prąd i zaczyna świecić. Ogromna większość napięcia odkłada się na żarówce, a niewielka część napięcia na wzmacniaczu.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7660
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#93

Post autor: amrowek »

cobra
jak napiecie pojdzie wieksze niż jest żarowka to może rozbłysnąc raz
żąrnik robi za rezystor
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#94

Post autor: szczepan_def »

samuraj pisze:
05 sty 2020, 21:21
Przy trzecim kawałku jeden kanał ucichł lub trzeszczał i poruszałem potencjometrem od balansu. Nie pamiętam czy dźwięk zaginął przed poruszeniem potencjometrem czy w skutek pokręcenia. Wtedy żarówka dopiero rozbłyskiwała pulsującym światłem. Tak czy inaczej grał jakieś siedem minut z żarówką zamiast bezpiecznika.
I tu nie wiem - brak doświadczenia, czy żarówka ma wpływ na takie objawy czy nie? nie słuchałem wzmaka z żarówką, tylko test i koniec, albo jest zwarcie albo nie ma...
Too many tubes, too little time...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#95

Post autor: szczepan_def »

samuraj pisze:
05 sty 2020, 18:20
Nie bardzo wiem przy jakich wartościach esr kondensatory wymieniać.
Jutro ogarnę kilka pomiarów uF na różnych częstotliwościach (tak, Mikołaj był ;) ) i zobaczymy jak to wychodzi, sam jestem ciekawy takiego eksperymentu
Too many tubes, too little time...
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#96

Post autor: samuraj »

Ale już bym chciał być w domu, już nie mogę się doczekać. Bardzo dziękuje za wszystkie sugestie. Że też nie wiedziałem że kołki można wylutować... niepotrzebnie nagrzałem płytkę pewnie.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#97

Post autor: cobra »

jak napiecie pojdzie wieksze niż jest żarowka

Co to znaczy?

Suma napięć na wzmacniaczu i żarówce to 230V.
Oczywiście nikt nie będzie słuchał muzyki z żarówką szeregowo.
Żarówka ma tylko ograniczyć prąd w przypadku zbyt niskiej rezystancji wzmacniacza (czyli zwarcia w jego obwodzie). Tylko podczas próby.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#98

Post autor: szczepan_def »

cobra pisze:
05 sty 2020, 22:48
jak napiecie pojdzie wieksze niż jest żarowka

Co to znaczy?

Suma napięć na wzmacniaczu i żarówce to 230V.
Oczywiście nikt nie będzie słuchał muzyki z żarówką szeregowo.
Żarówka ma tylko ograniczyć prąd w przypadku zbyt niskiej rezystancji wzmacniacza (czyli zwarcia w jego obwodzie). Tylko podczas próby.
Ale chodzi o to że kol. Samuraj słuchał z żarówką... I teraz jak żarówka zaczyna świecić bo się rozgrzała, bo przepływa przez nią prąd czy coś tam jeszcze innego...to czy we wzmaku zaczyna brakować napięcia i układ wariuje... Czy nie ma to żadnego znaczenia?

Wydaje mi się że ma... Analogia do szeregowych lampek choinkowych... Musi być ich tyle a tyle w szeregu... Jak za mało to się palą jak za dużo świecącą słabiej...
Too many tubes, too little time...
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#99

Post autor: samuraj »

Tylko że żarówka nie zaczynała świecić rozjaśniając się powoli a rozświetlała się nagle bardzo i gasła na przemian. Myślałem że gdzieś jest zwarcie i pojawia się problem po rozgrzaniu się wzmacniacza samego w sobie. Nie pomyślałem że żarówka może się tak sama rozgrzać. Zakładałem że będzie tylko zaworem bezpieczeństwa i jak będzie zwarcie to ona uratuje sytuację. Obwiniałem diody i tranzystory.
Inna sprawa że jeżeli tak się nie robi to mój zawór zafundował mi sporo niepotrzebnego zajęcia. A je to!
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#100

Post autor: samuraj »

cobra pisze:
05 sty 2020, 22:48
Tylko podczas próby.
No i to właśnie mi umknęło.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#101

Post autor: chudy_b »

cobra pisze:
05 sty 2020, 22:48
Suma napięć na wzmacniaczu i żarówce to 230V.
Oczywiście nikt nie będzie słuchał muzyki z żarówką szeregowo.
Żarówka ma tylko ograniczyć prąd w przypadku zbyt niskiej rezystancji wzmacniacza (czyli zwarcia w jego obwodzie). Tylko podczas próby.
Zapamiętajcie to, bo to jedyny rzetelny wpis związany z testem żarówki w tym wątku. Reszta to bajki i legendy.

To co ja mogę dołożyć od siebie, to tyle, że warto używać żarówki jak największej mocy. Mi się udało zdobyć 200W, ale większa też by nie zaszkodziła. Małe żarówki potrafią się zaświecić mimo pełnej sprawności wzmacniacza.

Następujące po sobie rozbłyski żarówki mogą świadczyć o wzbudzaniu się wzmacniacza. Przyczyn wzbudzania może być sporo. Trudna sprawa w diagnozie.
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#102

Post autor: szczepan_def »

chudy_b pisze:
06 sty 2020, 00:13
Żarówka ma tylko ograniczyć prąd w przypadku zbyt niskiej rezystancji wzmacniacza (czyli zwarcia w jego obwodzie). Tylko podczas próby.

Zapamiętajcie to, bo to jedyny rzetelny wpis związany z testem żarówki w tym wątku. Reszta to bajki i legendy.
ok, to już Wiemy, ale sytuacja była inna, żarówka była wpięta podczas pracy i czy mogła wywołać spadek napięcia i wzbudzanie się wzmacniacza? Czy jest to całkowicie niemożliwe?
Too many tubes, too little time...
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#103

Post autor: chudy_b »

szczepan_def pisze:
06 sty 2020, 08:45
Czy jest to całkowicie niemożliwe?
Moim zdaniem nie możliwe.
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#104

Post autor: szczepan_def »

szczepan_def pisze:
05 sty 2020, 21:58
samuraj pisze:
05 sty 2020, 18:20
Nie bardzo wiem przy jakich wartościach esr kondensatory wymieniać.
Jutro ogarnę kilka pomiarów uF na różnych częstotliwościach (tak, Mikołaj był ;) ) i zobaczymy jak to wychodzi, sam jestem ciekawy takiego eksperymentu
kol. Samuraj tu zobacz jak się ma ESR do częstotliwości pomiaru, te wartości które podawałem wcześniej dotyczą pomiarów 1kHz

viewtopic.php?p=275555#p275555
Too many tubes, too little time...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#105

Post autor: cobra »

żarówka była wpięta podczas pracy i czy mogła wywołać spadek napięcia i wzbudzanie się wzmacniacza? Czy jest to całkowicie niemożliwe?

Kończąc już wywody o żarówce :)
Czy wzbudzanie się wzmacniacza, to nie wiem. Ale podczas pracy, spadek napięcia na żarówce (mimo że ta nie świeciła) powodował, że wzmacniacz był zasilany niższym napięciem (230V minus ten spadek na żarówce), a to nie gwarantuje poprawnej pracy wzmacniacza.

Włączcie sprawny wzmacniacz zasilając go napięciem 200V, a może 180V, a może 160V. Będzie prawidłowo pracował? Nie sądzę.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
ODPOWIEDZ